Qos - İnternet hızını arttırmak
19 Cevap30675 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

110 Mesaj
6 Ekim 2008; 16:14:44 

Merhabalar.

Bir arkadaş adsl hızını arttırmak için daha doğrusu bant genişliğinin tümünü kullanabilmek için qos denen ayarı modemden iptal etmemi önerdi.
Modemim Airties-RT211 ve maalesef Airties-RT205de bulunan qos menüsü benim modemimde mevcut değil.

Bunu yapmanın başka bir yolu varsa ve yardımcı olabilirseniz sevinirim.

11179 Mesaj
6 Ekim 2008; 16:36:53 

o zaman demek ki modemin qos desteklemiyor.. desteklemiyorsa başka türlü nasıl yapacaksın???

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

1849 Mesaj
6 Ekim 2008; 16:40:31 

QoS hiz arttirmak icin veya "tam kapasite kullanmak" icin degil, zaten boyle birsey mumkun degil.
Quality of Service, internet kapasitenizi onceliklere gore dagitmak icin kullanilir. Ornegin download yaparken skype'ta sesinizin kesilmemesi icin onceligi skype'a vermek gibi...

Dijital ve teknolojik konularda nasıl daha akıllı olabileceğimize dair bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaştığım blogum: https://dalgamotor.wordpress.com/

Daha iyi bir PC deneyimi için kullandığım özgür (free open source) yazılımlar:
7zip - Anki - Audacity - Avidemux - Calibre - Clamwin - eMule - Eraser - FileZilla - Firefox - GIMP - Inkscape - Jitsi - LibreOffice - MediaInfo - MkvToolnix - Mumble - PDF SaM - SumatraPDF - TAudioConverter - Thunderbird - Vidcoder - VLC - qBittorrent

110 Mesaj
6 Ekim 2008; 16:51:25 

quote:

Orjinalden alıntı: Batuist

o zaman demek ki modemin qos desteklemiyor.. desteklemiyorsa başka türlü nasıl yapacaksın???

Wındows icinde bir ayarı varmış. Bazı forumlarda buldum ancak yaptığımda herhangi bir değişiklik olmadı.

110 Mesaj
6 Ekim 2008; 16:55:21 

quote:

Orjinalden alıntı: DHArcadia

QoS hiz arttirmak icin veya "tam kapasite kullanmak" icin degil, zaten boyle birsey mumkun degil.
Quality of Service, internet kapasitenizi onceliklere gore dagitmak icin kullanilir. Ornegin download yaparken skype'ta sesinizin kesilmemesi icin onceligi skype'a vermek gibi...

Arkadaşım o işlemi yaptıktan sonra hızının 120kb dolaylarına çıktığını söyledi. QoS 20% civarinda bir bant genişliğini sizin dediğiniz işlemleri yapmak için rezerv ediyormuş. O rezervin kaldırılması da hızı arttırıyormuş.

66 Mesaj
6 Ekim 2008; 17:19:03 

quote:

Orjinalden alıntı: mechanar

quote:

Arkadaşım o işlemi yaptıktan sonra hızının 120kb dolaylarına çıktığını söyledi. QoS 20% civarinda bir bant genişliğini sizin dediğiniz işlemleri yapmak için rezerv ediyormuş. O rezervin kaldırılması da hızı arttırıyormuş.

evet, mechanar adlı arkadaşa katılıyorum..normalde adsl hızımız %80 le çalışıyomuş..

Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qos paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >tamam

böyle yaptıktan sonra internet hızımızın %100 ünü kullanabiliyoruz diye biliyorum,eğer yanlışsa düzeltin saygılar..

~ PANASONIC LUMIX® TOPLULUĞU ~ LUMIX TZ1

422 Mesaj
6 Ekim 2008; 17:26:50 

quote:

Orjinalden alıntı: C4FER

quote:

Orjinalden alıntı: mechanar

quote:

evet, mechanar adlı arkadaşa katılıyorum..normalde adsl hızımız %80 le çalışıyomuş..

Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qos paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >tamam

böyle yaptıktan sonra internet hızımızın %100 ünü kullanabiliyoruz diye biliyorum,eğer yanlışsa düzeltin saygılar..

Tamamen yanlış!
DHArcadia arkadaşın dediği doğru

4478 Mesaj
6 Ekim 2008; 17:45:00 

Bu denilen tamamen yanlış.
Burda söz edilen:
Windowsunuz update yaparken bant genişliğinizin en az %20 sini harcar, kendini o şekilde ayarlar.

66 Mesaj
6 Ekim 2008; 20:52:19 

hmm benim de öğrendiğim iyi oldu:)

~ PANASONIC LUMIX® TOPLULUĞU ~ LUMIX TZ1

1849 Mesaj
6 Ekim 2008; 22:21:16 

quote:

Orjinalden alıntı: ThisisaNightmare

Burda söz edilen:
Windowsunuz update yaparken bant genişliğinizin en az %20 sini harcar, kendini o şekilde ayarlar.

QoS windowsupdate ile sinirli birsey degil. Bircok program QoS destegine sahip.

Dijital ve teknolojik konularda nasıl daha akıllı olabileceğimize dair bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaştığım blogum: https://dalgamotor.wordpress.com/

Daha iyi bir PC deneyimi için kullandığım özgür (free open source) yazılımlar:
7zip - Anki - Audacity - Avidemux - Calibre - Clamwin - eMule - Eraser - FileZilla - Firefox - GIMP - Inkscape - Jitsi - LibreOffice - MediaInfo - MkvToolnix - Mumble - PDF SaM - SumatraPDF - TAudioConverter - Thunderbird - Vidcoder - VLC - qBittorrent

4478 Mesaj
6 Ekim 2008; 23:52:54 

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: ThisisaNightmare

Burda söz edilen:

QoS windowsupdate ile sinirli birsey degil. Bircok program QoS destegine sahip.

Ben, QoS nedir neye yarar demedim. Konuyu açan birşey sormuş QoS ile ilgili, fakat sorduğu şey bizim normal QoS dan daha farklı birşey. Kısacası bir şehir efsanesini söylemiş. Bu efsaneye karşılık verdim ben. Normal QoS nedir, nerde kullanılır yazmadım.

3965 Mesaj
29 Kasım 2008; 9:02:26 

QoS bir hız ayarlama ve sınırlandırma ile ilgilidir. Genelde modemlerde olan bir ayardır. Bu ayar sayesinde belirlediğiniz gruplara internet hız limitini ayarlayabilirsiniz. Buradan kasıt interneti hızlandırma değil belirli gruplara internet hızını düşürmektir.

Örneğin ağınızda 20 bilgisayar var. Siz bunları gruplara ayırdığınız.

1. Grup : 1-10 arasındaki bilgisayarlar
2. Grup : 10-15 arasındaki bilgisayarlar
3. Grup : 15-20 arasındaki bilgisayarlar

Eğer ilk grup download oranı yüksek ve diğer grupları engelliyorsa bu grubun internet hız limitlerini QoS ayarlarına girerek belirleyebilir ve o hız limitini aşmasını engelleyebilirsiniz. 4Mbit kapasiteli modeminizden ortalama sn'de 430kb dosya aktarımı yapılabilirken siz bu gruba hızı max: 50kb olarak ayarladığınızda 50kb'nin üzerine çıkamaz manasına gelir ve tüm internet hızı 50kb olarak ayarlanır.

Uzun lafın kısası olay ve işleyiş bu şekildedir. Şirketimde QoS ayarlarımı düzenleyerek çalışanlara eşit şartlarda internet hızı vermeye ve internette gereksiz yerlerde vakit kaybı harçamalarını engelliyorum...

DropBox Paylaşım Alanım (Yalnızca Android Uygulamalar)

Lütfen konuya mesaj yazmadan önce Galaxy Note 2 Ana Sayfası'nı okumanızı rica ederim. Eğer aradığınız bilgi orada yok ise Gerek PM ile Gerek Konu içinden soru sorarak yardım alabilirsiniz.

Galaxy Note 2 Fiyatı (Paralel İthalat/Normal İthalat) için Google amcayı ziyaret ediniz. Veya BU BÖLÜMÜ kullanabilirsiniz.

Tüm fanboylar... Yazın fan niyetine kullanmak lazım sizi :D

3420 Mesaj
30 Kasım 2008; 1:28:11 

ne o gencler Qos ile internet hızımı arttırıyorsunuz bir yasıma daha girdim of anam offf simdi siz simdi NAT ilede PPTP baglanti yaparsiniz =)...

Qos dedigimiz olay kısaca bandgenisligi yonetimidir...bazi arkadaslar bol keseden sallamis...yani sen 1mbit bir baglantiya sabaha kadar da Qos yapsan o baglanti yine 1mbit tir...bazi arkadaslarinda degindigi gibi oncelikler degistrilebilri yani sen istersen msnde konusurken bw nin yuzde 50 sini verirsin istersen yuzde 10...o senin fantazine kalmis bir olay...

Dfi Lanparty Dk P45-T2RS Plus
Q6600 2.4@3.8
ASUS EX. HD4850 @700-2200
Corsair XMS2 2x2gb 800mhz kit
POV 500 watt Black Diamond

PsKo Network with CCNP

3334 Mesaj
30 Kasım 2008; 11:34:50 

quote:

ne o gencler Qos ile internet hızımı arttırıyorsunuz bir yasıma daha girdim of anam offf simdi siz simdi NAT ilede PPTP baglanti yaparsiniz =)...

Birileri bir yalan uyduruyor dönüp dolaşıp tekrar kendine gelince kendi
de inanmaya başlıyor.. Hoax bunlar hoax!...

ASUS Z9PE-D8 WS ; 2 Adet Xeon E5-2689 ; 64 Gb Samsung Ram ; Xtreem 480 Gb SSD ; Zotac GTX690 ; Creative X-FI Titanium Fatal1ty Pro ; Xilence 1200W Psu

138 Mesaj
5 Şubat 2009; 12:12:29 

quote:

Orjinalden alıntı: Hemre_

QoS bir hız ayarlama ve sınırlandırma ile ilgilidir. Genelde modemlerde olan bir ayardır. Bu ayar sayesinde belirlediğiniz gruplara internet hız limitini ayarlayabilirsiniz. Buradan kasıt interneti hızlandırma değil belirli gruplara internet hızını düşürmektir.

Örneğin ağınızda 20 bilgisayar var. Siz bunları gruplara ayırdığınız.

1. Grup : 1-10 arasındaki bilgisayarlar
2. Grup : 10-15 arasındaki bilgisayarlar
3. Grup : 15-20 arasındaki bilgisayarlar

Eğer ilk grup download oranı yüksek ve diğer grupları engelliyorsa bu grubun internet hız limitlerini QoS ayarlarına girerek belirleyebilir ve o hız limitini aşmasını engelleyebilirsiniz. 4Mbit kapasiteli modeminizden ortalama sn'de 430kb dosya aktarımı yapılabilirken siz bu gruba hızı max: 50kb olarak ayarladığınızda 50kb'nin üzerine çıkamaz manasına gelir ve tüm internet hızı 50kb olarak ayarlanır.

Uzun lafın kısası olay ve işleyiş bu şekildedir. Şirketimde QoS ayarlarımı düzenleyerek çalışanlara eşit şartlarda internet hızı vermeye ve internette gereksiz yerlerde vakit kaybı harçamalarını engelliyorum...

Ben de bu şekilde bir işlem yapmak istiyorum. Hangi cihazları kullanıyorsunuz?

200 Mesaj
1 Şubat 2010; 4:30:39 

arkadaşlar merhaba uzun bir süredir aranızda değildim şimdi kısaca özetleyeyim

bende airties rt 206 modem var şimdi interneti wifi üzerinden 3 kişi kullanıyoruz. benim istediğim diğer arkadaşlar çok fazla film izleyip download ediyorlar bu sırada benim internet acayip lag oluyor. şimdi onlara interneti biraz kısmak istiyorum ama modem ayarlarından da hiç anlamıyorum. ne yapabilirim lütfen yardım edin

LG G2 - Life is Good-----MSI GE60 2OE-215TR-----sony hx1-----Sony PS3 Super Slim 500gb-----YAMAHA FAZER 8 Race Blue Edition-----Sarsılmaz Kılınç 2000 mega :)

1042 Mesaj
1 Şubat 2010; 12:29:38 

Qos ayarlarıyla oynamayın derim. yoksa download yaparken internette dolaşmak ya da msn e girmek işkence oluyor hatta sık sık bağlantı kesilir.

====KİŞİSEL BLOGUM====

Microsoft isn't evil, they just make really crappy operating systems.
The memory management on the PowerPC can be used to frighten small children.

1218 Mesaj
27 Ağustos 2010; 3:29:11 

ee ne yapacagız o zaman 1 mbit baglantıyı 3 kişi kullanıyoruz ve 1 pcyi sınırlandırmak istiyorum aztech DSL600eu modemim var QoS kullanarak wifideki bir kullanıcıya düşük hız vermek istiyorum yani 40-50 kb gibi o hızı kullansın ama ben girdigimde bwnin tamamını da kullanabileyim sadece agdaki tek bir kişiye vermek istiyorum ne yapmam lazım modemimin modelini de yazdım aztech dsl-600eu

(-e(RC)o-...(..._35_1/2_KSK_...) http://ercoloji.blogspot.com.tr/ http://alfalogy.blogspot.com.tr/ http://erco35coast.blogspot.com.tr/

11 Mesaj
18 Nisan 2012; 9:45:10 

konu dışı olduğunu biliyoruz atm vcs nedir pls....:((

eminbatu

17 Mesaj
10 Kasım 2013; 20:20:17 

192.168.2.1 MODEM ARAYÜZÜNE GİR KABLOSUZ AYARLARI
KİME NE İSTİYORSAN AÇ KAPA GİRDİGİN ZAMAN ANLARSIN AUTO YAZAR TIKLA AYARLA

Bu mesajda bahsedilenler: lipitor45

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [İnternet] » İnternet Servis Sağlayıcılar » Qos - İnternet hızını arttırmak
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.270