Şimdi Ara

ATi RV870 ve Nvidia GT216 Haziran 2009'da gelebilir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
3.877
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD-ATi ve Nvidia arasında önümüzdeki sene, üretim teknolojilerine yönelik oldukça çekişmeli geçmesi beklenen yeni bir düello başlayacak. Açıkçası konu nanometrik küçülme olduğunda ATi'nin rakibi Nvidia karşısında üstünlük kurduğunu söyleyebilmek mümkün. Zira hem 65nm hem de 55nm üretim teknolojilerine daha önce adapte olmayı başaran AMD-ATi, hızlı geçiş sayesinde üretim maliyetlerini düşürerek elde ettiği avantajı fiyat indirimlerinde kullanmış ve agresif bir politika takip etmişti.

AMD-ATi cephesinde güncel ürün gamının tamamı 55nm üretim teknolojisiyle hazırlanırken, Nvidia'da ise GeForce 9800GTX+ ile başlayan geçiş çalışmaları devam ediyor. 55nm üretim teknolojisiyle hazırlandığı belirtilen GT206 kod aldı nanometrik olarak küçültülmüş GT200 gpu'sunu GeForce GTX 270 ve 290 modellerinde kullanması beklenen Nvidia, üretim maliyetlerini düşürmeyi, verimliliği ise yükseltmeyi hedefliyor. Öte yandan sektöre yön veren her iki üreticinin de gelecek yıla dönük olarak 40nm hazırlıkları yaptığı biliniyor.

Gelen yeni bilgilere göre hem AMD-ATi hem de Nvidia, 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan grafik işlemcilerini önümüzdeki senenin Haziran ayında duyurabilir. TSMC tarafından üretilmesi beklenen yeni GPU'lar için hacimli üretimi yapacak firmanın üretim bantlarını yeni teknoloji için güncellemesi gerekiyor ki zaten TSMC de bu yönde çalışıyor.

Üretim maliyetlerini düşürebilmek için 55nm'den sonra ara üretim süreci olan 45nm'yi pas geçeren doğrudan 40nm üretim teknolojisine geçiş yapacakları belirtilen firmalardan AMD-ATi, RV870 kod adlı yeni grafik işlemcisini, Nvidia ise GT212(6?) gpu'sunu yeni üretim teknolojisiyle hazırlıyor. Yıl sonuna kadar tasarım çalışmalarının biteceği de iddia edilen yeni grafik işlem birimlerinin resmi detayları henüz açıklanmış olmasa da DirectX 11 desteği sunacaklarına kesin gözüyle bakılıyor.

Bahsedildiği üzere DirectX 10 mimarisi üzerine inşa edilen dolayısıyla Vista'da da çalışacak olan DirectX 11'in Windows 7'den önce önümüzdeki yıl içerisinde kullanıma sunulması da bekleniyor. Öte yandan yurt dışında alış-veriş çılgınlığının yaşandığı Noel döneminde ekran kartı fiyatlarının %20'ye varan oranda düşebileceği de iddia ediliyor

• Haziran iyi bir tarih, zırt pırt ekran kartı çıkmasından bıkmıştık, biraz aldığımız kartı kullanmış oluruz bu şekilde, kartları zorlayan oyun da çıkmıyor zaten
  • resimde her iki firma bir birlerin yok etmek için çalışıyor gibi görünüyor fakat tokalaşmaları milleti sömürdüklerinin anlaşması.
  • quote:

Orjinalden alıntı: şeref

resimde her iki firma bir birlerin yok etmek için çalışıyor gibi görünüyor fakat tokalaşmaları milleti sömürdüklerinin anlaşması.

arkalarında sakladıkları bombalar öyle demiyor.
  • Resim Nvidia'yı Daha Teknolojik yapmış...
  • Bu kartların çıkmasıyla 55nm gtx280'nin fiyatı makul seviyelere iner diğer taraftan bakalım 40nm gt216 gpu'su 480sp olucakmı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 19 Ekim 2008; 13:38:32 >
  • ATi Kötü gülmüş :D
    beklemedeyiz
  • hadi hayırlısı.
  • Ama AMD de fitili ateşlemiş :)
  • Ama AMD de fitili ateşlemiş :)
  • Haziran 2009 mu?
    Ohoooo, o zaman kadar kim öle kim kala ya...
    Çok gereksiz bir haber olmuş bence.

Peki Nvidia'nın 2075 de ki kartlarından da haber var mı?
  • ne sanıyosun? adamlar bi tane pcb üzerine devre kurup vermiyorlar grafik unitesi üretiyorlar boru değil.kolaysa git kendin yap
  • ati nin fitili çok kısa heran elinde patlayabilir kartları =))
  • windows 7,dırectx 11 ben hiç bi zaman teknolojiye yetişemicem
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fettah34

Haziran 2009 mu?
    Ohoooo, o zaman kadar kim öle kim kala ya...
    Çok gereksiz bir haber olmuş bence.

Peki Nvidia'nın 2075 de ki kartlarından da haber var mı?

ya kusura bakma ama saçmaladığının farkındamısın hem bu merakla 2075'e kadar yaşayacağını sanmıyorum o yüzden merak etmen de gerekmez

• bu bomba nvdia da çok feci patlar yine beyaz bayrak çeker atiye
  • Nvidianın ki teknolojik bomba usta.Baksanıza uydu falan üzerinde
  • yavv şu 55nm lik nvidia gelsede baksak artık
  • fiyatlar insin ya
    su anda cok pahali kartlar hala
  • ben logoyu cok begendim
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.