Şimdi Ara

Dikkat! Bir OCD olabilirsiniz...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
5.516
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bu başlığı, Sağlık Bölümü okuyucuları ve imzam için açıyorum. Bu, benim sahip olduğum bir hastalık...

Internet tarayıcılarının artı ve eksilerinden tutun, sürekli yanımdaki eşyaları "acaba yanımda mı? "diye kontrol etmem, "Acaba öğretmenin söylediği, benim yazamadığım not var mı ?" diye düşünmem, AMD sistemler için anakart beğenmeme kadar dolu sorun vardı bende... Bir ara kafayı bile yiyecektim bu anakart muhabbetinden dolayı, ama hâlâ aklım aynı yerlerde, sürekli bir "acaba" var içimde ...

Bir ara, MSN adresimi @gmail uzantılı olarakk ullanıyordum. Yani Gmail hesabımı, MSN olarak da kullanıyordum. Sürekli MSN kişilerimi baştan sona Gmail'e kaydederdim, sonra "acaba değişti mi " diye kontrol edip, tekrar yazdığım bile olurdu. Kopya/Yapıştır yaparken bile "acaba yanlış kopyala yapmış olabilir mi?" diye az sormadım kendime...

Belki sizlerde de vardır, bilemiyorum... Kendimi çok yanlız ve bir o kadar da yorgun hissediyorum bu iş yüzünden.

İşte, bilimsel olarak tanımı :

İngilizce obsessive-compulsive disorder
    Türkçe saplantılı-zorlanımlı rahatsızlık
    Tanım : Bunaltı yaratacak ve kişinin normal işleyiş yetisini, çalışma düzenini, sosyal etkinliklerini veya ilişkilerini bozacak şiddette tekrarlanan bariz saplantılar veya zorlanımlar ile tanımlanan ve kirlilik, cinsellik, saldırganlık, düzenlilik, din gibi konuların etrafında yoğunlaşan bir kaygı bozukluğu. Saplantılar, tekrarlanan, istemsiz bir şekilde bilince vuran düşünceler, genellikle de usdışı endişelerdir. Bunlar sıklıkla istenmeyen sonuçları önlemeye yönelik davranışları -örn. kirlenme korkusuyla sürekli eldiven giymeyi veya günde onlarca kez el yıkamayı- gerekli kılar. Zorlanımlar ise genellikle kişisel güvenliği sağlamak, kaygı ve gerilim duygularından kaçınmak gibi, kişinin yapmaya zorlandığı normalin ötesinde ve törensi, tekrarlanan-örn. evden çıkmadan önce havagazının, musluğun, vb. kapalı olduğundan emin olmak için onlarca kez dönüp kontrol etmek, her şeyi belli bir düzene sokmak, dua etmek, sayı saymak, vb. gibi- davranışlardır. Hasta bir zorlanıma direndiği veya zorlanıma konu şeyi yapması engellendiği zaman, dayanılmaz bir gerilim ve kaygı ortaya çıkar, bu da bu tür rahatsızlıkların kökeni konusunda yeterli bir ipucu verir. Ancak son zamanlarda bu rahatsızlığın nörobiyolojik olabileceği yolunda bulgular da elde edilmiştir.

• AMD sistemler için anakart beğenmeme kadar <-------------------------- Bendede var bu :)))

Ramdeon helal olsun şimdi bende kıllanmadım degil yani.... Kendimden şüpelendim ya :))))

Bu vakkalara kimler bakıyorlar psikoloklar mı ???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TaNeO -- 23 Eylül 2008; 17:54:47 >
  • Terimlerin anlamları aklımda şu an karışık. Ama psikologlar ya da psikiyatırlar (ikisinden birisi) ilaç dayarmış sadece...

Bilmiyorum yaaa.

Çok kötü durum wallahi. Herşey üstüste biniyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ramdeon

Terimlerin anlamları aklımda şu an karışık. Ama psikologlar ya da psikiyatırlar (ikisinden birisi) ilaç dayarmış sadece...

Bilmiyorum yaaa.

Çok kötü durum wallahi. Herşey üstüste biniyor.

Psikologlar, sözlü terapi uygularlar, psikiyatırların ilaç yazma yetkisi vardır. İyi bir tedaviden sonra bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Tabi ki; tedaviyede inanmalısınız. Velhasıl doktor ilacı verdi yolladı, anca konuşuyor çözüm yok, gibi düşünceler sizi çözümden çok, sorunun kucağına yiter. O yüzden iyi bir tedavi süreci ile bu hastalıktan kurtulmalısınız.
  • Bende de var bu, başka sebeplerden ötürü psikiyatra gidiyordum ancak 2 haftadır aksattım bir aksilik olmazsa cumartesi gidecem yine buna da değineyim daha önce değinmiştim gerçi. Bu arada ben tedaviye inanmamaya başladım kötü oldu bu :/.
  • Bende de var çok kötü birşey gerçekten bir nevi emin olamama hastalığı.Yaptığınız hiçbir şeyden tam olarak emin olamıyorsunuz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Codest

Bende de var çok kötü birşey gerçekten bir nevi emin olamama hastalığı.Yaptığınız hiçbir şeyden tam olarak emin olamıyorsunuz.

evet ve bu kesinlikle özgüvensizlik yaratıyor, çok çok az güvenirim kendime hiç kesin konuşmam vs vs. abov ya
  • bende de var ama biraz var,
    ,,
    bende yüzde yüz emin olduğum birşeyi söylerken bile sanırım derim, ya yanlışsa diye söylediğim çoğu şeyden şüphelenirim birileri dalga geçicek diye

artık umursamıyorum bayadır var böyle garip şeyler bende, umusamasam da sorun sorundur
  • quote:

Orjinalden alıntı: KırıkKılıç

bende de var ama biraz var,
    ,,
    bende yüzde yüz emin olduğum birşeyi söylerken bile sanırım derim, ya yanlışsa diye söylediğim çoğu şeyden şüphelenirim birileri dalga geçicek diye

artık umursamıyorum bayadır var böyle garip şeyler bende, umusamasam da sorun sorundur

Bir ara çok yoğun olarak yaşıyordum bende bunu. Her söylediğimin başında ''sanırım, emin değilim ama...'' gibi kelimeler kullanırdım. El yıkama takıntım vardı, bunu da atlattım bir nevi. Artık ben de umursamıyorum ve bu konuda gerçekten çok büyük yol katettim. İşin sırrı ''umursamamakta''.

• Sayın Admin,

"erolsngl" kullanıcı adlı kişi, benim sınıf arkadaşımdır. Sanırsam bir şaka yapmak istemiş ve ceza almış. Silinmesini arz ediyorum...

İyi çalışmalar herkese...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.