Şimdi Ara

Nvidia'nın 40nm GPU'ları 2.çeyrek 2009'da geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
2.167
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaklaşık iki sene önce duyurduğu G80 kod adlı grafik işlemci ve GeForce 8800 serisi ekan kartları ile rakibi AMD-ATi'ye karşı ciddi avantaj elde eden ve bu avantajını geçtiğimiz Haziran ayına kadar kullanıma sunduğu yeni modeller ile pekiştirerek liderlik koltuğunu rakibine kaptırmayan Nvidia, AMD-ATi'nin Radeon HD 4800 serisini duyurması ile birlikte yaz dönemini en azından daha önceki çeyrek dilimlere göre aynı başarı ile tamamlayamadı.

Özellikle yeni üretim teknolojilerine geçerek üretim maliyetlerini aşağı çekme noktasında ATi'nin gerisinde kalan firma, G92'nin 55nm üretim sürecine uyarlanan G92b versiyonuyla da istediği performans sıçramasını gerçekleştiremedi. Aradaki boşluğu CUDA ve PhysX gibi iki önemli teknolojiyi öne çıkararak doldurmaya çalışan firma tahmin edebileceğiniz üzere liderlik koltuğunu geri almayı hedefliyor ve bu hedefleri doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor.

Önümüzdeki günlerde GeForce 9 serisi ekran kartlarını GeForce 100 serisi altında yeniden isimlendireceği söylenen Nvidia, gelecek yılın ikinci çeyreği içerisinde 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan grafik işlem birimleni duyurabilir.

Bilindiği üzere aynı AMD-ATi gibi Nvidia'nın gpu'larını da ağırlıklı olarak TSMC üretiyor ve TSMC de gelecek yılın ilk ayları ile birlikte 40nm için üretime hazır hale gelmeyi hedefliyor. AMD-ATi'nin 40nm üretim teknolojisi ile hazırladığı RV870'in aksine Nvidia'nın GT350 kod adıyla anılan performans odaklı gpu'sunun nasıl bir performans sergileyeceği ve üretim maliyetleri noktasında AMD-ATi'ye yanıt olup olamayacağı gibi soruları yanıtlamak şimdilik zor.

Gelecek yılın ikinci çeyreği içerisinde muhtemelen Mayıs-Haziran öneminde duyurulması beklenen yeni gpu'larıyla Nvidia'nın neler yapacağı merakla bekleniyor.

• 40nm= düşük fiyat, yüksek performans buda bizim işimize gelecek
    Çabuk gel 40nm
  • 2009 yılı çok sıcak geçecek, tabi son kullanıcı için değil
  • quote:

Orjinalden alıntı: K-Ci

40nm= düşük fiyat, yüksek performans buda bizim işimize gelecek
    Çabuk gel 40nm

• Gelsede bizde GTX260 larımıza veya 4870 lerimize kavuşsak.
  • NVIDIA nın önlenemez dönüşü...Geç kalındı
  • çok geç (bunu genelde ati için derdik)
  • quote:

Orjinalden alıntı: sulo61gun

çok geç (bunu genelde ati için derdik)

+1
  • Gelsin artık
  • Nvidia 55nm'nin kaymağını yiyemeden 40 a geçmek zorunda kaldı. Ati sağolsun
  • quote:

Orjinalden alıntı: sulo61gun

çok geç (bunu genelde ati için derdik)

nie çok gec anlayamadım..

nvidia şimdi 1 ay sonra çıkarmak istemioda mı çıkarmıo..

bunun haberini okumustuk sanrım

• Tam 9 ay var çıkmasına bu süre pc bileşenleri için çok uzun

Mecburen forver ATI
  • quote:

Orjinalden alıntı: reason666

NVIDIA nın önlenemez dönüşü...Geç kalındı

Ben bir dönüş olduğu konusunda şüpheliyim.
    Çünki GTX350 hakkındaki spekülasyonlar hala NVidia nın GT200 den ders çıkarmadığını gösteriyor.

Spekülasyonlara göre RV870 140mm2, GT300 = 576mm2 olacakmış...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fettah34

quote:

Orjinalden alıntı: reason666

NVIDIA nın önlenemez dönüşü...Geç kalındı

Ben bir dönüş olduğu konusunda şüpheliyim.
    Çünki GTX350 hakkındaki spekülasyonlar hala NVidia nın GT200 den ders çıkarmadığını gösteriyor.

Spekülasyonlara göre RV870 140mm2, GT300 = 576mm2 olacakmış...

valla dendiği bigi olursa.. 870XT %20 daha iyi deniyor onlara bence 55nm yada bi 40nmlik gt200 lerle cevap verilir.... ve yine söylendiği gibi gelirse gt300 performansta çoşar (hemde ne coşma) en ucuz gt300 300-350 dolar bile olsa o performansa erişebilen kart olmadığı için satışını yapar gibi duruyor... ama hala en mantıklısı o kartı 576mm2 çıkarmamak...

herşey 40n atiler çıktıktan sonra; nvidia nın 40nm ye kadar ne şekilde karşılık vereceğinme bağlı gibi...

• nvidia teknolojiden uzak kalmıştı hayret biraz geç oldu maa aklı başına gelmiş
  • quote:

Orjinalden alıntı: musandia

Nvidia 55nm'nin kaymağını yiyemeden 40 a geçmek zorunda kaldı. Ati sağolsun

+1
  • Performansta coşmanın işe yaramadığını GTX280 ile çok iyi anladık sanıyorum....
    Ati RV770 yarısı kadar bir alanda %20 performans artırımına giderken Nvidia GT200 ile aynı alanda 1,5 kat performansa gidiyor...

Bence Ati çok daha avantajlı olacak. Performans bakımından belki oldukça geride kalacak ama bunu fiyatı ile tolere edecek.GT350 nin karşısınada cift cekirdekli GPU ya sahip R800 ü koyacagı söyleniyorki bu cok heyecan cerici, spekülasyon bile olsa... En azından MS tarihe karışacak ve oyun desteği problemi ortadan kalkacak...
  • geç olsunda yeterki gtx200 lerdeki hatayı tekrarlamasın.. farketmez benim için ben beklerim..
  • evet ben olsam atinin yerinde quad core gibi 2 tane c2d yi nasıl birleştiriyor 2 tane r800 u plakette birleştirmeli hem ms olayıda kalkar
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fettah34

Performansta coşmanın işe yaramadığını GTX280 ile çok iyi anladık sanıyorum....
    Ati RV770 yarısı kadar bir alanda %20 performans artırımına giderken Nvidia GT200 ile aynı alanda 1,5 kat performansa gidiyor...

Bence Ati çok daha avantajlı olacak. Performans bakımından belki oldukça geride kalacak ama bunu fiyatı ile tolere edecek.GT350 nin karşısınada cift cekirdekli GPU ya sahip R800 ü koyacagı söyleniyorki bu cok heyecan cerici, spekülasyon bile olsa... En azından MS tarihe karışacak ve oyun desteği problemi ortadan kalkacak...

bu kısmı vurgulamak gerekiyor
    üstünkörü bir şekilde okununca cift gpu gibi geliyor
    cift cekirdek tek gpu

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.