Şimdi Ara

ATi Catalyst 8.10, elle fan kontrolüne olanak tanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
4.127
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nvidia'nın WHQL sertifikalı GeForce 178.24 sürücüsünü duyurmasına kayıtsız kalmayan AMD-ATi, Ekim ayı için hazırladığı Catalyst 8.10 sürücüsünü kullanıma sundu. Hemen her yeni Catalyst sürücüsünde olduğu gibi ATi'nin Radeon 9500 serisinden HD 4800 ailesine kadar oldukça geniş bir yelpazede model desteği sunan yeni sürücünün özellikle iki önemli detay üzerinde duruluyor ki bunlar elle (manuel) fan kontrolü ve ve "Force" komponent video tanımlaması.

Yeni sürücü ile kullanıcılar ekran kartı çalışırken Catalyst kontrol merkezi üzerinden fan hızını ayarlayabilecekler ki bu sayede yüksek performans veya sessizlik gerektiren anlarda kullanıcılar, kartın fan hızı üzerinde tam kontrol olanağı sağlanmış olacak. Yeni sürücü ile birlikte komponent video desteği de sunuluyor. Bu sayede kullanıcılar komponent video ayarları üzerinde detaylı değişiklik yapabilecekler. Tabii ayarların aktifleşebilmesi için sisteme komponent video üzerinden cihaz bağlanması gerektiğini de belirtelim.

Ati Catalyst 8.10'u indirmek için;

- Catalyst 8.10 (Windows XP 32bit)

- Catalyst 8.10 (Windows XP 64bit)

- Catalyst 8.10 (Windows Vista 32bit)

- Catalyst 8.10 (Windows Vista 64bit)

• Fan kontrolü için sanırım 4800 serisinden bir kart olması lazım. Bende o menü çıkmadı çünkü.(3850) Ya da bu durumu sadece ben yaşadım. Neyse, yükleyen arkadaşların gözlemlerinden anlaşılır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Kimkim

Fan kontrolü için sanırım 4800 serisinden bir kart olması lazım. Bende o menü çıkmadı çünkü.(3850) Ya da bu durumu sadece ben yaşadım. Neyse, yükleyen arkadaşların gözlemlerinden anlaşılır.

+1907 aynı durumdayım
  • Evet bende çalışıyor...
  • Bendede çıkmadı fan kontrol menüsü . kart x1650xt
  • Bendede çıkmadı fan kontrol menüsü . kart x1650xt
  • fan kontrolu demekki sadece 4800 serisinde cıkıyor bendede 3850 var
  • Bende de çıktı. Çok güzel olmuş. Artık profillerle uğraşmaya gerek kalmadı. Teşekkürler ATI

• 4850 fan kontrolü çıktı bende

bu arada arkadaşlar overdrive bölümünde fan kontrol ayaı ayrı bi bölüm çıkmıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Black_Necro -- 16 Ekim 2008; 21:04:35 >
  • Saçmalık rivatuner da 3800 serisinde fan ayarlanıyo bunda yok madem bişey yapıyosunuz adam gibi yapın
  • Başlık fanı elimizle tutarak veya çevirerek fanı yavaşlatıp hızlandırmak mümkünmüş gibi bir izlenim yaratıyor. :D
  • quote:

Orjinalden alıntı: Backslider

Başlık fanı elimizle tutarak veya çevirerek fanı yavaşlatıp hızlandırmak mümkünmüş gibi bir izlenim yaratıyor. :D

Yazım hatası var yada bizde anlama hatası iksiinden biri işte
  • quote:

Orjinalden alıntı: UFUK_ŞEN

quote:

Orjinalden alıntı: Backslider

Başlık fanı elimizle tutarak veya çevirerek fanı yavaşlatıp hızlandırmak mümkünmüş gibi bir izlenim yaratıyor. :D

Yazım hatası var yada bizde anlama hatası iksiinden biri işte

neden olmasın, parmak şıplatarakta olabilirdi pek tabi
  • Bende Sapphire HD3650 256MB GDDR3 PCIe x16 var. Fanı boştayken çok gürültü yapıyor ve 3D yüklenmelerde fan hızı anlamsızca düşüyordu. Bunun BIOS hatası olduğunu düşünmüştüm ama uğraşacak vaktim olmamıştı. Elimdeki kartın aynısı da sanırım bu nedenle bozuldu. Şu an kullandığım garantiden değişen. Tesadüfen ben de bugün nette gezinirken sapphire'in yabancı dildeki forumunda bu tip bir şikayete rastladım. Gerçekten de Sapphire'in yaptığı bir hataymış ve BIOS'la alakalıymış. Direk Sapphire ile bağlantı kuran ve düzeltilmiş BIOS'u alan birisi BIOS dosyasını nette bir yere upload etmiş. Fakat link ölmüştü. Biraz araştırdıktan sonra "Radeon Bios Editor v1.16" ve "Winflash v2.0.1.2" programlarına ulaştım.

Muhtemelen bilenler vardır ama yine de bahsedeyim. Radeon Bios Editor ile BIOS'taki fan devirlerini elle istenen değerlere ayarlayıp BIOS'a gömebiliyor ve bu BIOS'u da Winflash ile kartınıza yazabiliyorsunuz. Radeon Bios Editor'ün ayarlarında çözemediğim bir iki nokta olsa da işlemi başarıyla tamamladım. Şu an kartın sıcaklığı ile fan devri aynı oranda artıyor. Örneğin 55 derecede fan devri de %55 oluyor. O şekilde ayarladım. İstediğiniz ayarı yapabiliyorsunuz. Kart boşta iken fan devrini %51'den (ön tanımlı değer) %38'lere çektim. Böylece ses de kalmadı. Bu tip şikayetleri olan ve gözü kara arkadaşlar isterlerse deneyebilirler.

Fikir vermesi açısından program arabiriminden bazı kesitler:

Programı açınca boş ekran çıkacaktır. "File" kısmından BIOS dosyanızı açmanız lazım. Bunun için GPU-z programını kullanabilirsiniz. Mevcut BIOS'unuzu GPU-z ile dosyaya kaydedin. (aşağıdaki resimde gözüktüğü kısımdan) Ardından BIOS dosyasını editör ile açıp istediğiniz gibi değiştirin. Direk BIOS üzerinde değişiklik yapmak sakıncalı olacağından yöntem bu şekilde. Ayarları yaptıktan sonra (dikkatli olun hata yapmayın. bilmediğiniz, anlayamadığınız ayarı değiştirmeyin derim) dosyayı kaydedin. Dosyanın son halini Winflash ile karta yazın. Editörde de yazma kısmı var sanırım ama onu denemedim. Winflash ile yazdım. Program işlem bitince "Your VBIOS successfully updated" gibi birşey diyecek. Restart isteyecek. Restart ettikten sonra fandaki değişimi görebilirsiniz.

Winflash için de sırasıyla 1 numaralı kısımdan BIOS dosyanızı açın ardından da 2 numaralı kısımdan kartınıza yazın. HD3650'de denenmiştir.

Gerekli yazılımlar: (şahsi alanımdan güvenle indirebilirsiniz)
    -------------------
    ATIWinflash ve Radeon Bios Editor:http://www.4shared.com/dir/9890402/81c146bc/Flashing_Tools.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TA2LSM -- 18 Kasım 2008; 12:36:14 >

• 1-2 yerde daha sordum cevap veren olmadı.. 4850 toxic ile hız menusu çıkıo fakat kontrol edemiorum fan hızlarını.. bu kartla fan kontrol yapaiblen varmı ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: rueta

1-2 yerde daha sordum cevap veren olmadı.. 4850 toxic ile hız menusu çıkıo fakat kontrol edemiorum fan hızlarını.. bu kartla fan kontrol yapaiblen varmı ?

overdrive kilidini açıp, enable manual fan control şeçeneğini işaretlemen gerekiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orc123456 -- 16 Ekim 2008; 23:31:40 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: orc123456

quote:

Orjinalden alıntı: rueta

1-2 yerde daha sordum cevap veren olmadı.. 4850 toxic ile hız menusu çıkıo fakat kontrol edemiorum fan hızlarını.. bu kartla fan kontrol yapaiblen varmı ?

overdrive kilidini açıp, enable manual fan control şeçeneğini işaretlemen gerekiyor

teşekkür ederim cevabın için ama onu bilioyrum zaten sorunda orda fan hızını %20 de yapsam 1800 rpm de dönüo %100 de yapsam 1800 rpm de..
  • quote:

Orjinalden alıntı: budden

Bende de çıktı. Çok güzel olmuş. Artık profillerle uğraşmaya gerek kalmadı. Teşekkürler ATI

kart fanı ne hacı?
    benim %65 de 65 derece

• quote:

Orjinalden alıntı: Gamlı Baykuş

quote:

Orjinalden alıntı: budden

Bende de çıktı. Çok güzel olmuş. Artık profillerle uğraşmaya gerek kalmadı. Teşekkürler ATI

kart fanı ne hacı?
    benim %65 de 65 derece

Saphire HD4870 lerde hangi fan varsa o. Ekstra bir şey yapmadım.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.