Şimdi Ara

VW TİGUAN HAKKINDA HERŞEY

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
53
Cevap
1
Favori
48.256
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Küçük SUV sınıfında Türkiye pazarında kendine yer edinmeye çalışan ancak yollarımızda görmeye alışmadığımız Vw Tiguan hakkında forumda birçok konu olmakla birlikte yeterince güncel ve bilgi içeren konulara ulaşamadığım için kısa bir derleme ile Tiguan hakkında herşeyin paylaşılması için bu konu açmayı uygun gördüm.

Öncelikle şunu söyleyelim Tiguan; Audi Q7, Opel Antara, Chevrolet Captiva, Kia Sorento gibi araçların rakibi değil. Bu aracın rakipleri Honda CR-V, Hyundai Tucson, Kia Sportage gibi modeller…

Tiguan’nın uzunluğu 4425mm, genişliği 1810mm, yüksekliği 1685mm, dingil mesafesi ise 2605mm. Bu rakamlar küçük değerler gibi görünsede iç mekan genişliğinin yeterli olduğundan bahsediliyor.
    Bu ölçüleri ile Tiguan Honda CR-V’den 11 cm daha kısa 1 cm daha dar ve 1 cm daha yüksek.
    Jeep Compass ile karşılaştırıldığında ise Compass’tan 2 cm daha uzun ve 5 cm daha yüksek, genişlikleri ise aynı.
    Kia Sportage ile kıyaslandığında ise Sportage’dan 10cm daha uzun, 1 cm daha geniş ve 1 cm daha alçak.
    Son olarak Suzuki Grand Vitara ile karşılaştırdığımızda Suzuki’den 4.5 cm kısa, 1 cm alçak ve genişlikleri yine aynı…

Bu karşılaştırmalara bakıldığında Tiguan’nın çokta küçük boyutlarda olmadığını anlıyoruz.

Türkiye’de iki motor seçeneği bulunan Tiguan’ın 1.4 TSI 150hp ve 2.0 TDI 140hp motor seçenekleri ile tercih edebiliyoruz.
    Her iki motorda diğer Vw araçlardan tanıdık motorlar.
    Motorların teknik verileri aşağıda,

Türkiye’de 3 farklı donanım seçeneği ile satışa sunulan Tiguan
    Track@Field versiyonu fiyat/performans açısından tatmin edici görünüyor. Fun@Function versiyonu ise gerçekten dolu ama fiyatıda yukarıya çekiyor.
    En düşük fiyata Tiguan almak isteyenler ise Sport@Style seçeneğini tercih edecekler.
    Bu arada fiyatın en düşük tutulduğu birde yalnızca 4x2 seçeneğinin olduğu belirtmek gerekiyor.

Donanım listesine göre fiyat listesi ise aşağıda…

Aracın test verilerine bakıldığında 1.4lt TSI 150hp motorun araca yettiği söylenebilir.
    0-100= 9,7 sn
    0-130=14,7 sn
    60-100(5.vites)=10,5sn
    80-120(6.vites)=14,6sn
    Bu değerler 1.6 lt standart binek araçların bile kıskanacağı değerler.
    Aracın test yakıt tüketimi ise 9,2lt verilmiş.

1545kg’lık bir araç için abartılı bir değer olmadığını düşünüyorum.
    Bu arada 100-0 mesafesi ortalama 38 metre çıkmış ki bu değer bu ağırlıktaki bir araç için gerçekten iyi.

Daha önce okuduğum konularda bagaj hacminin küçük olduğu konusunda eleştiriler gördüm.
    Aracın bagaj hacmi 505lt ve bu hacim 1510lt’ye kadar çıkabiliyor.

Rakiplerinin bagaj hacimlerine baktığımızda
    Kia Sportage; 325/805
    Suzuki Grand Vitara; 398/758
    Honda CR-V; 442/955
    Jeep Compass; 436/1277
    BMW X3; 480/1560

Görünen o ki bu konuda Tiguan eleştiriyi haketmiyor.

İç mekanda diğer Vw araçlardan tanıdık elemanlar bulunduran Tiguan’nın konsolu özgün bir iç tasarıma sahip değil ancak yeterince ergonomik görünüyor.

Son olarakta aracın güvenliği ile ilgili bir kaç paylaşım ekleyelim. Euro Ncap'ta Tiguan 5 yıldız alarak güvenliğinide kanıtlamış bir araç.
    34 puanla 5 yıldız almış araç tüm bölgelerde sürücü ve yolcu için marjinal üstü koruma sağlamış.

Birde çarpışma testi videosu ekleyelim.

Genel eleştiri olarak direksiyon sisteminin yüksek hızlarda sertleşmemesi verilmiş. Bununla birlikte 1.4 TSI motorla birlikte DSG şanzıman seçeneğinin olmaması büyük bir eksiklik. DSG şart diyorsanız 2.0TDI tercih etmek zorundasınız.Bu durumda da başlangıç fiyatı ile dikkat çeken Tiguan’nın fiyatı hızla yukarıya çıkıyor.

Araçla ilgili övgü, eleştiri ve paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Dikkat; Bu bir test değil çeşitli kaynaklardan yapılan bir derlemedir.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Bayilerde bile ne yazıkki tam anlamıyla bilgi yok bu araç hakkında. Bayinin sahibinin kendisine aldığı aracı inceleme fırsatım oldu. Cam tavan vardı ve 2.0 dizeldi araç. Süremedik tabiki ama içini dışını iyice inceledim. Bence dış görünümü önden çok etkileyici vama arkası ise bir o kadar sıradan duruyor. Cam tavana hasta oldum önünde perde var perde otomatik açılıyor ve tavan oldugu gibi cam neredeyse. Açıldıgında aracın içi çok ferah oluyor.

Extra donanımlı olan araç müzik donanımı vardı bunda, ses çok güzel olsa da cihazda kullanılan renkli ekran bir o kadar kötü idi. 256 renk ve bütün pixeller görünüyor. İnanılmaz kötü...

Bu araç dsg değildi. Hiçbiyerinde dsg ibaresi yoktu ve yanlış bilmiyorsam Tiguan'da DSG seceneği yok...Normal tiptronik var.

Araç deri döşeme değildi ve ben kullanılan gri/siyah döşeme kumaşını hiç beğenmedim. İnanılmaz basit duruyordu. Kumaşın terletmediğini savundular bana ama ne olursa olsun kötü idi. Kalitesiz hissi veriyordu.

Bagajı bana küçük geldi, ama arka koltuklar öne-arkaya hareketli öne alındığında bir miktar ferahlama olabiliyor.

Aracın kokpiti kötü durmuyor sert plastik değil ama o direksiyon bu araca yakışmıyor ve inanılmaz basit duruyor.

Çok büyük umutlarla bakmaya gittim ama açıkcası beni etkileyemedi bu araç. Yani nasıl desem, VW bu segmentte yoktu ve bizde varız demek için gibi yapılmış bir araç gibime geliyor. Bu aracın tek güzel yanı fiyatı bence, 55.000 ytl gibi bir fiyata alınabilecek bir mini suv, vergi dilimleride uygun ve performansı da bir o kadar güzel.

Diğer markalarla kıyaslandığında kesinlikle alınır, Hyundai, Kia gibi araçlara göre çok daha güzel ama detaya girmedikçe gecerli bu durum. Ama CRV deki kalite bunda yok bunu da bilmeniz gerekli diye düşünüyorum. Ama fiyatına göre bakarsanız 4 4 lük..

Satın alma durumlarnı sordum, Mart ayından önce teslim edemiyoruz dediler. Bu durumda gayet ilginç...

Detaylı inceleme videosu..Rusça ama genede fikir verecektir...

http://www.vimeo.com/1802058

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BLoWeR -- 3 Ekim 2008; 14:05:24 >

•  VW TİGUAN HAKKINDA HERŞEY

bu trend & fun donanımlı baz tiguan.www.volkswagen.de adresindeki konfigurator'de çıkan alet. 25.800€ başlangıç fiyatı var sanırım. preiss ab. 25.800€ diyor onu anladım.

ayrıca track & field olanı 28.375€; sport & style olanı da 29.100€'dan başlıyormuş. Bu durumda Türkiye'ye pek fazla sport & style geleceğini pek sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Coşkun -- 3 Ekim 2008; 13:24:01 >

• quote:

Orjinalden alıntı: joushkun

bu trend & fun donanımlı baz tiguan.www.volkswagen.de adresindeki konfigurator'de çıkan alet. 25.800€ başlangıç fiyatı var sanırım. preiss ab. 25.800€ diyor onu anladım.

ayrıca track & field olanı 28.375€; sport & style olanı da 29.100€'dan başlıyormuş. Bu durumda Türkiye'ye pek fazla sport & style geleceğini pek sanmıyorum.

Tr' ye üç versiyonla geliyor

Track & Field
    Sport & Style
    Fun & Function

• quote:

Orijinalden alıntı: ceset114

http://binekarac.vw.com.tr/yeni-tiguan-donanim.aspx

cok tesekkürler bakıyodum ama bulamadım. bir sorum olucak 2012 yıguan 1.4 lerde dokun matik ekran oluyomu bazıları oluyo dedi bazıları yok diyo tam olarak anlıyamadım. tesekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.