Şimdi Ara

REHINLI ARAÇ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
38.050
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar bankadan rehinli araç satılır mı veya nasıl satılabilir???

• benim bildiğim banka aracı direk rehn almaz borca ödenmediğinde dosya avukatlara intikal eder avukat artık hangi icra dairesiyle çalışıyorsa o icra dairesine başvurur ve arabanın rehin alınmasını ister isterse yakalatma emride çıkarbilir araba rehin alındığında bir parka çekilir ve eğer borcu ödeyip arabayı alcaksanız park parasınıda ve icra masraflarınıda ödersiniz. Borç ödenmezse araba açık artırma usulü satış işlemleri başlar belirlenen günde normal piyasa fiyatının %60 yılla ilan edilir alan olmazsa bi dhaki açık artırmada %40 ile ilanedilir ve mutlaka biri alır. Özellikle adliyelerde bu iş mafyalaşmıştır birde otoparklardaki kişiler arabalar oraya çekildiğinden arabayı bilirler ve iyi bir arabays onu almak için bu ihaleleri takip ederler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: r2d2droids

arkadaşlar bankadan rehinli araç satılır mı veya nasıl satılabilir???

Alıcıyla bir satış sözleşmesi imzalarsınız. Ancakçok da güvenilir değildir.

Alıcıdan paray alıpbankadan rehini kaldırtırsınız.

Notere gidip satışı yaparsınız.

Not: Ben alıcı olsam kimseye güvenip de böyle bir iş yapmam.
  • Bakandan aldığın rehin kaldırma yazsını notere görütüp tastik ettirdikten sonra AYNI GÜN İÇİNDE trafiğe gitmek zorundasın...

Not : Elbette borcun tamamı yatmış olması gerekmektedir. Hiç bir sıkıntısı yoktur ben bir çok kez sattım ve aldım... Artık çoğu araba kredi ile alınıyor çok kişinin aracı rehinli...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tolgao2000 -- 7 Ekim 2008; 16:59:52 >
  • bilenlere, bilhassa tolgao2000 arkadaşımıza bir sorum var,

rehinli aracı satın almak üzere anlaştın diyelim. Sen bir miktar kapora verdin, adam gitti borcunu yatırdı.
    Aracın üzerinden banka rehininin kalkması kaç gün sürüyor?
    Sonrasında ruhsata işlenmeden, banka yazısı ile noter işlem yapıyormu?
    Yapmıyorsa ruhsata işleme için 1 gün yetermi?

Bütün bunları beklemeye değer bir durum ise satıcı ile nasıl bir mutabakat yapmak lazım ki yamuk yapmadan kaporanı yakmasın?

tolgao2000, sen birçok kez aldım sattım diyorsun, biraz yol gösterebilirmisin?

tşk.
  • quote:

Orjinalden alıntı: meke

bilenlere, bilhassa tolgao2000 arkadaşımıza bir sorum var,

rehinli aracı satın almak üzere anlaştın diyelim. Sen bir miktar kapora verdin, adam gitti borcunu yatırdı.
    Aracın üzerinden banka rehininin kalkması kaç gün sürüyor?
    Sonrasında ruhsata işlenmeden, banka yazısı ile noter işlem yapıyormu?
    Yapmıyorsa ruhsata işleme için 1 gün yetermi?

Bütün bunları beklemeye değer bir durum ise satıcı ile nasıl bir mutabakat yapmak lazım ki yamuk yapmadan kaporanı yakmasın?

tolgao2000, sen birçok kez aldım sattım diyorsun, biraz yol gösterebilirmisin?

tşk.

Selamlar, zaten 1 günde halletmen gerekiyor sarkarsa prosedür tekrarlanıyor. Adam morcu ödeyeceği günü sabahı beraber gidin bankaya, Bankadan rehin kaldırma yazısı alsın koşturun en yakın notere imzalatın hemen atlayın aracına emniyet alt katta rehin kaldırma ruhsat çıkarma ya gidin sabahtan başlarsanız hepsini halledersiniz. bir gün önceden temiz kağıdı da hazır olsun. bu işlemler bittiği an rehin kalkmış oluyor...

• tolga bey siz bu konuları bildiğiniz için size soruyorum.
    2005 yılında sıfır bnaka kredisiyle araç aldım.daha sonra iş durumlarından dolayı ödeyemedim.uzadı uzadı sonunda 3 ay önce tüm borcu ödedim ve avukattan borcu yoktur ibranemeyi aldım.ama notere yada trafiğe gitmedim.çünkü 3 yıllık araç vergisini hiç ödemedim.(işsiz kaldığım dönemden dolayı).şimdi borcum yok icram kalktı.ama yılbaşı gibi vergi borçlarını ödemeyi düşünüyorum.ondan sonrada ruhsattaki bankaya ait rehin yazısı kalkar değilmi?önce ne yapmam lazım prosedür nedir?ocak gibi tamamını kapatım arabayı artık üzerime almak istiyorum.ilginize çok teşekkür ederim.
  • verdiğiniz bilgiler için teşkkürler arkadaşlar...
  • quote:

Orjinalden alıntı: sedasem

tolga bey siz bu konuları bildiğiniz için size soruyorum.
    2005 yılında sıfır bnaka kredisiyle araç aldım.daha sonra iş durumlarından dolayı ödeyemedim.uzadı uzadı sonunda 3 ay önce tüm borcu ödedim ve avukattan borcu yoktur ibranemeyi aldım.ama notere yada trafiğe gitmedim.çünkü 3 yıllık araç vergisini hiç ödemedim.(işsiz kaldığım dönemden dolayı).şimdi borcum yok icram kalktı.ama yılbaşı gibi vergi borçlarını ödemeyi düşünüyorum.ondan sonrada ruhsattaki bankaya ait rehin yazısı kalkar değilmi?önce ne yapmam lazım prosedür nedir?ocak gibi tamamını kapatım arabayı artık üzerime almak istiyorum.ilginize çok teşekkür ederim.

Yapacağınız iş çok basit, zaten banka sisteminde borcunuz kapatılmış görüneceğinden bankadan yazıyı alırsınız, vergi borcuda kapanmış olacak borcu yok yazısınıda kolayca alacaksınız, tek yapmanız gereken yukarıdaki tarif ettiğim prosedürleri yapmak o kadar. Emniyette ruhsatınızın 1 sayfası yenilenecek tahmini 35-45 ytl arası bir masraf olur emniyette.

• quote:

Orjinalden alıntı: tolgao2000

Bakandan aldığın rehin kaldırma yazsını notere görütüp tastik ettirdikten sonra AYNI GÜN İÇİNDE trafiğe gitmek zorundasın...

Not : Elbette borcun tamamı yatmış olması gerekmektedir. Hiç bir sıkıntısı yoktur ben bir çok kez sattım ve aldım... Artık çoğu araba kredi ile alınıyor çok kişinin aracı rehinli...

peki o zaman alıcının banka kredisiyle değil peşin para verecek aracı alması gerekir doğru mu???
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: sedasem

tolga bey siz bu konuları bildiğiniz için size soruyorum.

Yapacağınız iş çok basit, zaten banka sisteminde borcunuz kapatılmış görüneceğinden bankadan yazıyı alırsınız, vergi borcuda kapanmış olacak borcu yok yazısınıda kolayca alacaksınız, tek yapmanız gereken yukarıdaki tarif ettiğim prosedürleri yapmak o kadar. Emniyette ruhsatınızın 1 sayfası yenilenecek tahmini 35-45 ytl arası bir masraf olur emniyette.

Eğer aracı çok acil satmanız gerekiyorsa ruhsatı değiştirmeniz şart değil. Şöyle bir yol da izleyebilirsiniz; bankadan rehin kaldırma yazısı alınır, o yazıyı Notere götürür tasdik ettirirsiniz, sonra o tasdikli belgeyi emniyet müdürlüğünün ilgili birimine verirsiniz. Eğer sadece burada bırakırsanız, sizin dosyaya giren rehin kaldırma yazınız internete girene kadar rehinli gözükmeye devam eder, işte tam burada bir dilekçe ile aracı satmak istediğinizi ve tarafınıza bir belge verilmesini talep ederseniz size kısa bir süre sonra (1 saat kadar) o yazıyı verirler. İnternette baktığınızda araç hala rehinli gözükse bile emniyetin vermiş olduğu o yazı ile hangi notere giderseniz gidin işiniz yapılacaktır. Tabi bu yazı da 1 hafta içinde geçerliliğini kaybediyor fakat 1 hafta içinde de sizin rehniniz muhtemelen internetten de kaldırılacaktır.

• Öncelikle bilgiler için teşekkürler;
    Anladığım kadarı ile eğer aracınızın rehini kaldırma yazısını eskiden aldı iseniz artık bunun bir geçerliliği yok.Yani 1 sene önce siz rehin kaldırma yazısı aldın fakat üzerindeki rehini kaldırmadın.Yeniden bu yazıyı alman şart.O zaman diyelim ki siz A şehrinde aldığınız şehir ise B, mesafe uzaksa fax çektirmek mantıklı olan,çünkü posta ile gün aşımı oluyor değil mi ?
    Tolga Bey, bir de bu rehin kaldırma yazısını bankadan kolayca alırsınız diyorsunuz fakat çevremde ne kadar insan varsa bu kağıdı almak için birazda olsa uğraştılar.Banka yok müdür yok yarın gel,bugün veremeyiz,biz size haber vereceğiz gibi bahaneler sürüyor.Neden bankalar( en azından bazıları) bu yazıyı vermekte bu zorluk çıkarıyorlar ?
    @altinok
    Yani vergi borcunuz var,aracın ruhsatını yenilemek içinde temiz kağıdı istiyorlar sizin dediğiniz gibi rehin kaldırma kağıdını sadece emniyete verip vergi borcu olayını teğer geçebilir miyiz ? veya yeni ruhsat çıkarmak sonuçta para ile,aracıda bir süre sonra satacağım rehin kalktıktan sonra,nasıl olsa satacağıma göre yeni ruhsat almaya gerek yok.Yani masraftan yine kurtuluyorum ? Doğru mu anlamışım ?

• Yeni ruhsat çıkarmaya gerek yok, dosyanıza işlenmesi yeterli onu doğru anlamışsınız. Ama doğru anlamadığınız yer de var, şöyle ki; vergi borcu farklı bir olay ve bu borç yüzünden aracınıza rehin değil haciz işlemi yapılır, dolayısıyla siz internetten sorguladığınız zaman hem rehinli ibaresini hem de hacizli ibaresini görürsünüz. Rehni kaldırır ama size haciz koyan vergi dairesinden haciz kaldırma yazısını almazsanız ve bunu da emniyete vermezseniz aracı yine satamazsınız.
  • Ben bu konuda bir şey daha duydum. Bankaya rehinli araç, rehini ile birlikte alınıp satılabiliyormuş.. Alıcı, aracın üzerindeki rehini kabul ediyorum, rehinli hali ile alıyorum, eğer bu şahıs bankaya olan borcunu ödemez ise, banka satın aldığım bu aracı sattırabilir şeklinde bir alım satım sözleşmesi noterce yapılıyormuş.. Alıcı kişi, aracın ruhsatını üzerindeki rehin ile birlikte üzerine aldıktan sonra, bankaya olan borcu borclunun adına kapatıp aracın üzerindeki rehini kaldırabiliyormuş.. Ne kadar doğru bilmiyorum ama bu şekilde alım satım yapılabildiğini duymuştum...
  • TOLGAO_2000 bilmeden kimseyi yönlendirme bankadan rehin kaldırma yazısı yani borcu yoktur kağıdını aldıktan sonra notere onaylatırsın o gün içinde ruhsatı değiştirmen şart değilidir bir yıl sonra ister bir ay sonra ruhsatı değiştirirsin ama notere onaylattığın borç yoktur kağıdını mutlaka saklayın bu işi çok mu yaptın az mı yaptın bilmiyorum ama yanlış biliyorsun buna eminim...
  • quote:

Bakandan aldığın rehin kaldırma yazsını notere görütüp tastik ettirdikten sonra AYNI GÜN İÇİNDE trafiğe gitmek zorundasın...

Trafikteki memurlara sordum,borcu yoktur kağını aldığın zaman iş bitmiştir dediler.İstersen 10 sene sonra gel,ruhsatı değiştirtmek iste aynı kağıtla kaldırabilirsin diyorlar.Hatta yanımda kaldırmak isteyen birisine aracı satmayacaksan gerek yok,boşu boşuna ruhsat çıkarma masrafı ödersin dediler.Adamda aldı kağıdı gitti.İlerde değiştiririm dedi.Uygulama tüm Türkiye de farklı sanırım.
  • ben banka rehinli aracı sattım... yöntemi anlatayım...
    satın alacak arkadaş ile notere gittik, o esnada arkadaş aracın bedelinin, krediye yeten kısmını bankaya yatırdı,arta kalan kısmını nakit aldım. daha sonra noterde '' falancalı plakalı aracımı banka kredisinin falanca kişi tarafından ödenmesi karşılığında falanca kişiye sattım'' diye bir sözleşme imzaladık . ve satış bitti. alan arkadaş bir müddet sonra rehini kaldırdı ve arabayı kendi üzerine tescil ettirdi. bu kadar basit...
    önemli notlar:
    1- banka kredisi ödediğiniz anda , hemen rehin kaldırma yazısı alamıyorsunuz. minimum 1 hafta sürüyor.
    2- adamın zaten rehini kaldıracak durumu olsa arabayı satmaz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: uzmankonuk

Ben bu konuda bir şey daha duydum. Bankaya rehinli araç, rehini ile birlikte alınıp satılabiliyormuş.. Alıcı, aracın üzerindeki rehini kabul ediyorum, rehinli hali ile alıyorum, eğer bu şahıs bankaya olan borcunu ödemez ise, banka satın aldığım bu aracı sattırabilir şeklinde bir alım satım sözleşmesi noterce yapılıyormuş.. Alıcı kişi, aracın ruhsatını üzerindeki rehin ile birlikte üzerine aldıktan sonra, bankaya olan borcu borclunun adına kapatıp aracın üzerindeki rehini kaldırabiliyormuş.. Ne kadar doğru bilmiyorum ama bu şekilde alım satım yapılabildiğini duymuştum...

Peki bu yöntem hakkında bilgisi olan yok mu?
  • MErhabalar ... Aklıma Takıldı ... Yeni Bir Arac Alacagız Ve aracın Rujsatında X bankası y Subesince Rehinlidir yazıyor...

Fakat Aracın Kredisi Ödenip Bitmiş...

İnternette plaka sorgulamasında da Rehin Yok Yazısı Cıkıyor... bizim içinde gecerli mi yukarıdaki Prosedür..
  • bankadan rehin kaldırma yazısı alıp, ilgili trafik şubesinde rehin kaldırma yapılacak...
    quote:

Orjinalden alıntı: 42has42

MErhabalar ... Aklıma Takıldı ... Yeni Bir Arac Alacagız Ve aracın Rujsatında X bankası y Subesince Rehinlidir yazıyor...

Fakat Aracın Kredisi Ödenip Bitmiş...

İnternette plaka sorgulamasında da Rehin Yok Yazısı Cıkıyor... bizim içinde gecerli mi yukarıdaki Prosedür..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.