Şimdi Ara

FATURALI ORJİNAL KLON TELEFONLAR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
35
Cevap
0
Favori
16.458
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • angora telekominikasyondan alınmış nokia ve kvk garantili N95 e yasal uyarı geldi ayın 23 ünde kapatılacak diye.telefon klon değil arkadaki,ekrandaki ve faturadaki imeiler aynı.telekominükasyon kurumunun sitesinde klon telefon kapatılır klonlanan telefon 1 hatla görüşmeye açılır diyor.bu kadar saçma bir yasa daha olamaz.2 haftadır uğraşıyorum internette aynı sorunu yaşamış 10000lerce insan var bu insanlar dikkate alınmıyormu?

internette şöyle birşey buldum durumum takamen aynı

Adapazarı ilçesinde yaşayan Sena Türk`ün bir cep telefonu bayiinden 635 YTL`ye satın aldığı cep telefonu, klonlu olmadığı halde Telekomünikasyon Kurumu tarafından görüşmeye kapatıldı. Alışveriş faturası olmasına rağmen telefonunun görüşmeye kapatılması üzerine Sena Türk, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü İl Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı`na başvurdu. Türk, ürününün ayıplı mal durumuna düştüğünü belirterek sorunun giderilmesini talep etti.

Cep telefonunun satışını yapan iş yeri ise hakem heyetine verdiği savunmasında, Telekomünikasyon Kurumu`nun kayıt dışı cep telefonları ile ilgili başlattığı uygulama sırasında alış ve satış faturası olmasına rağmen cep telefonlarının klonlandığı gerekçesiyle görüşmeye kapatıldığını belirtti.

Telekomünikasyon Kurumu, hakem heyetine gönderdiği yazıda, yasal yollardan ithalatı gerçekleştirilen ancak IMEI numarası klonlanarak başka cihazlarda kullanılan ve kurum tarafından yönetmelik kapsamında eşleştirme yapılarak sadece MSISDN(cep telefonu numarası) ile kullanılmasına izin verilen yasal cihazların ayıplı mal olarak değerlendirilmemesi gerektiği kaydedildi. Yazıda, yasal cihazlara ait IMEI numaralarının klonlanması halinde satıcı ve ithalatçının sorumlu tutulmaması gerektiği ifade edildi.

Tüketici Hakem Heyeti ise klonlanmış telefonların Tüketicinin Korunması hakkındaki kanunda tanıtma ve kullanma klavuzu şartlarına uymadığı gerekçesiyle ayıplı mal olarak değerlendirilmesine karar verdi. Tüketicinin ve satıcının klonlamada katkısının bulunmadığından sorumlu tutulamayacakları yönünde görüş bildiren hakem heyeti, Türk Telekomünikasyon Kurumu`nun tüketiciyi mağdur etmeyecek yollar bulması gerektiğini vurguladı. Hakem heyeti, Sema Türk`ün kapatılan telefonunun Telekomünikasyon Kurumu tarafından tüm GSM oparatörlerine ve tüm numaralara açılmasına karar verdi.

hakem heyetini aradım telefon kapanmadan başvuramayacağımı söylüyor adama yukarıdaki yazıyı anlattım karar verilse bile açılıp açılmayacağını bilemem diyor

1420 lira faturalı telefon tek hatla mı kullanılacak nu kadar saçma iş olamaz

başına böyle birşey gelip telefonu tüm hatlarla kullanabilen var mı?

• Konuyu hortlatacağım ama bu bilgiyi vermem faydalı olacak.

http://www.hukuki.net/showthread.php?20430-%C3%9Dmei-numaras%C3%BD-kopyalanm%EF%BF%BD%C3%BE-telefon adresinde bu konu irdelenmiş. Özetle örnek hakem heyeti kararına göre telefonun satıcı tarafından değiştirilmesi gerekiyor. Burada bu konuyu açan arkadaşa tüketici hakem heyetinin böyle bir yanıt vermesi o yüzden çok ilginç. Her hakem heyeti farklı karar mı veriyor. (hoş bunun örneğini ben bizzat yaşadım. Ankarada Mamak tük hakem heyeti ile çankaya tük hakem heyeti bir konuyu farklı yorumluyordu. Dolayısı ile mamak tük hakem heyeti kararı beni zor durumda bıraktı ve mal elimde kaldı)
    Verdiğim linkteki bu hakem heyeti kararı, umarım başına klon sorunu gelmiş kişilere yardımcı olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: chips

Konuyu hortlatacağım ama bu bilgiyi vermem faydalı olacak.

http://www.hukuki.net/showthread.php?20430-%C3%9Dmei-numaras%C3%BD-kopyalanm%EF%BF%BD%C3%BE-telefon adresinde bu konu irdelenmiş. Özetle örnek hakem heyeti kararına göre telefonun satıcı tarafından değiştirilmesi gerekiyor. Burada bu konuyu açan arkadaşa tüketici hakem heyetinin böyle bir yanıt vermesi o yüzden çok ilginç. Her hakem heyeti farklı karar mı veriyor. (hoş bunun örneğini ben bizzat yaşadım. Ankarada Mamak tük hakem heyeti ile çankaya tük hakem heyeti bir konuyu farklı yorumluyordu. Dolayısı ile mamak tük hakem heyeti kararı beni zor durumda bıraktı ve mal elimde kaldı)
    Verdiğim linkteki bu hakem heyeti kararı, umarım başına klon sorunu gelmiş kişilere yardımcı olur.

bu olay güzelmiş bir daha yakınımda veya çevremde böyle durum olursa direk tüketici hakem heyetine.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.