- x
DELL RECOVERY SORUNU ÇÖZÜLDÜ (CTRL+F11'İ YENİDEN ÇALIŞTIRMAK)
40 Cevap165826 Görüntüleme4 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

2736 Mesaj
23 Eylül 2008; 13:39:57 

DELL INSPIRON'DA RECOVERY PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ. BOOT EKRANINDA CTRL+F11 ÖZELLİĞİ ÇALIŞMAYANLAR LÜTFEN OKUSUN

DELL Inspiron 6400 dizüstü bilgisayar sahibiyseniz ve bilgisayarınızın "recovery" özelliği bozulmuşsa yani açılışta "Ctrl+f11" tuşuna bastığınızda "recovery" menüsü gelmiyorsa bu problemin kesin çözümü bu konuda.

* Bilgisayarınıza "Ctrl+f11" (recovery) özelliğini kullanmadan bir XP ya da Vista CD'si kullanarak format attıysanız bilgisayarınızın "recovery" özelliği kaybolur. "Ctrl+f11" çalışmaz hale gelir. Eğer format atarken sabit diskinizdeki "recovery" bölümünü silmemişseniz (3 Gb'lık bir alandır) Recovery özelliğini geri getirmek mümkün.

* Forumda bu konunun çözümünü "geekiad" adlı arkadaşımız buldu. Ben sadece onun yazdıklarını daha derli toplu bir şekilde yeni bir konu açarak paylaşmak istedim. Biliyorum ki bir çok kişi bu konunun sıkıntısını çekiyor.

YAPMANIZ GEREKENLER:

1) http://ftp.us.dell.com/app/R121517.EXE adresinden "recovery" özelliğini onarmak için gerekli programı indirin.

2) "R121517.EXE" dosyasına çift tıklayarak programı kurun.

3) Kurulum bittikten sonra karşınıza "Dell MediaDirect Repair Utility A05" adlı bir iso dosyası gelecek. (Eğer iso dosyasının olduğu klasör açılmadıysa "C:\dell\drivers\R121517" dizininde söz konusu iso dosyasını bulabilirsiniz.

4) İso dosyasını cd'ye yazdırın ve PC'yi yeniden başlatın (restart)

5) Açılışta "Press any key to boot cd rom" yazısında herhangi bir tuşa basın ve açılışı bekleyin.

6) Açılış bittiğinde gelen ekranda "F:\" yazılı yere sırasıyla:

cd MD2

ve

repair

komutlarını yazın. Her komuttan sonra "Enter"a basın.

7) Açılan menüde işlemi onaylamak için "ok" i seçin.

8) İşlem tamamlandığında "Done" yazar. PC'yi kapatmak için kapatma tuşuna basın.

ARTIK CTRL+F11 çalışıyor.

* Mesajın başında da belirttiğim gibi konuyu çözen "Geekiad" adlı arkadaşımızdır. Ben sadece onun yazdıklarını daha derli toplu hale getirdim. Bir Dell kullanıcısı olarak çok uzun zamandır bu konunun sıkıntısını yaşıyorum. Benim durumumda bir sürü insan var biliyorum. Herkesin yararlanması için bu konuyu açtım. Yukarıda yazılanları ben denedim. İşe yarıyor arkadaşlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Grameradam -- 23 Eylül 2008; 14:36:19 >

"KONU"YA "TOPİC" DİYEN DİLLERİ EŞEK ARISI SOKSUN
"DÜZELTME"YE "EDIT" DİYEN DİLLERİ EŞEK ARISI SOKSUN

357 Mesaj
23 Eylül 2008; 14:05:27 

çok güzel bir paylaşım elinize sağlık
bir sorum olacak indirdiğimiz dosya bütün modelleri kapsıyormu ?
bence üst konu yapılmalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyber91 -- 23 Eylül 2008; 14:05:32 >

2736 Mesaj
23 Eylül 2008; 14:25:56 

quote:

Orjinalden alıntı: cyber91

çok güzel bir paylaşım elinize sağlık
bir sorum olacak indirdiğimiz dosya bütün modelleri kapsıyormu ?
bence üst konu yapılmalı

Benim bilgisayarım Dell Inspiron 6400 CS 11. Bende işe yaradı. Tüm modellerde işe yarayacağını düşünüyorum. Yani tüm 6400'lerde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Grameradam -- 23 Eylül 2008; 14:24:12 >

357 Mesaj
23 Eylül 2008; 17:56:11 

quote:

Orjinalden alıntı: Grameradam

Benim bilgisayarım Dell Inspiron 6400 CS 11. Bende işe yaradı. Tüm modellerde işe yarayacağını düşünüyorum. Yani tüm 6400'lerde.

inspiron 1300 veya inspiron 9300 de işe yararmı peki bir bilginiz varmı ?

38 Mesaj
23 Eylül 2008; 18:29:16 

Peki İNSPİRON 6000 de işe yarar mı acaba.....

2736 Mesaj
23 Eylül 2008; 20:31:05 

Bilmiyorum arkadaşlar. Deneyin.

214 Mesaj
24 Eylül 2008; 15:49:36 

Çözümü ben de rox_ arkadaşımızın "dell inspiron 6400 kullanıcılar derneği" konusunun 9. sayfasındaki mesajından bulmuşum.google dan araştırdım nerden bulduğumu anlamak için; telif haklarına saygı babında

21 Mesaj
26 Eylül 2008; 1:34:39 

sabit diskimizdeki "recovery" bölümünü silindi ne yapmam gerekiyor yardım edermisiniz

2736 Mesaj
26 Eylül 2008; 21:58:24 

quote:

Orjinalden alıntı: istanbullum

sabit diskimizdeki "recovery" bölümünü silindi ne yapmam gerekiyor yardım edermisiniz

O alanı sildiysen işin zor.

21 Mesaj
27 Eylül 2008; 21:26:52 

quote:

Orjinalden alıntı: Grameradam

O alanı sildiysen işin zor.

hocam yardımların için çok teşekkür ederim yeni yaptığığım işlemleri anlatıyım
evet mediadrect bölümünü silmiştim bende netden media drecti yükledim ve mediadrect ile bilgisayarı biçimlendirdim sonra xp yi yeniden yükleyip dreverları tamamladıkdan sonra bilgisayarı açıp media drecti bilgisayar a yüklemesini yaptım ama ctrl+f11 çalışmadı bende program files den medidrecti sildim ama buseferde mediadrect yüklenmiyor hata veriyor inşallah anlatabilmişimdir resimlerede bir bakın

http://img510.imageshack.us/my.php?image=84548323vv5.jpg
http://img54.imageshack.us/my.php?image=99333951jr6.jpg
http://img54.imageshack.us/my.php?image=86269381bl7.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbullum -- 27 Eylül 2008; 21:43:13 >

2736 Mesaj
29 Eylül 2008; 11:07:38 

Arkadaşlar! Ben konunun uzmanı falan değilim. Dell kullanıcısıyım. Recovery sorunum vardı. Aradım, nasıl düzelteceğimi buldum. Denedim, düzeldi. Ve sizlerle paylaştım.

3 Mesaj
3 Ekim 2008; 0:33:57 

Ben yukarda anlatılanları yaptım fakat benim olmadı. Ctrl f11 e basıp basıp duruyorum transit geçiyor valla :)) eskiden en azından recovery yapılamıyor falan yazardı, şimdi hiç birşey yazmadan direk açılışa geçiyor. Sanırım yukarıda anlatılanlar format vs. sonucunda bilgisayarın recoverysi silinmemiş fakat ona tanımlı yolların silinmiş olduğu durumları düzeltmek için. Benim recovery duruyor ama yerini değiştirmiştim ben :( neyse sıkıldım zaten bu işten, teknik destek alabileceğimiz bi yer yok mu ya.. dellin kendi sitesi de bi alem zaten..

1 Mesaj
21 Aralık 2008; 16:55:19 

arkadaşlar bende aynı problemi yaşıyorum dosyayı indirdim kurdum .iso dosyasını cd ye yazdım fakat bilgisayarı cd den başlatamıyorum.cd de boot özelliği yokmu acaba diye masaüstünde denedim orda açılıyo .bios ayarlarıma da baktım cd sürücüm ilk sırada diğerlerini kapadım sadece cd sürücüsünü açık bıraktm o zmnda cd sürücüyü görmüyo bu problemi nasıl halledebilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim.şimdiden çok teşekkürler

1 Mesaj
29 Aralık 2008; 8:14:29 

TŞK bilgisayarımı tekrar yükledim

Yükleyecek arkadaşlar dosyayı indirdikten sonra çıkan talimatları takip etsinler

556 Mesaj
29 Aralık 2008; 15:40:54 

Tüh be abi keşke formattan önce bu konuyu görseydim onaramayınca format atmıştım..

1 Mesaj
12 Ağustos 2009; 18:32:28 

yaw benim dell 6000 laptopum var.forumdaki yazınızı gördüm.yapıyorum o f: diski felan çıktı onuda yaptım done de çıktı restart attım ctrl f 11 e basıyorum ama olmuyor neden acaba.bana mail atarsanız çok memnun oolurum

markad

167 Mesaj
7 Şubat 2010; 15:03:14 

arkadaşlar çünkü recovery ctrl+f11 değil...sadece F8...boot menusu geçtikten sonra windows yazısı gelmeden F8 e basın sürekli,ilk defada yakalayamayabilirsiniz...sonra çıkan sayfada en altta dell recovery göreceksiniz...

2954 Mesaj
12 Şubat 2010; 0:21:06 

Başka bir konuya yazdım ama burayı görünce derli toplu olması için buraya da olduğu gibi ekleyeyim dedim. Farklı yollarla kurtarma işlemleri nasıl yapılır derli toplu bir arada olsun niyetiyle ekliyorum aşağıya...

-----------------------------------------------------------------------------------

Bilgisayarınızı aldığınızda Dell System Recovery (DSR) mevcut muydu? Çünkü internette bir site bulmuştum önceden, orayı okuyordum da Dell Vista yüklenmiş bilgisayarlarda sanırım DSR kullanmıyormuş. Ben bulduğum siteyi sizinle de paylaşayım. Orada basit bir programcık var. DSRFix isminde ve ön-yüklemeli (Bootable) bir imaj dosyası. CD'ye yazıp bilgisayar açılışında ön-yükleme yapmanız gerekiyor (Boot etmek). Ardından MBR kaydınızı düzeltiyor. İlk defa Windows Vista kurduğumda kaybolan DSR bölümünü bu sayede kurtardım. Siteye gitmek ve daha fazla detay öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz (ingilizce).

0

DSRFix aracının ön-yükleme ile çalıştırılmış hâli (Ön-yüklemeden sonra DSRFIX komutu verilince bu şekilde genel inceleme yapar).

Bu araç sayesinde ben DSR bölümünü düzeltebilmiştim. Resimde gördüğünüz durum sıfatları (Good / Alert gibi) bu resimde tam olarak düzeltilebilir hâlde olduğunu gösteriyor. Eğer o sıfatlarda "Fatal" yazarsa ki ölümcül anlamına gelir düzeltilemeyen hatalardır, bu araç size kurtarma konusunda yardımcı olamaz. DSRFix aracını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Eğer herhangi bir "fatal" uyarısı yoksa "DSRFIX /F" komutu ile düzeltebilirsiniz.

Eğer bilgisayarınızda DSR varsa, belirttiğiniz şekilde yapılan yeni Windows yüklemeleri bu alanı silmez. Sadece MBR kaydını değiştirir ki Dell'in sistem kurtarma kısayolu MBR üzerinde kayıtlıdır. O kısayolu algılaması için MBR ile ek süre oluşturulur ve Windows başlatılmadan size DSR'yi çalıştırma imkânı verir.

DSR'nin bilgisayarınızda olup olmadığını görmek için Bilgisayarım'ın üzerine sağ tıklayıp Yönet seçeneğine ardından da Depolama - Disk Yönetimi alanına gelin. Orada kurtarma bölümünü görebilmeniz gerek. Örneğin bende aşağıdaki şekilde görünüyor.

0

Resimde C: bölümünün solunda yer alan kısım MediaDirect için ayrılmış alandır. Dell MediaDirect Repair bu alana etki eder. Sağ kısımdaki alan ise DSR için ayrılmış alandır ve sistem kurtarma bilgileri burada tutulur.

DSR Gizli (Hidden) FAT32 dosya sistemine sahiptir. Bu nedenle doğrudan Windows altında göremezsiniz. Ancak Ubuntu ya da benzeri LiveCD Linux dağıtımları ile görebilirsiniz (ben Ubuntu ile o alana erişiyorum ve diğer LiveCD'ler hakkında kesinlik belirtemem). En kötü ihtimalle o şekilde yedek alırsınız. Hâlâ Norton Ghost kullanıyorsa Dell (Inspiren 6400 serisinde Ghost 8.3 kullanılır) oradan sizin bilgisayarınıza ait imajı kopyalarsınız.

Bu yöntem sadece DSR içeren Dell serisinde geçerlidir. Desteklenen Dell modelleri;

Dimension 1100, 2400, 3000, 3100, 4550, 4600, 4700, 5000, 5100, 5150, 8200, 8300, 8400, 9100, 9150, B110, E310, E510, E520, E521, XPS 400, XPS 410, XPS 720, XPS Gen 4. Inspiron 500m, 510m, 600m, 630m, 640m, 700m, 1150, 1200, 1300, 1501(AMD), 2200, 5100, 5150, 6000, 6400, 8600, 9300, 9400, B120, B130, E1405, E1505, E1705, M710, M1210, XPS, XPS Gen 2, XPS M1710. Vostro 200

Windows Vista İçin

Yukarıdaki adımları mümkün merteba açıkladıktan sonra, yine aynı sitede gözden kaçan bir alanda Vista ile ilgili şu bilgiler yer alıyor.

Vista yüklü olarak gönderilen Dell bilgisayarlar DSR sistemini kullanmıyorlar. Windows Vista kendi içerisinde ImageX isimli bir imaj yazılımı ile geliyorlar. Symantec Ghost, Acronis True Image gibi yazılımlara benzer özellikleri olan bir imaj alma yazılımı. ImageX kullanılarak hazırlanmış kurtarma bölümleri F8 ile erişilebilen bölümler ve POST ekranının ardından Ön-Yükleme Menüsü ile ulaşılabiliyor (F8'e basılarak). Dell fabrika ayarlarıyla hazırlanmış bir Ghost imajı yerine Vista ile gelen ImageX kullanmayı tercih ediyor. Vista yüklü olarak gelen Dell bilgisayarlarda sabit disk bölüm yapısı (Partisyon yapısı) aşağıdaki şekilde (partition table ile görülebilecek şekilde numaralandırılmışlardır, yani yanlarında DE ya da benzeri harfler görürseniz açıklamalarda bölüm tablosunda göreceğiniz şeydir);

1) Önceden olduğu gibi küçük bir DellUtily (araçlar) bölümü. (DE tipinde)

2) NTFS dosya sisteminde ve yaklaşık 10GB büyüklükte Vista Recovery Enviroment (Vista kurtarma alanı) tarafından kullanılan ve Dell imaj dosyanızı barındıran bölüm (07 tipinde)

3) NTFS dosya biçiminde, Vista yüklemenizi içeren ve normal kullanımdaki sabit disk bölümünüz (07 tipinde)

4) Eğer MediaDirect 3 varsa ona ait olan ve yaklaşık 2GB kadarlık bir bölüm (0F tipinde)

Nasıl Kurtaracaksınız?

Öncelikle bu yöntemi kendimde denemediğimi (deneyemediğimi) belirteyim. Bu nedenle kesin olarak işe yarayacak diyemem. Sadece bilginiz olsun diye buraya yazıyorum. Windows 7 ile aynı şekilde çalışabilir. Kurtarma yöntemim biraz farklı çalıştığından diğer yöntemleri deneyemiyorum.

İhtiyacınız olan şey bir adet Vista DVD'si (eğer Vista kullanıyorsanız - Windows 7 ile ilgili olanını bulamadım henüz ama bulunca onu da eklerim). C: sürücünüzün işletim sistemi sürücüsü ve D: sürücünüzün kurtarma bölümü sürücüsü olduğu varsayılarak aşağıdaki adımları yazıyorum. Sizde farklılık gösteriyorsa ona göre düzeltmeniz gerekbilir.

1) Vista DVD'niz ile bilgisayarınızı ön-yükleyin (boot edin)
2) Tamir Et (Repair) seçeneğini seçin. Ardından komut satırını (Command Line) seçin.
3) Kurtarma bölümünüze gidin ve araçlar klasörünü açın (gireceğiniz komutlar sırasıyla ve tırnaksız olarak; "D:" enter, "cd tools" enter)
4) Ardından şu komutu verin;

imagex /apply d:\dell\image\factory.wim 1 c:\

5) Bu komut sisteminizde bulunan ve bilgisayarınızı ilk günkü hâline getirecek komuttur. Ardından sistem kurtarma başlayacak. Yani önemli verileriniz varsa yedeklemeniz gerekmektedir. Yaklaşık 10-15 dakika kadar süreektir (fazla ya da az da olabilir)

6) Ardından "exit" komutu ile çıkış yapabilirsiniz.

Eğer doğrudan Windows 7 yüklü geldiyse sanırım yine aynı şekildedir. Eğer içerisinde imaj yoksa bilgisayarınızın yapılabilecek çok fazla şey yok. Mecburen bilgisyarınızla beraber gelen DVD'yi kullanmanız gerek...

Dell forumlarında ilgili konu ve çözümü

-----------------------------------------------------------------------------------

Sistem kurtarma ile ilgili anlatabileceklerimin bir kısmı bunlar. Doğrudan herhangi bir sitenin çevirisi yerine kendi kullanma şeklimi ve bilgilerimi de ekledim. Olur da ingilizceniz yoksa, zorlanmayasınız diye. Ayrıca bu dertten muzdarip olan arkadaşlar varsa, onlara da yardımcı olması için genel olarak toparladım hepsini.

Umarım yardımcı olabilmişimdir az da olsa. Burada anlatılanlara rağmen kurtarma bölümünü düzeltemezseniz ya da sormak istediğiniz herhangi başka bir şey olursa bana ulaşabilirsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AndryTR -- 12 Şubat 2010; 0:26:22 >

She loves me not, she loves me still, but she'll never love again...

600 Mesaj
14 Şubat 2010; 17:36:02 

quote:

Orijinalden alıntı: AndryTR

Nasıl Kurtaracaksınız?

Öncelikle bu yöntemi kendimde denemediğimi (deneyemediğimi) belirteyim. Bu nedenle kesin olarak işe yarayacak diyemem. Sadece bilginiz olsun diye buraya yazıyorum. Windows 7 ile aynı şekilde çalışabilir. Kurtarma yöntemim biraz farklı çalıştığından diğer yöntemleri deneyemiyorum.

İhtiyacınız olan şey bir adet Vista DVD'si (eğer Vista kullanıyorsanız - Windows 7 ile ilgili olanını bulamadım henüz ama bulunca onu da eklerim). C: sürücünüzün işletim sistemi sürücüsü ve D: sürücünüzün kurtarma bölümü sürücüsü olduğu varsayılarak aşağıdaki adımları yazıyorum. Sizde farklılık gösteriyorsa ona göre düzeltmeniz gerekbilir.

1) Vista DVD'niz ile bilgisayarınızı ön-yükleyin (boot edin)
2) Tamir Et (Repair) seçeneğini seçin. Ardından komut satırını (Command Line) seçin.
3) Kurtarma bölümünüze gidin ve araçlar klasörünü açın (gireceğiniz komutlar sırasıyla ve tırnaksız olarak; "D:" enter, "cd tools" enter)
4) Ardından şu komutu verin;

imagex /apply d:\dell\image\factory.wim 1 c:\

5) Bu komut sisteminizde bulunan ve bilgisayarınızı ilk günkü hâline getirecek komuttur. Ardından sistem kurtarma başlayacak. Yani önemli verileriniz varsa yedeklemeniz gerekmektedir. Yaklaşık 10-15 dakika kadar süreektir (fazla ya da az da olabilir)

6) Ardından "exit" komutu ile çıkış yapabilirsiniz.

Eğer doğrudan Windows 7 yüklü geldiyse sanırım yine aynı şekildedir. Eğer içerisinde imaj yoksa bilgisayarınızın yapılabilecek çok fazla şey yok. Mecburen bilgisyarınızla beraber gelen DVD'yi kullanmanız gerek...

@AndryTR Bu bilgileri iyiki burada paylaştın eline koluna sağlık benim çok işime yaradı
Ama son aşamada ufak bi sorunum var şöyleki:) Factory.wim imajından yüklemeyi yaptım yukarıda açıklandığı gibi, sistem tatamlanıyor kuruluyor sonra oturum açma penceresi geliyor kullanıcı hesabına "Başka Kullanıcı" yazıyor olmadı bi türlü girdiğim oturum şifrelerini kabul etmedi..
Komut penceresiyle formatı atarken yüklenen dosyalardan görebildim ;default oturumun adı Administrator ama şifresi ney acaba??? Denemelerim başarısız olunca; Parola sıfırlama disketi veya USB flash disk takın diye uyarı veriyor..
Bu Factory.wim imajında ayarlı olan oturumun şifresi nedir nasıl bulabilirim?? Bilen arkadaşlar fikir verirseler çok sevinecem, saatlerdir uğraşıyorum olmuyor..

(Benim Dell Studio1537 nin hdd 320 gb, C yi Vistanın mümkun kıldığı oranda bilgisayar yönetiminden küçülttüm, arşiv için daha fazla yer açabilmekti amacım..RECOVERY dosyasını harici hdd ye yedekleyip partitionları yeniden boyutlandırarak full format atmıştım.Sistemi yeniden kurunca da F8 ile fabrika formatı çalışmadı..)

14 Mesaj
30 Ekim 2010; 4:39:08 

Bende dell insp. 6000 vardı ve nerdeyse 4 yıldır bu sorunumu çözemiyordum.... arkadaşlardan Allah Razı olsun....

Açıkçası ben harddiski böleyim derken kaybetmiştim o özelliği ve en son windows 7 yüklemeye kalkınca laptop um kilitlendi ve çözüm ararken tesadüfen buraya ulaşıp denedim...neredeyse dell teknik servise götürecektim...teşekkürler....

131 Mesaj
8 Eylül 2011; 0:41:16 

http://mustafac.wordpre...r-ise-buyrun-farklidir/

burda anlatmışlar reklam olmasında.. kısayoldan

Get Rich or Die Tryin'

687 Mesaj
20 Eylül 2011; 3:19:20 

arkadaşlar bazı yeni dellerde ctrl+f11 tuşu kullanılmıyor onun yerine bilgisayar açılırken f8 tuşu ile açılan güvenli kip menüsünden system restore seçeneği ile yapılıyor bilginize.

lenovo s10-2, sony xperia tipo st21i

5 Mesaj
29 Kasım 2011; 14:21:49 

çok teşekkürler f8 doğrudur

MedyaAtolyesi Teknik Yönetmen

236 Mesaj
7 Ocak 2012; 20:38:19 

Ben yeni birşey buldum, imagex in grafik arabirimli olanını, gimagex.exe internetten indirip açın dosyayı flash belleğe atın.

Şimdi ben bilgisayar almıştım teşhirden, bilgisayarı kurmuşlar kullanıcı şifresini de bilmiyorum, dvd ile yeni windows7 kurdum ama c:ye format atmadan kinci bir windows7 kurdum, sonra baktımki kurtarma menüsünde "dell f8 bilgisayarı onar dediğimde dell format factory görünmüyor"
dell format faktory programını internetten indirip kurdum bu sefer f8 bilgisayarınızı onarın dedikten sonra menüde format factory göründü ama bu seferde kurtarma kaydını bulamıyor, neyse windows ortamında ikinci bir recovery oluşturdum, dosyanın oluşma tarihi 1 1 2012, sonradan eklediğim format factory ile bu dosya görünebiliyor. ok dedim kaderime tam razı olacakken, aşağıdaki programı buldum,

İlk önce f8 tuşu ile "bilgisayarınızı onarın" seçin, çıkan görüntüden kullanıcı adınız görünür, parola varsa yazıp entera basın, çıkan menüden (kurtarma seçenenkleri )cmd komut setini açın, flash diskinizde programın bulunduğu yere gelip ismini yazarak çalıştırın örneğin, 64 bit için x64, 32bit için x86 klasörüne girin,
" f:\x86\gimagex" yazın ekrana grafik arayüzlü imagex çıkıyor, sonra apply menüsünden, source yani (recovery bölümünü silmemişseniz, recovery(d:,e:) "\dell\images\factory.wim" dosyanızı seçin, bir alltaki bölüme de sistemin kurulacağı sürücüyü seçin , örnek olarak "c:\" yazabilirsiniz.", şu anda %62 de yükleniyor eğer çalışırsa detaylı olarak burada, açıklayıcı ve resimli bir şekilde anlatırım. Şu yazdıklarımı düzenlerken şimdi %92 de

Önemli olan recovery bölümüne format atmamış olmanız,

236 Mesaj
7 Ocak 2012; 20:46:40 

Bilgisayarı tekrar açtığımda "kurulum bilgisayarınızı ilk kullanım için hazırlıyor" göründü çıktı , sonunda başardım

236 Mesaj
21 Ocak 2012; 15:34:38 

0

Ben source yerine örnek olarak "e:\recovery\dell\install.wim"
Destination yerinede "c:\" yaptım

sonra sistem açıldı bot bölümü görmedi, tekrar win7 cd sini takıp onarı seçtim , onar seçeneği ile sisteminizde yüklü bulunan işletim sistemini onarı seçtim. "c:\windows" içinde win7 yi gördü, onardı, sonraki açılışta "bilgisayarınız ilk kullanım için hazırlanıyor" mesajı ile açıldı.

13 Mesaj
26 Mart 2012; 2:21:14 

Arkadaşlar Ben recovery bölümünü silmedim ama başlatamıyorum F8 tuşundada Dell recovery görünmüyor Win 7 Home Basic yüklüydu hoşuma gitmedi Win 7 ultimate Yükledim sadece yardımcı olabilirseniz sevinirim...

Dell Inspiron 5110 Intel Core i5 2450M 2.5GHZ 6GB 750GB 15.6 Laptop bu

590 Mesaj
25 Nisan 2012; 21:20:48 

arkadaşlar dell inspiron 1564 e başka cd ile format atmak zorunda kaldım hdd deki recovery bölümüne dokunmadım bu işlem dell inspiron 1564 de de işe yararmı ?

2 Mesaj
15 Mayıs 2012; 0:02:15 

arakdaşlar dell inspiron n 5010 bbilgisayar a sahibim bilgisayarın yanında verılen cd ıle format atayım dedım windows 7 yi tekrar kurdum.ama c de recovery,biçimlendirme vs. gibi bi durum olmadı yanı su anda 2 tane ısletım sıstemı var.fazla uzatmadan dırek konuya gıreyım recovery yapmak ıcın ctrl+f11 diye yorumlar okudum ve calısmıyorsa asagıdakı yazacagım yontemı deneyın diyor

1.Buraya tıklayarak dell'in mbr onarma yazılımını indirin.
2.İndirdiğiniz bu dosyaya çift tıklayıp çalıştırın ve dizine çıkarın.
3.Çıkarılan dizine girin ve nero express ile kalıp-tasarı yazma seçeneğini de açın. Normal cd olarak yazdırırsanız çalışmaz ;)
4.Kalıp olarak az önce çıkardığınız Dell MediaDirect Repair Utility A05.iso dosyasını seçin ve yazdırın.
5.Yazdığınız bu cd'yi bilgisayarınıza takın ve yeniden başlatın.
6.Dell logosu ekranında F12'ye basın ve cd-dvd seçeneğini seçin.
7.Ekrana gelen yazıda herhangi bir tuşa basarak çalışayı onaylayın..
8.Daha sonra ekranda F:\ görünecek ve bu kısma cd mb2 yazın.
9.Bu kez F:\mb2\ olacak. Bu kısmada repair yazın ve sorulan soruya OK olarak yanıtlayın ve enter'a basın.
10.Done! mesajı belirdiyse onarma işlemi tamamlanmış demektir.
11.restart yazın yada güç düğmesine basın ve bilgisayarı yeniden başlatın...Artık boot seçenekleri onarılmış olması gerekiyor. Dell logo ekranında ctrl + F11 tuşlarına aynı anda basarak recovery'i çalıştırabilirsiniz...

bunlarıda yaptım ve 10. maddedekı ''DONE'' uyarsını da aldıktan sonra ne yapmam gerekıyor. F 11 e basıyorum transıt gecıyor :( done yazısından hemen sonra ne yapmalıyım recovery yapabilmek ıcın takılması gereken cd,izlemem gereken yol vs. nedir ?
yardımcı olursanız cok ama cok makbule gecer sımdıden tesekkurler cok sagolun

687 Mesaj
15 Mayıs 2012; 3:02:42 

quote:

Orijinalden alıntı: zapci05

arakdaşlar dell inspiron n 5010 bbilgisayar a sahibim bilgisayarın yanında verılen cd ıle format atayım dedım windows 7 yi tekrar kurdum.ama c de recovery,biçimlendirme vs. gibi bi durum olmadı yanı su anda 2 tane ısletım sıstemı var.fazla uzatmadan dırek konuya gıreyım recovery yapmak ıcın ctrl+f11 diye yorumlar okudum ve calısmıyorsa asagıdakı yazacagım yontemı deneyın diyor

1.Buraya tıklayarak dell'in mbr onarma yazılımını indirin.
2.İndirdiğiniz bu dosyaya çift tıklayıp çalıştırın ve dizine çıkarın.
3.Çıkarılan dizine girin ve nero express ile kalıp-tasarı yazma seçeneğini de açın. Normal cd olarak yazdırırsanız çalışmaz ;)
4.Kalıp olarak az önce çıkardığınız Dell MediaDirect Repair Utility A05.iso dosyasını seçin ve yazdırın.
5.Yazdığınız bu cd'yi bilgisayarınıza takın ve yeniden başlatın.
6.Dell logosu ekranında F12'ye basın ve cd-dvd seçeneğini seçin.
7.Ekrana gelen yazıda herhangi bir tuşa basarak çalışayı onaylayın..
8.Daha sonra ekranda F:\ görünecek ve bu kısma cd mb2 yazın.
9.Bu kez F:\mb2\ olacak. Bu kısmada repair yazın ve sorulan soruya OK olarak yanıtlayın ve enter'a basın.
10.Done! mesajı belirdiyse onarma işlemi tamamlanmış demektir.
11.restart yazın yada güç düğmesine basın ve bilgisayarı yeniden başlatın...Artık boot seçenekleri onarılmış olması gerekiyor. Dell logo ekranında ctrl + F11 tuşlarına aynı anda basarak recovery'i çalıştırabilirsiniz...

bunlarıda yaptım ve 10. maddedekı ''DONE'' uyarsını da aldıktan sonra ne yapmam gerekıyor. F 11 e basıyorum transıt gecıyor :( done yazısından hemen sonra ne yapmalıyım recovery yapabilmek ıcın takılması gereken cd,izlemem gereken yol vs. nedir ?
yardımcı olursanız cok ama cok makbule gecer sımdıden tesekkurler cok sagolun

illa ctrl f11 gerekmez bir de f5 e basarak sistem onarımını dene bunu daha önce de belirtmiştim. aynı yola çıkar. gene olmazsa senin cd sana bir şey sormadan hdddeki factory reset bölümünü siliştir. bir bak bakalım orada mı? ama cd varsa oraya pek gerek duymazsın orası sadece biraz daha hızlıdır.
ha eğer çift işletim sistemi gözüküyorsa bilgisayarıma sağ tık oradan özellikler oradan gelişmiş sistem ayarları oradan gelimiş sekmesinde başlangıç ve kurtarmadan işletm sistemler gösterme süresinin tikini kaldırarak kurtulursun. bir zman sonra format yemez olablr tabu böyle yaparsan o zman da o mbr fix aracını kullanırsın yani iki cd yi de kaybetme.

54 Mesaj
30 Mayıs 2012; 14:26:21 

merhaba arkadaslar.
inspiron 14r 4110 win7 yuklu bilgisayarıma win7 enterprise yukledim. eski haline getirmek ıcın recovery ile formatlayayim dedim fakat recovery tusu calismiyor. recovery partitionu silinmedi. recovery ile nasil format atabilirim...

:::::DH MITSUBISHI TAKIMI:::::
MITSUBISHI2008lancer1.5m/t

687 Mesaj
1 Haziran 2012; 1:52:15 

quote:

Orijinalden alıntı: muratorkunbalik

merhaba arkadaslar.
inspiron 14r 4110 win7 yuklu bilgisayarıma win7 enterprise yukledim. eski haline getirmek ıcın recovery ile formatlayayim dedim fakat recovery tusu calismiyor. recovery partitionu silinmedi. recovery ile nasil format atabilirim...

sayfayı baştan sona okuyup bir anlatılanları denediniz mi? mesela güvenlik seçeneklerinden dosyalarınızı onarın tarzında bir şık var onunla yapılabilir. bu, recovery yüklü bütün sistemler için sabit olan bir şey.ya da dll in kendi boot programları var. hepsi sayfada yazılı

54 Mesaj
1 Haziran 2012; 14:08:52 

Sayfada solenilenleri yaptim yapinca bilgisayar acilmadi isletin sistemi yok dedi. Ubuntu kurdum. Sonra tekrar win7 kurabildim. Amacin bilgisayarda yuklu olan recovery den sistemi yeniden kurmak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

:::::DH MITSUBISHI TAKIMI:::::
MITSUBISHI2008lancer1.5m/t

4 Mesaj
14 Temmuz 2012; 12:23:22 

arkadaşlar benim notebook inspiron n5110 CTRL+F11 çalışmıyordu. ama bunu yapabilmek için ona gerek yok başlangıçta F8 e basın ve bilgisayarımı onar diyin. Daha sonra çıkan ekranda "DELL DATASAFE LOCAL BACKUP" YAZAN YERE TIKLAYIN ORADAKİ TALİMATLARI İZLERSENİZ ÇOK RAHAT BİR ŞEKİLDE RECOVERY DEN YÜKLEME YAPABİLİRSİNİZ. BEN YAPTIM ŞU ANDA ÇALIŞIYOR.

691 Mesaj
16 Ağustos 2012; 20:29:23 

quote:

Orijinalden alıntı: coreindie

0

Ben source yerine örnek olarak "e:\recovery\dell\install.wim"
Destination yerinede "c:\" yaptım

sonra sistem açıldı bot bölümü görmedi, tekrar win7 cd sini takıp onarı seçtim , onar seçeneği ile sisteminizde yüklü bulunan işletim sistemini onarı seçtim. "c:\windows" içinde win7 yi gördü, onardı, sonraki açılışta "bilgisayarınız ilk kullanım için hazırlanıyor" mesajı ile açıldı.

Hocam çok iyi bir seçenek sunmuşsun ve bunu bugün denedim.Kusursuz yaptı ve bilgisayar ilk alınmış gibi açıldı.Yalnız benim farklı bir sorum var.Dell tüm makinalarında artık F8 ile giriliyor.Konu eski olduğundan F11 yazılmış,o eski makinalar içindi.Artık tamamı F8.Aslında F8 fonksiyonu başlangıç kurtarma bölümü,yani windows'a ait ekran,dell o ekrana DELL Date Safe ekliyor ve oradan kendi ufak programcığı açılıp recovery yapıyoruz.

Seni yukarda anlattığın seçenek RECOVERY bölümünden dosyaların tamamını alıp c: de bulunan dosyaların üstüne yazıyor.Mantık güzel fakat dell date safe de şu var,bölümü formatlıyabiliyorsun.

Asıl merak ettiğim F8 işlemine yani klasik dell data safe eklenmiş haline nasıl döneriz.Yani F8 bastığımda gelen date safe programcığı oraya nasıl yerleştiririz.

2 Mesaj
3 Ekim 2012; 21:53:54 

İnspiron 5110 15R war fomat attıktan sonra recovery disable oldu. Sorunu çözenler özelden mesaj atabilirlermi.
YOKSA SON ÇARE PC SUSTURMAK Lütfen yardım edin

112 Mesaj
22 Mart 2013; 16:43:47 

yeni model dell bilgisayar sahipleri (benim gibi) bu konuyu okurlarsa sorunları çözülür

http://www.patronforum....howthread.php?tid=19372

paylaşım adına patronforum

26 Mesaj
2 Nisan 2013; 18:57:26 

Arkadaşlar recovery bölümü sağlam fakat sonradan farklı işletim sistemi kurulmuş pc leri recovery bölümünden boot etmek için,
alttaki dosyayı indirin arşivden çıkan iso dosyasını cd ye yazdırın bu cd ile sistemi boot edin recovery den önyükleme yapacaktır.

Paket usb den boot etmeyi destekleyecek şekilde hazırlanmıştır.
usb den bootla ilgili açıklamalar iso dosyasının içindeki USB DEN BOOT klasörü içindedir.
cd/dvd kullanmadan iso dosyasından ilgili klasörü win-rar ile çıkarabilirsiniz ve usb diskinizi boot edecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Paket benim tarafımdan "BlueLife" arkadaşımızın çalışmalarından hazırlanmıştır.
Deneyen arkadaşlar olumlu veya olumsuz sonuçları paylaşırsa memnun olurum.

http://s3.dosya.tc/serv...ryden_Kurtarma.rar.html

ISO SHA1 : 06010B619ECDA4AC67853304132E2EA82EACF4BE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kalelibilişim -- 31 Temmuz 2013; 12:51:13 >

6 Mesaj
15 Mayıs 2013; 2:46:42 

arkadaşlar bende dell inspiron 5520 bir bilgisayar var bilgisayarıma sağ tıkalayıp yönet seçeneğinden girdiğimde recovery diye tanımlanmış bir alan var fakat recovery atamıyorum. F8 den girip bilgisayarımı onar dediğimde dell datasafe local bacup yüklü olduğu halde o kurtarma seçenekleri arasında yok. Allah aşkına biri yardım etsin bu bilgisayarın recovery tuşu nedir yada bu na recovery atmak istersem nasıl atacağım bir bilgisi
olan var mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi roger61 -- 15 Mayıs 2013; 2:50:06 >

18 Mesaj
13 Kasım 2013; 21:55:01 

quote:

Orijinalden alıntı: roger61

arkadaşlar bende dell inspiron 5520 bir bilgisayar var bilgisayarıma sağ tıkalayıp yönet seçeneğinden girdiğimde recovery diye tanımlanmış bir alan var fakat recovery atamıyorum. F8 den girip bilgisayarımı onar dediğimde dell datasafe local bacup yüklü olduğu halde o kurtarma seçenekleri arasında yok. Allah aşkına biri yardım etsin bu bilgisayarın recovery tuşu nedir yada bu na recovery atmak istersem nasıl atacağım bir bilgisi
olan var mı ?

güncel

dell inspron 5520 laptopa nasıl recovery yapılır

40 Mesaj
13 Temmuz 2014; 14:31:20 

quote:

Orijinalden alıntı: Grameradam

[size=6]DELL INSPIRON'DA RECOVERY PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ. BOOT EKRANINDA CTRL+F11 ÖZELLİĞİ ÇALIŞMAYANLAR LÜTFEN OKUSUN[/size]

DELL Inspiron 6400 dizüstü bilgisayar sahibiyseniz ve bilgisayarınızın "recovery" özelliği bozulmuşsa yani açılışta "Ctrl+f11" tuşuna bastığınızda "recovery" menüsü gelmiyorsa bu problemin kesin çözümü bu konuda.

* Bilgisayarınıza "Ctrl+f11" (recovery) özelliğini kullanmadan bir XP ya da Vista CD'si kullanarak format attıysanız bilgisayarınızın "recovery" özelliği kaybolur. "Ctrl+f11" çalışmaz hale gelir. Eğer format atarken sabit diskinizdeki "recovery" bölümünü silmemişseniz (3 Gb'lık bir alandır) Recovery özelliğini geri getirmek mümkün.

* Forumda bu konunun çözümünü "geekiad" adlı arkadaşımız buldu. Ben sadece onun yazdıklarını daha derli toplu bir şekilde yeni bir konu açarak paylaşmak istedim. Biliyorum ki bir çok kişi bu konunun sıkıntısını çekiyor.

[size=4]YAPMANIZ GEREKENLER:[/size]

1) http://ftp.us.dell.com/app/R121517.EXE adresinden "recovery" özelliğini onarmak için gerekli programı indirin.

2) "R121517.EXE" dosyasına çift tıklayarak programı kurun.

3) Kurulum bittikten sonra karşınıza "Dell MediaDirect Repair Utility A05" adlı bir iso dosyası gelecek. (Eğer iso dosyasının olduğu klasör açılmadıysa "C:\dell\drivers\R121517" dizininde söz konusu iso dosyasını bulabilirsiniz.

4) İso dosyasını cd'ye yazdırın ve PC'yi yeniden başlatın (restart)

5) Açılışta "Press any key to boot cd rom" yazısında herhangi bir tuşa basın ve açılışı bekleyin.

6) Açılış bittiğinde gelen ekranda "F:\" yazılı yere sırasıyla:

cd MD2

ve

repair

komutlarını yazın. Her komuttan sonra "Enter"a basın.

7) Açılan menüde işlemi onaylamak için "ok" i seçin.

8) İşlem tamamlandığında "Done" yazar. PC'yi kapatmak için kapatma tuşuna basın.

ARTIK CTRL+F11 çalışıyor.

* Mesajın başında da belirttiğim gibi konuyu çözen "Geekiad" adlı arkadaşımızdır. Ben sadece onun yazdıklarını daha derli toplu hale getirdim. Bir Dell kullanıcısı olarak çok uzun zamandır bu konunun sıkıntısını yaşıyorum. Benim durumumda bir sürü insan var biliyorum. Herkesin yararlanması için bu konuyu açtım. Yukarıda yazılanları ben denedim. İşe yarıyor arkadaşlar.

dostum peki recovery ekRANINDA DATA SAFE Yİ GOREMİYORAk ne yapmalıyız ??? benim recovery dosyalarım aynen duruyor w7 yi cd den kurdum begenmedim kendisininkini kurmak ıstıyorum yenıden ama recovery menusune girince data safe cıkmıyor :(

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Taşınabilir Bilgisayarlar] » Notebook - Dizüstü » Dell » DELL RECOVERY SORUNU ÇÖZÜLDÜ (CTRL+F11'İ YENİDEN ÇALIŞTIRMAK)
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.514