Şimdi Ara

Nehalem'in bellek performansı dikkat çekiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
2.689
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçtiğimiz günlerde Nehalem platformu için hazırladığı 3 kanal DDR3 bellek kitlerini duyuran A-DATA, Asus ile birlikte Nehalem'in bellek performansına yönelik demo gerçekleştirdi. Kuşkusuz Intel'in Nehalem kod adlı yeni nesil mikroişlemci mimarisini temel alan Core i7 serisi işlemcilerin en merak edilen noktalarından biri sunacakları bellek performansı. Bu detay önemli çünkü Intel radikal bir değişiklik ile bellek kontrol birimini kuzey köprüsünden alarak aynı AMD de olduğu gibi işlemci üzerine entegre ediyor.

Tabii entegre bellek kontrolcüsü yüksek hızda çalışan 3 kanal DDR3 ile desteklenince ortaya dikkat çekici performans rakamlarının çıkması da kuvvetle muhtemel. A-DATA'nın standart olarak 1600MHz'de 3 kanal DDR3 bellek kiti Asus'un X58 yonga setli P6T-Deluxe modeli üzerinde hız aşırtma ile 2GHz'e çıkartıldı ve Everest'in belelek testlerinde 20515/16946 MB/sn dikkat çekici değerlere ulaşılırken erişim süresi ise tabloya 22.9ns olarak yansıdı.

• amd nini ddr3 ile yapılan testlerinin görmeden -ki biraz beklemek zorundayız-yorum yapmayacağım ama intel kendini aşmış en kötü olduğu alanda gerçekten güzel bir atılım
  • İyi artık, Everest'le de tatmin ederiz kendimizi.

Bellek başarımının öne çıkabildiği uygulamaların bu durumu az çok destekleyen testleri varsa, iyi. Gerisi hikâye.

9800 GTX+'nın doku eşleme başarımıyla hava atmak gibi olmasın sonra. Desteksiz güç, güç değil hesabı. (Tabii burada, sistem belleğine erişim başarımı, Nehalem'in gücünü destekleyen şey oluyor. Anlayın artık, o kadarını.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 9 Ekim 2008; 22:58:01 >
  • Bir arkadaşımız test etmişti dual ddr ile tek kanal ddr ı ve mini mini farklar vardı... Bu sadece göz boyama. Fakat bu bellek kontrolcüsünü CPU ya entegre etmeleri performans artırır. Intel gücüne güç katmıştır bu adım ile. Bellek performansının o kadar da işe yaramadığını görmüştük am2 ile Core2 mimarisinde... Core2 am2 lere göre düşük bellek performansına karşı am2 leri süründürmekte... AMD çok çalışması lazım...
  • Sonuçlar gerçekten harika.Ama amd ninde ddr3 bellek performansını görmekte fayda var.
  • niye islemci hiz bolumunu kesmiler ki?islemcinin extrem 4ghz+ oldugunu gizlemek icin mi? ddr3800-1066 resmi destegi ile gelecek'ten sonra oc ile 2000mhz lahana tursusu yani.
  • hangi uygulamalarda farkını hissetirecek peki??? şimdi bellekten 20000MB alınca hemen işleyebilecek mi peki??? yada alıp ne yapacak??? yada nasıl alacak? 20000MB kabaca 20GB eder sistemde var 2 yada 4GB bellek !!!
  • Önceden 2 bellek alınsın diye çift kanal şimdide üç
    Helal olsun adamlara işi biliyorlar :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: safakhan

Bir arkadaşımız test etmişti dual ddr ile tek kanal ddr ı ve mini mini farklar vardı... Bu sadece göz boyama. Fakat bu bellek kontrolcüsünü CPU ya entegre etmeleri performans artırır. Intel gücüne güç katmıştır bu adım ile. Bellek performansının o kadar da işe yaramadığını görmüştük am2 ile Core2 mimarisinde... Core2 am2 lere göre düşük bellek performansına karşı am2 leri süründürmekte... AMD çok çalışması lazım...

hocam gerçektende dual ddr ile tek kanal ddr arasında cok az bi performans artışı varsa ben boş yere sistemim dual çalıssın die 2gb ram daha almıyayım şu anda 2+1 3gb ddr2 800 olarak kulanıyorum....
  • Entegre bellek kontrolcüsü ve 2GHz bellek daha ne olsun. Kullanılan bellekler benim işlemcimden daha hızlı. Bu arada 22.9ns iyi bir değer mi? Ben kendi bilgisayarımda hiç dikkat etmedim gecikmelere.
  • güzel haber ama bakalım uygulamalarda ne kadar gerçekci
  • 2008 boyunca sanırım en çok konuşulan Nehalem ile Crysis oldu. Çıkınca da kurtulamıyoruz ki, çıktı da kurtulduk desek

Bu arada bellekler görsel açıdan nefis
  • Gerçekten çok iyi değerler bu kadar beklemiyordum yeni çıkacak ramleri düşününce bu durum daha da iyi olabilir.
  • oyunlarda vs pek fark yaratmıycak buna eminim superpi gibi testlerde alır başını gider anca
  • Ramlerin soğutucuları çok hoşuma gitti (:
  • quote:

Bir arkadaşımız test etmişti dual ddr ile tek kanal ddr ı ve mini mini farklar vardı... Bu sadece göz boyama. Fakat bu bellek kontrolcüsünü CPU ya entegre etmeleri performans artırır. Intel gücüne güç katmıştır bu adım ile. Bellek performansının o kadar da işe yaramadığını görmüştük am2 ile Core2 mimarisinde... Core2 am2 lere göre düşük bellek performansına karşı am2 leri süründürmekte... AMD çok çalışması lazım...

Duald DDR ile farkı tam anlamıyla yaşamanız için anakartınızın FSB sinin DDR reminizin 2 katı olması gerekli... Yani kısca bu şekilde düşünebilirsiniz.

Çünkü remler dual çalıştığında iletişim hızları 2 ye katlanıyor.

Diyelim ki sizin DDR2 reminiz 800Mhz de çalışıyor. E2160 işlemcinizle beraber anakartınızda 800 Mhz. Bu şekilde dual moda geçmenizin hiç bir anlamı yoktur... Çünkü reminiz dual çalıştığındqa 1600 Mhz olacak ama anakartınız ve işlemciniz gene 800 Mhz i destekleyecektir. Bu şekilde remleriniz kendi kendine takılmaktan öteye geçemez ve hiç bir performans artışı göremezsiniz.

Öteyandan diyalim ki 667 Mhz remleriniz var ve elinizde E8200 işlemciniz var. Bu şekilde işlemciniz 1333 FSB de çalışır anakartla beraber ve doğal olarak 667 Mhz remleriniz dar boğaz yaratacaktır. Şimdi dual moda geçerseniz remlerinizin hızı 1333 Mhz olur ve işte belirgin performans artışını burada görebilirsiniz...

DUAL DDR ÖZELLİĞİ BOŞ BİR ÖZELLİK DEĞİLDİR, BİLMEDEN KONUŞMAYINIZ

ÖZELLİKLE YOĞUN İŞLEMLERİN GEREKTİĞİ, YÜKSEK GRAFİKLİ OYUNLARDA FARKI HİSSEDEBİLİRSİNİZ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Menow -- 11 Ekim 2008; 20:37:20 >

• Nedense bu dual-tri channel ram olayları bana pek önemli gibi gelmiyor.
  • Dualinden çok hayır gördükte 3'lüsünden görücez.2 bellek yerine 3 bellek satıcaklar olayı biliyorlar
  • quote:

Orjinalden alıntı: Menow

quote:

Duald DDR ile farkı tam anlamıyla yaşamanız için anakartınızın FSB sinin DDR reminizin 2 katı olması gerekli... Yani kısca bu şekilde düşünebilirsiniz.

Diyelim ki sizin DDR2 reminiz 800Mhz de çalışıyor. E2160 işlemcinizle beraber anakartınızda 800 Mhz. Bu şekilde dual moda geçmenizin hiç bir anlamı yoktur... Çünkü reminiz dual çalıştığındqa 1600 Mhz olacak ama anakartınız ve işlemciniz gene 800 Mhz i destekleyecektir. Bu şekilde remleriniz kendi kendine takılmaktan öteye geçemez ve hiç bir performans artışı göremezsiniz.

Öteyandan diyalim ki 667 Mhz remleriniz var ve elinizde E8200 işlemciniz var. Bu şekilde işlemciniz 1333 FSB de çalışır anakartla beraber ve doğal olarak 667 Mhz remleriniz dar boğaz yaratacaktır. Şimdi dual moda geçerseniz remlerinizin hızı 1333 Mhz olur ve işte belirgin performans artışını burada görebilirsiniz...

ÖZELLİKLE YOĞUN İŞLEMLERİN GEREKTİĞİ, YÜKSEK GRAFİKLİ OYUNLARDA FARKI HİSSEDEBİLİRSİNİZ...

Yok öyle birşey, bilip bilmeden sallamayalım
    Normal RAM'lerin veri iletim yol genişliği 64bittir. Ama RAM'ler Dual olarak çalıştırıldığında işlemci frekansı, kuzey köprüsü frekansı, ram frekansı vs. artmaz, veriyolu genişliği artar bu da dual modda 128bit çalıştığı için olur.
    Şöyle düşünün; dört şeritli çift yönlü otoyolunuz var. Buradan dakikada geçen araç sayısı da belli. Şimdi buradan dakikada geçen araç sayısını araçların hızını arttırmadan nasıl iki katına çıkarırsın? Tabiki yolu genişleterek. Yani 8 şeritli 2 yönlü otoyol yaparak.Daha fazla bilgi için:

http://www.hardwaresecrets.com/article/133

• quote:

Orjinalden alıntı: incinerator

quote:

Orjinalden alıntı: Menow

quote:

Yok öyle birşey, bilip bilmeden sallamayalım
    Normal RAM'lerin veri iletim yol genişliği 64bittir. Ama RAM'ler Dual olarak çalıştırıldığında işlemci frekansı, kuzey köprüsü frekansı, ram frekansı vs. artmaz, veriyolu genişliği artar bu da dual modda 128bit çalıştığı için olur.
    Şöyle düşünün; dört şeritli çift yönlü otoyolunuz var. Buradan dakikada geçen araç sayısı da belli. Şimdi buradan dakikada geçen araç sayısını araçların hızını arttırmadan nasıl iki katına çıkarırsın? Tabiki yolu genişleterek. Yani 8 şeritli 2 yönlü otoyol yaparak.Daha fazla bilgi için:

http://www.hardwaresecrets.com/article/133

işte bu yüzden bilgisayar yasasında en hızlı parça her zaman yavaşa uymalıdır prensibi vardır yol ne kadar genişte olsa o yolda dürekli engel çıkıyorsa bu bir işe yaramaz.bu sadece hardware ile ilgili değildir yazılımında işlemciyi en optimum seviyede kullanmasıyla olur aksi sadece hayal olur teoriden öte gitmez.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.