Şimdi Ara

Çift grafik işlemcili Radeon HD 4850 X2 için geri sayım başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
2.320
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Önümüzdeki hafta içerisinde Radeon HD 4830'u kullanıma sunmaya hazırlanan AMD-ATi'nin sürprizleri bu modelle sınırlı olmayacak. Firma ilk defa Radeon HD 4870 X2 lansmanında duyurduğu çift grafik işlemcili Radeon HD 4850 X2 modelini ufak bir gecikmeyle muhtemelen Kasım ayı içerisinde kullanıma sunacak. 2GB GDDR5 bellekli Radeon HD 4870 X2 modeline alternatif olması beklenen ve firmanın iddialarına göre Nvidia'nın pazarda satılmakta olan tüm kartlarından daha hızlı olacak Radeon HD 4850 X2'nin özelliklerini hatırlamakta fayda var.

Hakkında ilk defa konuşulmaya başlandığı günlerde Eylül ayında kullanıma sunulacağı düşünülen Radeon HD 4850 X2, Ekim ayının ikinci yarısına geçmemizle birlikte henüz lanse edilmiş değil. Her ne kadar bazı üreticilerin yol haritasında HD 4850 X2 için Ekim sonu işaret ediliyor olsa da gelen güncel haberler, yeni model için resmi duyurunun Kasım ayı içerisinde yapılacağını ifade ediyor. Sınırlı sayıda üretilmesinin de ihtimaller dahilinde olduğu belirtilen Radeon HD 4850 X2 ile hedef Nvidia'nın GeForce GTX 280 modeli olacak.

55nm üretim teknolojisiyle hazırlanan RV770 gpu'sunun çiftine sahip olacak Radeon HD 4850 X2, 2X 256-bit bellek veri yolu desteğine ve toplamda 1600x paralel işlem birimine sahip olacak. Referans modeli 2.0TeraFLOP'luk yüksek işlem kapasitesiyle gelecek olan GHD 4850 X2 için AMD-ATi'nin üreticileri serbest bıraktığı ve firmaların kendi tasarımlarını pazara sunabilecekleri de gelen haberler arasında. 2GB GDDR3 belleğe sahip olacak 4850 X2'nin grafik işlemcisi 625MHz'de, bellekleri ise 2000MHz'de çalışacak.

Isıl güç tasarımının 230 watt, bellek bant genişliğinin ise 128GB/sn olması beklenen Radeon HD 4850 X2, çift slot tasarıma sahip olacak ve Crossfire X2 teknolojisiyle Quad-Crossfire kurulumlarını da destekleyecek. Ayrıca DirectX 10.1 ve PCIe 2.0 uyumluluğu bulunacak kart, Unified Video Decoder 2 teknolojisi sayesinde Blu-ray ve HD DVD gibi yüksek yüksek tanımlı videolar için donanımsal hızlandırma da yapabilecek. AMD-ATi referans tasarım için 399$'lık etiket fiyatı belirlemiş olsa da özel tasarım/hız aşırtmalı modellerde fiyatlar bir miktar daha yüksek olabilir.

• quote:

HD 4850 X2 için AMD-ATi'nin üreticileri serbest bıraktığı ve firmaların kendi tasarımlarını pazara sunabilecekleri de gelen haberler arasında.

Buradan ısı sorunları daha az kartlar gelecek anlamı çıkartsam doğru olur umarım. Bu aralar ATI çeşitliliği arttırmaya başladı. Nasıl bir başarı yakalar bilmiyorum ama hala X2 ekran kartlarına temkinli yaklaşıyorum...

Haber için teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AndryTR -- 18 Ekim 2008; 16:11:47 >
  • haber için teşekürler türkiyede bu kartın fiyatı 700 ytl ye yaklaşır ve el yakar gibime geliyor 4870 bu uygun fiyatları ile almış başını gidiyorken 4850x2 bu fiyatla bi müddet istenilen satış rakamına ulaşamaz gibime geliyor bakalım görücez
  • Farcry2 de çok iyi fps alabilir bu kart
  • Şu an için bir 4850 ya da 4870 in oynatamayacağı oyun yok.Böyle çok yüksek fiyatlı kartlar gereksiz bence.Ama kişiden kişiye göre değişir çünkü bakıyorum forumda daha 6-7 öncesine kadar 8800 gt den iyisi yoktu f/p de noldu o kadar para saydılar tak hemen sattılar o yüzden o kadar para vermeye değmez bu kartlara ne de olsan yeni çıkanları bunları ezip geçecek.Şu an için 4850 gayet iyi en fazla 4870 alınır
  • quote:

Orjinalden alıntı: cenkyyy

haber için teşekürler türkiyede bu kartın fiyatı 700 ytl ye yaklaşır ve el yakar gibime geliyor 4870 bu uygun fiyatları ile almış başını gidiyorken 4850x2 bu fiyatla bi müddet istenilen satış rakamına ulaşamaz gibime geliyor bakalım görücez

Al bendende o kadar
  • GTX 280daha mantıklı
  • +1
    quote:

Orjinalden alıntı: High Vision

quote:

haber için teşekürler türkiyede bu kartın fiyatı 700 ytl ye yaklaşır ve el yakar gibime geliyor 4870 bu uygun fiyatları ile almış başını gidiyorken 4850x2 bu fiyatla bi müddet istenilen satış rakamına ulaşamaz gibime geliyor bakalım görücez

Al bendende o kadar
  • quote:

+1
    quote:

quote:

Al bendende o kadar

bu nedir ya?adam zaten senin mesajina +1 yapmis, sen de +1'e +1 yapiyorsun.murdoc neredesin neyse tamam ben koyayim smileyi.
    />

• x2 leri pek terçih etmem
  • Güzel, yeni kartlar çıkıyorda kim alacak çok merak ediyorum açıkçası . Ve adamlar çok hızlandı kapışayım derken artık kimse hemen birşey çıktımı almak istemiyorum hemen ardından başka bir bomba patlıyor. O değilde 2 hafta önce aklıma ps3 almak geldi 630 dan şimdi 700 oldu bu kargaşada en mantıklısı konsola yönelmek.Şahsi fikrim.

Saygılar.
  • Fiyatı ve perfomansı iyi olursa bir çok kişi tercih edicektir ..
  • IronFuneral çok mantıklı bir yorum gerçekten tebrikler..gereksiz bir kart oldugunu düşünüyorum zira zaten crossfire yapıldıgındaki performansından %10 civarı bir artış gerçekleştircektir.yüksek çözünürlüklerde oynamak istiyenler için ideal oldugu söylenebilir..
  • Ati kolay yolu buldu bundan sonra da x2 4830 çıkarır
  • quote:

Orjinalden alıntı: yenerbalcı

GTX 280daha mantıklı

ewt topikteki mesain bitti gibi
  • dostum bu +1 mesajın tamamen yanlış okunmasından dolayı olmuştur hemen saldırıya geçmiyelim dimi hele o murdoc denen kımıl zararlası arkadaşın varlığnı alarak !
    quote:

Orjinalden alıntı: .45 ACP

quote:

+1
    quote:

quote:

Al bendende o kadar

bu nedir ya?adam zaten senin mesajina +1 yapmis, sen de +1'e +1 yapiyorsun.murdoc neredesin neyse tamam ben koyayim smileyi.
    />

• ati iyi sardı x2 olayına
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.