Şimdi Ara

Phenom'un geleceği tartışılıyor, AMD isimlendirmede değişiklik yapabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
2.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • En iyi dönemini Athlon serisi işlemcileriyle yaşayan AMD, K10 kod adlı yeni nesil mikroişlemci mimarisini temel alacak işlemcileri için isim değişikliğine gitmeyi tercih etmiş ve ilk defa geçtiğimiz sene lanse edilen yeni nesil işlemcilerini Phenom olarak isimlendirmişti.

Dikkat çekici bir isme sahip olan yeni jenerasyon işlemciler, Athlon X2 serisi sonrasında Intel'in performans modelleriyle rekabet edemediği gibi ortaya çıkan TLB sorunuyla birlikte son kullanıcılarda pekte olumlu bir hava yaratmamıştı.

Önümüzdeki aylarda 45nm üretim teknolojisiyle hazırladığı Deneb kod adlı yeni masaüstü işlemcilerini pazara sunacak olan AMD, işlemcilerinde isim değişikliğine gidecek mi? Bir süredir merakla edilen ve sıklıkla sorulan bu sorunun yanıtı şimdilik "hayır" gibi görünüyor.

Bizim de doğrulatma şansı yakaladığımız bilgi doğrultusunda 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan yeni işlemciler Phenom markası altında yer almaya devam edecek fakat değişen tepe yöneticisi ile birlikte yeniden yapılanma sürecine giren firma farklı bir yol da izleyebilir.

Bilindiği üzere "Smarter Choice" yerine bir süre önce "The Future İs Fusion" sloganını kullanmaya başlayan firma, ekran kartlarında olduğu gibi işlemcilerini de tek bir marka altında toplayabilir. Peki firma bu noktada nasıl bir yöntem takip edebilir?

Firmanın işlemci, yonga seti ve grafik çözümlerini tanıtımı için bir süredir ciddi çaba harcanan Fusion markası altında toplayabileceği iddia ediliyor.
    Önümüzdeki günler ne gösterir bilinmez ama eldeki mevcut bilgiler, AMD'nin 45nm üretim teknolojisiyle hazırladığı dört çekirdekli ilk işlemcilerinin pazara Phenom markası altında giriş yapacağını işaret ediyor.

• marka model bilmem... isterse adı teyyare olsun. fiyat/performansa bakarım. saygılar
  • ugacomtr ye katılmamak elde değil zira intele sadece alternatif olabiliyor amd..
  • Phenom ismi kulağıma hoş geliyor bence değiştirmesinler
  • AMD'nin ilk çıkarttığı phenomlar tlb sorunuyla geldi.Core 2 quadlardan daha performanslı değildi.Üstelik oc potansiyeli daha düşüktü.
    Zamanında bu hususlarda bir problemi olmasaydı şimdi aynı Athlon 64 zamanindaki gibi övünebileceği bir markası olurdu.
  • Phenom ismi bana göre değiştirsinler AM3 e geçtiklerinde adı baya kirlendi.
  • Melahen yapsinlar.
  • isme bakma yaptığı işe bak
  • Intelinde ilk nesil pentiumlarında matemetiksel hesaplamalarda yanlış sonuç üreten işlemcisi vardı. Onunda bu sorunu ile ilgili o zamanlar internet olmadığı için bilgisayar dergilerinde aylarca yazılıp çizilmişti, bunu kaç kişi hatırlıyor. Varsın Phenom adı kalsın Pentium gibi bir örnek var çokta önemli değil açıkçası. Yok biz değiştiricez derlerse yeni ismide kabul ederim. Benim için önemli olan fiyat, performans ve enerji verimliliği.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ugacomtr

marka model bilmem... isterse adı teyyare olsun. fiyat/performansa bakarım. saygılar

Teyyare güzel isimmiş. Türkiye de işlemci üretseydi isim olarak kullanılabilirdi. "Teyyare ile performansın doruklarına uçun..."
  • quote:

Orjinalden alıntı: mertekin

AMD'nin ilk çıkarttığı phenomlar tlb sorunuyla geldi.Core 2 quadlardan daha performanslı değildi.Üstelik oc potansiyeli daha düşüktü.
    Zamanında bu hususlarda bir problemi olmasaydı şimdi aynı Athlon 64 zamanindaki gibi övünebileceği bir markası olurdu.

o da ilginctir... test ornekleri her yere gitti.. islemcileri boydan boya inceleyen bir suru insan oldu, dergiler, donanim siteleri, bir parcalamadiklari kaldi icine bakmak icin... herkes memnundu... ne zaman piyasaya cikti, bir TLB haberi cikti... ama o zamana kadar hic bir bilgi cikmadi hakkinda...

eeeee buda Phenom adini lekeledi...
  • değiştirsinler madem istiyorlar...
  • Phenom markası AMD için güzel bir dönemi temsil etmiyor:::::::::::: bu nedenle müşterilerine bu ismi unutturmak ve yeni işlemcilerini piyasaya sürerken bu dezavantajı yaşamamak için değişiklik yapmaları doğaldır..

tabi bilen yine bilecek mimarinin phenom olduğunu
  • Phenotype olsun bence ismi...Turkcesi "kalitimsal dis gorunus"..

yada iki kelimenin birlesmesi olabilir "Phenoact" (Phenomenial Action); Phenocom (Phenomenial Computation); Phect (Phenomanial Fact); Pheniusion (Phenomenial Fusion)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 23 Ekim 2008; 12:01:37 >
  • quote:

AMD'nin ilk çıkarttığı phenomlar tlb sorunuyla geldi.Core 2 quadlardan daha performanslı değildi.Üstelik oc potansiyeli daha düşüktü.

TLB'ye takıldınız kaldınız yahu

İsim değişikliği önemli değil , performanslı işlemciler bekliyoruz AMD'den

Haber için teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Z-DGİ

quote:

Haber için teşekkürler.

Haklısınız.Lakin bir işlemciyi üretirken alıcının aklında soru işareti kalmayacak şekilde üretmek esastır.Ha bunun aynısını belki geçmişte intelde yapmış olabilir.
    Ama günümüzde alıcıların çoğunu bilgisayar dükkanı sahiplerinin yönlendirdiğini düşünürsek;
    belki tlb pratikte hiçbir zararı olmayacak türde bieşey ama gel görki zararsısz bir sorun olsada adı ''sorun'' olduğu için alıcı kaybetmesine neden oluyor.Belkide Towarscke adlı ardkadaş bana bu yüzden bir sitemkar cevap verdi.
    Ancak maalesef biliyoruzki insanlar bir inteldir tutturmuş gidiyor.Bilgisayarcılarda deyim yerindeyse AMD satmamak için AMD'nin bir açığını bekliyor.Yani böyle bir ortamda tlb işte bu yüzden önemli.Pratikte önemsiz bir sorun sizin işlemci satamamanıza neden olabiliyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

quote:

o da ilginctir... test ornekleri her yere gitti.. islemcileri boydan boya inceleyen bir suru insan oldu, dergiler, donanim siteleri, bir parcalamadiklari kaldi icine bakmak icin... herkes memnundu... ne zaman piyasaya cikti, bir TLB haberi cikti... ama o zamana kadar hic bir bilgi cikmadi hakkinda...

iyi de bu sadece bir iftiradan ibaret olsa AMD çıkar bunu söylerdi. hatayı kabul edip bios güncellemesi falan dediler. sonra da b3 revizyon çıktı zaten. ha gereksiz abartıldı diyorsanız o başka tabi

• quote:

Orjinalden alıntı: canozpinar

quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

quote:

iyi de bu sadece bir iftiradan ibaret olsa AMD çıkar bunu söylerdi. hatayı kabul edip bios güncellemesi falan dediler. sonra da b3 revizyon çıktı zaten. ha gereksiz abartıldı diyorsanız o başka tabi

Intel'in her islemci serisinde en az 3'er tane TLB hatasi var.. ve bazilarini Intel duzeltmiyor bile... bundan da haberiniz olsun.. bunun haberini ben yaptim... ozellikle TLB hatasi gundeme geldiginde Intel'de ne kadar Errata oldugunu gosterdim... durumu esitlemekti amacim ama Intelcilerin beni kaziga oturmadiklari kaldi bitek.. durum bu kadar vahim... ister istemez fanatikleri gazliyoruz verdigimiz haberlerle.. hic kimse hic kimsenin fikrini degistiremez...

TLB hatasi olmayan islemci yoktur.. butun islemcilerde karsilasilabilen en standart problemdir.. Intel TLB hatasindan yoksun bir islemcisi yokken, AMD'yi haber eden bir kitle var ki ben icimden guluyorum.. devam etsinler... hepsi konusuldu. isteyen bakar gorur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 24 Ekim 2008; 2:10:55 >

• evet o yazılarınızı okudum. zaten intelin işlemcileri hatasız diye birşey de yazmadım. direk intelin işlemcileri de böyle diye savunmaya geçmişsiniz. zaten önemli olan kullanıcıya problem yaşatıp yaşatmaması.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Z-DGİ

quote:

Haber için teşekkürler.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.