- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Tırnak nedir, kesme nedir, klavyeden nasıl yazılır?
13 Cevap51830 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

3260 Mesaj
18 Eylül 2008; 13:39:10 

0

Tırnak ve kesme işareti uygulamadan uygulamaya farklı sonuçlar veriyor.

Örneğin 1 nolu tuşa bastığımızda çift tırnak çıkıyor. 2 nolu tuşa bastığımda aynı görünüşe sahip ' işareti alıyorum fakat Word uygulamasında yine aynı tuşa bastığımda ` veya ´ işareti çıkıyor.

Bu durumda:
" ----------> Çift tırnak
' ----------> Tek tırnak
` veya ´ -----> Kesme işareti

...ama...

1

0

Türk kurumu diyor ki:

0

-1

0

http://www.tdk.gov.tr/T...816B2EF38C9FF22CFEEDAF0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kalpakci -- 18 Eylül 2008; 13:39:22 >

128 Mesaj
18 Eylül 2008; 14:34:25 

bu durumda?

!!sosyal mesaj yok!!

0 Mesaj
18 Eylül 2008; 14:55:15 

ABİ KAFAM KARIŞTI NE DİYON YA

697 Mesaj
18 Eylül 2008; 15:08:12 

Cahillerle sakın tartışma!
Bir süre sonra seni kendi seviyelerine çekerler,
Ve o seviyeye alışkın oldukları için seni yenerler

239 Mesaj
18 Eylül 2008; 15:30:23 

1554 Mesaj
18 Eylül 2008; 15:40:54 

karıştırılacak birşey yok ki biliyodum ben zaten

4343 Mesaj
18 Eylül 2008; 15:43:05 

bildiklerimide unuttum

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
18 Eylül 2008; 15:45:51 

sonuç olarak ?

3260 Mesaj
18 Eylül 2008; 15:53:43 

Sonuç olarak bir karmaşa yok mu?

3829 Mesaj
18 Eylül 2008; 18:02:51 

Yalnız ilk verdiğin Vikipedi'de tek tırnağı anlatırken en altta kesme işareti demiş. Demekki ikisi de birbiri yerine kullanılıyor. Zaten tırnaklar tek başına anlamsız oldukları için tek başına tek tırnak, kesme işareti olarak olabilir. Ama şimdi sen diyorsun ki kesme işareti word'de virgüle benzer şekilde yapılmış. El yazısı olarak virgüle benzemesi normal ama dijital ortamda ilk zamanlarda her noktalama işaretini direkt geçiremedikleri için böyle garip bir şeklide çıkıyor programdan programa. Aynı şekilde mesela sıfır : "0" ve "O" da da normalden farklı olarak DOS ta sıfır da ortasından geçen çizgi var. Bunlar ilk zamanlardaki kısıtlamalardan doğan sonuçlar.

Bir de madem noktalama işareti konusu var benim de merak ettiğim birkaç şey var.

1) Şimdi benim eski klavyemde EURO işareti : " € " vardı , ama o zamanlarda euro diye bir para birimi yoktu. Acaba klavyeyi yapan elemanlar nereden bildiler de bu işaretin çok kullanılacağını düşünüp ascii kodu olarak koydular? Peki neden çok fazla kullnımı olan nü,mikro işareti : "
0
" klavyede direkt yok?

2) Slash işareti : "\ " ve de tersi : "/ " işaretlerinden birinini ismi Türkçede taksim diye geçiyor. Peki tersi Tükçede ne olarak geçiyor? Ters taksim mi? Taksimin tersi mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Resident -- 18 Eylül 2008; 18:28:40 >

-Aygaz Buzdolabı,grundig 37 ekran televizyon,vok tava,arçelik fırın,kapkacak tabak falan,tuzluk,lcd'yi yükseltmek için tahta kutu,damacana pompası,Jackson ps1 performer,şemsiye,ıvır zıvır .....
-REFERANSLARIM : Bakkal ,İnternet cafeci,Köpeğim,Börtü,Böcük ve ismi aklıma gelmeyen her türlü virüs,bakteri,mantar, mikrop çeşitleri ....

1609 Mesaj
18 Eylül 2008; 18:11:59 

3260 Mesaj
19 Eylül 2008; 9:53:10 

quote:

Orjinalden alıntı: Resident

1) Şimdi benim eski klavyemde EURO işareti : " € " vardı , ama o zamanlarda euro diye bir para birimi yoktu. Acaba klavyeyi yapan elemanlar nereden bildiler de bu işaretin çok kullanılacağını düşünüp ascii kodu olarak koydular? Peki neden çok fazla kullnımı olan nü,mikro işareti : "
0
" klavyede direkt yok?

2) Slash işareti : "\ " ve de tersi : "/ " işaretlerinden birinini ismi Türkçede taksim diye geçiyor. Peki tersi Tükçede ne olarak geçiyor? Ters taksim mi? Taksimin tersi mi?

"\ " ve de tersi : "/ " işaretini genelde ters olarak kullanıyoruz o zaman. Ters taksim'in söylenişi komik olmuş

EURO işareti : " € " konusunu araştırmak gerek. Ne kadar zamandır klavyelerde kullanılıyor acaba. Ben de merak ettim para birimini klavyeden mi çalmışlar

525 Mesaj
19 Aralık 2009; 21:46:38 

kesme işaretini klavyeden yapamadım. U+0060 yazıyor ama.nasıl yaazcaz bunu ki?U tuşuna sonra + sonra sayılara mı basacaz?

20 Mesaj
11 Şubat 2013; 2:02:45 

çok teşekkür ederim

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Tırnak nedir, kesme nedir, klavyeden nasıl yazılır?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.717