- x
Araç Devir Tescil Muayne ve Sigorta Hakkında Sorularınız Buraya
108 Cevap42040 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

79 Mesaj
13 Eylül 2008; 10:53:16 

Araçların devri yeni tescili plaka değişimi muayenesi ve sigortası vs gibi kafanızı karıştıran bütün sorularınızı bu başlık altında sorabilirsiniz

Soru: 2. el araç alacam muayenesi 2009 eylüle kadar var. ben bu aracı alacak olsam aldıgım 1 ay içinde tekrar muayene ettirmek zorundamıyım?
Cevap:eğer aracın muaynesi dolmamıssa muayne yaptırma zorunlulugunuz yoktur. Arac noter satısından sorna il plaka değişmeyecek ise trafik sigortası hariç yaklaşık 50 ytl masrafınız olur.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

tzc

57 Mesaj
13 Eylül 2008; 16:29:54 

2.el peugeot 206 aracın noterden satışını üzerimize aldık plakayla ruhsatı üstümüze alcaz ne kadar masraf çıkar
araç muayenesi 2010 yılına kadar ayrıca bizim tekrar muayene yaptırmamız gerekirmi birde bu işle uğraşanlar varmış onlar ne kadar ücret isterler saygılar...

367 Mesaj
13 Eylül 2008; 20:23:05 

sanırım devir masrafı 400--500 ytl arası ama tam rakam araca göre değişiyor diye biliyorum.

382 Mesaj
14 Eylül 2008; 15:34:44 

tam aradıgım topik.

2. el araç alacam muayenesi 2009 eylüle kadar var. ben bu aracı alacak olsam aldıgım 1 ay içinde tekrar muayene ettirmek zorundamıyım.

bu konuda herkes farkılı bir şey söylüyor .

arkadaş 2 hafta önce corolla aldı muaynesi aralıkta bitiyordu . ona muayeme yaptırman gerek dediler oda yaptırdı.

yeni amcam geçen aralıkta araba aldı muayenesi 2009 kadar vardı o alırken muayene yaptırmadı.

heralda araç alınınca muayenesine az kalınca ( 4-5 ) ay kalınca tekrar muayene istiyorlar.

57 Mesaj
14 Eylül 2008; 18:52:22 

quote:

Orjinalden alıntı: ziraatbileşim

sanırım devir masrafı 400--500 ytl arası ama tam rakam araca göre değişiyor diye biliyorum.

saol

79 Mesaj
15 Eylül 2008; 10:46:27 

eğer aracın muaynesi dolmamıssa muayne yaptırma zorunlulugunuz yoktur. Arac noter satısından sorna il plaka değişmeyecek ise trafik sigortası hariç yaklaşık 50 ytl masrafınız olur.

tzc

224 Mesaj
16 Eylül 2008; 4:01:15 

Merhaba öncelikle böylesine faydalı bir konu için teşekkürler. Benim sorum, ilk defa ikinci el araç satın alacağız kısmetse fakat yapılması gerekenleri hiç bilmiyorum. Acaba prosedürü adım adım maliyetleri ile yazabilir misiniz? Aracın plakası değişmeyecek bu arada.

Nintendo DS Lite
PS 3 60 GB PAL PSN : goksahin

79 Mesaj
16 Eylül 2008; 9:28:27 

ilk defa araç alacaksanız öncelikle aracı satan kişi (zaten bilgisi vardır ve kendi sorumluluğudur) nakil vasıtaları vergi dairesinden aracın satışı için sakınca yoktur(borcu yoktur) belgesi alacak ve bu belge ile ruhsatı kimliği sizde kimliğiniz ile notere gideceksiniz. Noterde satışı yaparken var ise nakit alışverişi yapılabilir. burada aracın noter satışını aldınız(noter satışı arac bedeline göre değişir örneğin 15.000 ytl lik bir araç ortalama 300 ytl gibi tutar.) elinizde noter satışı ve aracın eski ruhsatı var. Şimdi yapmanız gereken kendi adınıza düzenlenmiş aracınızın trafik sigortasını kestirmektir.(yeni ruhsat için trafik şubesi istiyor.)Aracın noter satışı trafik sigortanız eski ruhsat ve birde bu takipçi denilen her trafik şubesinin etrafında dükkanları vardır onlardan temin edebileceğiniz (5-10 ytl civarında) Ek-1 formu vardır onlardan 2 adet temin edip evraklarınızı aracın ruhsatında yazan hangi trafik şubesine kayıtlı ise oraya teslim edeceksiniz. Bu arada aracın ruhsatı 2 nüshadan oluşur. birinde muayneler yazar eğer o dolmamış ise onun değişmesine gerek yoktur. tek nüshanın değişimi 30 ytl civarındadır. masraflarınız bunlar olur bir kaç gün içinde yeni ruhsatınızı alırsınız.Saygılar

tzc
23 Eylül 2008; 15:24:03 

[Deleted by Admins]

79 Mesaj
23 Eylül 2008; 16:44:48 

siz bayramın zehir olmamasını istiyorsanız hiç riske girmeyin trafik sigortanız bitmeden yaptırın içiniz rahat olsun

tzc
27 Eylül 2008; 22:27:07 

[Deleted by Admins]

439 Mesaj
2 Ekim 2008; 21:12:16 

quote:

Orjinalden alıntı: thezjan

Araçların devri yeni tescili plaka değişimi muayenesi ve sigortası vs gibi kafanızı karıştıran bütün sorularınızı bu başlık altında sorabilirsiniz

Selam,

Bir araba bayisinden sıfır bir araba alacağım. Bu sırada eski arabamına onlara takasa vereceğim. anladığım kadarıyla onlar da bir galeriye verecekler, bir şekilde satılacak.
Yeni plaka çıkarmak için tabii ki belirttikleri kişiler adına vekalet vereceğim. Aynı şekilde eski arabamın satışıyla ilgili de süresiz kapsamlı bir vekalet istiyorlar. Tamam arabayı onlara veriyorum. Bu konuda bir sıkıntım yok.
Tek aklıma takılan, arabanın galeriden ruhsat sahibi hâla benken başka birisine yine vekalet verilerek satılması ve araba benim üzeime gözükürken bir olaya karışması durumunda benim de suçlu olmam.

Bununla ilgili ne yapabilirim?

Syglr
B.Kerem

iPhone5 64GB Beyaz / IPad3 32GB 3G Siyah / IMac 21.5'' 2,8GHz i7 1TB Serial ATA 256GB SSD / Apple TV / Time Capsule 2TB / BMW 2013 116i Sport line Kırmızı / Nikod D90 /Nikon 18-200 VRII/ Nikon 50mm 1,8/ Tokina 10-16

89 Mesaj
5 Ekim 2008; 20:59:13 

5 yıl önce sıfır aldığım araca lpg taktırdım ruhsata işleteceğim ve araçtaki banka rehnini kaldıracağım neler yapmam gerekiyor bankadan alacak olduğum belgeyi noterde onaylatmam gerekiyormu cevabınız için şimdiden teşekkürler bu arada lpg tankının imal tarihi 1,5 yıl önceyi gösteriyor bu sorun olurmu

79 Mesaj
8 Ekim 2008; 12:12:23 

sayın bkerem;

merhaba öncelikle tatil dolayısı ile yanıtlayamadığım için kusura bakmayın. Sizin vereceğiniz vekalet için benim şahsi fikrim süresiz vekalet vermeyin sizinde tahmin edeceğiniz gibi aracınız satılmaz bir olaya karışabilir, vergi yada trafik cezası vs gibi bunları türetebiliriz bana sorarsanız aracınızın satışını vekalet ile yapacaksanız mutlaka 1 ay gibi bbir süre sınırı koymalısınız onlarda işlerini iyi yapıp bir ayda arabayı satsınlar. Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thezjan -- 8 Ekim 2008; 12:09:58 >

tzc

79 Mesaj
8 Ekim 2008; 12:20:48 

quote:

Orjinalden alıntı: mcoskun38

5 yıl önce sıfır aldığım araca lpg taktırdım ruhsata işleteceğim ve araçtaki banka rehnini kaldıracağım neler yapmam gerekiyor bankadan alacak olduğum belgeyi noterde onaylatmam gerekiyormu cevabınız için şimdiden teşekkürler bu arada lpg tankının imal tarihi 1,5 yıl önceyi gösteriyor bu sorun olurmu

merhaba bankadan aldıgınız resmı yazıyı bildiğim kadarıyla notere onaylatmanız gerekiyor. baglı oldugunuz trafik şubesine bu yazı ile giderek ruhsatınızdaki rehni kaldırabilirsiniz. lpg ile ilgili olarakta proje hazırlayan muhendıslıkler vardır uygun projeyi hazırlatıp muayneye tespite gitmeniz gerekecek bu işlemlerden sonra aldıgınız evrak ile baglı oldugunuz trafık subesınden lpg işlenmiş ruhsatınızı cıkartabılırsınız

tzc

157 Mesaj
9 Ekim 2008; 21:38:22 

selam benim araba 43 plaka 15 sene once kutahyada almıstık simdi ise afyondayım ve arabamı vize yaptırdım ruhsat yeri doldugu için ruhsat degisecek dediler plaka cok eski hem tr damgası da yok bende nasılsa ruhsat degisecek 85 gidecek bu arada plakayıda 03 yapalım dedim polise muracat ettim ve cevap gelmesini bekledim cevap geldi hersey tamam. bu sefer polis aracın sigortasını yeniden yapacaksın diyor hemde sigorta yaptırırken plaka kısmını bos bıraktırmamı istiyor plakayı kendi yazacakmıs ben daha 5 ay once yaptırdım simdi ben yeniden o kadar para verip sigortamı yaptıracagım? eger oyleyse plaka degistirmekden vazgecsem sadece ruhsat yenilesem olurmu?

"Söylesem tesiri yok; Sussam, gönül razı degil"

79 Mesaj
10 Ekim 2008; 9:09:54 

Merhaba ;

Bu konuyu sigorta acentenizle görüşerek çözebilirsiniz eski trafik poliçenizi iptal edebilirler bu sebepten sizede yaklasık ödediğiniz tutarın yarısı kadar iade yaparlar yeni plaka için aracın motor şasi numaralarını belirterek boş bir trafik sigortası keserler trafik sigorta pulunun üstüne polis yeni plakanızı belirleyince bırakın kendisi yazsın. Daha sonrada sigıortacınız bir zeyil yaparak poliçenize aracınızın plakasını belirtir. Siz geri aldıgınız ücretin üzerine biraz ilave ederek bitimine 7 ay kalan trafik sigortanızı yeniden 1 yıl uzatmıs olursunuz kaybınız yok denecek kadar az olur. Saygılar iyi günler

tzc

365 Mesaj
10 Ekim 2008; 10:03:50 

burada primli plaka zeyli yapılabilir...

poliçede plaka değişikliği yapılabilir...

az bi fark çıkarsa bunu da ödersiniz...

ancak 43 plakanın 03 plakaya dönüşümünde bir prim olacağını zannetmem...

sigortacınıza başvurmanız yeterli...

***CoNNeCT TeaM***
2007 Connect GLX + SP 110 PS
Nazlı yarin cilvesi, diş yapar Ford'un 2. Vitesi...

157 Mesaj
10 Ekim 2008; 20:18:14 

ilgilenen arkadaslar cok tesekkur ediyorum bilmemek zor ögrenmek kolay (DH farkı)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nachtregen -- 10 Ekim 2008; 20:20:02 >

"Söylesem tesiri yok; Sussam, gönül razı degil"

143 Mesaj
14 Ekim 2008; 21:43:44 

Bilgiler için teşekkürler arkadaşlar..

DH EGELİLER KULÜBÜ

1229 Mesaj
14 Ekim 2008; 22:26:40 

temmuzda 07 plakalı bi araç aldım galeriden.Ettiğim masraflar

noter 290 ytl ( adrsi kendi memleketim verince noter ücreti arttı)
110 ytl muayene (aracın muayenesi bitmişmiş)
112 ytl sigorta
67 ytl ruhsatlar ( 2 sayfa verdiler )
17 ytl plaka bastırma ücreti
16 ytl şöförler cemiyetine dosya parası
3 ytl plaka boyatma

işinizi kendiniz yapın aracıya veripte bi de onlara para ödemeyin.hiç de zor bi iş değilmiş.

Kadın mezarlığa girerken başını kapıyor, dışarı çıkarken açıyor. Ölüye karşı kapayıp, diriye karşı açmak akıl almaz...N.Fazıl KISAKÜREK

104 Mesaj
15 Ekim 2008; 15:55:33 

slm thezjan kardeş benimde bi sorum olacak yanıtlarsan sevinirim.Bi arkadaştan araç satın aldım.araç aldığım kişininde üstüne değildi bende üstüme almadım daha sonra aracın mahkemelik olduğunu öğrendim ( arkadaşta olsa kimseye güvenmemek gerektiğini anlamış oldum) ve aracı kendisine zararlada olsa geri verdim.bu aracın sigortası 18.08 de bitmiş bende aracı kendisine 27.08 de iade etmişim bu durumda aracın sigortasını benim mi yatırmam gerekiyor.

2.soru: araç benim üstüme olmadığı halde sigortayı kendi üstüme yapabiliyormuyum.olurda aracın devir işlemi olursa sigorta iptal oluyo paranı geri alırsın dediler de o bakımdan böyle yapmayı düşündüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dermani06 -- 15 Ekim 2008; 16:23:35 >

DELL INSPIRON N5010
Skoda Roomster 1.4 tdi (80hp)
General Mobile Discovery

5588 Mesaj
17 Ekim 2008; 11:54:32 

Öncelike bu tip bir destek konusu çok iyi olmuş.

thezjan 'a teşekkürler. Tavsiyem sorular soruldukça verilen cevapları sorusuyla beraber ilk mesajını editleyerek vermen, böylece bir referans dokümanı haline getirmen. Bir örneğini senin için ekledim, istersen bu şekilde devam edebilirsin.

ben de bir soru sorayım,
Arabamızı satarken plakayı aynı şehirde yeni aldığım araca taktırmak istesem ne gibi bir muamelesi var ve tahmini ne kadar tutar?

tşk.

726 Mesaj
18 Ekim 2008; 10:48:33 

Merhaba,

Yeni sigorta yaptırırken eskisini iptal ettireceksiniz. İptal ederken, ödediğiniz prim 365 e bölünür ve kullanmadığınız gün kadar iade edilir. Yeni sigorta yaptırırken de aldığınız iadenin üstüne ekleyerek yaptırırsınız. Hiç kaybınız olmaz.
Bu arada ruhsat değiştiği için, Afyon ili trafiğine araç tescillendiği için, tescil tarihi de değişecektir. Bu da zaten trafik sigortasının yenilenmesi gerektiği anlamına gelir.

Kısaca hiç bir kaybınız olmayacaktır.

Saygılarımla,

quote:

Orjinalden alıntı: nachtregen

selam benim araba 43 plaka 15 sene once kutahyada almıstık simdi ise afyondayım ve arabamı vize yaptırdım ruhsat yeri doldugu için ruhsat degisecek dediler plaka cok eski hem tr damgası da yok bende nasılsa ruhsat degisecek 85 gidecek bu arada plakayıda 03 yapalım dedim polise muracat ettim ve cevap gelmesini bekledim cevap geldi hersey tamam. bu sefer polis aracın sigortasını yeniden yapacaksın diyor hemde sigorta yaptırırken plaka kısmını bos bıraktırmamı istiyor plakayı kendi yazacakmıs ben daha 5 ay once yaptırdım simdi ben yeniden o kadar para verip sigortamı yaptıracagım? eger oyleyse plaka degistirmekden vazgecsem sadece ruhsat yenilesem olurmu?

726 Mesaj
18 Ekim 2008; 10:56:16 

Merhaba,

Aracın noter satışı olmadığı sürece trafik sigortası ruhsat sahibi adına yaptırılır. Noter satışı yapıldığında da, yeni sahibi kendi adına yaptırmak durumunda olduğundan, poliçenin aslı ile yaptırdığınız acenteye gidip iptal ettirip iadenizi alabilirsiniz.
Zamanında yaptırılmayan trafik sigortası cezalı duruma düştüğü için, gününde yaptırılması önemlidir.
Siz zamanında yaptırmamışsınız, Ve iade ettiğinizde 10 gün geçmiş. Yeni yaptıran bu durumda cezalı yaptırmak durumunda kalacaktır. O yüzden aracın sizde kaldığı dönem içinde sigortası bittiği için sizden yaptırmanızı istemişlerdir. Ama araç alırken yaşanan tatsızlıklar sebebi ile sizin zararınız çok daha fazla olduğundan artık karar sizindir. Cezalı trafik sigortasının maksimum cezası %50 zamlı olmasıdır. Yani 150 ytl lik bir sigorta en fazla 225 olabilir. Hani öyle dehşet bir ceza değil.

Saygılarımla,

quote:

Orjinalden alıntı: dermani06

slm thezjan kardeş benimde bi sorum olacak yanıtlarsan sevinirim.Bi arkadaştan araç satın aldım.araç aldığım kişininde üstüne değildi bende üstüme almadım daha sonra aracın mahkemelik olduğunu öğrendim ( arkadaşta olsa kimseye güvenmemek gerektiğini anlamış oldum) ve aracı kendisine zararlada olsa geri verdim.bu aracın sigortası 18.08 de bitmiş bende aracı kendisine 27.08 de iade etmişim bu durumda aracın sigortasını benim mi yatırmam gerekiyor.

2.soru: araç benim üstüme olmadığı halde sigortayı kendi üstüme yapabiliyormuyum.olurda aracın devir işlemi olursa sigorta iptal oluyo paranı geri alırsın dediler de o bakımdan böyle yapmayı düşündüm.

104 Mesaj
19 Ekim 2008; 0:44:12 

Pekiyi şöyle olabilir mi poliçe bende kalsa bunun trafikte sakıncası varmıdır?pul'un araçta olması yeterlimidir?Poliçe benim adıma olmadığı halde genede parayı ben alabilirmiyim.Bizim arkadaşta arabayı başkasına vermiş o adamda üstüne alırsa arabayı ben paramı geri alacağıma dair söz aldım sigortada 120ytl tutmuş ben daha fazla bekliyordum.Ortada bir yalanlar silsilesi olduğu için bunu bu kadar didikliyorum yoksa para mevzu değil.Çok teşekkür ederim.

quote:

Orjinalden alıntı: oluşumbilgi

Merhaba,

Aracın noter satışı olmadığı sürece trafik sigortası ruhsat sahibi adına yaptırılır. Noter satışı yapıldığında da, yeni sahibi kendi adına yaptırmak durumunda olduğundan, poliçenin aslı ile yaptırdığınız acenteye gidip iptal ettirip iadenizi alabilirsiniz.
Zamanında yaptırılmayan trafik sigortası cezalı duruma düştüğü için, gününde yaptırılması önemlidir.
Siz zamanında yaptırmamışsınız, Ve iade ettiğinizde 10 gün geçmiş. Yeni yaptıran bu durumda cezalı yaptırmak durumunda kalacaktır. O yüzden aracın sizde kaldığı dönem içinde sigortası bittiği için sizden yaptırmanızı istemişlerdir. Ama araç alırken yaşanan tatsızlıklar sebebi ile sizin zararınız çok daha fazla olduğundan artık karar sizindir. Cezalı trafik sigortasının maksimum cezası %50 zamlı olmasıdır. Yani 150 ytl lik bir sigorta en fazla 225 olabilir. Hani öyle dehşet bir ceza değil.

Saygılarımla,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dermani06 -- 19 Ekim 2008; 15:19:56 >

DELL INSPIRON N5010
Skoda Roomster 1.4 tdi (80hp)
General Mobile Discovery

1748 Mesaj
2 Şubat 2009; 9:29:11 

quote:

Orjinalden alıntı: alpergndz

112 ytl sigorta
3 ytl plaka boyatma

işinizi kendiniz yapın aracıya veripte bi de onlara para ödemeyin.hiç de zor bi iş değilmiş.

Ben de 2009 model focus aldım yeni geçen hafta. Masraflarım senden neden farklı anlayamadım (plaka değişmedi)

Noter: 245
198: sigorta
Ek-1 belgesi: 10 ytl
Trafik tescilde masraf : 30 ytl

Bir de yeni verilen ruhsatta ortasına “ devir “ diye damga vurmuşlar, bu yapılan bir uygulama mı?

Türkiye’yi işgal planı : izle : http://www.youtube.com/watch?v=FooJ7WgX1nY
oku : http://sozcu.com.tr/2014/yazarlar/soner-yalcin/ana-mesele-621283/

3663

2894 Mesaj
2 Şubat 2009; 9:52:45 

noter satışı yapılan bir araç 1 ay içersinde devir alınmazsa ne gibi bir ceza var bilen varmı?

ida

1229 Mesaj
2 Şubat 2009; 20:14:25 

sayın nucro hocam aracınız hayırlı olsun.Neden farklı diye sordunuz acaba?Noteri kastediyorsanız plaka 07 den 15 e geçti.Sigortayı sorarsan il il farklılaşıyor.Siz ruhsatı değiştireceğiniz için devir yazmışlardır.

Kadın mezarlığa girerken başını kapıyor, dışarı çıkarken açıyor. Ölüye karşı kapayıp, diriye karşı açmak akıl almaz...N.Fazıl KISAKÜREK

1748 Mesaj
3 Şubat 2009; 8:16:10 

alpergndz , cevabın için teşekkürler, açıklamışsın aslında farkları.

Aklıma takılan nokta: ben zaten ruhsatı değiştirdim. Bana verilen ruhsatta iki yaprağın ortasına mavi “DEVİR” damgası var. Kıllandığım nokta bu. Orada dikkat etmemiştim ama bu yeni uygulamamı diye merak etmeye başladım. Ya da bir şey eksik mi kaldı diye

Türkiye’yi işgal planı : izle : http://www.youtube.com/watch?v=FooJ7WgX1nY
oku : http://sozcu.com.tr/2014/yazarlar/soner-yalcin/ana-mesele-621283/

3663

660 Mesaj
7 Şubat 2009; 17:37:29 

Merhaba Arkadaşlar
İki sorum olacak.

1. Cuma günü aracımın noter satışını aldım. Aracın muaynesi Aralık 2008'de bitmiş.
Muayne işlemlerini halletmeden ruhsat çıkartabilir miyim. Yoksa ruhsat çıkarmak için öncelikle muayne mi yaptırmam gerekiyor.

2.Aracım rehinliydi, rehin kaldırma yazısını cuma günü aldı satıcı arkadaş. Noter satışını yaptık yazıda vs. bir problem olmadığı için ama o gün rehini kaldırdığımız için noterdeki kadın internet kaydında rehinli gözüktüğünü ilk iş günü rehnin kalkmış olarak gözükeceğini söyledi. Şimdi benim sorum şu; benim internetten aracımın rehinli mi rehinsiz mi olduğun görebileceğim bir internet sitesi var mıdır? Yoksa noterdeki kadın noterlerin bağlı olduğu benim giremeyeceğim bir siteden mi baktı rehin durumuna?

Çok teşekkürler.

Mal da yalan mülk de yalan
Gel biraz da sen oyalan

66 Mesaj
8 Şubat 2009; 2:08:44 

quote:

Orjinalden alıntı: alpergndz

112 ytl sigorta
3 ytl plaka boyatma

bu bilgiler çok faydalı oldu...aşağı yukarı 750-800 milyon masraf çıkıyor o zaman...bunları yaptığımız zaman artık bir sorun çıkmaz diyebilirmiyiz...bazıları polis tanıdığım var arabayı kontrol ettiriyorum vs diyor ama yukarda herşey yapıldıktan sonra başka niye kontrol edilirki...yoksa bilmediğimiz değişik şeyler mi var...

19 Mesaj
9 Şubat 2009; 22:46:06 

Arkadaşlar ben İstanbuldan bir araba alacağım ve bu arabayı Ankara'ya getireceğim. Ruhsat işlemlerini Ankara'da yapma gibi bir durumum var mı? Sadece İstanbul'dan noter satışını yapıp, Ankara'ya gelsem ve geri kalan işleri burda halledebilir miyim? Ve ne kadar masraf çıkar bana bu kadar işlemden?

660 Mesaj
11 Şubat 2009; 20:26:20 

Arkadaşlar bu soruma cevap verebilecek olan var mı?
Çok teşekkürler.

quote:

Orjinalden alıntı: ivangennaro

Merhaba Arkadaşlar
Bir sorum olacak.

1. Cuma günü aracımın noter satışını aldım. Aracın muaynesi Aralık 2008'de bitmiş.
Muayne işlemlerini halletmeden ruhsat çıkartabilir miyim. Yoksa ruhsat çıkarmak için öncelikle muayne mi yaptırmam gerekiyor.

Çok teşekkürler.

Mal da yalan mülk de yalan
Gel biraz da sen oyalan

1 Mesaj
12 Şubat 2009; 21:37:07 

kardeşlerim merhaba benim bir sorunum var ben istanbuldan bir araç aldım aracı aldığımda yaklaşık 2 aylık bir sigortası kalmıştı satışı aldım fakat devrini almadım sigortanın bitmesine 15 gün kala kaza yaptım karşı taraf sigorta poliçemin ruhsatın ehliyetin nüshalarını aldı ve aracı sigortadan yaptıracaklarını söyledi aradan 4 ay geçti ve beni aradılar sigorta satış olduğu için parayı ödemiyor parayı sen ödeyeceksin yoksa mahkemeye veririz diyorlar ben sigortayı aradım satıştan 10 gün sonra sigortanın iptal edileceğini söyledim yasal bir dayanağı olup olmadığını söyledim sigorta poliçelerinin c-4. maddesinde var dedi araştırdım o maddede sigortanın araç satışı yapıldaktan sonra aynı yükümlülükleri devam eder yazıyor şimdi satıştan sonra sigorta iptal olsa servis aracı sigortaya göre yaptırmıyormu sordurmuyormu yada adamlar beni mahkemeye verseler ne diye verecekler yardım ederseniz çok makbule geçer

1552 Mesaj
12 Şubat 2009; 21:48:37 

Aracım 5 yaşında. Rehini kalkalı 2 yıl oluyor. Bankadan noter onaylı "rehinin kaldırılmasına" dair yazı elimde.
Rehini kaldırmak, aynı zamanda plakayı değiştirmeden adres değişikliği yapmak istiyorum.
Yeni adresim de plakaya uyuyor.

1,5 ay sonra da muayene var.

1-Muayene harcı nereye yatırılıyor? (maliyeye mi, Tüv'e mi)
2-Egsoz muayenesi de Tüv'de yapılıyor mu, yoksa yaptırıp mı gitmemiz gerekiyor?
3-Rehini kaldırmak ve adres değiştirmek için neler yapmalıyım?

Siyah akar Zonguldağın deresi; Yüz karası değil, kömür karası; Böyle kazanılır ekmek parası. -OrhanVeli-

10 Mesaj
15 Şubat 2009; 13:57:06 

Merhaba.
İstanbul içi yeni bir araba satın aldım.İkametim Beşiktaş ama arabanın bağlı olduğu yer Büyükçekmece.Plaka değişimi olurmu?
Saygılar.

serkanozi

1552 Mesaj
15 Şubat 2009; 17:04:18 

..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mllm -- 15 Şubat 2009; 23:53:50 >

Siyah akar Zonguldağın deresi; Yüz karası değil, kömür karası; Böyle kazanılır ekmek parası. -OrhanVeli-

19 Mesaj
15 Şubat 2009; 19:10:35 

quote:

Orjinalden alıntı: mllm

Aracım 5 yaşında. Rehini kalkalı 2 yıl oluyor. Bankadan noter onaylı "rehinin kaldırılmasına" dair yazı elimde.
Rehini kaldırmak, aynı zamanda plakayı değiştirmeden adres değişikliği yapmak istiyorum.
Yeni adresim de plakaya uyuyor.

1,5 ay sonra da muayene var.

1-Muayene harcı nereye yatırılıyor? (maliyeye mi, Tüv'e mi)
2-Egsoz muayenesi de Tüv'de yapılıyor mu, yoksa yaptırıp mı gitmemiz gerekiyor?
3-Rehini kaldırmak ve adres değiştirmek için neler yapmalıyım?

1-muayene harcı tuv turk e yatırılıyor
2- egsoz muayenesiiçin henüztuve yetki verilmedi şuan yapılamıyor.
3-rehininasıl kaldıracağını tam olarak bilmiyorum fakat rehinli olan yerden borcu olmadığına dair belge alarak trafik tescile müracat edebilirsin sanırım

tt

19 Mesaj
15 Şubat 2009; 19:13:17 

quote:

Orjinalden alıntı: serkanozi

Merhaba.
İstanbul içi yeni bir araba satın aldım.İkametim Beşiktaş ama arabanın bağlı olduğu yer Büyükçekmece.Plaka değişimi olurmu?
Saygılar.

plaka değiştirmene gerek yok.sadece adres değişikliği bildirmen yeterli

tt

19 Mesaj
15 Şubat 2009; 19:18:12 

quote:

Orjinalden alıntı: F-o-R-e-V-e-R

Arkadaşlar ben İstanbuldan bir araba alacağım ve bu arabayı Ankara'ya getireceğim. Ruhsat işlemlerini Ankara'da yapma gibi bir durumum var mı? Sadece İstanbul'dan noter satışını yapıp, Ankara'ya gelsem ve geri kalan işleri burda halledebilir miyim? Ve ne kadar masraf çıkar bana bu kadar işlemden?

Ruhsat işlemlerini ankara trafik tescil şubesinde yapabilirsin ruhsat çıkarma sayfası 35,00tl x2sayfa 70,00 palka değişecek 50,00tl fln. ve sigorta yaptıracaksın 170,00-300,00 arasıda sigorta

tt

19 Mesaj
15 Şubat 2009; 19:21:58 

quote:

Orjinalden alıntı: ivangennaro

Arkadaşlar bu soruma cevap verebilecek olan var mı?
Çok teşekkürler.

Muayene yaptırmadan ruhsat çıkarmazlar.
Muayene gecikmesi aylık %5 gecikmebedeli ödersin.

tt

1552 Mesaj
15 Şubat 2009; 23:57:32 

quote:

Orjinalden alıntı: tvt

1-muayene harcı tuv turk e yatırılıyor
2- egsoz muayenesiiçin henüztuve yetki verilmedi şuan yapılamıyor.
3-rehininasıl kaldıracağını tam olarak bilmiyorum fakat rehinli olan yerden borcu olmadığına dair belge alarak trafik tescile müracat edebilirsin sanırım

Teşekkürler arkadaşım.
Bu arada 15 Mart'tan sonra randevuya geçileceğini öğrendim.
Egsoz pulunu alıp Tüv'e randevu alıp gideceğim.

3749 Mesaj
22 Şubat 2009; 16:36:28 

arkadaşlar araç muayne ücreti ne şekilde oluyor acaba.. muayne sırasında mı ödeme yapılıyor daha önce mi ödenmesi gerekiyor.

Skoda Octavia 2014 - Elegance 1.6 TDI CR 105 PS DSG Green Tec - Metal Grisi

382 Mesaj
23 Şubat 2009; 20:45:27 

2002 palio aldım 1.2 el 120bin km de sralıo sistem tüp var kasko yaptırmak istiyorum kaça maal olur.

45 Mesaj
15 Mart 2009; 16:58:09 

006 model bir araç var bu aracın kredi borcunun 1 taksiti ödenmedi bu ARACI BORÇLU BİR ŞEKİLDE SATIŞINI YAPABİLMEK İÇİN NELER GEREKİR.

1997 FİAT MAREA 2.0 HLX SİYAH SNRF

288 Mesaj
16 Mart 2009; 23:48:43 

Arkadaşlar bir linkte telefon veya internet ile randevu alınıp araç muayenesi yapıldığını gördüm ayrıntılı olarak yazmışlar bu şekilde önceden randevu alarak telefon yada netten aracını muayene ettiren varsa düşünceleri nedir !!!!!!!!!

Lİnk: http://arac.muayenesi.c...ac-muayene-randevu.html

3225 Mesaj
17 Mart 2009; 2:20:34 

arkadaşlar mevcut kullandığım arac kaskolu şuanda da ödemeleri devam ediyor

ben aracı bayiye verip yani modelini alımak istiyorum işlem nasıl olacak ?

100/40 kazasızlık indirimim var

mevcut ödediğim taksit ne olacak ?

yani aracın üstüne gececek mi ?

ödediğim taksitler üstündenmi devam edilecek yeni police hazırlanıp ?

Dünyanın en iyi eğitimini almış , motivasyonu en yüksek insanlarını işe alın ve işe yaramaz bir sistemin içine yerleştirin ; göreceksiniz ! Kazanan her seferinde sistem olacaktır...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
17 Mart 2009; 15:38:46 

yeni alacağınız aracın ruhsat sahibi yine siz olmak kaydıyla poliçenizi tanzim ettirdiğiniz acentenizle irtibata geçip hasarsızlık indiriminizin devamını sağlayabilirsiniz. devam eden poliçenize araç değişikliği zeyili yapacaklar. Yeni alacağınız aracın modeli ve araç bedeli mevcut kaskonuzdaki araç modeli ve araç bedelinden yüksekse ara bir fark çıkar onu ödemek kaydıyla devam eden poliçenize yeni aldığınız aracı devam eden poliçenize ekletebilirsiniz.

örnek olarak vermek gerekirse ;

mesela şu an mevcut kasko poliçenizde aracınız 2000 model ve araç bedeli 15.000.-ytl olsun kaskoya ödediğiniz primde 700.00.-ytl olsun.

yeni aracınızın modeli mesela 2004 ve araç bedelide 20.000.ytl olsun.

sizin şu mantıkla düşünmeniz gerekir sizin kasko poliçeizle ilgili devam eden taksitleriniz önceki aracınızla ilgili biçilmiş bedeldir. araç bedeliniz yeni aracınızla yükseldiği için acenteniz araç değişikliği zeyili yaparak sizden 15.000.ytl (eski araç) ile 20.000.ytl (yeni araç) arasındaki fark olan 5.000.-ytl için kasko poliçenizin bitim tarihi günü itibariye ara bir fark ödersiniz.

tekrar hatırlatalım ki ; yeni aracınızn ruhsat sahibi yine eski aracınızdaki ruhsat sahibi olan sizin adınıza olması gerekirki bu işlemler sağlıklı bir şekilde yürüsün. (Bazı firmalar eşlerin üzerine çıkarılan ruhsatlarda hasarsızlığı sıfıra indiriyor bazılarıda aynı hasarsızlık indiriminiz veriyor bunu da bir dipnot olarak hatırlatmak istedik)

3225 Mesaj
18 Mart 2009; 10:33:51 

quote:

Orjinalden alıntı: DEMTAŞ

yeni alacağınız aracın ruhsat sahibi yine siz olmak kaydıyla poliçenizi tanzim ettirdiğiniz acentenizle irtibata geçip hasarsızlık indiriminizin devamını sağlayabilirsiniz. devam eden poliçenize araç değişikliği zeyili yapacaklar. Yeni alacağınız aracın modeli ve araç bedeli mevcut kaskonuzdaki araç modeli ve araç bedelinden yüksekse ara bir fark çıkar onu ödemek kaydıyla devam eden poliçenize yeni aldığınız aracı devam eden poliçenize ekletebilirsiniz.

örnek olarak vermek gerekirse ;

mesela şu an mevcut kasko poliçenizde aracınız 2000 model ve araç bedeli 15.000.-ytl olsun kaskoya ödediğiniz primde 700.00.-ytl olsun.

yeni aracınızın modeli mesela 2004 ve araç bedelide 20.000.ytl olsun.

sizin şu mantıkla düşünmeniz gerekir sizin kasko poliçeizle ilgili devam eden taksitleriniz önceki aracınızla ilgili biçilmiş bedeldir. araç bedeliniz yeni aracınızla yükseldiği için acenteniz araç değişikliği zeyili yaparak sizden 15.000.ytl (eski araç) ile 20.000.ytl (yeni araç) arasındaki fark olan 5.000.-ytl için kasko poliçenizin bitim tarihi günü itibariye ara bir fark ödersiniz.

tekrar hatırlatalım ki ; yeni aracınızn ruhsat sahibi yine eski aracınızdaki ruhsat sahibi olan sizin adınıza olması gerekirki bu işlemler sağlıklı bir şekilde yürüsün. (Bazı firmalar eşlerin üzerine çıkarılan ruhsatlarda hasarsızlığı sıfıra indiriyor bazılarıda aynı hasarsızlık indiriminiz veriyor bunu da bir dipnot olarak hatırlatmak istedik)

ayrıntılı ve cok faydalı bu cevap için tşk. ederim

Dünyanın en iyi eğitimini almış , motivasyonu en yüksek insanlarını işe alın ve işe yaramaz bir sistemin içine yerleştirin ; göreceksiniz ! Kazanan her seferinde sistem olacaktır...

Uzaklaştırılmış
18 Mart 2009; 20:16:47 

Bildiklerimizi sizlerle paylaşmak ve karşılıklı memnun olabilmek bizi mutlu kıldı. dikkate alıp okuduğunuz için biz teşekkür ederiz.

377 Mesaj
22 Mart 2009; 0:44:18 

2006 nisan da sıfır toyota aldık 2 hafta önce 23000 e sattık araba kaskoluydu hala kaskosu devam ediyor ilk vergisini yatırdım ben istanbuldayım arabayı biri aldı bizden adanaya götürdü satış kağıdını geçirdi ben vergi dairesinden vergi parasnı mı öyle birşey tam anlamadım onu geri alabiliyormuşum bunun ne olduğunu söyleyebilirmisiniz ve aracın üzerimden düştüğünü satışın gerçekleştiğini nerden öğrenebilirim?.

tşk
saygılarımla...

Uzaklaştırılmış
24 Mart 2009; 18:28:14 

quote:

Orjinalden alıntı: dicey_celo

2006 nisan da sıfır toyota aldık 2 hafta önce 23000 e sattık araba kaskoluydu hala kaskosu devam ediyor ilk vergisini yatırdım ben istanbuldayım arabayı biri aldı bizden adanaya götürdü satış kağıdını geçirdi ben vergi dairesinden vergi parasnı mı öyle birşey tam anlamadım onu geri alabiliyormuşum bunun ne olduğunu söyleyebilirmisiniz ve aracın üzerimden düştüğünü satışın gerçekleştiğini nerden öğrenebilirim?.

tşk
saygılarımla...

aracınızın satış kağıdı (noter satışı)ile kaskonuzu ve trafik sigortanızı poliçeyi kestirdiğiniz acentenizden iptal ettirip kullanmadığınız gün kadar para iadesi alırsınız.

ayrıca vergi dairesi konusuna gelince ; sanırım şunu demişlerdir. Eğer aracınızın kasko bedeli nin % 5 i yıllık ödediğinizn toplam bandrol bedelini aşıyorsa bir alt kademeden bandrol ödemesi yapmanız gerekirdi. eğer öyleyse vergi dairesine bandrol parası fazla yatmış demektir. onun iadesini banka yoluyla size isde ederler. Ama bunun için bandrol ve kasko bedeline bakmak lazım. Bize tam model, marka ve motor gücünü yazarsanız bandrol indiriminden yararlanıp yararlanmadığınızın hesaplamasını yapıp ne yapmanız gerektiği konusunda sizi yönlendirebiliriz.

377 Mesaj
24 Mart 2009; 19:46:48 

birlik sigorta tarafından yapıldı kasko ve sigorta. araç 1.6 motor corolla idi.

tşk saygılarımla...

2 Mesaj
27 Mayıs 2009; 1:03:39 

Merhaba değerli arkadaşlar.Hayatımda ilk defa araba alıcam.Araba 2002 model clio 1.6 110 beygir .Bu arabayı üstüme alırken neler yapıcam nelere gidicem ne kadar para ödeyeceğim.aracın plakası 34 ve maltepeye kayıtlı ben üsküdardayım.Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür

Uzaklaştırılmış
28 Mayıs 2009; 19:41:47 

telefonlarımız 0216 349 03 53 - 349 85 64 isterseniz siz arayın yada iletişim numaranızı verirseniz bizde size ulaşıp gerekli bilgileri alıp size yardımcı olabiliriz efendim.

İyi akşamlar

quote:

Orjinalden alıntı: avramoski

Merhaba değerli arkadaşlar.Hayatımda ilk defa araba alıcam.Araba 2002 model clio 1.6 110 beygir .Bu arabayı üstüme alırken neler yapıcam nelere gidicem ne kadar para ödeyeceğim.aracın plakası 34 ve maltepeye kayıtlı ben üsküdardayım.Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür

4404 Mesaj
28 Mayıs 2009; 21:26:41 

iki sayfayı da okudum ama benim sorumun cevabını göremedim.yada farketmedim.

Ben ikinci el bir araç aldım. noter satışını yaptım.plakayı ve ruhsatı 20 gün sonra çıkaracağım. sigorta eski sahibinin üzerine.sigorta ve muayene bitiş tarihine 6 ay var. benim sigortayı kendi üzerime geçirmek için sürem ne kadar?

bir trafik polisi 1 ay süreniz olur demişti. kesin bilgi nedir?

ek: yola çıkacağım için üşenmeden emniyete gidip sordum ve geldim. görevli polis, noter satışından sonraki 1 ay boyunca eski sigortanın kullanılabileceğini söyledi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Lupara_ -- 29 Mayıs 2009; 0:36:57 >

40 Mesaj
30 Mayıs 2009; 16:35:12 

arkadaşlar kısmetse bu hafta araba alacam
araba 2007 honda cıvıc
fiyat:33-34 civarı
ortalama alım satım işlemleri ne kadar tutar yardımcı olursanız sevinirim.

98 Mesaj
3 Haziran 2009; 11:50:19 

arkadaşlar aracımı aldım nakil olacak
trafik şubesine gittim mail işlemi başladı dedi.
2 gün sonra dosyayı hazırlayıp gelin dedi.
dosya nedir içine neler konacak ve ben o evrakları nereden temin edecem.

yardımcı olursanız sevinirim.

"Kişi Söylediği Sözün Kölesi, Söylemediği Sözün Efendisidir. Hz.Ali"

202 Mesaj
4 Haziran 2009; 16:37:58 

Merhaba arkadaşlar, kullandığım araba abimin üstüne ve bugünlerde kendi üstüme alıcam ama sorum var..

abimin üstüne kaskolu araba ve 9. ayda bitecek kasko, ve ücreti ödenmiş durumda ben alınca ne olacak kasko ? kullanmadığı ayların parasınımı alacak veya nasıl benden nasıl devam eder?

şimdiden tşkr