Şimdi Ara

LCD VE TFT EKRAN ARASINDAKİ FARK NEDİR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
107
Cevap
1
Favori
102.375
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • EVET ARKADAŞLAR ZATEN BAŞLIĞIN KENDİSİ SORU .BUYRUN TARTIŞALIM LCD VE TFT EKRAN ARASINDA NE FARK VAR...???...

DÜZELTME HARF HATASI...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Burdaki yazılanlar belki işine yarar.

Sizlere bu bilgileri vermeye calısacagım,Plazma/LCD ve benzeri bir iki tur daha olan goruntu cihazları,bugun icin sadece HDTV izlenmesi uzerine gelistirilmis urunlerdir,burada bir fark oldugunu lutfen anlayınız,yani bu cihazlar yapıları itibarıyla cok yuksek cozunurluluk sunmak uzere imal edilmis vede gelistirilmislerdir,biliyorsunuz LCD işi aslında cok eskilere dayanır ve yeni bir teknoloji degildir,ancak o zamanlar sadece PC monitoru olarak kullanılan LCD ler bugun Home Entertainment olayı icindir,ancak unutulmaması gereken en onemli seyde bunu icat eden ve geliştiren Japonlar dır(Plazma/LCD ilk ornekleri ve kullanımı bu ulkede olmustur) dolayısıyla bu urunlerde aslında tamamen ama tamamen HDTV(High Definition TV-yuksek tanımlamalı TV)icindir,cunku Japonyada ilk HDTV yayınlar 1989 da ilk baslarda Analog olarak baslamıstır(uydudan)daha sonrada Digitale gecilmis ve bilaharede yine uydudan ve cok yuksek cozunurluluk degeri olan ve bugunde kullanılmakta olan 1920X1080pixel sunum degerine cıkmstır,ben bu yazımda konu cok uzun vede karmasık oldugundan HDTV yi bir kenara bırakarak,dogrudan Plazma/LCD ye gecmek istiyorum

Tekrar ediyorum bugunun yeni nesil bu panelleri artık tamamen "HDTV" izlenimi icin uretilmektedir!!!bunu unutmaynız,kesinlikle normal analog-digital,catıya-pencereye takılan cubuk antenle izlenen yayınlar,cable-tv gibi goruntu kaynakları icin degildir!!!zaten bunları izlediginizde goruntude bozukluk,zayıflık v.s gorursunuz,cunku bu yayınların izlenim cihazları farklıdır,bunları gene bildigimiz ama artık teknolojisi tamamen bitmis bulunan CRT(tuplu)ile izleyeceksiniz,yani bu yeni panellerle elbette bu yayınları izlersinizde ama dedigim gibi saglıklı bir netice alamazsınız!!!

Bugun icin en uygun kaynagınız ancak DVD olabilir,bu bile illa bu tip panelle izlenecek diye bir kuralıda yoktur,yani siz DVD yi iyi bir marka 100Hz/Progressive Scan ozelligi bulunan bir CRT ilede pekala guzelce izlersiniz,lutfen bunları atlamayınız,zira TR de bir suru insan ne aldıgını ne ise yaradıgını vede zamanındamı aldıgını maalesef bilmemektedir,hele hele satıcılar,ne satmasını nede tam ne ise yaradıgını bilmiyorlar,zaten bu panelleri nasıl satılacak,bu kriteri bile bilmiyorlar,bunları bilahare işleyecegim.
    Burada bir mesaj/ipucu vereyim,bir kere bu panelleri almak icin kesinlikle acele etmeyiniz,hem fiatları cok yuksektir(yerli montaj Vestel/Beko yu saymıyorum,bunların LCD panelleri bana gore cok zayıftır,performansları dusuktur,ancak fiatları bugun icin cok caziptir dolayısıyla Fiat/Performans mukayesesi yaparsınız,alınabilir oldugunu gorursunuz)

Ancak ithal paneller hala cok pahalıdır,sadece cok guzel DVD izlemek icin bu yatırım bana gore bugunlerde yapılmaz,ayrıca DVD cok sınırlı bir kullanım verir,filmi izlersiniz,sonra...yani cok uygun degildir,yine DVD izlemek icin cok yuksek cozunurluluk te gerekmez.

Birde sunu unutmayınız boyle pahalı bir panel alarak gelecek bir 10-15 yılınızı ipotek ediyorsunuz,yani bugun al bir iki sene sonra bir daha al olamaz!!!bunu unutmayınız,ayrıca yeni nesil Plazma/LCD ler panel kullanım saatleri neredeyse 60.000 saat sınırına standart olmustur,bu konuda merakınız olmasın,bunun hesabını kendiniz yapınız,kesinlikle profesyonel kullanım degilse,evlerimizde cok rahat bir 10 sene kullanabilirsiniz.

Ancak gerek Plazmalarda gereksede LCD lerde suanda dunya piyasalarında iki tip panel vardır,birisi eski teknoloji olan dusuk cozunurlukuk veren ki bunlar 852X480pixel olan panellerdir,bunları artık kesinlikle almayınız,ama kesinlikle 852X480 gordunuzmu kacın oradan!!!TR de suanda piyasalarda bir suru marka vardır boyle 852X480 olan(LG-Samsung-Fujitsu v.s)bunların fiatlarını cok cazip yerlere cektiler,sakın kanmayınız,aman ha!!!LCD ler bu konuda daha sanslı,cunku onlarda boyle dusuk cozunurluluk olan paneller yoktur,LCD ler genelde 1200X720 lerden baslar,ancak gerek Plazmalar gereksede LCD daha evrimlerini tamamlamamıslardır!!!!bunu unutmayınız,bakınız basta Japonlar ve Koreliler,ama en basta Japonlardır(Koreliler bunları taklit ederek takip ederler)ve surekli olarak neredeyse 6 ayda bir yani model cıkarmaktadırlar,neden peki????cunku her urunde hata olusmaktadır,goruntuler hala mukemmel seviyelerde degildir!!!bu aralar Plazma paneller goruntu kalitesi olarak LCD nin biraz/bayagı(markasına gore degisir)onundedir,ama gelecek kullanım secenegini goz onune alırsak LCD nindir(bunu yabancı uzmanlar soyluyor)
    Bir kere Plazma lar cok buyuk mekan isterler bunlar 42-43 inclerden baslar,dolayısıyla bunu 20-25m2 lik bir salonda izlemek hem goz saglıgı hemde izleme teknigi bakımından uygun degildir,bu paneli en az 30m2 nin ustunde izlemelisiniz,halbuki LCD ler her ebatta oldugundan dolayı her mekan icin genis ebat secenegi vardır.

Bugun TR satılan Plazmalar icinde en one cıkan,bana gorede en iyi iki marka vardır;
    Pioneer ve Loewe,bu iki Plazma digerleriyle mukayese kabul edilemeyecek kadar iyidir,ancak Loewe acaip pahalıdır,gerci Xelos serisi fiatları makul sayılabilir,diger marka panelleri ben tutmadım simdilik,zaten TR de suanda en tutulan da Pioneer dir,ancak Pioneer ında eski modelleri degil(suanda en iyi modeli PDP-435HDE)en cok satılan Plazma budur,dısarıdada en yuksek degerlendirme notu alan Plazmadır,Pioneer alacak,yada almayı dusunen arkadaslar lutfen model numarasını ozellikle bildirsinler!!!eski modelleri kakalamasınlar sakın,satıcı elindeki eski malı vermeye bakar,uyanık olunuz,mutlaka forumdan bilgi alınız,bir suru kriter vardır bu tur panel almak icin,bunları satıcılar bilmezler,zaten malın nasıl satılacagını bile bilmiyorlar,yada tam ne ise yaradıgını v.s

Bugun icin HDTV yayınlar Japonya-USA da yogun olarak yapılmaktadır,ayrıca Kanada ve Avustralya dada yeni baslamıstır,Avrupada ise bir tane duzenli yayın vardır,Astra daki "HD1"kanalı(irdeto-2 sifrelidir)ayrıca 4 tanede Test yayını yapan kanallar vardır,en son gelende Hotbird deki "HD Forumdur" tum bu yayınlar sifreli olacaktır.
    Avrupada basta SKY(ingiliz),TPS Star ve Premirer yayıncı kuruluslar bu yılın sonundan baslayarak HDTV yayınlarına baslayacaklardır,sanırım ilk ingilizler bunu yapacaklar,cok yogun olarak gerek SKY gereksede BBC yogun calısmalar icindedirler,tum camera sistemleri ve studyo sistemleri yeniden yapılandırılmaktadır,2006 Dunya Kupası macları tamamen HDTV olarak cekilecektir,esas panel talep patlamasıda bu zamanlarda olacaktır,ayrıca yine 2008 Beijing olimpiyatlarıda HD olarak cekilecektir,esas bu yayınların oturtulması tarihi ise 2010 yılıdır,dolayısıyla ben yine arkadaslar bu bilgiler dogrultusunda acele etmeyiniz diyorum panel alımında,yoksa o zamanlar gider bir tane daha alırsınız!!!cunku su an icin kacırdıgınız bir sey de yoktur,bekleyin.

Tekrar basa donersem bu paneller evet sadece HDTV yayınların izlenmesine yoneliktir,baska bir sey icin degildir,zaten evinizde iyi kotu bir CRT TV iniz var,bunun yani Plazma/LCD nin yeri ayrıdır,birde sunu belirteyim,HDTV yayınlar icin ayrıca Projektorler(yeni nesil,yuksek cozunurluluk sunanlar) DLP Projeksiyon TV ler,LCD Projeksiyon TV lerde HDTV yayınlar icin uygundur,ancak ben kesinlikle sayet profesyonel degilseniz(sadece ev kullanıcısı iseniz)ne DLP nede LCD Projeksiyon Tv alın derim,bunların kullanım yerleri ve amacları farklıdır,lamba omurleri kısadır!!!4.000/8.000 saatten sonra goruntu bozuklugu olur,bugun bu tip paneller TR satılmaktadır birisi Samsung un bir modeli(DLP) digeride Sony nin bir modeli(LCD Projeksiyon) bunların fiatları com caziptir 50-60 inc gibi buyukturler!!!fiatına bakarak aldanmayınız,ev kullınımı icin uygun degildir.

Gelelim simdi en onemli noktaya(burası en can alıcı yeridir)bugun artık bu panellerde bir standart olmustur,Giris soketinde???buda mutlaka ama mutlaka DVI girisinin olmasıdır,yada HDMI girisinin olması,diger tum giris soketleri bir sey ifade etmez,yani Scart,S-Video,Component,Composite,RGB,RGBHVv.s bunları unutunuz,eger aldıgınız panelde DVI/HDMI girislerden birisi yoksa sakın ha almayınız,bazı yeni model panellerde her iki giris birlikte olabiliyor,ama tercih DVI olmalıdır,yada HDMI(High Definition Mutltimedia Interface)bu HDMI kablosu hem resim hemde sesi aynı tek kablo uzerinden tasır,ayrıca bir tanede audio kablolarına gerek kalmaz(tabi uygun ekipmana gore)
    Bugun artık Japonyada vede USA da DVI/HDMI girisi olmayan paneller neredeyse satılmıyor bile,fiatları cok dusmustur!!!
    Ornegin bizde satılan yukarıda bahsettigim Pioneer ve Loewe de bunlar bulunmaktadır,ayrıca baska markalarda vardır,ama olmayanda bir suru marka-model vardır.

Avrupadada satılan artık yeni nesil Plazma/LCD lerde bunlar standart olmuslardır,birde "Avrupa HD Forum" kurumu yeni nesil bu tip Panellere bir onay vermektedir,o da sudur,soyle bir Logo goreceksiniz aldıgınız Plazma yada LCD uzerinde

" HD Ready "

bu logoya sahip urunler tam HDTV yayın standartlarına uyumlu bir panel oldugunun ispatı olacaktır,bugun bir suru ;Japon,Kore,Avrupalı panel ureten firmalar cesitli model cihazlarını bu Foruma gondererek,hem cihazların kalite testleri yapılmakta hemde en onemli kriter olan DVI/HDMI girisli oldugunun tevsikidir,bizde satılan Loewe ve Pioneer de bu "HD Ready" onayı vardır,bakınız burada bir puf noktası daha vardır,HD ready ne demekti? HDTV yayınlarına uygun demektir,dogru uygun,yani cozunurluluk olarak veya DVI girisli olmasıyla filan???ama esas kriter;
    1.HD Ready logosu olacaktır
    2.DVI/HDMI girislerinin de mutlaka HDCP uyumlu olmalıdır,nedir bu HDCP(High Definition-bandwidth,Content Protection)bu da HD yayınların içeriklerinin yapımcı/yayıncı lehine korunması protokoludur)
    bu su demek olur;yayın(genelde yayınlar bu sekilde olacaktır)verilirken sayet DVI/HDMI girisiniz buna uygun degilse yani bu protokolu desteklemiyorsa yayını izleyemeyeceksiniz,sadece ses gelir,resim gelmez,bunları daha Turkiyede dogru durust bilende yoktur,size sadece bu panel HD yayınları alabilir derler!!!

Olayı sadece basit bir TV izleme olayı gibi gormeyesiniz,cok farklı kriterler vardır ve bu bilgiler satıcılarda filanda yoktur.

HDTV
    -------
    Aslında konumuz ve gundemimiz Plazma/LCD olmasına ragmen burada incelememiz ve bilgilenmemiz gerekn konu HDTV ve dolayısıyla bunları izleyebilecek kapasitede olan panellerdir.Daha oncede belirttigim gibi ilk once HDTV cıktı sonra bunların baklıdı ki CRT ile seyredilemiyor(goruntu kalitesi olarak) oldugu anlasılınca ve yaklasık son 10 yıldan biraz fazla surede ancak bu kadar gelisme oldu Plazma ve LCD lerde,goruluyorki bu panellerdeki goruntu kalitesini ust seviyelere cıkarmak hem zor hemde uzun zaman almaktadır.

Bu arada birazda panel hakkında bilgi vereyim,su anda dunyada onlarca hatta yuzlerce marka olabilecek sayıda Plazma/LCD markası ve ureticisi vardır,ancak gercek manada dunyada bu cihazların panellerini imal eden iki elin 10 parmagını gecmeyen panel ureticisi vardır.Ben 7 uretici biliyorum;en basta Japon,NEC ve Hitachi firmaları gelir,yıllardır dunyanın,en buyuk panel ureticileridir bu iki firma,cogu Plazma/LCD ureticisi firmalar panelleri bunlardan alırlar.Ayrıca Fujitsu,Panasonic,Toshiba da panel uretir.Kore den iki panel ureticisi vardır;Samsung ve LG,ancak bunların kalitesi nisbeten dusuktur,fiatları daha ucuzdur.Bu arada Sony firması Samsung la oratk bir panel uretim fabrikası kurmuslardır Kore de.

Su anda tam emin degilim ama,Cin lilerinde panel urettiklerini duydum(vay halimize o zaman!!!)ben yapamadıklarını biliyordum,herhalde yeni basladılar,bakınız piyasada yakında bir suru marka adı altında LCD cıkacaktır(Firstline,Shov,Yumatu,Premier v.s gibi dandik markalar???) bunlar kesinlikle Cin malı olacaktır,yoksa o fiata olmaz,bu markalar Japon panel kullanamazlar,ayrıca piyasada bazı degisik marka LCD ler de Kore malı diye satılıyor! (ben dogrusu inanmıyorum) ama yakında kokusu cıkar ve bir kac sene sonra Turkiye LCD coplugune doner,merak etmeyiniz.
    Dolayısıyla ya kaliteli panel alın,dunyaca bilinen markaları,yada paranız yetmedi gidin Vestel/Beko gibi panelleri alın ama o yukarıda yazdıgım uydurma dandik marka malları almayınız!bosuna ulkenin dovizlerini dısarıya verirsiniz,nasılsa alınacak ve bu doviz verilecek, o zaman buna deger bir mala veriniz.

LCD yapmak oyle Plazma gibi kolay degildir,hala Japonlar bunları gelistirmek icin ugrasıyorlar(bunu aklınızdan cıkarmayınız)oyle toplama parca,component ve paneller LCD filan olmaz,paranızı bosuna yabancılara verirsiniz,ayrıca bu paneller kesinlikle "HD Ready"
    uyumlu cihazlarda olmayacaktır.Cunku HD Ready onayı almak bayagı zordur,belli kriterleri vardır,pyle dandik adı sanı duyulmamıs toplama markalara bu belgeyi vermezler.

---Bu arada bir saptama yapayım;bu kadar detaya ne gerek var,gider ben ucuz bir panel(LCD)alırım ve izlerim bunlar beni ilgilendirmez diyorsanız(diyenler olabilir) yazılarım bunlar icin degildir,ben yonlendirme degil,dunyada bu konuda ne oluyorsa(Cin haric tabiki) onlara ait dogru bilgileri arastırıp veriyorum,sizler okur dikkate alırsınız veya almazsınız,bu beni ilgilendirmez,sadece bilgileriniz olsun istemekteyim,ben satıcı yada birilerinin sozcusu filan degilim,sadece sahsi olarak dunyadaki gelismeleri takip ediyorum,sizlerde ogrenin ve bilgilenin istiyorum o kadar.
    Turkiye de insanlara tam olarak saglıklı bilgiler verilmez,sadece malı satmaya bakarlar,ayrıca satıcılarda fazla bilgili ve uyanık musterileride hic sevmezler!!!

Plazma/LCD paneller
    ------------------------
    Bakınız bir tesbit daha vardır,bende onceleri boyle bilirdim sonra iyice ve dikkatlice arastırınca,sadece cozunurlulugun ve contrast-parlaklık oranları gibi degerlere bakardık degilmi???halbuki boyle olmadıgını ogrendim,evet bir LCD yada Plazma da bunlar elbette onemlidir ama dogrudan bunlarla si bitmiyor,oyle olsa ornegin LCD lere bakınız hep aynı yada yaklasık cozunurluluk ve canrast/brightnes oranları gorursunuz,sanki hepsi aynı kalitede olacakmıs gibi gelir?halbuki hic te oyle degildir,tum degerleri aynı olan 3-4 marka LCD TY yi yan yana koyunuz ve goruntulere bakınız,hemen hepsi ayrı goruntu kalitesi verirler,neden???halbuki hepsinin cozunurluluk/contrast/brightnes oranları/degerleri aynıdır???(bizdeki satıcılara sormayınız bunu,derlerki size;ayarları tam degil!yada ayarlardan filan!derler,yemeyiniz!!!)

1-Her panel,aynı cozunurlulukte bile olsa,burada kalite ve kullanılan teknoloji,hammadde v.s farklılıkları vardır,her ureticinin(panel ureten) aynı cozunurluluge sahip panelleri farklı goruntu kalitesi verebilir

2-Paneli alıp TV yi ureten firmalar farklı teknik-teknolojik bir takım iyilestirmeler ve uygulamalar yapar(bu her firmanın kendi sırrıdır)

3-En onemlisi,her TV ureten firmanın kendisine ait goruntu isleme yontemi vardır,işte esas espri buradadır,guclu firmalar,AR-GE si cok geliskin firmalar burada one cıkarlar

4-Her uretici firma ayrıca buldugu ve uyguladıgı teknigi cok kısa sonra degirtirerek daha iyi goruntu kalitesini yakalar,buradada 3.maddede belirttigim gibi o firmanın guclu olması ile dogrudan ilgilidir.

---Bu yukarıda yazdıgım bu işin sırrının cok kısa ozetidir,bunu yazmamın sebebi,siz kagıt ustunde o gordugunuz degerler ile dogrudan hareket etmeyiniz,bu sizi yanıltır!!!cunku ozellikle LCD de aynı degerleri goreceksiniz,aslında pratikte durum boyle degildir?bunuda "gozunuz" ile anlıyorsunuz,evet insan gozu Kartal gozu gibi hassas degildir ama!bu kaliteyi anlayacak kadar bir goz hassasiyetimiz de vardır.
    Onun icin o sizin pazarda/markette/dukkanda gordugunuz farklılıklar bundan olmaktadır.

Bu panellerdeki teknik bazı olayları bir kenara bırakarak,sunu belirteyim;Plazma/LCD nasıl alınacaktır ???

Oncelikle Turkiye de bunların nasıl satılacagını,hangi bilgiler vardır gibi konuları kimse bilmiyor,trilyonluk magazalar acılıyor ama Plazma/LCD nedir,nasıl sergilenir,neler uygulanır,maalesef bunların hic birisi bilinmemektedir,hala o eski usul CRT leri sattıkları gibi,cihazları asker gibi yan yana,sıra sıra koyarak gosterirler,Demo nedir pek bilinmez,hangi yayınlar izletilmelidir bilinmez,velhasıl tam bir bilgisizlik hukum surmektedir,belki mustesna bir iki yer haric genelde manzara budur.

-Genelde bunların satıldıgı yerlerde bakınız;promo DVD leri oynatılır!o bildiginiz akvaryumlar,balıklar,denizler,goller,yada cicekler,nehirler,yada dogadan cok canlı renkler(cogunlukla yapaydır bunlar!!!)sakın bu goruntelere aldanmayınız!!!bunlar musteriyi cezbetmek icin hazırlanmıs cok yuksek cuznurlulukte olan goruntu materyalleridir,bunlar sizi aldatır,bakarsınız o ciceklere,balıklara,renkli objelere filan,sonrada "vay be ne goruntu veriyor bu" filan dersiniz(zaten cogunuz boyle diyor???)

Normalde yapmanız gereken kendi DVD lerinizi yanınıza alıp magazaya gitmektir?evet yanınıza alacaksınız bu DVD leri,ancak bunlar normal bir film degil,tamamen,cok hızlı sahneleri olan genelde action dedigimiz,vurdulu,kırdılı,dovus sahneleri olan,ozellikle hızlı araba surusleri olan,araba kovalama sahneleri olan, turden,yani goruntunun cok hareketli olması gerekne sahneler olacaktır,titresimli,cok hızlı hareket eden objeli turden olması gerekmektedir.Ayrıca gerek Plazma larda gereksede LCD lerde "karanlık sahneler" en onemli ikinci kriterdir!!!cunku siyah renklerde, fonlarda cihaz kalitesini belli eder!!!eger karanlık sahneli bolumlerde,renkler cansız,siyahlar belirsiz ve griye çalıyorsa,objeler keskin kenarlı belirmiyorsa,bu panel iyi goruntu vermez,butun espri siyah bolumlerde,derinligin belirgin ve keskin olması netligin azalmaması,contrastın dusmemesi gereklidir,kotu kalite panellerde bunu hemen farkedersiniz,gozunuz resmen rahatsız olur.

Genelde bir cok marka,dunyada bilinen markalar bile bu sahnelerde cogu modelleri zayıf kalmaktadır!!!yani kalite yakalanamıyor;Plazma lar siyah konusunda su an icin LCD lerden cok daha iyi yerlerdedirler(elbette her marka Plazma degil tabiki) LCD ler bu konuda hala yetersiz kalıyorlar.Su anda LCD uretenlerde bu konuya agırlık vermislerdir.

Bir diger onemli hususta ozellikle LCD lerde goruntulerde "izlerin" olusması ve bunun ekrana "yapısması",kuyrukların olusması gibi,buda goruntu cok hızlanınca belli olur,eger panel yani TV iyi degilse bu izler fazlalasır ve goruntu bozulur,derinlik kaybolor,renkler karısır ve belirsizlesir,dolayısıyla bir anda rezil bir goruntu ortaya cıkar bunu gozunuz cok rahat anlar ve sonrada goz yorulur izlemekten.Ama sahne tekrar yavasladıgında yada durdugunda ornegin Haber sunun spiker izlerken,ne super goruntu ve renkler dersiniz!!!
    İşte bu olay LCD de daha rahatsız edici olur,Plazma lar bu konuda simdilik daha ileri seviyededir.

Asagıdaki DVD leri bir ingiliz dergisinden tesbit ettim(What HI-FI Sound&Vision,Home ****ma Choice)
    Bu DVD ler Turkiye de bulunmaktadır,ancak Copy DVD olmaz,kesinlikle orijinal DVD yi alacaksınız,unutmayınız bunu;;;

1-The Bourne Supremacy:alt yazılar(subtitles)

2-Star Wars-Attack of Cones:renkler,titresimler kontrolu

3-Saving Private Ryan:savas sahneleri,siyah/karanlık bolumler,asker uniformalarının detaylı goruntuleri

4-Shark Tale(animation):cizgi filmdir,tanımlamalara ve renklere bakınız

5-Collateral(Tom Cruise filmidir):gece kulubundeki karanlık sahneler,insan cildi,elbiseler
    ayrıca Chapter 16 da:Audio testi yapılabilir;silah sesleri,efektler gibi

6-Hellboy:action filmi hızlı sahnelere bakınız
    -------------------------------------------------------

Bunları deneyerek goruntulere bakınız,mumkunse bu DVD lerin hepsini izleyiniz.
    İngiliz dergisinin uzmanları testlerde bu filmleri izlemisler.Bu filmleri bir kenara not ediniz,ayrıca elbette bu tur bir suru filmler vardır,onlarda olabilir
    --------------------------------------------------------
    Yukarıda şuana kadar bir suru bilgi verdim,dolayısıyla simdi yani bugun icin ne alınır diyorsanız,soyle bir tesbitim vardır;

1-Plazma diyorum,LCD ikinci tercihim

2-Ama izleme mekanınız 30m2 den kucuk ise(2-3,5 metreden izlenecekse) LCD diyorum

3-Her ikisinide bugun icin almam???secenegi,bence en akıllı secim(bu benim şahsi gorusum elbette sizi baglamaz tabiki)

Diger HDTV/DVD izleme cihazları
    -------------------------------
    Yeni teknolojileri ele alırsak Projektor ve DLP Projektorleri bir kenaya koyuyorum,cunku bunlar tamamen profesyonel uygulamalar icic,yada cok ozel meraklısı olan insanlar icindir,izleme teknikleri farklıdır,dunyada kullanan sayısıda cok azdır,ayrı bir izleyici grubu vardır.Dolayısıyla geriye iki cihaz daha kalıyor;

1-DLP Projeksiyon TV ler
    2-LCD Projeksiyon TV ler
    Ancak bu iki cihazda ev kullanımı icin uygun degillerdir,lamba omurleri cok kısadır,ilerde masraflı olurlar,cok uzun sureli kullanımda performans dusuklugu gosterirler,ekran ebatları oldukca buyuktur(en az 50 inc tir,sadece Toshiba da bir model 46inc vardır)dolayısıyla izlemek icin en az 50m2 ve ustu mekanlar ister,ancak fiatları kullandıgı teknoloji itibarıyla ucuzdur!fiatına bakarak alınması bana gore yanlıs olur,ancak goruntu kalitesi bayagı yuksektir.

1-DLP Projeksiyon TV ler
    Bu cihazlar dunyada sadece bir kac firma tarafından uretilir.Fazla talebi yoktur,cesidi cok azdır,genelde tek model olarak uretilir.
    Uretici firmalar:Samsung,ThemeScene,Thomson,Toshiba

DLP(Digital Light Processor)arkadan projeksiyonlu TV;Texas Instruments HD2+ Chipsetli
    Bu tip DLP lerde genelde;renkler,geometri,cozunurluluk mukemmel sayılabilir,contrast iyi seviyelerdedir,1280X720pixel,contrast: 1000-2500:1 arası olabilir,DVI/HDMI girislidir,HDCP uyumludur

8.000 saat lamba omru vardır!!!4.000 saatten sonra goruntu performansı duser,bozulmalar baslar.

2-LCD Projeksiyon TV ler
    Bunları sadece Sony firması uretir,bu da DLP gibi sorunlu cihazlardır,ev kullanımı icin uygun degildir,lamba omurleri kısadır

Yeni bir TV "SED"???
    ----------------------
    Toshiba firmasınca gelistirilen ve kısaca SED(Surface-conduction Electron-emitter Display)
    denen bu yeni teknoloji urunu TV ler 2006 Agustos ayında dunya pazarlarına cıkacaktır.
    Buradaki sistem,panel yuzeyine elektrondan goruntu tasınması prensibidir.

Toshiba son 3 yıldır yeni bir panel uretmek uzerine calısıyodu(Sony dede benzer bir calısma vardı,suanda akıbeti belli degil)bu flatpanel denen urun Plazma ve LCD icin bir alternatif olacaktır,Toshiba bu yeni urun icin Canon la işbirligi yapmaktadır,bugune kadar yaklasık $ 200 milyon yatırım yapmıs bu SED in gelistirilmesi icin.

Keiichiro Mori(SED uretim-gelistirme takımının sefidir);basta deiger insanların kendilerine inanmadıklarını ve Plazma ile asla rekabet edemeyecegini soylediler,ancak biz buna inandık ve yolumuza devam ediyoruz,biz Toshiba olarak 90 ların sonundada CRT TV lerde yaptıgımız teknolojik yeniliklerlede bunları basardık,bu seferde basaracagız,cıkıs noktamız ise CRT nin hala Plazma ve LCD den daha kaliteli resim verdigi prensibinden hareket ettik,dolayısıyla CRT tede ne yaparızda yeni bir urun elde ederiz diye dusunuyorduk ve buna uygun calısmalar baslattık.

Canon firması SED teknigi ile 1986 yılından baslayarak gelismeler yapıyordu,ancak Canon TV işinden anlamadıgı icin kendisine bir ortak arıyordu ve boylece Canon-Toshiba firmaları SED ortak yatırımına gittiler.SED paneller aslında CRT tuplerin evrim gecirmis yeni nesilleri diyebiliriz,ancak tup gibi hantal ve genis-derin degildir,cok ince,duz yuzeyli,elektron tabancası olmayan,cok dusuk cereyan ceken bir paneldir.
    Panel vakum tipli,seffaf yuzeyli,panel kenarlarında kırılmayı-bukulmeyi onleyen cubuklar bulunan bir yapıdadır.

SED paneli CRT ye gore daha parlak,golgeleme maskesi olmayan tiptedir.Contrast olarak
    10.000:1 veriyor!!!dolayısıyla bu oranla rakiplerine gore cok daha mukemmel siyah renk veriyor!!! Cihazın derinligi sadece 5 cm dir,cok hafif,ornegin 50inc lik bir model yaklasık 10Kg dur.

Ayrıca bu urun icin baska yeniliklerde dusunulmektedir,ornegin;2008 de kablosuz calısan paneller,dahili HDD+Recorder lı paneller ve baska yenilikler daha...

Goruntu kalitesi olarak Plazma ve LCD lerden daha iyi,ancak yinede bazı eksiklikler vardır,ancak Toshiba firması bunları urunu piyasaya sunacagı tarihe kadar giderilecegini beyan eder.
    SED paneller ısınmıyor,cihaz calıstıgında arka panele dokundugunuzda soguk oldugunu goruyorsunuz!halbuki Plazma ve LCD ler bayagı ısınıyor.Ancak panelden fan sesi gelmektedir?Toshiba firması paneli tutan cubukların daha guzel gorunur bir yapıda olmasını saglayacakmıs,ayrıca panelden gelen seside azaltmak yada tamamen yok etmek icin calısmalara baslamıstır.

Yukarıdaki bilgiyi ozellikle verdim,henuz Turkiye de bilinmiyor bu teknoloji ve Plazma/LCD ye rakip ve alternatif bir cihaz diye bakıyorum ben,yazıda cok daha fazla ayrıntı yoktu,ben onemli yerleri alarak sizlere bildiriyorum,dolayısıyla bu tip panel alacaklar aslında daha bir 2 yıl beklemek durumundalar,ornegin SED cok iddialı bir cihazdır!!!Plazma ve LCD lerde mutlak yeni bir takım degisikliklere gidecektirler.Tum bunlar tabiki HDTV icindir?tekrar ediyorum,uydu,normal TV yayını hatta DVD izlemek icin bile degildir,yanılmayınız,zaten siz bu panellerde TV izlerken kaliteli goruntu alamazsınız!!!cogu panel bırakın analog yayında,digital yayında(uydu)bile guzel goruntu vermez,sonra bu panelleri alıpta;bu ne bicim goruntu bu nasıl TV yayını filan demeyiniz,adamlar bunları sadece HDTV izlemek icin gelistiriyorlar.

HDTV yayını ben dogrusu bu tip bir panelden izlemedim,bilmiyorum,ancak USA da bir yegenim var,Master yapıyor,ara sıra gorusuruz,o evinde HDTV izliyor! "Goruntuyu gorunce kafayı yiyorsun" diyor,olmaz boyle bir sey diyor!ben buna benzer bir cok yazı okudum aslında,gercekten felaket,muthis bir goruntu beyler,aynen o izledigin yerde olayların tam icindesin,tarifi cok zor anlatmakla,muthis bir derinlik vardır,buda insana oradaymıs hissini veriyor!!!anlayın artık goruntuyu,tabi bunlar normal bit CDRT TV ile filan degil,kaliteli bir Plazma/LCD ile oluyor,size bir not daha uzmanlar HDTV nin tam tadına-zevkine varmak icin ekran ebatının cok buyuk olmasının onemini vurguluyorlar yani bu yayında 42inc bile cok ufak kalırmıs!!!!anlayın durumu beyler

Gerci HDTV yi PC den izleyen arkadaslar var ama onlar normal monitorden izliyorlar(yinede super oldugunu soyluyorlar)tam zevki alınmaz oradan elbette,ama PC yi ekran kartının DVI cıkısını kullanrak Plazma/LCD nın DVI girisine baglarsanız o zaman super olur işte,bu arada belirteyim bu DVI yada HDMI kablolarla goruntu 15-20 metreye kadar tasınabiliyor!ve hic bir resim kaltesinde kayıp olmadan

Not;HDMI/DVI girislerin onemini belirten bir yazıyı bilahare cok detaylı olarak işleyecegim,bu girisler artık dunyada HDTV icin olmazsa olmaz ozellik olmuslardır,bunlara sahip olmayan panelleri kesinlikle ama kesinlikle almayınız!!!

• çok sağol dostum bu aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim
  • işine yaramıştır umarım.
    bukonun üst konu yapılması gerekli birçok kişi bu soruyu bu forum da sürekli soruyorlar...
  • bişeyi almadan önce bilene danış demişler..bende bi ürün
    aldıkça forumlardan gelen tecrübe ne yöndedir arkadaş sorularını yanıtlıyorum
    ara sıra..

neyse kısaca lcd alıcam...2.5-3.5 milyar arası param var vestelin 32'' lcd si
    2.280 peşin fiyatına veriolar hdtv falan yok biliosunuz..alacaktım carrefourda
    Thomson'ın ya 27'' ya 30'' lık lcd sini gördüm resmen hayran kaldım görüntü çok
    etkileyiciydi ve tasarımıda çok şıktı..salondaki 86 ekranlık tvmizde thomson çok
    memnunuz süper kaliteli ama bu lcd işte teknolojisi farklı ama firma kaliteyi ya
    o yüzden aklıma yattı.thomson lcdnin fiyatı 3.190 milyon.hdtv desteği falan
    var...

şimdi ben bu ikisi arasında kaldım film+playstation2 için düşünüyorum lcdtv
    almayı..sormak istediğim film+ps2 için bu fiyat aralığında piyasada
    önerebileceğiniz lcd tv varmı..plazma uçuk crtye yer yok odamda..lcd tek çözüm
    herkese teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erhanharputlu -- 16 Mayıs 2005, 21:14:09 >

• hdtv destegi müthiş bir sey..yayınlara baksanız göslerinize inanamassınız..gercekten süper kalite görüntüler..
  • arçelik modelleri düşünebilirsin,ilerde arıza yapma açısından malzemelerinin bulunması daha kolay ve tamira olma şansı daha yüksek ama kararını genede kendin vermen daha iyi olur.
  • arçelikte de hdtv yoktu sanırım..aslında makinanın %50 lik ömrünü ps2 ya harcıcam sanırım ama internette hiçbiryerde lcdtv-ps2 performans değerlendirmesi yapan yok..biliyorsunuz lcd lerin tepkime süresi iyi değil 8 ms olanlarda var ama yeterlimi nedir dediğim gibi elinde ps2-lcdtv ikilisi olan birini henüz görmedim..alırsam hemen yazacam forumlara...
  • dostum amma yazmışsın helel olsun
  • merhaba bay-x hdtv hakkında aydınlatıcı bilgi verdiğin için teşekkür ederim. Bir süre önce philips 170T4FS tv,mönitör aldım bunun menü bölümünde PC,TV,AV,S-VIDEO,HD-YPBPR diye bölümler var. Senin bahsettiğin hdtv her halde menüde yazdığım HD-YPBPR dir,horbit uydusundan 11013H27500 frekanstan yayın yapan hd forum kanalının sadece sesini alıyorum recever goltmaster11400 cim modelidir. Acaba bu yayını izlemek için başka recevermi almam lazım, bu mönitörle birlikte birçok bağlantı kablosu(çeşitli)kutusundan çıktı, bu kabloların hd ile ilgisi olduğunu düşünüyorum el kitabı yabancı olduğundan işi çözemedim . yardımlarının için şimdiden teşekkür ederim, burası RİZE kimse birşey bilmiyor nede olsa taşra.
  • dostum senin tvnin birçok cihaz ile profosyonel olarak çalışması için konulmuştur kutudan çıkan kabloların sayesinde istediğin cihaza en kaliteli görüntüyü alıp kullanman gerek ayrıca belirtmiş olduğun frekanslardaki HD Forum kanalında şuanda sadece ses yayını yapılıyor receiverden kaynaklanan bişiy değil.
  • merhaba hortbitteki hd forum kanalını biraz internet üzerinden araştırdım hdtv kanalını izlemek için hd uyumlu receiver gerekiyor.http://www.ariasat.de/shop.php/sid/38fde37548ac83247d770fc8ffd218e2/cl/details/cnid/e9240094322c21970.05716459/anid/6b34263d49d0d4da7.33724629/ReelBox-PVR-1100/ adresteki receiverin High-Definition HDTV-Modi: 480p, 720p und 1080i. özelliği var,demekki bunsus o kanallar izlenmiyor.cevap verdiğin için teşekkür ederim.

• @bay_x
    eline ve beynine saglik.cok iii aciklamissin.ne diyeyim gerisi bize kalmis.
  • arkadaşlar burası bir bilgi paylaşım sitesi ise bizde araştırmalarımızı siz değerli arkadaşlarla paylaşıyoruz işinize yaradıysa nemutlu
  • Bay_x çok değerli bilgiler vermişsin teşekkürler. Benim sorum arçelik beko ve vestel e ait lcd lerin panellerinin kalitesizliği hakkındaki yorumunadır neden böyledir ve kaliteli değildir bu paneller teşekkürler ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Agent_WD40

Bay_x çok değerli bilgiler vermişsin teşekkürler. Benim sorum arçelik beko ve vestel e ait lcd lerin panellerinin kalitesizliği hakkındaki yorumunadır neden böyledir ve kaliteli değildir bu paneller teşekkürler ?

dostum yukarıdada belirttiğim gibi vestel ve arçelik arasında şuanda bir rekabet başlamıştır ve bu rekabette tabiki fiyatı düşürdüğü gibi kaliteyide düşürmekte rekabet için yerli firmalar fiyat daki değişikliği dolayısı ile
    kullanılan malzemedenin ucuzuna kaçmak ve kar oranını yükseltmek için kaliteyide düşürmekteler aslında buna pek fazlada sölenecek söz yoktur arkadaşlar...

• quote:

Orjinalden alıntı: Agent_WD40

Bay_x çok değerli bilgiler vermişsin teşekkürler. Benim sorum arçelik beko ve vestel e ait lcd lerin panellerinin kalitesizliği hakkındaki yorumunadır neden böyledir ve kaliteli değildir bu paneller teşekkürler ?

"Panellerin kalitesizliği"ni daha somut olarak tanımlar mısınız acaba???
  • sadece şunu söyliyimki vestel panellerde vearçaliklarde SHAMSUNG ve LG marka ekranların ilk modelleri kullanılmakta...
  • buuu aydınlatıcı bilgileri yazan kardeşimize çok teşekkürlerimi sunuyorum kardeş aşraştırmış bulmuç eklemiş saolsun
  • gerçekler günyüzüne çıkmalı...
    artık tüketici ne aldığını ve ne kullandığını bilmeli
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.