- x
##### P.R.O.G.R.A.M.L.A.M.A. .D.E.R.S.L.E.R.İ #####
395 Cevap56571 Görüntüleme34 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: <<     1 2 [4] 6 7      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

600 Mesaj
26 Ekim 2008; 21:25:21 

6. soruyu yapamadım galiba sayaç gerek onuda bilmiyorum

"This whole... living thing is... highly overrated."

Dizlerimin üstünde yaşamaktansa, ayaklarımın üstünde ölmeyi tercih ederim.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
26 Ekim 2008; 21:36:04 

Soruları yapan fazla kişi yok ve Cuma Günü Saat 20:00' de C Programlama Dilinin ilk dersini vereceğim. Bu soruların cevapsız kalmaması için ve yapamayanlara yol göstermesi için soruların cevaplarını açıklamalı bir biçimde yarın saat 20:00' de yayımlayacağım. İyi Geceler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Progr4mm3r -- 26 Ekim 2008; 21:31:36 >

113 Mesaj
26 Ekim 2008; 22:08:06 

Soruların cevaplarını merakla bekliyorum...

Uzaklaştırılmış
27 Ekim 2008; 18:13:30 

İlk 4 soru kolaydı. Yapanlar oldu ve belkide okuyup yapmayanlar oldu. Şimdi yardımcı olması için ilk 4 sorunun cevaplarını veriyorum ve bunları iyi inceleyerek gerçekten birşeyler başarmak isteyenlerden 5. ve 6. soruların cevaplarını istiyorum. Eğer ki yapmayacaksanız hiç dersleri takip etmemeniz daha iyi olacaktır. Çünkü birşeyler öğrenemezsiniz...

1. SORU

[code]
1) Başla
2) Metin; a, s
3) Yaz; “Lütfen Adınızı Giriniz”
4) Oku; a
5) Yaz; “Lütfen Soyadınızı Giriniz”
6) Oku; s
7) Yaz; “Merhaba ”,&a,” soyadının”,&b,”olduğunu bilmiyordum.”
8) Bitir
[/code]

2. SORU

[code]
1) Başla
2) Sayısal; a, s
3) Yaz; “Elemanın Günlük yevmiyesini giriniz:”
4) Oku; s
5) a=s*30
6) Yaz; “Elemanın Aylık maaşı=”,&a,”’dır.”
7) Bitir
[/code]

3. SORU

[code]
1) Başla
2) Sayısal; b, i, s
3) Yaz; “Tabanı Giriniz :”
4) Oku; b
5) Yaz; “Kuvveti giriniz :”
6) Oku; i
7) s=b^i
8) Yaz; &b,” sayısının”,&i,”. Kuvveti”,&s,” sayısına eşittir.”
9) Bitir
[/code]

4. SORU

[code]
1) Başla
2) Sayısal; a, b, c, x, y, z, dort, qort, sort
3) Metin; k, l, f
4) Yaz; “Birinci yazılıyı giriniz :”
5) Oku; a
6) Yaz; “İkinci yazılıyı giriniz :”
7) Oku; b
8) Yaz; “Üçüncü Yazılıyı giriniz :”
9) Oku; c
10) Yaz; “Sözlü Notu kullanacak mısınız? (e/h)”
11) Oku; k
12) dort=(a+b+c)/3
13) Eğer (k=”e”) ise
14) Yaz; “Birinci Sözlü Notunu Giriniz :”
15) Oku; x
16) Yaz; “İkinci Sözlü Notunu Giriniz :”
17) Oku; y
18) Yaz; “Üçüncü Sözlü Notunu Giriniz :”
19) Oku; z
20) qort=(x+y+z)/3
21) sort=(qort+dort)/2
22) Eğer (sort>=50) ise
23) Yaz; “Öğrenci”,&sort,” not ortalaması ile sınıfı geçmiştir.”
24) Eğer (sort>100) ise
25) Yaz; “Böyle bir hesaplama olamaz başa dönmek istiyor musunuz? (e/h)”
26) Oku; l
27) Eğer (l=”e”) ise
28) Git (7)
29) Değilse
30) Git (54)
31) Eğer Bitti
32) Değilse
33) Yaz; “Öğrenci”,&sort,” not ortalaması ile sınıfta kalmıştır.”
34) Eğer Bitti
35) Eğer Bitti
36) Eğer (k=”h”) ise
37) Eğer (dort>=50) ise
38) Yaz; “Öğrenci”,&dort,” not ortalaması ile sınıfı geçmiştir.”
39) Eğer (dort>100) ise
40) Yaz; “Böyle bir hesaplama olamaz başa dönmek istiyor musunuz? (e/h)”
41) Oku; f
42) Eğer (f=”e”) ise
43) Git (7)
44) Değilse
45) Git (54)
46) Eğer Bitti
47) Değilse
48) Yaz; “Öğrenci”,&dort,” not ortalaması ile sınıfta kalmıştır.”
49) Eğer Bitti
50) Değilse
51) Yaz; “Yanlış bir seçim”
52) Git (13)
53) Eğer Bitti
54) Bitir
[/code]

1247 Mesaj
27 Ekim 2008; 20:56:14 

5. soru cevabım.
1)başla
2) sayısal; xalan, xçevre, yalan, yçevre, zalan, zçevre, k1, k2, kü1, kü2, kü3, r, h, t
3) metin; s, d, x, y, z 
4)	yaz; "Dikdörtgen ve kare için; x, üçgen için; y, daire için z yazınız..."
5)	oku; s
6)	yaz; "alan mı çevre mi hesaplanacak? a/ç"
7)	oku; d
8)		eğer (s="x") ise
9)		eğer (d="a") ise
10)			yaz; "ilk kenarı giriniz..."
11)			oku; k1
12)			yaz; "ikinci kenarı giriniz..."
13)			oku; k2
14)				xalan=k1*k2
15)			yaz; "dikdörtgenin/karenin alanı=" &xalan
16)		eğer bitti
17)	git (4)
18)		eğer (d="ç") ise
19)			yaz; "ilk kenarı giriniz..."
20)			oku; k1
21)			yaz; "ikinci kenarı giriniz..."
22)			oku; k2
23)				xçevre=k1+k2
24)			yaz; "dikdörtgenin/karenin çevresi=" &xçevre
25)		eğer bitti
26)		eğer bitti
27)	git (4)
28)		eğer (s="y") ise
29)		eğer (d="a") ise
30)			yaz; "üçgenin taban uzunluğunu giriniz..."
31)			oku; t
32)			yaz; "tabana ait yüksekliği giriniz..."
33)			oku; h
34)				yalan=(t*h)/2
35)			yaz; "üçgenin alanı=" &yalan
36)		eğer bitti
37)	git (4)
38)		eğer (d="ç") ise
39)			yaz; "üçgenin ilk kenarını giriniz..."
40)			oku; kü1
41)			yaz; "üçgenin ikinci kenarını giriniz..."
42)			oku; kü2
43)			yaz; "üçgenin üçüncü kenarını giriniz..."
44)			oku; kü3
45)				yçevre=kü1+kü2+kü3
46)			yaz; "üçgenin çevresi=" &yçevre
47)		eğer bitti
48)		eğer bitti
49)	git (4)
50)		eğer (s="z") ise
51)		eğer (d="a") ise
52)			yaz; "yarıçap uzunluğunu giriniz..."
53)			oku; r
54)				zalan=3,14*(r*r)
55)			yaz; "dairenin alanı=" &zalan
56)		eğer bitti
57)	git (4)
58)		eğer (d="ç") ise
59)			yaz; "yarıçap uzunluğunu giriniz..."
60)			oku; r
61)				zalan=2*3,14*r
62)			yaz; "dairenin çevresi=" &zçevre
63)		eğer bitti
64)		eğer bitti
65)	git (4)
66)bitti

6.soruda kafam çok karıştı yapamadım. yapan arkadaşlar tebrikler

|I'll be back...|
bir zamanlar altanns idim.

1532 Mesaj
27 Ekim 2008; 21:44:06 

quote:

6) Kullanıcıdan ilk başta büyük sonra da küçük sayı isteyen, sonra büyükten küçüğe mi yoksa, küçükten büyüğe mi sıralama yapmak istediğini soran sonra, sadece tek sayılarımı yoksa çift sayıları mı yoksa bütün sayılarımı görüntülemek istediğini soran, bu seçimden sonra hesaplamaları yapan ekrana istenilenleri yazdıran eğer ilk başta büyük sonra küçük sayı girilmediyse, mesela 75 sonra 44 girilmesi gerekirken ilk 44 sonra 75 girildiyse hata veren programın yapay (sahte) kodunu yazınız.

ÖRN: Birinci sayıyı giriniz : 85
İkinci sayıyı giriniz : 79
Büyükten küçüğe sıralama yapmak istiyorsanız 1 tuşuna küçükten büyüğe sıralama yapmak istiyorsanız 2 tusuna basınız.(2 ye basılmış kabul ettim)
Küçükten büyüğe Çift sayıları sıralama yapmak istiyorsanız 1 tuşuna, küçükten büyüğe tek sayıları sıralamak istiyorsanız 2 tuşuna, bütün sayıları küçükten büyüğe sıralamak istiyorsanız 3 tuşuna basınız.(1 e basılmış kabul ettim)
80
82
84
(ve istenilen sayılara ulaşıldı 85 ile 79 arasında küçükten büyüğe çift sayılar sıralandı.)

burda 2 sayı girmemizi istemişsiniz örnektede dediginiz gibi birinci sayı ve ikinci sayı
ama örnegin devamında sıralamada 3 tane sayı sıralamışsınız (bu durumu açıklarmısınız )
yada benmi yanlış okduugm örnegi tam yapmaya başladım ki tıkandım açıkçası
başla
degisken; bsayi,ksayi
yaz; "buyuk sayıyı giriniz"
oku;bsayı
yaz;"kucuk sayıyı giriniz"
oku;ksayi
yaz;büyükten küçüğe mi yoksa, küçükten büyüğe mi sıralama yapmak istersiniz? (B/K)
    eger cevap B ise
    yaz;tek sayılarımı, çift sayıları mı yoksa bütün sayılarımı görüntülemek istersiniz?
        eger cevap  tek sayıları ise
        bsayi/2=1 and ksayi/2=1  // sayıları 2 ile böldügümüzde kalan 1 ise sayılar tek sayıdır

Uzaklaştırılmış
27 Ekim 2008; 21:47:20 

quote:

Orjinalden alıntı: soryy

burda 2 sayı girmemizi istemişsiniz örnektede dediginiz gibi birinci sayı ve ikinci sayı
ama örnegin devamında sıralamada 3 tane sayı sıralamışsınız (bu durumu açıklarmısınız )
yada benmi yanlış okduugm örnegi tam yapmaya başladım ki tıkandım açıkçası
başla
degisken; bsayi,ksayi
yaz; "buyuk sayıyı giriniz"
oku;bsayı
yaz;"kucuk sayıyı giriniz"
oku;ksayi
yaz;büyükten küçüğe mi yoksa, küçükten büyüğe mi sıralama yapmak istersiniz? (B/K)
    eger cevap B ise
    yaz;tek sayılarımı, çift sayıları mı yoksa bütün sayılarımı görüntülemek istersiniz?
        eger cevap  tek sayıları ise
        bsayi/2=1 and ksayi/2=1  // sayıları 2 ile böldügümüzde kalan 1 ise sayılar tek sayıdır

Orada 2 sayı almış ama o iki sayı arasındaki çift sayıları küçükten büyüğe sıralamış yani orada seçenek bütün sayıları küçükten büyüğe sırala olsaydı şöyle olacaktı :
79
80
81
82
83
84
85

Aman yanlış anlaşılma olmasın...

1532 Mesaj
27 Ekim 2008; 22:00:46 

girdigimiz 2 sayının arasındaki sayılarımı sıralayacagız yani
döngü kurarak ?

bsayi=(girdigimizbuyuk sayi ) to ksayi=(girdigimiz kucuk sayı )

Orada 2 sayı almış derken kednig örneginizdenmi yoksa benim yarım örnegimdenmi bahsettiniz
teşekkür ederim

Uzaklaştırılmış
27 Ekim 2008; 22:05:50 

quote:

girdigimiz 2 sayının arasındaki sayılarımı sıralayacagız yani
döngü kurarak ?

bsayi=(girdigimizbuyuk sayi ) to ksayi=(girdigimiz kucuk sayı )

Orada 2 sayı almış derken kednig örneginizdenmi yoksa benim yarım örnegimdenmi bahsettiniz
teşekkür ederim

Kendi örneğimden bahsettim ama senin kurdugun döngü yanlış olur aslında oğru olur ama programlama dilleri için geçerli benim istediğim aslında sahte kodun sınırlarını zorlamanız. Yani sayaç mantıgı ile yapmanız...

1247 Mesaj
27 Ekim 2008; 22:07:07 

arkadaşlar imza kodu hazırladım, daha çok arkadaşın bu derslerden faydalanması için lütfen imzalarımıza en azından link olarak ekleyelim.

[center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_27263648/mpage_1/key_/tm.htm][image]http://img357.imageshack.us/img357/1189/92197286az3.png[/image]
[font="Verdana"][b][color=darkorange]### PROGRAMLAMA DERSİ ###[/color][/b][/font][/link][/center]

0

[font="Verdana"]### PROGRAMLAMA DERSİ ###

1532 Mesaj
27 Ekim 2008; 22:15:14 

@Progr4mm3r hocam bu iş döngüden başka yapılmaz galiba (siz daha iyi bilirsiniz ama ) ben düşünüyorum 20dk dır aklıma birşey gelmiyor

sayi1 ile sayi2 arasında döngü kurarız mod=1 ise tek tir mod=2 çifttir öyle yazdırırız

1247 Mesaj
27 Ekim 2008; 22:22:53 

quote:

@Progr4mm3r hocam bu iş döngüden başka yapılmaz galiba (siz daha iyi bilirsiniz ama ) ben düşünüyorum 20dk dır aklıma birşey gelmiyor

sayi1 ile sayi2 arasında döngü kurarız mod=1 ise tek tir mod=2 çifttir öyle yazdırırız

aynı şekilde bende kilitlendim, hiçbişey gelmedi aklıma.

|I'll be back...|

Uzaklaştırılmış
27 Ekim 2008; 22:23:39 

quote:

Döngüden başka yapılır.

a=0
a=a+1 mantıgı kullanılır mesela küçük sayı a' ya atanır. Çift sayı olup olmadıgını da Mod ile yapmazsınız yani yapılır ama ben sahte kod istiyorum o da şöyle oluyor ki direkt bölümler programlar küsüratı atar yani girilen sayı 5 (tek) ise 2 ye bölündüğünde normalde sonuç 2 tam 1/2 dir yani 2,5 dur ama bunu program 2 olarak algılar yani demek istediğim tekmi çift mi oldugunu anlamak için girilen sayıyı 2 ye böleriz tekrar iki ile çarparız ilk girilen sayı çıktıysa o sayı çifttir aksi durumda tektir. Bunu bir örnek ile pekiştirelim.

Klavyeden 5 girildi. Program onu 5/2 yapar 5/2=2,5 ama program bunu 2 algılar 2 ile bölümüştük tekrar 2 ile çarparız 2*2=4 yani ilk girdiğimiz 5 rakamı çıkmadı yani bu bir tek sayıdır. Ama mesela Klavyeden 10 girildi. 2 ye bölünür: 10/2=5 ardından 5 tekrar 2 ile çarpılır sonuç 10 olur yani başta girilen sayı ile eşit olur yani çift sayıdır... Umarım yardımcı olabilmişimdir...

1532 Mesaj
27 Ekim 2008; 22:33:56 

quote:

Klavyeden 5 girildi. Program onu 5/2 yapar 5/2=2,5 ama program bunu 2 algılar 2 ile bölümüştük tekrar 2 ile çarparız 2*2=4 yani ilk girdiğimiz 5 rakamı çıkmadı yani bu bir tek sayıdır. Ama mesela Klavyeden 10 girildi. 2 ye bölünür: 10/2=5 ardından 5 tekrar 2 ile çarpılır sonuç 10 olur yani başta girilen sayı ile eşit olur yani çift sayıdır... Umarım yardımcı olabilmişimdir...

bu yöntemi diyelim sayı aralıgımızda 100 sayı var küçük sayı olarak 1 büyükte 101 girdiler
döngüsüz hepsine birden nasıl uygulayacaz ?
tek tek bütün sayılara uygulamaya çalışsak iyi bir yöntem olmaz
+ olarak şunuda söylemek isterim bu örnek ilk defa programlama öğrenecekler için ağır kaçmış
derslerinizi sabırsızlıkla bekliyorum

Uzaklaştırılmış
27 Ekim 2008; 22:39:11 

quote:

bu yöntemi diyelim sayı aralıgımızda 100 sayı var küçük sayı olarak 1 büyükte 101 girdiler
döngüsüz hepsine birden nasıl uygulayacaz ?
tek tek bütün sayılara uygulamaya çalışsak iyi bir yöntem olmaz
+ olarak şunuda söylemek isterim bu örnek ilk defa programlama öğrenecekler için ağır kaçmış
derslerinizi sabırsızlıkla bekliyorum

Evet biraz ağır geldiğini bende düşünmeye başladım ama... Döngüsüz hepsine nasıl yapacagız diyorsun tabiiki tek tek yapmayacaksın. Bahsettiğim gibi saat kullanacaksın.
1)küçük sayı giriniz
2)oku, x
3)büyük sayıyı giriniz
4)oku, y
5)a=x
6)a=a+1
7)eğer (a<y) ise
8)Git (6)

Bu mantık ile ilerleyeceksin. Eğerli ifade koyacaksın diyeeksinki eğer x sayısı y sayısına ulaşmadıysa tekrar sayaç' a dön gibisinden yani benim yukarıda yazdıgım yapay kodun açılımıdır bu....

1532 Mesaj
27 Ekim 2008; 22:49:32 

burdaki sayaç mantıgı zaten döngü değilmi eger sayı1 sayi2 ye ulaşamadıysa başa sar tekrala işlemleri sayi1+1 olarak yada başka birşey varda benmi anlamak istemiyorum

şunuda söylemek isterim sahte kod yazmak gerçege nazaran daha zor gelmiştir bana

not alttaki resim gözükmüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soryy -- 27 Ekim 2008; 22:45:05 >

Uzaklaştırılmış
27 Ekim 2008; 22:49:32 

Sanırım hazırlamış oldugum şu plan işinize yarar:

0

Ekteki dosya (1)

1532 Mesaj
27 Ekim 2008; 23:00:14 

quote:

Orjinalden alıntı: Progr4mm3r

Sanırım hazırlamış oldugum şu plan işinize yarar:

0

plan görüntülenemiyor

196 Mesaj
27 Ekim 2008; 23:20:47 

6. soru için bir kopya veriyim mi ?

Tek sayılar isteniyorsa,
Küçükten büyüğe sıralanacaksa ve Küçük sayı tek ise sayı ikişer artırılır,çift ise başlangıç sayısı bir eksiltilip ikişer artırılır.
Büyükten küçüğe sıralanacaksa ve Büyük sayı tek ise sayı ikişer eksiltilir,çift ise başlangıç sayısı bir artırılıp ikişer eksiltilir.

Çift sayılar isteniyorsa ,
Küçükten büyüğe sıralanacaksa ve Başlangıç sayısı tek ise bir eksiltilir ikişer artırılır, çift ise ikişer artırılır.
Büyükten küçüğe sıralanacaksa ve Başlangıç sayısı tek ise bir artırılıp ikişer eksiltilir,çift ise ikişer eksiltilir.

Sadece başlangıç ve bitiş sayıları için tek/çift kontrolu yapılır.
Bu sayede her sayı için tek/çift kontrolu yapılma gereği ortadan kalkar ve daha hızlı sonuç alınır sanıyorum,hem de kanaat notuzu yükseltir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tigertiger -- 27 Ekim 2008; 23:17:01 >

1247 Mesaj
27 Ekim 2008; 23:24:51 

quote:

plan görüntülenemiyor

bende açıldı 1 kere sonra hata verdi tekrar

0

bana ağır geldi şimdilik bakalım sabah tekrar sağlam kafayla incerim

|I'll be back...|

Uzaklaştırılmış
27 Ekim 2008; 23:25:27 

quote:

burdaki sayaç mantıgı zaten döngü değilmi eger sayı1 sayi2 ye ulaşamadıysa başa sar tekrala işlemleri sayi1+1 olarak yada başka birşey varda benmi anlamak istemiyorum

şunuda söylemek isterim sahte kod yazmak gerçege nazaran daha zor gelmiştir bana

not alttaki resim gözükmüyor

Evet döngüdür zaten ama özel komutlar kullanmıyorsun hep tekrarı ve eğer li ifade kullanrak programlamadaki döngüyü sağlamaya çalışıyorsun ama normalde Yapay kodda daha çok zorlanılır algoritmada filan ama daha gelişmiş problemler ve hesaplarda yani bunda kafa karıştıracak birşey bana göre ama ben bildiklerimi aktaramadım sana resmi arkadaş koyacak...

1247 Mesaj
27 Ekim 2008; 23:27:21 

quote:

Orjinalden alıntı: Tigertiger

Tek sayılar isteniyorsa,
Küçükten büyüğe sıralanacaksa ve Küçük sayı tek ise sayı ikişer artırılır,çift ise başlangıç sayısı bir eksiltilip ikişer artırılır.
Büyükten küçüğe sıralanacaksa ve Büyük sayı tek ise sayı ikişer eksiltilir,çift ise başlangıç sayısı bir artırılıp ikişer eksiltilir.

Küçükten büyüğe sıralanacaksa ve Başlangıç sayısı tek ise bir eksiltilir ikişer artırılır, çift ise ikişer artırılır.
Büyükten küçüğe sıralanacaksa ve Başlangıç sayısı tek ise bir artırılıp ikişer eksiltilir,çift ise ikişer eksiltilir.

Bu sayede her sayı için tek/çift kontrolu yapılma gereği ortadan kalkar ve daha hızlı sonuç alınır sanıyorum,hem de kanaat notuzu yükseltir.

peki baştaki ve sondaki tek sayı çift sayı kontrolünü nasıl yapıcaksın hocam?

|I'll be back...|

Uzaklaştırılmış
27 Ekim 2008; 23:28:37 

quote:

Orjinalden alıntı: Tigertiger

Tek sayılar isteniyorsa,

Bu bir sözlü algoritmadır. Bunu da programlar hazırlanırken birden fazla programcı hazırlıyorsa böyle yöntemler kullanılır. Bu arada şekilde gösterdiğim bir sayının karekökünü bulan programın akış diyagramı ile gösterimidir. Bunu hazırladım çünkü daha kolay anlarsınız....

196 Mesaj
27 Ekim 2008; 23:53:21 

quote:

Orjinalden alıntı: SynFx

peki baştaki ve sondaki tek sayı çift sayı kontrolünü nasıl yapıcaksın hocam?

Yazı tura atarız, yazı ise tek tura ise çift

Şaka bir yana, Progr4mm3r hocanın önerdiği yöntem güzeldi.

quote:

Orjinalden alıntı:Progr4mm3r

..Çift sayı olup olmadıgını da Mod ile yapmazsınız yani yapılır ama ben sahte kod istiyorum o da şöyle oluyor ki direkt bölümler programlar küsüratı atar yani girilen sayı 5 (tek) ise 2 ye bölündüğünde normalde sonuç 2 tam 1/2 dir yani 2,5 dur ama bunu program 2 olarak algılar yani demek istediğim tekmi çift mi oldugunu anlamak için girilen sayıyı 2 ye böleriz tekrar iki ile çarparız ilk girilen sayı çıktıysa o sayı çifttir aksi durumda tektir.

526 Mesaj
28 Ekim 2008; 0:01:02 

akışı bozmak istemem ama git() diye bir komut mu var , daha önce javada göstermemişti okulda hoca

not:bu arada algoritma derside almadık , direk javaya girdik , miras alma vs. ye kadar gittik en basidinden programlarla , sonrada yine en basidince vb işledik veritabını oluşturup - kullanmaya kadar gelmiştik,bişeler bilsemde , asgari düzeyde olduğunu söyleyebilirim

KAHROLSUN BAĞZI ŞEYLER

Uzaklaştırılmış
28 Ekim 2008; 7:33:08 

quote:

Orjinalden alıntı: yakup13

akışı bozmak istemem ama git() diye bir komut mu var , daha önce javada göstermemişti okulda hoca

not:bu arada algoritma derside almadık , direk javaya girdik , miras alma vs. ye kadar gittik en basidinden programlarla , sonrada yine en basidince vb işledik veritabını oluşturup - kullanmaya kadar gelmiştik,bişeler bilsemde , asgari düzeyde olduğunu söyleyebilirim

Git diye komut var ama nesne tabalı dillerde bunu daha farklı yollarla ifade edebilirsiniz yani hocanızın göstermemiş olması normal ama mantıkta bu vardır zaten QBASIC de de sıkça kullanılır....

Edit : Algoritma gösrmrmenizin büyük eksiklikleri....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Progr4mm3r -- 28 Ekim 2008; 13:15:56 >

1 Mesaj
28 Ekim 2008; 12:00:30 

güzel paylaşım ama karışık bir koun :)

www.istanbulhost.com
( Hosting ve Domain Hizmetleri )

Uzaklaştırılmış
28 Ekim 2008; 13:28:05 

quote:

Orjinalden alıntı: sanal_korsan0007

güzel paylaşım ama karışık bir koun :)

Aslında karışık değil ama yukarıda bir üyenin de bahsettiği gibi ilk başta ağır gelmiş olabilir...

571 Mesaj
28 Ekim 2008; 14:15:00 

Beyler Bana Bir Sayının karekökünü ve küpkökünü alan programın kodlarını C++ da yazabilecek olan varmı ?
ortalık karıscaksa PM den atabilirsnz..

Bu arada Not : Hesap Makinesi 1.1 çıktı seçkin kitapçılarda

1247 Mesaj
28 Ekim 2008; 14:27:51 

Arkadaşlar bende kök hesaplama üzeirnde uğraştım doğru mudur? =)

1)başla
2)	sayısal; s, a, b
3)		yaz; "karekökü hesaplanacak sayıyı giriniz..."
4)		oku; s
5)	a=s^0,5
6)	b=a*a
7)		eğer (b=s) ise
8)		yaz; "karekök=" &a
9)	değilse
10)           yaz; "hata oluştu. tekrar deneyin."
11)	git (3)
12)	eğer bitti
13)bitti

"a=s^0,5" in nerden geldiğini merak eden olucak, resim de ekleyeyim iyice anlaşılsın
0

@thethriller
cevabımdan sorduğun sorunun cevabını çözebilirsin kannımca.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SynFx -- 28 Ekim 2008; 14:44:28 >

|I'll be back...|

Uzaklaştırılmış
28 Ekim 2008; 16:51:19 

quote:

Orjinalden alıntı: SynFx

Arkadaşlar bende kök hesaplama üzeirnde uğraştım doğru mudur? =)

1)başla
2)	sayısal; s, a, b
3)		yaz; "karekökü hesaplanacak sayıyı giriniz..."
4)		oku; s
5)	a=s^0,5
6)	b=a*a
7)		eğer (b=s) ise
8)		yaz; "karekök=" &a
9)	değilse
10)           yaz; "hata oluştu. tekrar deneyin."
11)	git (3)
12)	eğer bitti
13)bitti

"a=s^0,5" in nerden geldiğini merak eden olucak, resim de ekleyeyim iyice anlaşılsın
0

@thethriller
cevabımdan sorduğun sorunun cevabını çözebilirsin kannımca.

Olmuş

961 Mesaj
28 Ekim 2008; 17:16:01 

quote:

Olmuş

mantıken olmuş ama örneğin 5 in karekökünü aldık bu çıktı 2.2360679774997896964091736687313 bu sayının tekrar karesini alırsak 4.999999999999994 gibi bişey çıkıyor. Senin sahte koda göre b=s olmuyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drizz -- 28 Ekim 2008; 20:28:25 >

Bir anı gidince ruh da gider...

Uzaklaştırılmış
28 Ekim 2008; 17:18:19 

quote:

Orjinalden alıntı: Drizz

mantıken olmuş ama örneğin 5 in karekökünü aldık bu çıktı 2.2360679774997896964091736687313 bu sayının tekrar karekökünü alırsak 4.999999999999994 gibi bişey çıkıyor. Senin sahte koda göre b=s olmuyor

O işlevleri programlama dilinde sağlarsın dediğin gibi de MANTIK önemli burada. Yoksa oraya basit bir Eğerli ifade koyup şeklini dğeiştirmek zor değil...

Edit: Bir de koyu ile belirttiğim yerde herhalde karesini aldıgımızda diyecektin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Progr4mm3r -- 28 Ekim 2008; 17:14:34 >

961 Mesaj
28 Ekim 2008; 20:33:01 

quote:

O işlevleri programlama dilinde sağlarsın dediğin gibi de MANTIK önemli burada. Yoksa oraya basit bir Eğerli ifade koyup şeklini dğeiştirmek zor değil...

Edit: Bir de koyu ile belirttiğim yerde herhalde karesini aldıgımızda diyecektin...

evet yanlış yazmışım

4038 Mesaj
28 Ekim 2008; 21:16:00 

Hey gidi günler 2. sınıftayken yazdığım bir programı paylaşayım sizlerle.. Sayısal integral almaya yarar. Fonksiyonu değiştirip başka fonksiyonların da integralini alabilirsiniz

/*************************************************************
Yazan : CoNDoR
NO    :  -
Tarih : 9 Kasim 2006
--------------------------------------------------------------
Aciklama : Program Simpson 1/3 ve Trapez yontemlerini kullanarak
		   1-exp(-x) fonksiyonunun 1'den 10'a kadar integralini,
		   gercek degerini, bagil hatasini hesaplar. Hem ekrana
		   hem de 'sonuc.dat' isimli bir dosyaya yazar.
Degiskenler : 
 X,F   = Diziler
 n     = Aralik Sayisi
 d     = Do-While Dongu Degiskeni
 cikis = Cikis Dosyasi Pointeri
 top   = Integral Yontemlerindeki Seri Toplami 1.
 top2  = Integral Yontemlerindeki Seri Toplami 2.
*************************************************************/
#include<stdio.h>
#include<math.h>
#include<stdlib.h>
#include<conio.h>
#define nn 20
void Trapez(double X[nn],double F[nn],int n);
void Simpson(double X[nn],double F[nn],int n);
void main()
{
	double X[nn],F[nn];
	int n,i;
	char d;
	n=10;
	for(i=0;i<11;i++)
	{
		X[i]=i;
		F[i]=1-exp(-X[i]);
	}
	do{
		printf("Simson icin 'S'\n");
		printf("Trapez icin 'T'\n");
		printf("Cikis icin S-T disinda bir tusa basiniz\n");
		switch(d=toupper(getch()))
		{
		case 'T':
			Trapez(X,F,n);break;
		case 'S':
			Simpson(X,F,n);break;
		}
	}while(d=='T'||d=='S');
}

void Trapez(double X[nn],double F[nn],int n)
{
	FILE *cikis;
	double INT,top,GD;
	int i;
	top=0;
	cikis=fopen("sonuc.dat","w");
	for(i=1;i<=10;i++)
		top=top+F[i];
	GD=9+exp(-10);
	INT=(X[n]-X[0])*(F[0]+2*top+F[n])/2/(n+1);
	printf("***************************************************************************\n");
	printf("\n%Trapez ile=%Lf\tGercek Deger=%Lf\tBagil Hata=%%%Lf\n\n",INT,GD,(GD-INT)/GD*100);
	printf("***************************************************************************\n");
	fprintf(cikis,"\nTrapez ile=%Lf\tGercek Deger=%Lf\tBagil Hata=%%%Lf\n\n",INT,GD,(GD-INT)/GD*100);
	fclose(cikis);

}

void Simpson(double X[nn],double F[nn],int n)
{
	FILE *cikis;
	double INT,top,top2,GD;
	int i;
	top=0;
	top2=0;
	for(i=1;i<=10;i=i+2)
		top=top+F[i];
	for(i=2;i<=9;i=i+2)
		top2=top2+F[i];
	GD=9+exp(-10);
	INT=(X[n]-X[0])*(F[0]+4*top+F[n]+2*top2+F[n])/3/(n+1);
	printf("\nSimpson ile=%Lf\tGercek Deger=%Lf\tBagil Hata=%%%Lf\n\n",INT,GD,(GD-INT)/GD*100);
	fprintf(cikis,"\nSimpson ile=%Lf\tGercek Deger=%Lf\tBagil Hata=%%%Lf\n\n",INT,GD,(GD-INT)/GD*100);
	fclose(cikis);
}

961 Mesaj
28 Ekim 2008; 22:38:36 

quote:

Orjinalden alıntı: ***CoNDoR***

Hey gidi günler 2. sınıftayken yazdığım bir programı paylaşayım sizlerle.. Sayısal integral almaya yarar. Fonksiyonu değiştirip başka fonksiyonların da integralini alabilirsiniz

/*************************************************************
Yazan : CoNDoR
NO    :  -
Tarih : 9 Kasim 2006
Aciklama : Program Simpson 1/3 ve Trapez yontemlerini kullanarak
		   1-exp(-x) fonksiyonunun 1'den 10'a kadar integralini,
		   gercek degerini, bagil hatasini hesaplar. Hem ekrana
		   hem de 'sonuc.dat' isimli bir dosyaya yazar.
Degiskenler : 
 X,F   = Diziler
 n     = Aralik Sayisi
 d     = Do-While Dongu Degiskeni
 cikis = Cikis Dosyasi Pointeri
 top   = Integral Yontemlerindeki Seri Toplami 1.
 top2  = Integral Yontemlerindeki Seri Toplami 2.
*************************************************************/
#include<stdio.h>
#include<math.h>
#include<stdlib.h>
#include<conio.h>
#define nn 20
void Trapez(double X[nn],double F[nn],int n);
void Simpson(double X[nn],double F[nn],int n);
void main()
{
	double X[nn],F[nn];
	int n,i;
	char d;
	n=10;
	for(i=0;i<11;i++)
	{
		X[i]=i;
		F[i]=1-exp(-X[i]);
	}
	do{
		printf("Simson icin 'S'\n");
		printf("Trapez icin 'T'\n");
		printf("Cikis icin S-T disinda bir tusa basiniz\n");
		switch(d=toupper(getch()))
		{
		case 'T':
			Trapez(X,F,n);break;
		case 'S':
			Simpson(X,F,n);break;
		}
	}while(d=='T'||d=='S');
}

void Trapez(double X[nn],double F[nn],int n)
{
	FILE *cikis;
	double INT,top,GD;
	int i;
	top=0;
	for(i=1;i<=10;i++)
		top=top+F[i];
	GD=9+exp(-10);
	INT=(X[n]-X[0])*(F[0]+2*top+F[n])/2/(n+1);
	printf("\n%Trapez ile=%Lf\tGercek Deger=%Lf\tBagil Hata=%%%Lf\n\n",INT,GD,(GD-INT)/GD*100);
	fprintf(cikis,"\nTrapez ile=%Lf\tGercek Deger=%Lf\tBagil Hata=%%%Lf\n\n",INT,GD,(GD-INT)/GD*100);
	fclose(cikis);

}

void Simpson(double X[nn],double F[nn],int n)
{
	FILE *cikis;
	double INT,top,top2,GD;
	int i;
	top=0;
	top2=0;
	for(i=1;i<=10;i=i+2)
		top=top+F[i];
	for(i=2;i<=9;i=i+2)
		top2=top2+F[i];
	GD=9+exp(-10);
	INT=(X[n]-X[0])*(F[0]+4*top+F[n]+2*top2+F[n])/3/(n+1);
	printf("\nSimpson ile=%Lf\tGercek Deger=%Lf\tBagil Hata=%%%Lf\n\n",INT,GD,(GD-INT)/GD*100);
	fprintf(cikis,"\nSimpson ile=%Lf\tGercek Deger=%Lf\tBagil Hata=%%%Lf\n\n",INT,GD,(GD-INT)/GD*100);
	fclose(cikis);
}

denedim ama çalıştıramadım

446 Mesaj
29 Ekim 2008; 2:04:53 

1) Başla:
2) Sayısal: *=x.y,*=a2
3) Oku; Çevre
4) Oku; Alan
5) Eğer:Çevre ise *=x.y
6) Yaz:“Doğrudur”
7) Değilse:Çevre ise *=a2
8) Eğer:Alan ise *=a2
9) Yaz:"Doğrudur"
10)Değilse:Alan ise *=x.y
11)Eğer:Çevre ise *=a2
12)Yaz:"Yanlıştır"
13)Değilse:Çevre ise *=x.y
14)Eğer:Alan ise *=x.y
15)Yaz:"Yanlıştır"
16)Değilse:Alan ise *=a2
17)Değilse
18)Olabilirlik:Çevre ise *=x.y yada *=a2
19)Değilse
20)Olabilirlik:Alan ise *=x.y yada *=a2
21)Yaz:Alan *=x.y ise Çevre *=a2
22)Eğer:Çevre *=x.y ise Alan *=a2 dir.
23)Yaz:Çevre ile Alan Sonuç olarak bilinmiyor.
24)Eğer:Bitti
25)Bitir

5497 Mesaj
29 Ekim 2008; 2:45:02 

Çok güzel bir bölüm. Gecenin bu saatinde görmüş olmama rağmen tam aradığım şey olduğu için uyumadım. En son sorduğunuz 6. soru harici baştan beri tüm soruları yaptım. Cevapların çoğunu verdiğinize göre ben direk 5. soru çözümümle başlayım

NOT: Üçgen alan hesabını taban*yükseklik/2 den değil de kenarlara bağlı olarak yazılan formülden yaptım
A= Karekök içinde (Çevre/2)*|Kenar1-Kenar2|*|Kenar1-Kenar3|*|Kenar2-Kenar3|

1) Başla
2) Sayısal; k, d1, d2, ü1, ü2, ü3, r, a1, a2, a3, a4, ç1, ç2, ç3, ç4
3) Metin; x,l,m,n,o,kare,dikdörtgen,üçgen,daire
4) Yaz; "Lütfen kare, daire, üçgen veya dikdörtgenden hangisi ile işlem yapacağınızı belirtin. (dikdörtgen/kare/üçgen/daire)"
5) Oku; x
6) Eğer (x="dikdörtgen") ise
7)   Yaz; "Lütfen dikdörtgenin 1. kenarını giriniz" 
8)   Oku; d1
9)   Yaz; "Lütfen dikdörtgenin 2. kenarını giriniz"
10)  Oku; d2
11)      a1=d1*d2
12)      ç1=(d1+d2)*2
13)      Yaz; "Alan mı çevremi hesaplamak istersiniz? (a/ç)"
14)      Oku; l
15)           Eğer (l="a") ise
16)                Yaz; "Dikdörtgenin alanı=",&a1
17)           Değilse
18)           Eğer (l="ç") ise
19)                Yaz; "Dikdörtgenin çevresi=",&ç1
20)           Eğer Bitti
21)           Eğer Bitti
22)           Git (82)
23) Değilse
24) Eğer (x="kare") ise
25)   Yaz; "Lütfen karenin bir kenarını giriniz" 
29)   Oku; k
30)      a2=k^2
31)      ç2=k*4
32)      Yaz; "Alan mı çevremi hesaplamak istersiniz? (a/ç)"
33)      Oku; m
34)           Eğer (m="a") ise
35)                 Yaz; "Karenin alanı=",&a2
36)           Değilse
37)           Eğer (m="ç") ise
38)                 Yaz; "Karenin çevresi=",&ç2
39)           Eğer Bitti
40)           Eğer Bitti
41)           Git (82)
42) Değilse
43) Eğer (x= "üçgen") ise
44)   Yaz; "Lütfen üçgenin 1. kenarını giriniz"
45)   Oku; ü1
46)   Yaz; "Lütfen üçgenin 2. kenarını giriniz"
47)   Oku; ü2
48)   Yaz; "Lütfen üçgenin 3. kenarını giriniz"
49)   Oku; ü3
50)      a3= [((ü1+ü2+ü3)/2)*|ü1-ü2|*|ü1-ü3|*|ü2-ü3|]^0,5
51)      ç3= ü1+ü2+ü3
52)      Yaz; "Alan mı çevremi hesaplamak istersiniz? (a/ç)"
53)      Oku; n
54)           Eğer (n="a") ise
55)                 Yaz; "Üçgenin alanı=",&a3
56)           Değilse
57)           Eğer (n=ç) ise
58)                 Yaz; "Üçgenin çevresi=",&ç3
59)           Eğer Bitti
60)           Eğer Bitti
61)           Git(82)
62) Değilse
63) Eğer (x="daire") ise
64)   Yaz; "Lütfen dairenin yarıçapını yazınız"
65)   Oku; r
66)      a4= 3,141592*r^2
67)      ç4= 2*r*3,141592
68)      Yaz; "Alan mı çevremi hesaplamak istersiniz? (a/ç)"
69)      Oku; o
70)           Eğer (o="a") ise
71)                 Yaz; "Dairenin alanı=",&a4
72)           Değilse
73)           Eğer (o="ç") ise
74)                 Yaz; "Dairenin çevresi="&ç4
75)           Eğer Bitti
76)           Eğer Bitti
77)           Git (82)
78) Eğer Bitti
79) Eğer Bitti
80) Eğer Bitti
81) Eğer Bitti
82) Bitir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adilazimdegilx -- 29 Ekim 2008; 2:45:22 >

ANIME&MANGA Origin:DHadilazimdegilx Steam:dhadilazimdegilx Nintendo 3DS FC: 2337-4451-5701
Anakart: Gigabyte 965P DS3 - İşlemci: Intel Q6600 @3.6Ghz - Soğutucu: Corsair H80 - RAM: Kingston 2x2GB + A-Data 2x2GB DDR2 800Mhz - VGA: Sapphire 7850OC 2GB @1200/1450Mhz - Kasa: Aerocool Xpredator X1 Evil Black - Monitör: Philips 231E 23" - Klavye&Fare&Mousepad: A4 Tech X7 - Ses: Logitech X530 5+1 & Creative 3D RAGE - Oyun Aksesuarları: Logitech F510 Gamepad & Logitech Driving Force GT - NETBOOK: Acer Aspire One AO722-C68KK

Uzaklaştırılmış
29 Ekim 2008; 10:22:25 

quote:

Orjinalden alıntı: adilazimdegilx

Çok güzel bir bölüm. Gecenin bu saatinde görmüş olmama rağmen tam aradığım şey olduğu için uyumadım. En son sorduğunuz 6. soru harici baştan beri tüm soruları yaptım. Cevapların çoğunu verdiğinize göre ben direk 5. soru çözümümle başlayım

NOT: Üçgen alan hesabını taban*yükseklik/2 den değil de kenarlara bağlı olarak yazılan formülden yaptım
A= Karekök içinde (Çevre/2)*|Kenar1-Kenar2|*|Kenar1-Kenar3|*|Kenar2-Kenar3|

1) Başla
2) Sayısal; k, d1, d2, ü1, ü2, ü3, r, a1, a2, a3, a4, ç1, ç2, ç3, ç4
3) Metin; x,l,m,n,o,kare,dikdörtgen,üçgen,daire
4) Yaz; "Lütfen kare, daire, üçgen veya dikdörtgenden hangisi ile işlem yapacağınızı belirtin. (dikdörtgen/kare/üçgen/daire)"
5) Oku; x
6) Eğer (x="dikdörtgen") ise
7)   Yaz; "Lütfen dikdörtgenin 1. kenarını giriniz" 
8)   Oku; d1
9)   Yaz; "Lütfen dikdörtgenin 2. kenarını giriniz"
10)  Oku; d2
11)      a1=d1*d2
12)      ç1=(d1+d2)*2
13)      Yaz; "Alan mı çevremi hesaplamak istersiniz? (a/ç)"
14)      Oku; l
15)           Eğer (l="a") ise
16)                Yaz; "Dikdörtgenin alanı=",&a1
17)           Değilse
18)           Eğer (l="ç") ise
19)                Yaz; "Dikdörtgenin çevresi=",&ç1
20)           Eğer Bitti
21)           Eğer Bitti
22)           Git (82)
23) Değilse
24) Eğer (x="kare") ise
25)   Yaz; "Lütfen karenin bir kenarını giriniz" 
29)   Oku; k
30)      a2=k^2
31)      ç2=k*4
32)      Yaz; "Alan mı çevremi hesaplamak istersiniz? (a/ç)"
33)      Oku; m
34)           Eğer (m="a") ise
35)                 Yaz; "Karenin alanı=",&a2
36)           Değilse
37)           Eğer (m="ç") ise
38)                 Yaz; "Karenin çevresi=",&ç2
39)           Eğer Bitti
40)           Eğer Bitti
41)           Git (82)
42) Değilse
43) Eğer (x= "üçgen") ise
44)   Yaz; "Lütfen üçgenin 1. kenarını giriniz"
45)   Oku; ü1
46)   Yaz; "Lütfen üçgenin 2. kenarını giriniz"
47)   Oku; ü2
48)   Yaz; "Lütfen üçgenin 3. kenarını giriniz"
49)   Oku; ü3
50)      a3= [((ü1+ü2+ü3)/2)*|ü1-ü2|*|ü1-ü3|*|ü2-ü3|]^0,5
51)      ç3= ü1+ü2+ü3
52)      Yaz; "Alan mı çevremi hesaplamak istersiniz? (a/ç)"
53)      Oku; n
54)           Eğer (n="a") ise
55)                 Yaz; "Üçgenin alanı=",&a3
56)           Değilse
57)           Eğer (n=ç) ise
58)                 Yaz; "Üçgenin çevresi=",&ç3
59)           Eğer Bitti
60)           Eğer Bitti
61)           Git(82)
62) Değilse
63) Eğer (x="daire") ise
64)   Yaz; "Lütfen dairenin yarıçapını yazınız"
65)   Oku; r
66)      a4= 3,141592*r^2
67)      ç4= 2*r*3,141592
68)      Yaz; "Alan mı çevremi hesaplamak istersiniz? (a/ç)"
69)      Oku; o
70)           Eğer (o="a") ise
71)                 Yaz; "Dairenin alanı=",&a4
72)           Değilse
73)           Eğer (o="ç") ise
74)                 Yaz; "Dairenin çevresi="&ç4
75)           Eğer Bitti
76)           Eğer Bitti
77)           Git (82)
78) Eğer Bitti
79) Eğer Bitti
80) Eğer Bitti
81) Eğer Bitti
82) Bitir

Gerçekten dört dörtlük bir kodlama sizi gerçekten tebrik etmekle beraber daha önceden temelinizin olup olmadığını sormadan edemiyeceğim?

@FeCkhO

Ne yapmak istediğinizi tam çözemedim?

2142 Mesaj
29 Ekim 2008; 10:56:20 

Hocam benim html bilgim tam, php öğrenme aşamasındayım... ve ben birşeyleri hep deneyerek öğrendim, bu yüzden dersleriniz biraz ağır geliyor... önerdiğiniz Dev-C++ 4.9.9.2 programında nasıl bir kodu çalıştırabileceğimizi öğretirseniz ben internetten bulduğum örnek kodlarını da incelemek istiyorum.. yani kodları yazıyorum Derle&çalıştır dediğimde kod sağlamsa dos ortamında çalışıyor bişey yazıp enter'a bastığımda pencere kapanıyor.. sanırım bunu exe ortamında açmalıyız..

Uzaklaştırılmış
29 Ekim 2008; 11:08:13 

quote:

Orjinalden alıntı: ...McMonsteR...

Hocam benim html bilgim tam, php öğrenme aşamasındayım... ve ben birşeyleri hep deneyerek öğrendim, bu yüzden dersleriniz biraz ağır geliyor... önerdiğiniz Dev-C++ 4.9.9.2 programında nasıl bir kodu çalıştırabileceğimizi öğretirseniz ben internetten bulduğum örnek kodlarını da incelemek istiyorum.. yani kodları yazıyorum Derle&çalıştır dediğimde kod sağlamsa dos ortamında çalışıyor bişey yazıp enter'a bastığımda pencere kapanıyor.. sanırım bunu exe ortamında açmalıyız..

Şimdi ezbercilikten kaynaklanan bir probleminiz var anladıgım kadarıyla... Yani aslında benim derslerimi baştan sonra okuduysanız ve bu 4 sayfada ödev incelemelerini yazılarımızı okuduysanız son 2 soru haric ağır gelmemesi lazım. Zaten haberiniz var ise son iki soru seçici sorulardır. Direk kod yazmaya başlamak ilk başta daha çekici gelebilir ve türkiyedeki yazılımcıların %50 si böyle ve bu yüzden büyük projeler üretemiyoruz. Çok aceleci bir milletiz... İlk önce Algoritma dediğimiz temeli atmalıyız. Bir program için hiç plan yapmadan kodlamaya direkt başlarsak eğer projemiz çok basit birşey değil ise bazı yerlerde takılmalar yaşayabiliriz. Ben ileriye dönük öğrenmek istiyorum ben mesleki hayatıma bu yönde yön vermek istiyorum diyenler. İlk başta Algoritmanın mantıgını kavramalılar... Bakın tekrar söylüyorum kesinlikle tam anlamıyla anlayamazlar ama mantıgını kavrayabilirsiniz... Gerisi tecrube ile birlikte gelir... Ve unutmayalımki Programcılık için Matematikte gereklidir... Ama şimdilik dört işlemden öteye gitmiyoruz... Zamanla öğreneceğiz birlikte... Cuma günü C programlama dersini yayımlıyorum. O zaman görürsün Dev C++ programının nasıl çalıştığını... Saygılarımla....

5497 Mesaj
29 Ekim 2008; 13:33:40 

quote:

Gerçekten dört dörtlük bir kodlama sizi gerçekten tebrik etmekle beraber daha önceden temelinizin olup olmadığını sormadan edemiyeceğim?

Teşekkür ederim. Daha önceden temelim yoktu. Ne yaptıysam sizin derslerinizden öğrendiklerimle yaptım. Bu işe hep merak salmıştım ama anlayabileceğim şekilde anlatan ve en baştan başlayan bir yardımcı site vs. bulamamıştım. DH'de başlattığınız bu uygulamayı görünce hemen atladım

Ancak anlamadığım bir nokta var. O da "sayaç"... Tam olarak nasıl kullanıldığını basit bir örnekle anlatabilir misiniz? Veya bu komutun nasıl bir işlem yaptığını anlatabilir misiniz? (sayaç= a+1 yazınca nasıl düşünmem gerekiyor? +1 ekleyerek mi gidiyor?)

İlgiyle derslerinizi takip ediyorum, siz devam ettiğiniz sürece de buralardayım

Ayrıca; Lütfen bu konunun tartışmaya dönüşmesine izin vermeyin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adilazimdegilx -- 29 Ekim 2008; 13:30:45 >

ANIME&MANGA Origin:DHadilazimdegilx Steam:dhadilazimdegilx Nintendo 3DS FC: 2337-4451-5701
Anakart: Gigabyte 965P DS3 - İşlemci: Intel Q6600 @3.6Ghz - Soğutucu: Corsair H80 - RAM: Kingston 2x2GB + A-Data 2x2GB DDR2 800Mhz - VGA: Sapphire 7850OC 2GB @1200/1450Mhz - Kasa: Aerocool Xpredator X1 Evil Black - Monitör: Philips 231E 23" - Klavye&Fare&Mousepad: A4 Tech X7 - Ses: Logitech X530 5+1 & Creative 3D RAGE - Oyun Aksesuarları: Logitech F510 Gamepad & Logitech Driving Force GT - NETBOOK: Acer Aspire One AO722-C68KK

1247 Mesaj
29 Ekim 2008; 14:05:21 

quote:

Orjinalden alıntı: Drizz

mantıken olmuş ama örneğin 5 in karekökünü aldık bu çıktı 2.2360679774997896964091736687313 bu sayının tekrar karesini alırsak 4.999999999999994 gibi bişey çıkıyor. Senin sahte koda göre b=s olmuyor

b=s olmadığı zaman [değilse "bir hata oluştu"]yu onun için yazdım. karekökü tam sayı olmayan sayıyı göstermiyor.

@adilazimdegilx tebrikler güzel bir sahte kod olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SynFx -- 29 Ekim 2008; 15:57:57 >

|I'll be back...|

5497 Mesaj
29 Ekim 2008; 18:47:34 

Teşekkürler

924 Mesaj
30 Ekim 2008; 4:22:10 

Buda Benimki Üstad:
1) Basla
2) Sayisal, a,b,c,n,k1,k2,k3,r
3) Metin, d,e,h,k,ü,o,a1,c1,z1,z2
4) yaz;?Hangi geometri islemini yapmak istiyorsunuz (Dikdörgen=D,Kare=K,Ücgen=ü,Daire=O):?
5) Oku;n
6) Eger, (n=d)
7) Yaz;?Dikdörtgen icin 1.kenar uzunlugunu giriniz:?
8) Oku;k1
9) Yaz;?Dikdörtgen icin ikinci kenar uzunlugunu giriniz?
10)Oku;k2
11)a=k1*k2
12)c=2*k1+2*k2
11)Yaz;?Alan hesabimi yoksa cevre hesabimi yapmak istiyorsunuz (a/c)?
12)oku;z1
13)eger, (z1=a)
14)yaz;?Dikdörtgenin alani?&a
15)eger, (z1=c)
16)yaz;?Dikdörtgenin cevresi?&c
17)eger, (n=k)
18)Yaz;?Kare icin kenar uzunlugunu giriniz:?
19)Oku;k1
20)a=k1*k1
21)c=k1*4
20)Yaz;?Alan hesabimi yoksa cevre hesabimi yapmak istiyorsunuz (a/c)?
21)oku;z1
22)eger, (z1=a)
23)yaz;?Karenin alani?&a
24)eger, (z1=c)
25)yaz;?Karenin cevresi?&c
26)eger, (n=ü)
27)Yaz;?ücgen icin 1.kenar uzunlugunu giriniz:?
28)Oku;k1
29)Yaz;?ücgen icin 2.kenar uzunlugunu giriniz?
30)oku;k2
31)Yaz;?ücgen icin 3.kenar uzunlugunu giriniz?
32)Oku;k3
33)a=[((k1+k2+k3)/2)*|k1-k2|*|k1-k3|*|k2-k3|]^0,5
34)c=k1+k2+k3
35)Yaz;?Alan hesabimi yoksa cevre hesabimi yapmak istiyorsunuz (a/c)?
36)oku;z1
37)eger, (z1=a)
38)yaz;?Ücgenin alani?&a
39)eger, (z1=c)
40)yaz;?Ücgenin cevresi?&c
41)eger, (n=o)
42)yaz;?dairenin yaricapini giriniz?
43)oku; k1
44)a=3,14*k1^2
45)c=2*3,14*k1
46)Yaz;?Alan hesabimi yoksa cevre hesabimi yapmak istiyorsunuz (a/c)?
47)oku;z1
48)eger, (z1=a)
49)yaz;?Dairenin alani?&a
50)eger, (z1=c)
51)yaz;?Dairenin cevresi?&c
52)yaz;?Baska islem yapmak istiyormusunuz (e/h)?
53)eger (z2=e)
54)git "4"
55)eger (z2=h)
56)git "57"
57)14*eger bitti :-)
58)Bitir

insallah dogrudur

Ekleme: Hocam bu syntax kodlarinin sanal karsiliklarini yazarsaniz diger sorunun cözümü kolaylasacak, yoksa simdiye kadarki gördügümüz sanal kodlarla sonraki soruyu cözmek zor gibime geliyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marcopolo -- 30 Ekim 2008; 4:45:00 >

924 Mesaj
30 Ekim 2008; 5:55:03 

Birkac sorum vardi :)
1. altinci satirdaki gibi sorsak olmazmi :) (matematikle aram pek yokta)
2. Yirminci satirdaki gibi bir kod varmi..? yani iki mecburiyeti ayni satirda kullanabiliyormuyuz..?
1) Basla
2) Sayisal, a,b,x,y,p,r
3) Metin, c,d,e,f,g,h,i,z,t
4) yaz;?Büyük sayiyi giriniz?
5) oku;a
6) yaz;?yazdiginiz sayi tek sayiysa (p), giriniz:?
7) oku;z
8) yaz;?kücük sayiyi giriniz?
9) oku;b
10)eger, a<b ise
11)yaz;?lütfen önce büyük sayiyi giriniz?
11)git "4"
12)eger,(z=p)
12)yaz;?yazdiginiz sayi? &a ?teksayi olduguna eminmisiniz (e/h):?
13)oku;r
14)eger (r=h)
15)git "4"
16)yaz;?büyükten kücügemi (c), Kücükten büyügemi (d) siralansin:?
17)oku;t
18)yaz;?hangi sayilar gösterilsin: cift sayilar (f), Tek sayilar (g), hepsi (h):?
19)oku;i
20)eger,(t=c) ve (i=h) 

2142 Mesaj
30 Ekim 2008; 10:44:35 

quote:

Şimdi ezbercilikten kaynaklanan bir probleminiz var anladıgım kadarıyla... Yani aslında benim derslerimi baştan sonra okuduysanız ve bu 4 sayfada ödev incelemelerini yazılarımızı okuduysanız son 2 soru haric ağır gelmemesi lazım. Zaten haberiniz var ise son iki soru seçici sorulardır. Direk kod yazmaya başlamak ilk başta daha çekici gelebilir ve türkiyedeki yazılımcıların %50 si böyle ve bu yüzden büyük projeler üretemiyoruz. Çok aceleci bir milletiz... İlk önce Algoritma dediğimiz temeli atmalıyız. Bir program için hiç plan yapmadan kodlamaya direkt başlarsak eğer projemiz çok basit birşey değil ise bazı yerlerde takılmalar yaşayabiliriz. Ben ileriye dönük öğrenmek istiyorum ben mesleki hayatıma bu yönde yön vermek istiyorum diyenler. İlk başta Algoritmanın mantıgını kavramalılar... Bakın tekrar söylüyorum kesinlikle tam anlamıyla anlayamazlar ama mantıgını kavrayabilirsiniz... Gerisi tecrube ile birlikte gelir... Ve unutmayalımki Programcılık için Matematikte gereklidir... Ama şimdilik dört işlemden öteye gitmiyoruz... Zamanla öğreneceğiz birlikte... Cuma günü C programlama dersini yayımlıyorum. O zaman görürsün Dev C++ programının nasıl çalıştığını... Saygılarımla....

Hocam anlıyorum ama biliyorsunuz ki uygulamadan olmaz... bu konuyu en baştan beri okudum, internetten makaleler inceledim, Dev C++ programını da biraz inceledim yani kısacası cuma yarını sabırsızlıkla bekliyorum...

5497 Mesaj
30 Ekim 2008; 18:20:41 

Ohh. İşten güçten ancak zaman bulup 6. soruyu bitirebildi. Sayaç konusunda kafamda soru işaretleri olmasına rağmen düz mantıkla (ve önceki sayfadaki örneklerle) birşeyler oluşturdum...

Öncelikle bu soruda çok fazla ihtimal vardı. Büyük sayının tek ya da çift, küçük sayının tek ya da çift olması gibi... Buna bir de kişinin TEK, ÇİFT veya BÜTÜN sayılardan bir sıralaması da eklenince ihtimalle 12 ye çıkıyor. Bu yüzden bol "Eğer"li bir kod oldu

1) Başla
2) Sayısal; s1, s2, sayaç
3) Metin; Seçim, tekçift
4) Yaz; "Hoşgeldiniz. Bu program yazdığınız iki sayı arasındaki sayıları bulmanızı ve bazı ölçütlere göre sıralamanızı sağlar. Lütfen önce BÜYÜK sayıyı giriniz"
5) Oku; s1
6) Yaz; "Lütfen KÜÇÜK sayıyı giriniz"
7) Oku; s2
8) Eğer (s1<s2) ise
9)      Yaz; "Lütfen önce büyük sayıyı sonra küçük sayıyı giriniz!!!"
10)     Git (4)
11) Değilse
12) Eğer (s1>s2) ise
13)     Yaz; "Küçükten büyüğe mi yoksa büyükten küçüğe mi sıralamak istersiniz? (K/B)"
14)     Oku; Seçim
15)     Eğer (Seçim= "K") ise
16)          Yaz; "Sadece tek sayıları sıralamak için (T)'ye, Sadece çift sayıları sıralamak için (Ç)'ye, Hepsini sıralamak için (H)'ye basın"
17)          Oku; tekçift
18)          Eğer (tekçift= "H") ise
19)                sayaç= s2
20)                sayaç= sayaç+1
21)                Yaz; &s1,"ile",&s2,"arasındaki tüm sayılar" &sayaç
22)          Değilse
23)          Eğer (tekçift= "T") ve ( s2 MOD 2 = 1) ise    
24)                sayaç=s2
25)                sayaç= sayaç+2
26)                Yaz; &s1,"ile",&s2,"arasındaki tek sayılar" &sayaç      
27)          Değilse      
28)          Eğer (tekçift= "Ç") ve ( s2 MOD 2 = 0) ise          
29)                sayaç= s2
30)                sayaç= sayaç+2 
31)                Yaz; &s1,"ile",&s2,"arasındaki çift sayılar" &sayaç
32)          Değilse
33)          Eğer (tekçift= "T") ve ( s2 MOD 2 = 0) ise
34)                sayaç= s2+1
35)                sayaç= sayaç+2
36)                Yaz; &s1,"ile",&s2,"arasındaki tek sayılar" &sayaç
37)          Değilse
38)          Eğer (tekçift= "Ç") ve ( s2 MOD 2 = 1) ise
39)                sayaç= s2+1
40)                sayaç= sayaç+2
41)                Yaz; &s1,"ile",&s2,"arasındaki çift sayılar" &sayaç
42)          Eğer Bitti
43)          Eğer Bitti
44)          Eğer Bitti
45)          Eğer Bitti
46)          Eğer Bitti      
47)     Eğer Bitti      
48)          Git (73)                     
49)     Değilse
50)     Eğer; (Seçim= "B") ise
38)          Yaz; "Sadece tek sayıları sıralamak için (T)'ye, Sadece çift sayıları sıralamak için (Ç)'ye, Hepsini sıralamak için (H)'ye basın" 
39)          Oku; tekçift
40)          Eğer (tekçift= "H") ise
41)                sayaç= s1
42)                sayaç= sayaç-1
43)                Yaz; &s1,"ile",&s2,"arasındaki tüm sayılar" &sayaç
44)          Değilse
45)          Eğer (tekçift= "T") ve ( s1 MOD 2 = 1) ise
46)                sayaç= s1
47)                sayaç= sayaç-2
48)                Yaz; &s1,"ile",&s2,"arasındaki tek sayılar" &sayaç
49)          Değilse
50)          Eğer (tekçift= "Ç") ve ( s1 MOD 2 = 0) ise
51)                sayaç= s1
52)                sayaç= sayaç-2
53)                Yaz; &s1,"ile",&s2,"arasındaki çift sayılar" &sayaç
54)          Değilse
55)          Eğer (tekçift= "T") ve ( s1 MOD 2 = 0) ise
56)                sayaç= s1-1
57)                sayaç= sayaç-2
58)                Yaz; &s1,"ile",&s2,"arasındaki tek sayılar" &sayaç
59)          Değilse
60)          Eğer (tekçift= "Ç") ve ( s1 MOD 2 = 1) ise
61)                sayaç= s1-1
62)                sayaç= sayaç-2
63)                Yaz; &s1,"ile",&s2,"arasındaki çift sayılar" &sayaç
64)          Eğer Bitti
65)          Eğer Bitti
66)          Eğer Bitti
67)          Eğer Bitti
68)          Eğer Bitti
69)     Eğer Bitti
70)          Git (73)
71) Eğer Bitti
72) Eğer Bitti
73) Bitir

Bana değişik, karmaşık fakat mantıklı geldi. Umarım birşeylere benzetmişimdir. Tabii anlaşılıp anlaşılmayacağı da muamma
Yarını Bekliyoruz...

543 Mesaj
30 Ekim 2008; 20:10:57 

Bende çok istiyorum derslere katılmayı fakat sadece iş yerinde internete girebildiği için dersleri takip edemiyorum.Dersler baya bir ilerlemiş(fakat verilen örnekleri yapabiliyorum ) yakın zamanda evden intenete bağlandığımda dersleri hiç kaçırmıcam söz?Yeni örnek filan var mı evde yapmaya çalışayım burada yazarım.

Uzaklaştırılmış
30 Ekim 2008; 20:26:30 

quote:

Orjinalden alıntı: Hercule Poirot

Bende çok istiyorum derslere katılmayı fakat sadece iş yerinde internete girebildiği için dersleri takip edemiyorum.Dersler baya bir ilerlemiş(fakat verilen örnekleri yapabiliyorum ) yakın zamanda evden intenete bağlandığımda dersleri hiç kaçırmıcam söz?Yeni örnek filan var mı evde yapmaya çalışayım burada yazarım.

Şimdi yarın saat 20:00 - 21:00 gibi yeni dersi yayımlayacagım ancak bir adte soru vereceğim. Onun sahte kodunu çıkarmanı istiyorum.

10 sayı girilmesini isteyecek, En büyük ve en küçük sayıyı bulacak. Bütün sayıların toplamını ortalamaya bölecek eğer tek ise tek olduğunu belirtecek, eğer çift ise çift oldugunu belirtecek, küsüratlı ise uyarı verecek programın sahte kodunu yaz.

8814 Mesaj
30 Ekim 2008; 21:00:51 

Progr4mm3r sana bipm atmıştım ama...

2119 Mesaj
30 Ekim 2008; 21:39:21 

Emekleriniz için çok teşekkür ediyorum.
Derslerinize bugün katıldım , yapmaya çalıştığım kadarıyla bu güne kadar yapılan şeyleri yapmaya çalıştım.

Bu Hesap Makinası denemem:

[code]1 Başla
2 Sayısal, topla , çıkar , çarp , böl , sayı1 , sayı2
3 Metin, s
4 yaz,lütfen ilk sayıyı giriniz
5 oku, sayı1
6 yaz,lütfen ikinci sayıyı giriniz
7 oku, sayı2
8 yaz, topla için t , çıkar için ç , çarp için a , böl için b yazınız.
9 oku, s
10 topla=sayi1+sayi2
11 çıkar=sayi1-sayi2
12 çarp=sayi1*sayi2
13 böl=sayi1/sayi2
14 Eğer (s=t) ise
15 yaz, Toplama Sonucu= &topla
16 değilse,
17 eğer (s=ç) ise
18 yaz, Çıkarma Sonucu= &çıkar
19 değilse
20 eğer (s=a) ise
21 yaz, çarpma sonucu= &çarp
22 değilse,
23 eğer (s=b) ise
24 yaz, bölme sonucu =&böl
25 değilse,
26 yaz, lütfen doğru sayıları girin.
27 eğer bitti
28 eğer bitti
29 eğer bitti
30 eğer bitti
31 bitir[/code]

Bu 3 kenar ölçülerine göre üçgen çeşidini belirten program.

[code]1 başla
2 sayısal, ikizkenar , çeşitkenar , eşkenar , kenar1 , kenar2 , kenar3
3 metin, s
4 yaz, bu program girdiğiniz 3 uzunluğa göre üçgenin çeşidini size belirtir.
5 yaz, lütfen ilk uzunluğu giriniz,
6 oku, kenar1
7 yaz, lütfen ikinci uzunluğu giriniz,
8 oku, kenar2
9 yaz, lütfen üçüncü uzunluğu giriniz,
10 oku, kenar3
11 eşkenar= kenar1=kenar2=kenar3
12 ikizkenar= kenar1=kenar2 , kenar1=kenar3 , kenar2=kenar3
14 eğer, (s=eşkenar) ise
15 yaz, belirttiğiniz üçgen eşkanar üçkendir.
16 eğer, (s=ikizkenar) ise
17 yaz, belirttiğiniz üçgen ikizkenar üçgendir.
18 değilse,
19 yaz, belirttiğiniz üçgen çeşitkenar üçgendir.
20 eğer bitti
21 eğer bitti
22 bitir[/code]

İsim ve Soyisim isteyip sonra hitap eden program çalışması.

[code]1 başla
2 metin, isim , soyisim
3 yaz, lütfen adınızı giriniz
4 oku, isim
5 yaz, lütfen soyadınızı giriniz
6 oku, soyisim
7 yaz, hoşgeldiniz &isim &soyisim!
8 bitir[/code]
Yarınki derse kadar diğerlerini yetiştirmeye çalışıcam.

2119 Mesaj
31 Ekim 2008; 0:22:13 

Hocam görüşleriniz benim için çok önemli , incelerseniz çok sevinirim.
Bir de şunu merak ettim , eğer bitir'i en son satırda hepsini toptan kapatsak sorun olur mu? yoksa diğer bölüme geçmeden mi kapatmalıyız?
Bir de tek ve çift sayıyı tanıtamadım bilgisayara , bunu nasil yapabiliriz hocam?

Soru6

1	başla
2	sayısal, sayi1 , sayi2 ,tek , cift
3	metin, s
4	yaz, 1.sayiyi giriniz (2.sayidan buyuk olmali.)
5	oku, sayi1
6	yaz, 2.sayiyi giriniz
7	oku,sayi2
8	eğer, sayi1<sayi2
9	yaz, hata!2.sayiyi daha buyuk girdiniz.
10	değilse, 
11	yaz, kucukten buyuge sıralama yapmak için a , buyukten kucuge sıralama yapmak icin b yazın.
12	oku, s
13	eğer, (s=a)
14	yaz, &sayi1,&sayi2
15	değilse,
16	eğer, (s=b)
17	yaz, &sayi2,&sayi1
18	yaz, tek sayıları gormek icin tek
19	yaz, cift sayıları gormek icin cift
20	yaz, tum sayıları gormek icin tum yazınız
21	oku, s
22	tek= ??
23	cift= ??
24	tum=&sayi1,&sayi2
25	eğer, (s=tek)
26	yaz, &tek
27	değilse,
28	eğer, (s=çift)
29	yaz, &çift
30	değilse,
31	eğer, (s=tum)
31	yaz, &tum
32	eğer bitti
33	eğer bitti
34	eğer bitti
35	eğer bitti
36	eğer bitti
37	eğer bitti
38	bitir

Şirket yöneticisinden bir işçinin günlük maaşını isteyen,
ve buna göre işçinin aylık maaşını hesaplayan programın yapay kodlarını yazınız.

1	başla
2	Sayısal, gunlukmaas , aylikmaas
3	metin, s
4	yaz, Günlüş Maaşı Giriniz :
5	oku, gunlukmaas
6	aylikmaas=30*gunlukmaas
7	yaz, Çalışanın Aylık Ücreti : &aylikmaas 
8	bitir

Kullanıcıdan bir sayı isteyen ve kullanıcının girdiği ikinci sayıyı 1. sayının kuvveti kabul ederek hesaplayan
Programın yapay kodunu yazınız.
(Birinci Sayıyı 2 girdi kullanıcı ve ikinci sayıyı da 3 girdi bunu 2 üzeri 3 olarak algılayıp sonucu
ekrana 8 olarak yazdıran program)

1	başla
2	sayısal, 1sayi , 2sayi , sonuc
3	metin, s
4	yaz, ilk sayiyi giriniz
5	oku, 1sayi
6	yaz, ikinci sayiyi giriniz
7	oku, 2sayi
8	sonuc=1sayi(üzeri)2sayi
9	yaz, &sonuc
10	bitir

Öğretmenden 3 yazılı notu girmesini isteyen ve ardından Sözlü notu kullanıp kullanmayacağını soran,
kullanacaksa 3 tane sözlü notu soran, sözlü notu kullanmayacaksa direk 3 yazılının
ortalamasını alan 50 den küçükse kaldı 50 den büyükse ekrana geçti yazdıran programın yapay(sahte) kodunu yazınız.

1	başla
2	sayısal, yazili1 , yazili2 , yazili3 , sozlu1 , sozlu2 , sozlu3 , yaziliortalama , sozluortalama
3	metin, s
4	yaz, 1.sınav notunu girin
5	oku, yazili1
6	yaz, 2.sinav notunu girin
7	oku,yazili2
8	yaz,3.sinav notunu girin
9	oku,yazili3
10	yaziliortalama=yazili1+yazili2+yazili3/3
11	yaz, Öğrenci Yazılı Ortalaması = $yaziliortalama
12	yaz, Sözlü notu kullanmak istiyor musunuz? e - h
13	oku, s
		14 	eğer, (s=h)
		15	yaz, Sözlü Kullanmamayı Tercih Ettiniz.Öğrenci Ortalaması : $yaziliortalama.
		16	Eğer, $yaziliortalama>50	
		17	yaz, Öğrenci bu dersten başarılı oldu!
		18	Eğer, $yaziliortalama<50
		19	yaz, Öğrenci başarılı olamadı.
		20	bitir eğer
		21	bitir eğer
22	eğer, (s=e)
23	yaz, 1.sözlü notunu girin
24	oku, sozlu1
25	yaz, 2.sözlü notunu girin
26	oku, sozlu2
27	yaz, 3.sözlü notunu girin
28	oku, sozlu3
29	sozluortalama=sozlu1+sozlu2+sozlu3+yazili1+yazili2+yazili3/6
30	Eğer , sozluortalama>50
31	yaz, Öğrenci yazılı ve sözlü not ortalaması ile başarılı oldu.
32	eğer, sozluortalama<50
33	yaz, Öğrenci yazılı ve sözlü not ortalamasında başarılı olamadı.
32	bitir eğer
33	bitir eğer
34	bitir

3698 Mesaj
31 Ekim 2008; 4:30:36 

hocam c derslerinin başlamasını sabırsızlıkla bekliyorum

2142 Mesaj
31 Ekim 2008; 5:58:24 

Evet bugün c dersleri var... Bekliyorum

961 Mesaj
31 Ekim 2008; 17:50:04 

0