Şimdi Ara

Nvidia'nın 55nm GT206 gpu'su göründü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
3.195
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Yeni nesil üretim teknolojilerine geçiş yarışısında rakibi AMD-ATi'nin gerisinde kalan Nvidia, 55nm için çalışmalarına devam ediyor. GeForce 9800GTX+ ile nanometrik anlamda yeni bir süre geçiş yapan firmanın hedefi yüksek maliyetli GTX 200 serisini de 55nm üretim sürecine dahil edebilmek.

Geçtiğimiz günlerde ELSA tarafından gün ışığına çıkartılan yol haritasında firmanın GT206 kod adlı yeni GPU üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. Mevcut GT200 gpu'sunun 55nm üretim teknolojisine adapte edilmiş versiyonu olarak tanımlanan GT206 gpu'sunun hangi saat hızlarında çalışacaüı şu an için net olarak bilinmiyor.

Yeni üretim teknolojisi ile birlikte maliyetlerinin düşeceği ve GT 206 gpu'sunun termal ve paralelinden güç tüketimi gibi iki temel hususta mevcut GT200 gpu'suna göre daha başarılı ve rekabetçi olacağı ifade ediliyor.

55nm üretim teknolojisiyle hazırlanan GT206 gpu'suna ait olduğu iddia edilen yeni görseller de gün ışığına çıktı. Yeni üretim teknolojisinin getirilerinden biri olarak çapı küçülen grafik işlemcinin boyutları 22x22mm yani zar boyutu 484mm2.

65nm üretim teknolojisiyle hazırlanan GT200 gpu'sunun 576mm2 olduğunu düşündüğünüzde elde edilen %16'lık kazanım dikkatlerden kaçmıyor. Öte taraftan boyut olarak GT206 gpu'sunun G80 ile mukayese edilecek gibi görünüyor zira iki sene önce duyurusu yapılan ve 80nm üretim teknolojisiyle hazırlanan G80 gpu'sun 480mm2'lik zar boyutuna sahipti fakat GT206'nın G80'den yaklaşık iki kat daha fazla transistör içerdiğini de hatırlatmakta fayda var.

55nm üretim teknolojisiyle hazırlanan GT206 gpu'sunun kullanılacağı muhtemel modeller olan GeFoce GTX 270 ve GTX 290'ın Kasım ayı içerisinde anons edilmesi bekleniyor.

• bakalım nvidia 2009 da neler yapacak gelişmeler güzel gibi teşekkürler...
  • İnsan 7800 - 7900 geçişindeki gibi dişe dokunur şeyler bekliyor, ister istemez.

Ama GTX 270 - GTX 290 isimleri, bu konuda hiç umut vermiyor doğrusu. Bilgiler de öyle.
  • Transistör sayısının fazlalığı,güç tüketimi ve ısıl çözümden başka birşey vaat etmiyor,ayrıca TSMC'nin yeni nm küçülmelerini beklediklerinden (40-45 nm) 55 nm'lik çözümler çok havada kalacak gibi.
  • 8800 ile çok iyi başladı ama sonra fena dağıldı. "hızlı giden atın ... seyrek olur" derler. Her model ile zirvede olmak adına sanki dağıldıkça dağılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nevi şahsına münhasır -- 13 Ekim 2008; 7:05:28 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer

İnsan 7800 - 7900 geçişindeki gibi dişe dokunur şeyler bekliyor, ister istemez.

Ama GTX 270 - GTX 290 isimleri, bu konuda hiç umut vermiyor doğrusu. Bilgiler de öyle.

55 nm ye geçildiğinde 430-450 milimetrekare olacak diye tahminler vardı birçok donanım sitesinde. 484 milimetrekare olması bende de bir şüphe uyandırdı.

Acaba eklenen bir şeyler mi var?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Naga Sadow -- 13 Ekim 2008; 8:42:46 >
  • Nvidia ya bişi olmaz yakında bi bomba patlatır . Bunlar çalışılmış hareketler. Ati garanti çok az bi kar payıyla satış yapıyordur yakında dayanamaz.
    Ama yeni ürünlerinde enerji tüketimini iyileştirmiş bu önemli bir artı ama giriş seviyesi kartlarla bu iş olmaz 48xx serisi deli gibi elektrik çekiyor. Açıkçası kart alırken hep güçtüketimine bakıyorum.Ekran kartını bir kere alıyoruz ama fatura her ay geliyor.
    Son kartlarım
    3650>9600gt>8800gt açıkçası 48xx serisine çok elektrik çektiği için geçmedim. 8800gt yide az tüketim değeri çıkan bir kart çıkana kadar değiştirmeyi düşünmüyorum.

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gprs78 -- 13 Ekim 2008; 9:35:55 >
  • gprs78 ne diyosun arkadasım sen yazdıklarını okuyor musun? yoksa hic tınmadan direk yazıyor musun?! 1. si ekran kartını güc tüketimine bakıp alıyorsan sadece sen oyun amaclı almıyorsun zaten o nedenle bırak nvidia yı hicbir anlam ifade etmez eh rv770 gpusunu da bırak eh rv730 falan belki ki o bile fazla 4350 falan alırsın anca XD hatta sen git [nvidia icin aklıma geldi sadece] fx5200 falan al hic fazla cep yakmaz lol nese konuya dönersek eh hatalarını yavas yavas telafi etmeye calısıyor nvidia da önce cıkan hatalı gpu lar simdide gt200 ün maliyeti fazla olması ki iste telafisi agır durumlardan insallah kurtarıcak eh ati bu arada cidden 4800 serisiyle cok cok iyi RANDIMAN ve KAZANÇ sağladı ;)
  • arkadaşım sen yanlış biliyorsun 48xx serisi 8800 serisinden daha az güç çekiyor ben 4850 kullanıyorum ki 110watt güç harcaması var elimde aopen qf50-go2 kasa var 350watt power(peak)işlemcide e2160 2.50ghz'de çalışıyor ama makinada tık yok
  • Ben üzerime alınmıyorum söylediklerini . Techpowerup yanlış biliyor diyorsun o zaman.

http://www.techpowerup.com/reviews/Sapphire/HD_4870_X2/24.html

quote:

Orjinalden alıntı: sendomi

arkadaşım sen yanlış biliyorsun 48xx serisi 8800 serisinden daha az güç çekiyor ben 4850 kullanıyorum ki 110watt güç harcaması var elimde aopen qf50-go2 kasa var 350watt power(peak)işlemcide e2160 2.50ghz'de çalışıyor ama makinada tık yok
  • Bakalım saat hızlarına nasıl yansıyacak
  • görünmesi önemli değil aslında tatmin olmak istiyor insan...
  • quote:

Orjinalden alıntı: gprs78

Nvidia ya bişi olmaz yakında bi bomba patlatır . Bunlar çalışılmış hareketler. Ati garanti çok az bi kar payıyla satış yapıyordur yakında dayanamaz.
    Ama yeni ürünlerinde enerji tüketimini iyileştirmiş bu önemli bir artı ama giriş seviyesi kartlarla bu iş olmaz 48xx serisi deli gibi elektrik çekiyor. Açıkçası kart alırken hep güçtüketimine bakıyorum.Ekran kartını bir kere alıyoruz ama fatura her ay geliyor.
    Son kartlarım
    3650>9600gt>8800gt açıkçası 48xx serisine çok elektrik çektiği için geçmedim. 8800gt yide az tüketim değeri çıkan bir kart çıkana kadar değiştirmeyi düşünmüyorum.

Saygılar.

4850 9800gtx den, 4870 de gtx260 dan daha az güç çekiyo.bu gayet ortada olan bi durum.

yarıca techpower da verdiğin linke de bakıldığı zaman ortalama ve yük altında aynene yukardaki durum söz konusu.
    zaten önemli olanda yük altında ve ortalama tüketimleri. idle durumdaki tüketim hzılı ekran akrtlarında bi anlam ifade etmez. sen kartı oyun oynamak için alıyosun internette takılıp müizk dinlemek için değil dimi?

• bakalım bu kartları bekliyorum
  • az ısınıyor ve az güç tüketiyor olması büyük bir avantaj. ancak nvidia 55 nm için geç kaldı.
  • Oyun konsolu sadece oyun oynamak için alınır. 4870 yada gtx serisi bir kart almayı düşünecek kadar oyun meraklısı olsam düşünmeden xbox360 yada ps3 alırım.Şahsi görüşüm tabi bunlar. Ayrıca idle değerlerinden hiç bahsetmemişin. Şunuda söyliim ati kart daha almam gibi bana hitap etmiyor. 1-2 fps önde olucam diye nvidia ile sidik yarışına giriyor. Başka şeylerden geriye düşüyor.

Saygılar.

quote:

Orjinalden alıntı: trulli

quote:

Nvidia ya bişi olmaz yakında bi bomba patlatır . Bunlar çalışılmış hareketler. Ati garanti çok az bi kar payıyla satış yapıyordur yakında dayanamaz.
    Son kartlarım

Saygılar.

4850 9800gtx den, 4870 de gtx260 dan daha az güç çekiyo.bu gayet ortada olan bi durum.

yarıca techpower da verdiğin linke de bakıldığı zaman ortalama ve yük altında aynene yukardaki durum söz konusu.
    zaten önemli olanda yük altında ve ortalama tüketimleri. idle durumdaki tüketim hzılı ekran akrtlarında bi anlam ifade etmez. sen kartı oyun oynamak için alıyosun internette takılıp müizk dinlemek için değil dimi?

• quote:

Ben üzerime alınmıyorum söylediklerini . Techpowerup yanlış biliyor diyorsun o zaman.

http://www.techpowerup.com/reviews/Sapphire/HD_4870_X2/24.html

sen verdiğin link'i incelememişsin anlaşilan. toplam sistem tüketiminde 8800gt ile 4850 arasinda yükte 18 boşta 15 watt fark var, %8 kadar fark ediyor bu ve aradaki performans farkina göre yari yariyadan daha az.

ayrica 24 saat açik biraksan tüm ay elektrik faturasina yansimasi 13kw/s oluyor ki ederi yaklasik 20ykr*13=2,6ytl dir. ki bu 24 saat crysis çalişirken açik biraksan bilgisayari boyle. yani, oyunlarda hissedeğin farktan sağlayacağin faydanin aylik 2,6ytl'ye değeceği varsayimi(yani bilgisayari oyun oynamak temel amaçli kullanan bir insan olduğun varsayimi) altinda ne kadar irrasyonel karar verdiğini ve konuştugunu sen düşün.

karta 330ytl verebilecek durumda ve istekteysen ayda 1,5ytl fazla çekmesi sanirim insana koymaz. dersen ki karta bu parayi vermek saçma geliyor anlaşilir ama elektrik tüketimi çok eften ve püften bir bahane.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mithrelios -- 13 Ekim 2008; 12:29:52 >

• hiç de geç kalınmadı daha çıkacak bir sürü oyun var ve nvidia bu şirketlerle anlaşarak çok rahat 4870 i sollayabilir bu oyunnarda
  • gtx 260 ve 280 hem büyük hem çok enerji harcıyor. sanırım şu saatten sonra 300 dolardan fazla parar verip bu kartları almak çok mantıksız olacak, 2 aya kadar daha ucuza daha iyi modeli gelecekken...
  • 9800gtx gtx+ olayina doner bence.default daha hizli gelir daha az guc ceker ama 260 280'den daha fazla oc olmaz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.