Şimdi Ara

Intel'in 32nm Westmere işlemcileri 2009'da geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
2.666
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel'in Tik-Tak programı tam gaz devam ediyor. 45nm üretim teknolojisine geçiş işe birlikte programın tik ayağını gerçekleştiren firma, önümüzdeki Kasım ayında kullanıma sunulması beklenen Nehalem tabanlı Core i7 serisi işlemcileriyle birlikte operasyonun tak safhasını da tamamlayarak iki yıllık döngüler ile güncellenen yol haritasında yeni bir sayfa açacak.

Önce nanometrik küçülmeyi hemen ardından da yeni nesil mikroişlemci mimarisine geçiş yapmayı hedefleyen firmanın Nehalem sonrasındaki hamlesi 32nm üretim sürecine geçiş olacak. Firma bu yöndeki çalışmalarına Westmere kod adı altında devam ediyor. 32nm üretim teknolojisiyle üretilecek Westmere kod adlı işlemciler peki ne zaman gelecek?

Intel'in yeni üretim teknolojilerine geçiş noktasındaki sistemli gelişim süreci dikkatlerden kaçmıyor!

Öncelikle önemli bir detayın altını çizmekte yarar var. Westmere, Intel'in 65nm Core işlemcilerinden 45nm Penryn işlemcilerine geçişi gibi bir değişim olacak. Yani nanometrik anlamda ilerleme kaydedilirken, mimari anlamda ise yapılacak optimizasyon ve iyileştirmelere rağmen radikal bir değişiklik olmayacak.

Belirttiğimiz noktalar ışığında 32nm üretim teknolojisiyle hazırlanacak işlemciler mimari anlamda, Nehalem'in yeni üretim teknolojisine adapte edilmiş ve iyileştirilmiş varyasyonu esas alacaklar. Mecut yol haritasına ve Intel'in takip ettiği stratejiye bakılırsa 32nm Westmere işlemcileri muhtemelen gelecek yılın sonunda duyurulacak.

• Haberler geldi için çok Tşkler
  • Vay be nerden nereye 32 nm rüya gibi.
  • dediğini yapması ve ne olacağını bilmemiz bizim açımızdan iyi
  • Haber için teşekkürler
    32 NM...
  • 2009 sonunda 32Nm ve hemen ardından yeni mimariye geçilecek olması kafaları karıştırıyor.
    Westmere den sonraki mimaride soket değişimi olmadan prescot'tan C2D ye geçişteki gibi soket değişimi gerekmezse iyi. "Tik" Eğer soket değişimi ile olursa vay gene halimize.
    Haber için teşekkürler.
  • sonu yok bu işin daha dün 110nm
    şimdi ise32
    yarın ise 3-5-10 nm :)
  • bu demek oluyor ki nehalem almak için bir sene hatta iki sene beklemek gerekiyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01Mrt -- 22 Eylül 2008; 11:39:53 >
  • Biraz daha yavaş gitseler batacaklar sanki. Hala 45nm kullanmamış insanlar var (misal ben ). Bu konuda biraz Intel'e kızıyorum. Bırak insanlar sistemlerinin tadını çıkarsın sonra geç. Ayıptır

Güzel bir gelişme diyecektim ama çok erken bir gelişme. Ticari üstünlük için böyle hızlı geçişler yapmaya devam ederlerse bir yerde durmaları gerekecek. Eski ama hala işe yarayan işlemciler var. Gerçi masaüstü kullanıcılarına gelmesi muhtemelen 2 yıl daha sürer ama. Yine de bence erken...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AndryTR -- 22 Eylül 2008; 11:50:04 >

• intelin athlon zamanında kuyruk acısı var sanırım:D adamlar öyle bir gidiyorki biz daha 32nm ye geçmeden adamlar 22nm yi çıkarır:D sanırım intel şöyle amaçlıyor ben hızlı hızlı gidiyim amd bana yetişene kadar kendimi geliştiriyim kopuyim gidiyim diye düşünüyor sanırım
  • Teknoloji çok hızlı ilerliyor.
    Haber için teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: dellino

2009 sonunda 32Nm ve hemen ardından yeni mimariye geçilecek olması kafaları karıştırıyor.
    Westmere den sonraki mimaride soket değişimi olmadan prescot'tan C2D ye geçişteki gibi soket değişimi gerekmezse iyi. "Tik" Eğer soket değişimi ile olursa vay gene halimize.
    Haber için teşekkürler.

soket olayı biraz sakat intel her yeni cpu ya anakart aldırdı herkese. 775 pin olması tek başına her cpu ya yeterli olmuyor malesef...
  • Küçül küçül nereye kadar?
  • quote:

Orjinalden alıntı: gordon01

Küçül küçül nereye kadar?

Yakında intel işlemciyi duyuracak ama işlemci olmayacak ortada.
  • işlemcinin küçüldüğü filan yok hatta gittikçe büyüyorlar küçüleceklerine
  • ben 45nmlik e8000 serisi yerine 65nmlik Q6600 tercih ettim.
    Benim gibi 65nmyi sçen çok bu konuda performans daha fazla ön plana çıkıyor mimariden ziyade..
    zaten soket değişimini de getireceği için 32nmye geçiş hızlı olamyacaktır kanaatindeyim.
  • 32 nm'den sonra bu iş biraz yavaşlar heralde

Haber için teşekkürler.
  • cıkıcaksa cıksında e8400 e0 alalım bizde
  • -0 nm
  • 2009da amd nehaleme nisbeten 32 ve 20nm işlemcilerle yenilik bayrağını alcak diye bir haber okumuştum sanırım thg'da... linki hatırlamıyorum ama
    ben şimdi 6 çekirdekli istanbul core a odaklanmış vaziyetteyim o sanıdım 32nm(her ne kadar 12 çekirdekte çıkarcak olsalar da isim farkı)
    sanırım amd fusion platformuydu projenin adı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XavierFire -- 24 Eylül 2008; 2:01:21 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.