Şimdi Ara

Çekirdek meydan savaşları; Intel 6 çekirdekli işlemcilerini duyurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
0
Favori
5.590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1,2,3 ve 4 yetmez diyenler için merakla beklenen 6 çekirdekli (hexa-core) ilk işlemcilerin resmi duyurusu yapıldı. Nehalem mimarisinin kullanıldığı Core i7 serisi işlemcileriyle endüstride yeni bir dönemin kapısını aralamak isteyen Intel, Dunington serisi 6 çekirdekli ilk işlemcileriyle ihtiyaçları karşılama noktasında müşterilerine daha güçlü çözümler sunmayı hedefliyor. Saat hızına yönelik düellonun yıllar önce sonlanmasıyla firmaların hangi argüman üzerinden yarışmaya devam edeceği merak edilmiş, dört çekirdekli işlemcilere geçiş ile birlikte adres belli olmuştu. AMD ile girilen çekirdek meydan savaşında ordusuna 6 çekirdekli işlemci takviyesi yapan Intel, sunucu ve iş iştasyonlarındaki pazar payını arttırmayı hedefliyor.

2000'li yıllarda hayal edilen 6GHz'lik işlemciler bugün gündemde olmasa da çok çekirdekli işlemcilerin yaygınlaşması adına tarih sayfalarına yeni bir kilometre taşı daha not edildi ve 6 çekirdekli işlemciler pazara sunuldu. Kuşkusuz Intel bugün geldiği noktada Core mimarisine çok şey borçlu. İki sene önce duyurulduğunda özellikle performansıyla öne çıkartılan mimari, bugün gelinen noktada 200'e yakın işlemci modelinde kullanılmasıyla adeta ölçeklenebilir esnek mimari anlayışının önemine vurgu yapıyor. Yeni üretim teknolojilerine adaptasyon ve güç tüketimi gibi işlemci tasarımına yön veren önemli noktalarda Intel adına yeni bir sayfa açan Core mimarisi, 6 çekirdekli işlemcilerin hazırlanmasında da etkin rol oynuyor.

Intel 6 çekirdekli işlemcilerini kullanıma sundu

Intel'in 6 çekirdekli yeni işlemcileri doğal çekirdek tasarımına sahip değil yani işlemciler tek pakette çok zarlı yapıya sahip. Bu sayede üretimde esnek hareket yeteneği kazandığıı belirtilen firmanın rakibinden çok daha önce 6 çekirdekli işlemci hazırlayabilmesinin arkasındaki en önemli neden olarak ta çok zarlı tasarım anlayışının nanometrik gelişim ile desteklenebilmesi gösteriliyor. Penryn tabanlı olan 6 çekirdekli yeni işlemciler kurumasl müşteriler için hazırlandı. Yani Dunington serisi işlemcileri masaüstü sistemlerin aksine sunucularda ve iş istasyonlarında görebileceğiz. Her biri çift çekirdekli üç işlemci zarına sahip olan 6 çekirdekli yeni işlemcilerde 9MB büyüklüğünde L2 ve 16MB'lık paylaşımlı L3 bellek bulunuyor.

Xeon 7400 serisi altında pazara sunulan 6 çekirdekli yeni işlemciler 1066MHz FSB desteğiyle geliyorlar. 40-bit fiziksel adresleme yapabilen ve SSE4 komut seti paketine sahip olan soket mPGA604 formundaki işlemcilerin ısıl güç tasarımları modeline göre değişmekle birlikte 130 watt ve altı olarak olarak belirlenmiş. Tigerton çekirdeğini kullanan 7300 serisi işlemciler ile pin uyumuna sahip olan ve Clarksboro yonga seti tarafından desteklenen 6 çekirdekli yeni işlemcilerin tepe modeli diyebileceğimiz X7460 modelinin 2U sistemlerde diğer modellerin ise 1U sistemlerde kullanılması öneriliyor. X7460, E7450 ve L7455 modellerinden oluşan 6 çekirdekli modellere ek olarak Intel yine X7400 serisi altında dört çekirdekli yeni modeller de duyurdu.

Pazara sunulan dört çekirdekli yeni modellerden özellikle 2.13GHz'de görev yapan L7445 modeli dikkat çekiyor. Zira 12MB'lık seviye 3 belleğe sahip olan işlemci 45nm üretim teknolojisinin ciddi katkısıyla sadece 50 watt'lık ısıl güç tasarımına sahip. Bu açıdan değerlendirildiğinde 6 çekirdekli işlemcilerden ise L7455 modelinin ön plana çıktığını görmekteyiz. Zira bu işlemcinin ısıl güç tasarımı da 65 watt olarak belirlenmiş. Intel'in aynı TDP seviyesinde çift çekirdekli güncel masaüstü işlemcileri olduğunu düşündüğümüzde, yeni modellerin sahip olduğu avantaj çok daha net bir şekilde gözlemlenebilir. Intel, 6 çekirdekli işlemcilerini rakibi AMD'den önce pazara sunarak önemli bir ilki gerçekleştirdi. Şimdi gözler AMD'nin gelecek yıl duyurmayı planladığı Istanbul kod adlı, 6 çekirdekli yeni işlemcilerinde.

Sayfanın Linki : www.intel.com

• yuhhh abi yha ne yapıyor bu intel uçtu gitti haa bu arada fiyatlarda baya güzelmiş anca vitrinden baktırır bize
  • Haber için teşekkürler
  • Bu ne abicim yaw yapmasaymış bunları kim alacak... Gerçi alan olur tabi ki ama.... X7460 2729$ Sadece gülmeyle yetiniyorum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fuckara99

Bu ne abicim yaw yapmasaymış bunları kim alacak... Gerçi alan olur tabi ki ama.... X7460 2729$ Sadece gülmeyle yetiniyorum...

her sunucu islemcisi haberine illa sacma yorumlar yapiliyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: sadtneverdie

quote:

Bu ne abicim yaw yapmasaymış bunları kim alacak... Gerçi alan olur tabi ki ama.... X7460 2729$ Sadece gülmeyle yetiniyorum...

Gecen senenin sunucu işlemcileri bu günün ev kullanıcıları artık pek bişey değişmiyor kardeş... Bence senin yazdıkların gerçekten gereksiz...
  • yanlış anlamadıysam bu işlemciler eski mimarıyı kullanıyor, i7 mimarısını kullanan 6 çekirdek ne zaman çıkar acaba, aralıkta çıkarsa super olur, şubatta sistem toplayacağım, o zamana fiyatı biraz düşer
  • evet şirketler için pekde pahalı olmasa gerek
  • Çekirdek bahane, fiyat şahane
  • intel hala milleti kek liyor intelgibi bir firma hala tek paket
    işini hallediyor

Intel'in 6 çekirdekli yeni işlemcileri doğal çekirdek tasarımına sahip değil yani işlemciler tek pakette çok zarlı yapıya sahip

ben şahsen istanbulu bekliyorum varsın 7 ns daha yavaş olsun gerci oda belli deyilya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KANUNI61 -- 16 Eylül 2008; 16:58:21 >
  • Bu fiyatlardan piyasaya sunacak kadar saf oldugunu dusunmuyorum intel yoneticilerinin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: KANUNI61

intel hala milleti kek liyor intelgibi bir firma hala tek paket
    işini hallediyor

Intel'in 6 çekirdekli yeni işlemcileri doğal çekirdek tasarımına sahip değil yani işlemciler tek pakette çok zarlı yapıya sahip

eminim bu işlemcide 2 bin $ aşagı deyildir

ben şahsen istanbulu bekliyorum varsın 7 ns daha yavaş olsun gerci oda belli deyilya

Öngörüye gerek yok haber içinde yer alan tabloda adetli alımlardaki yurt dışı fiyatları yazıyor zaten

• belki sadece duyurmak istemişlerdir
  • ön bellekleri görmüyorsunuz arkadaşlar işlemciler mhz açısındanda canavar belleklerde yüksek.cezbedici
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: sadtneverdie

quote:

Gecen senenin sunucu işlemcileri bu günün ev kullanıcıları artık pek bişey değişmiyor kardeş... Bence senin yazdıkların gerçekten gereksiz...

sunucu islemcileriyle bizim kullandiklarimizi bir tuttun ya sana ne desem bos

• E7430 f/p işlemcisi olacak sanırım

haber için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CuCuK -- 16 Eylül 2008; 15:29:27 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: 307_Aslan

E7430 f/p işlemcisi olacak sanırım

haber için teşekkürler.

Hepsi f/p ürünü maşallah.

En iyisi tek çekirdek varsa yarım
  • 2.4 GHZ lik 6 çekirdekli Intel işlemci 90Watt TDP

2.4 GHZ lik 3 çekirdekli Athlon işlemci 95Watt TDP.

Üstüne üstük Phenoma göre aynı hızda tek çekirdeğin verimi de daha yüksek Core mimarisinin. Daha nehalemde geliyor.

Allah AMD ye yardım etsin. Yakında Intel işlemcilerin yanında şimdiki Via lar gibi kalacak mimari değiştirmezse. Umarım şu Bulldozer ler erken gelir ve başarılı olur.
  • İsterse 100 çekirdekli olsun bunların hiçbiri bana ayçekirdeğinin verdiği tadı veremez
  • bunları almayı akıl edenin aklından şüphe ederim
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.