Şimdi Ara

6x SSD'li bilgisayar, okuma hızıyla dikkat çekiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
2.155
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • SSD'ler yani flash bellek teknolojisini temel alan katı halli disklerin önümüzdeki yıllarda endüstrinin depolama standardı olması ve günümüzde yaygın olarak kullanılan mekanik disklerin yerini alması bekleniyor. Okuma ve yazma hızları her geçen gün biraz daha geliştirilen SSD'ler dizüstü bilgisayarların yanı sıra masaüstü sistemlerde de kullanılmaya başlandı.

Japonya merkezli DosPara firmasının hzırladığı Prime SSD-RAID isimli yeni bilgisayar teknik özellikleriyle özellikle de SSD kurulumuyla dikkat çekmeyi başarıyor. Intel tarafından üretilen, X25-M kod adlı ve 80GB kapasiteli 6 adet SSD'ye sahip olan bilgisayar, kullanıcılarına toplamda 480GB'lık depolama alanı sunarken belirtilen rakamlara göre veri okuma hızı 1119.73MB/sn olarak gerçekleşiyor.

Özellikle SSD ve RAID katkılı veri okuma hızıyla dikkat çeken sistem Intel platformunu kullanıyor ve 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Core 2 Duo E8500 (3.16GHz) işlemcisini kullanıyor. 4GB'lık sistem belleğine sahip olan masaüstü bilgisayarda ayrca 80GB'lık SATA2 disk ve ekran kartı olarak GeForce 9600GT bulunuyor. 80GB'lık 6x SSD'ye sahip olan bilgisayarın yurt dışı satış fiyatı ise 9340$.

• 80GB'lık 6x SSD'ye sahip olan bilgisayarın yurt dışı satış fiyatı ise 9340$.
  • ehehehhehe
    ben 500GB hdd imde 89mb ortalama görünce sevinmiştim::::::::::::: 1120mb görsem ne hale gelirim tahmin bile edemiyorum
  • ssdler bu kadar pahalıyken fiyat normal
  • Peki SATA2 arayüzü ile max. 300MB sınırı ne olmuş oluyor ; anlamadım ben ?
  • o parayla araba alır, Bebekte 3-5 tur atarım..
  • Orijinalinden alinti Tulû: Peki SATA2 arayüzü ile max. 300MB sınırı ne olmuş oluyor ; anlamadım ben ? 6 adet ayri baglantilardan raid olarak tanitildigi icin teorik olarak (SATA2 max band) x 6 oluyor. Yani teorik olarak 1800MB siniri var
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tulû

Peki SATA2 arayüzü ile max. 300MB sınırı ne olmuş oluyor ; anlamadım ben ?

Kanal başına 300MB/S , yani 6 kanal ile teoride 1800MB/S kanal genişliği sunulabiliyor.
  • bu SSD ler cok deli geliyor
    bir gelsede raidi caksak
    tabi ucuzlamasi lazim ilk
  • Millet çıldırmış artık. Sonumuz çok kötü olacak :)
  • 9340$=14300 YTL.

SSDye bakıp normal diyosunuz ama dolarn fiyatını düşünürseniz yine pahalı.
  • Cok gereksiz diycem simdi bagırıp sinirlenenler olucak ama cidden bu fiyata hic anlamı yok ha iyidir birileri cıkar alır zaman icinde satıslar fazla iyi gitmez zaten ssd ler gelisiyor fiyat düser o zaman iste tüm serverlar kullanır bu da bizim acımızdan iyi olur tabi ama ne kadar fazla fark koyarki hos bayagı bi yüksek hıza cıkmıs ama bi yerden sonrası herhalde abartıdır ;)
  • Fiyatın düşmesiyle vazgeçilmez olucaklar..
  • Fiyat düşmediği sürece isterse 10000mb/s okusun.
  • 1 yıldır SSD lerde fiyat düşüşü olmuyordu gerekçe olarak maliyetden dem vuruyorlardı.
    Şimdi ekonomik kriz firmaları sallamaya başladı. SSD lerde %80 lere varan fiyat inidirimleri eli kulağında.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

1 yıldır SSD lerde fiyat düşüşü olmuyordu gerekçe olarak maliyetden dem vuruyorlardı.
    Şimdi ekonomik kriz firmaları sallamaya başladı. SSD lerde %80 lere varan fiyat inidirimleri eli kulağında.

Dolar fırlayınca SSD'lerin fiyatınında 14Milyar gibi bir rakam olması normal ancak zamanla inecek gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kénan -- 13 Kasım 2008; 22:52:15 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

1 yıldır SSD lerde fiyat düşüşü olmuyordu gerekçe olarak maliyetden dem vuruyorlardı.

%80 indirim mi? Şaka sanırım, eğer varsa öyle bir indirim hemen ithalatına başlayabilirim

SSD maliyetleri yüksek şuan, birçok firma zararda. Birçok çip üreticisi batmak üzere, hatta 2009'un ilk çeyreğini bile tamamlayamayacak ve batacak olan üreticiler var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-GeN -- 14 Kasım 2008; 12:33:53 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.