Şimdi Ara

Core i7 920 hava soğutma ile 4GHz'e ulaşabiliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
3.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Muhtemelen Kasım ayının ilk günleri ile birlikte Intel, Nehalem kod adlı yeni nesil mikroişlemci mimarisini temel alan Core i7 serisi işlemcilerini duyuracak. Daha önceki haberlerimizde de belirttiğimiz üzere firma ilk etapta yüksek performans meraklıları için Bloomfied serisi dört çekirdekli üç yeni modelini kullanıma sunacak.

Intel'in Kasım ayında lanse edeceği en ekonomik model, adetli alımlarda 284$ olması beklenen fiyatıyla Core i7 920 olacak. 45nm üretim teknolojisi ile hazırlanan dört çekirdekli işlemci, LGA1366 formunda olacak ve X58 yonga setinin güç verdiği anakartlar ile birlikte kullanılacak.

Intel'in yeni nesil işlemcilerinde merak edilen detaylardan biri de overclock yani hız aşırtma potansiyeli. Bilindiği üzere firma yeni mimari anlayışında, rakibi AMD gibi entegre bellek kontrolcüsü kullanmaya başlıyor. Yani bellek kontrolü kuzey köprüsünden alınarak işlemci üzere taşınıyor.

Özellikle IMC (entegre bellek kontrolcüsü) kullanımının işlemcilerin sergileyeceği hız aşırtma performansını nasıl etkileyeceği merak ediliyordu. İfade edilen yeni bilgilere göre 2.66GHz'de çalışan Core i7 920, hava soğutma ile 4GHz gibi dört çekirdekli bir işlemci için dikkat çekici bir hıza ulaşabildiği iddia ediliyor.

Tabi hava soğutmanın yanı sıra su soğutma veya sıvı azot "ekstrem" çözümler ile daha yüksek hızlar da söz konusu olabilir. Öte yandan Extreme kulübüne üye olan 3.2GHz'lik Core i7 Extreme 965 modeli de hız aşırtma noktasında dikkat çekici değerlere imza atabilir.

Şu anki bilgilere göre Nehalem tabanlı Core i7 serisi işlemciler hız aşırtma noktasında da iddialı olacaklar. Fakat daha yüksek ve stabil hızlara ulaşabilmek için işlemci kadar anakart ve bellek tercihinde de doğru modellerin seçilmesi gerektiğini hatırlamakta yarar görüyoruz.

• Şu bahse girdiğim arkadaşlar nerde, onları göreyim. İmzalarınızı ve profil resimlerinizi değiştirmeye hazır olun. :)
  • Çok iyi, bu arada tebrikler CnQ :)
  • Q6600lerin de 4ghz'e çıkabildiği söyleniyordu hava soğutmayla, kaçımız bunu başarabildi merak ediyorum doğrusu. Umarım Q6600 gibi olmazda, hızlı ve güçlü bir işlemcim olur belki 2010da
  • quote:

Orjinalden alıntı: CoolnQuiet

Şu bahse girdiğim arkadaşlar nerde, onları göreyim. İmzalarınızı ve profil resimlerinizi değiştirmeye hazır olun. :)

Ayrıca yine fudzillanın haberine göre anakart üreticileri intel referans tasarımın aksine bellek voltajı ile işlemci voltajını ayrı beslemeden verebiliyorlarmış. Buda işlemci voltajının belleklere sınır olması ihtimalini ortadan kaldırdı. Bütün overclockculara hayırlı uğurlu olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biboergosum -- 18 Eylül 2008; 14:32:57 >

• quote:

Orjinalden alıntı: biboergosum

quote:

Şu bahse girdiğim arkadaşlar nerde, onları göreyim. İmzalarınızı ve profil resimlerinizi değiştirmeye hazır olun. :)

Ayrıca yine fudzillanın haberine göre anakart üreticileri intel referans tasarımın aksine bellek voltajı ile işlemci voltajını ayrı beslemeden verebiliyorlarmış. Buda işlemci voltajının belleklere sınır olması ihtimalini ortadan kaldırdı. Bütün overclockculara hayırlı uğurlu olsun

DFI

• quote:

Orjinalden alıntı: canerpense

Q6600lerin de 4ghz'e çıkabildiği söyleniyordu hava soğutmayla, kaçımız bunu başarabildi merak ediyorum doğrusu. Umarım Q6600 gibi olmazda, hızlı ve güçlü bir işlemcim olur belki 2010da

imzandaki anakartı kullanıyorum , 3.6ghzde çalışıyor işlemci 4.0 ghze çıkar diye düşünüyorum bakalım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: UFUK_ŞEN

quote:

Orjinalden alıntı: canerpense

Q6600lerin de 4ghz'e çıkabildiği söyleniyordu hava soğutmayla, kaçımız bunu başarabildi merak ediyorum doğrusu. Umarım Q6600 gibi olmazda, hızlı ve güçlü bir işlemcim olur belki 2010da

imzandaki anakartı kullanıyorum , 3.6ghzde çalışıyor işlemci 4.0 ghze çıkar diye düşünüyorum bakalım.

1.710V ile 3.7ghz hızında kullanıyorum bugünden itibaren Havaların soğuması çok iyi oldu İzmirde 4 ghz için sıvı soğutma yada gaz soğutma lazım, şimdilik işlemci değiştirmeyi düşünüyorum ona ayıracağım parayla. Ama çıkmaz diye birşey yok tabi, kaçımız çıkabiliyor onu söylemek istemiştim; Nehalemlerde çıkar belki ama kaçımız çıkar yani.

• 4çekirdek ve 4 ghz

4x4 jeep gibi yani
  • anam 284$ mı ??

q9550 den ucuz valla
  • quote:

Ayıp ettin, sözümüz söz
  • şimdi bu değerler olursa süper olur bakalım cıksında
  • Testleri bekliyoruz, iyi olacağı umuyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: gordon01

Testleri bekliyoruz, iyi olacağı umuyorum

bende öle tahmin ediyorum
  • arkadaşlar erkenden konuşmamak lazım zira en son İ7 lerin bellek desteği 800 1066 mhzlik ddr3 deniliyordu fx-57 nin haberinde bu bellek konusu tam bir muamma bekleyip görmek lazım tabiğiki şu bellekler için 1.5 v sınırı vardı galiba inşallah onuda düzeltirler güzel bir ürün çıkar tabi bu arada AMD nin 45nm leride hava soğutma ile 4 ghz görmüştü şimdiden bir merak sardı beni inşallah birbirlerine yakın sonuçlar elde ederlerde fiyatlar bir miktar düşer.
  • Hava soğutma ve iyi bir anakart ile 4.5 ghz'e ulaşmış.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.