Şimdi Ara

Nvidia DirectX 11'e GT300 gpu'suyla gelecek sene sonunda geçebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
3.058
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İlgili fiyat segmentinde GeForce 9800GT'nin Radeon HD 4830'dan daha güçlü olduğunu iddia eden Nvidia'nın yüksek performans segmentinde 55nm üretim teknolojisine sahip yeni modellerini ne zaman pazara sunacağı hâlâ netlik kazanmış değil. 65nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve 1.4 milyar transistöre sahip "devasa" GT200 gpu'sunun yeni üretim teknolojisiyle hazırlanacak varyasyonlarına yoğunlaşan firma, önümüzdeki sene ile birlikte 40nm üretim teknolojisine geçiş yapmayı planlıyor.

Üretim maliyetlerini aşağı çekmek ve verimliliği yükseltmek isteyen Nvidia için GT200 gpu'sunun 55nm üretim sürecine dahil edilmesi oldukça önemli. Gelen bilgilere göre firma, önümüzdeki Kasım ayının sonunda veya Aralık başında GT200 gpu'sunun nanometrik anlamda küçültülen GT206 kod adlı yeni varyasyonunu ve bu gpu'dan güç alacak GeForce GTX 270 ile 290 modellerini duyurabilir. 55nm üretim sürecinde rakibi AMD-ATi kadar kalmayabileceği iddia edilen Nvidia, gelecek sene ile birlikte 40nm üretim teknolojiisne geçiş yapmak için çalışmalarına devam ediyor.

İlk etapta önümüzdeki Ocak-Şubat-Mart döneminde 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanacak GT212 kod adlı grafik işlemciyi duyuracağı iddia edilen firma, hemen bir sonraki üç aylık dönemde yine 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan GT216 kod adlı gpu'sunu pazara sunabilir. Mimari anlamda önemli değişiklikler içermesi ve DirectX 11 desteği sunması beklenen GT300 gpu'sunun (40nm) ise gelecek yılın son çeyreğinde anons edileceği iddia ediliyor.

• Ekran kartı teknolojisi artık gereksiz yere gelişiyor.Pazar doydu yeterince güçlü GPU larla.Hangi oyunu artık 8800GT lerle full oynayamıyoruz ki?Gereksiz savaşlar dönüyor artık bu GPU sektöründe.Çok fazla da PC ye oyun çıkmıyor.PC oyunculuğu artık gittiçke azalıyor ama ekran kartları artıyor hayret bişey
  • Cahilce konuşmayın lütfen, şu anda oyunları o şekilde rahatça oynayabilmemizin sebebi tamamen konsolların varlığı yüzündendir. Bütün oyunlar aptalca konsol portu olduğu için hepsinin grafik kapasitesi belli sonuçta konsolun gücünü geçemez, durum böyle oluncada PCler hayli güçlü kalıyor yanında. PS2 durumu gibi olcak, konsollar eskidikçe oyun yapımcıları PC'ye ayrıca oyun yapacaklar yada yeni konsollar çıktığında oyunlar daha iyi grafiklerle gelecekler işte o zaman grafikler tekrar yükselişe geçecek ve ekran kartı gereksinimi uyandıracak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: reason666

Ekran kartı teknolojisi artık gereksiz yere gelişiyor.Pazar doydu yeterince güçlü GPU larla.Hangi oyunu artık 8800GT lerle full oynayamıyoruz ki?Gereksiz savaşlar dönüyor artık bu GPU sektöründe.

doğru tespit..

ayrıca nvidianın 8800GT mucizesinden sonra kendini unutturdu gibi..
    55nm hala yok,40 nm 1 sene sonra..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi toz-koparan -- 25 Ekim 2008; 14:34:31 >
  • Buna da 2 milyar transistör çakarlarsa olay olur artık :D
  • quote:

Mimari anlamda önemli değişiklikler içermesi ve DirectX 11 desteği sunması beklenen GT300 gpu'sunun (40nm) ise gelecek yılın son çeyreğinde anons edileceği iddia ediliyor.

bir sene daha mevcut mimari devam ama nm kucultmesi mi yapacaklarmis?hadi simdi neyse de ati 2009 ilk ceyrekte yeni mimari bir seri cikarirsa baslar gene herkes nvidia en basta gt300 cikarmaliydi gec kaldi diye.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TiesTorN

Cahilce konuşmayın lütfen, şu anda oyunları o şekilde rahatça oynayabilmemizin sebebi tamamen konsolların varlığı yüzündendir. Bütün oyunlar aptalca konsol portu olduğu için hepsinin grafik kapasitesi belli sonuçta konsolun gücünü geçemez, durum böyle oluncada PCler hayli güçlü kalıyor yanında. PS2 durumu gibi olcak, konsollar eskidikçe oyun yapımcıları PC'ye ayrıca oyun yapacaklar yada yeni konsollar çıktığında oyunlar daha iyi grafiklerle gelecekler işte o zaman grafikler tekrar yükselişe geçecek ve ekran kartı gereksinimi uyandıracak.

Yani ekran kartı piyasası birazda konsollara bağlı gibi bi sonuç çıkardım.Ama konsollar ortalama 5 yılda bir çıkıyor.Pcler konsolları çıktıklaarı zamandan 2 yıl sonra ancak yakalayabiliyorlar.

• yeni ekran kartım GT300 gpu(40nm) olur heralde.
    g80 8800 gts beni 1.5-2 sene daha götürür :D
  • hadi bakalım aynı işlemçi gibi gelişmeler oluyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: metrixcafe

yeni ekran kartım GT300 gpu(40nm) olur heralde.
    g80 8800 gts beni 1.5-2 sene daha götürür :D

doların yükselmesi gtx260 almama engel oldu iyi oldu demekki... 1 sene bekler gt300 le giriş yaparız ozaman
  • quote:

Ekran kartı teknolojisi artık gereksiz yere gelişiyor.Pazar doydu yeterince güçlü GPU larla.Hangi oyunu artık 8800GT lerle full oynayamıyoruz ki?Gereksiz savaşlar dönüyor artık bu GPU sektöründe.Çok fazla da PC ye oyun çıkmıyor.PC oyunculuğu artık gittiçke azalıyor ama ekran kartları artıyor hayret bişey

Gelişen teknoloji her zaman gereklidir ekran kartı teklojisi hızlı ilerleyen bir teknoloji bu yüzden pc oyunculuğu hiçbir zaman ölmez konsol oyunları zaten pc'de tasarlanıyor ve pc için tasarlanmış olan bir oyuna kesinlikle konsol versiyonunu tercih etmem
  • DX11 çıktığında gücü görürsün :D Yeni efektler daha fazla güç istiyor. Ayrıca 8800gt ile çoğu oyunu full açamamaya başladık bile. Bende 4870 var o bile bazı oyunlarda Full'ü sınırdan yapıyor. Ama çok şükürler olsun mükemmel kart bana Crysis'i 1680*1050 Very High kral gibi oynattı. Bu arada teknoloji iyice hızlandı ve görüntüler artık mükemmelleşmeye başladı. Dx11 veya daha üstü ile hazırlanan bir Crysis düşünsenize...
  • dx in devri geçiyo artık 2 yıl sonra piyasada ekran kartlarının hiç bi önemi kalmayacak herşeyi işlemciler yapacak dx11 ya hiç tutmaz yada son dx olur bence boşuna dx 11 i beklemeyin alın bi 4850 sonsuza kadar kullanın :)
  • ahmetdemir61 arkadaşım dediğin doğru olabilir ama bu 2seneden çok daha fazla zaman alır. teknoloji gelişiyor ama grafikler de yerinde durmuyor. ekran kartlarının kalkacağı zaman elbet gelir ama tahminimce o sıralarda bilgisayarların yerini farklı aygıtlar alır:)
  • quote:

Ekran kartı teknolojisi artık gereksiz yere gelişiyor.Pazar doydu yeterince güçlü GPU larla.Hangi oyunu artık 8800GT lerle full oynayamıyoruz ki?Gereksiz savaşlar dönüyor artık bu GPU sektöründe.Çok fazla da PC ye oyun çıkmıyor.PC oyunculuğu artık gittiçke azalıyor ama ekran kartları artıyor hayret bişey

cok dogru bir tespit gercekden de
  • nvidia yeni mimari ve dx11 e gecmesin.

her kartı zırtpırt + - sp falan ekleyerek cıkarıcaana sole yapsn

ben nvidia nın 2009 planını acıklıorm

++++ serisi

40nm 9500gt++++
    40nm 9800gtx++++ superclocked edition
    40nm 9800gt++++
    40nm gtx260++++
    40nm gtx280++++

genel ozellikler:

full dx10 destegi.
    sınırsız gercekten daha gercekci fizik
    gpu tasarımında son teknoloji 40nm
    2x ve 4x aa da eşsiz performans(8x desteklenir ama tavsiye edilmez)
    512mb versiyonlarında yeni cabuk doldurulabilen bellek teknolojisi.

vs vs

• @ tolgacem
    Sen ve senin gibi çoluk çocuk isim vermiyorum bir b..'tan anlamadan dalga geçerek bu forumda ahkam kesiyor kumandan forumun ameleleri diye iyi söylemiş ben onu destekliyor ve hatta amele'den bile daha fazlası diyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 26 Ekim 2008; 10:14:05 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: VaLoUr

@ tolgacem
    Sen ve senin gibi çoluk çocuk isim vermiyorum bir b..'tan anlamadan dalga geçerek bu forumda ahkam kesiyor kumandan forumun ameleleri diye iyi söylemiş ben onu destekliyor ve hatta amele'den bile daha fazlası diyorum

Arkadaşla alıp veremediğin ne var anlamadım, bilmiyorum ama sana katıldığım konu evet forumda çok çoluk çocuk var olabilir normal bişey...
    Şimdiki çocuklar bizim zamanımızdaki gibi dos ortamında değiller ve daha çabuk ilgi gösteriyorlar hemen hemen her evde bilgisayar var artık...

Arkadaşın değinde de bişey yok nvidia ile dalga geçmiş evet bu aralar ısıtıp ısıtıp önümüze koyduğu kartları sayma gerek bile yok...
    Sen başka bi dünya da isen bilemem nvidia ile bi bağın mı var neden bu kadar tepki göstedin anlamadım...

• quote:

Orjinalden alıntı: 01mrt

Arkadaşın değinde de bişey yok nvidia ile dalga geçmiş evet bu aralar ısıtıp ısıtıp önümüze koyduğu kartları sayma gerek bile yok...
    Sen başka bi dünya da isen bilemem nvidia ile bi bağın mı var neden bu kadar tepki göstedin anlamadım...

Ben sadece ona karşı demedim onun gibi bir sürü kişi var bu konuda 2009'da yeni çıkıcak olan mimarisi güçlendirilmiş directx11 destekli 40nm gt300'lerden bahsediliyor o ısıtıp koyacak dediğin 55nm gtx270 ve gtx290'larda 48xx'lerden daha iyi kartlardır driver desteğide cabası sen ayrı dünyalardaysan onu bilemem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 26 Ekim 2008; 11:59:48 >
  • sana gülüyorum sadece bugün çık gez biraz istersen açılırsın....
    biraz stresli gibisin, burada herkes istediği gibi yorumunu yazabilir kimseye hakaret etmeden tabi...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.