Şimdi Ara

DVI-HDMI & HDMI-HDMI Görüntü Farkı Var Mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
1
Favori
38.564
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bende Ati X1900XT ekran kartı var DVI çıkışlı.

Bilgisayarı DVI-HDMI dönüştürücü ile panele bağlasam

birde fark edelimki HDMI çıkışlı bir ekran kartı ile HDMI-HDMI olarak bağlasam.

Görüntü kalitesi açısından arada fark olur mu ? Neden ?

Neden diyorum çünkü HDMI = DVI + aynı anda ses iletme diye biliyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• çıplak gözle farkedilir mi bilmiyorum ama HDMI DVI 'dan daha üstün olduğundan, HDMI-HDMI bağlantısı DVI-HDMI 'a göre daha iyi olsa gerek.
  • HDMI ile DVI baglantılarda goruntu kalitesinde hicbir farklılık olmaz. Ikisininde goruntu kodlaması tamamen aynıdır, HDMI'nın artısı ayrıca ses tasınabilmesine de imkan verebilmesidir.

Saygılar.

quote:

Orjinalden alıntı: joyberk

çıplak gözle farkedilir mi bilmiyorum ama HDMI DVI 'dan daha üstün olduğundan, HDMI-HDMI bağlantısı DVI-HDMI 'a göre daha iyi olsa gerek.
  • Hatta sadece görüntü taşındığından dvi bir parça daha iyi diyebiliriz, yalnız dikkat kablonun mutlaka DVI-D en azından DVI-I olmasına dikkat edin
  • quote:

Orjinalden alıntı: rg206

Hatta sadece görüntü taşındığından dvi bir parça daha iyi diyebiliriz, yalnız dikkat kablonun mutlaka DVI-D en azından DVI-I olmasına dikkat edin

dostum dvi-d ile dvi-i arasında ne fark var acaba ??

dostum mesela 3 tane gözüme kestirdim bunlara arasındaki fark ne acaba ?

http://www.amazon.com/Monster-DVI-2M-High-Definition-Interconnect-Meters/dp/B0001OHH5G/ref=pd_bbs_sr_1?ie=UTF8&s=musical-instruments&qid=1221236689&sr=8-1

işin ilginç tarafı metre arttıkça fiyat düşüyor bu durumda en iyi seçim kaç metre olmalı
    (metre arttıkça kayıpta artıyor diye biliyorum o açıdan soruyorum)

http://www.amazon.com/Monster-Cable-M1000DV-Meters-123165/dp/B0006I5I7G/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=electronics&qid=1221236689&sr=8-2

http://www.amazon.com/Monster-400-HDMI-DVI-123153/dp/B000H5DZT6/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=sporting-goods&qid=1221236689&sr=8-3

• Normal kullanımlarda veya çıplak gözle farkedileceğini zannetmiyorum ama mutlaka görüntü farkı vardır...
  • slm arkadaşlar bende DVI to HDMI kablo almak istiyorum LCD panelim full hd acaba linkteki kabloyu alsam bi problem olurmu mesela HD videolar indirmiştim onları bu kablo ile izlesek hd kalitesini yakalayabilirmiyiz ne dersiniz yani pahalı mı kablo almak lzım yardımcı olurmusunuz ? ? ?

http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?Categoryid=84120&Productid=bs4252
  • fark ediyor hocam hdmi-hdmi bağlantıda renkeler daha dolgun oluyor.
  • DVI>HDMI veya HDMI>HDMI bağlantı şekli görüntüde fark etmez, ikisi de dijital olarak taşır bilgiyi. HDMI'ın farkı yukardada belirtildiği gibi görüntü yanında ses de taşımasıdır. Yalnız görüntü taşımasında çözünürlük sınırı vardır, 1920x1080... DVI ise ses taşıyamamakla birlikte çözünürlük açısından çok daha fazla bir aktarıma izin verebilmektedir. 4000 küsüre bilmem kaç çözünürlük gibi. Ama her iki sistemde veri 1 ve 0 lar ile taşınacağından fark olmaz. Örneğin kaba bi örnek vermek gerekirse "kırmızı renk" "10110110" şeklinde iletilecekse DVI'da HDMI'da da bilgi o şekilde iletilir, bazı arkadaşlar fark ediyo demişler, onların bu doğru olmayan görüşlerine göre kırmızının "1101011010" gibi gitmesi lazım, e bu olmaz ya da akla ne geliyo "1" veya "0" değilde "1.5" "0.3" gibi değerlerle gidiyo, e o hiç olmaz. Sadece 1 ve 0, belki çok uzun kablolalamalarda problem olabilir ama bunu da tespit edip yazana rastlamadım. 15m kablo ile aynı sonuç alınıyor. Sonuçta kablo kaliteside çok önemli değil. O kablonun içinde "1" veya "0" bilgisi karşıya ya gider ya gitmez, giderse 1 veya 0 olarak gider.

Özetlersek DVI>HDMI ve HDMI>HDMI arasında görüntü bilgisini taşıma yönünden fark olmayacağından sonuç olarak da fark olmaz. DVI>HDMI kablolama maliyeti HDMI>HDMI kablolama maliyetine göre daha düşük olduğundan tercih edilebilir, ayrıca yeni laptop alacaklar veya HDMI çıkışlı kartı almay isteyecekler sadece bu çıkış için ekstra ücret ödeyecekler. Günümüz koşulları değerlendirildiğinde DVI>HDMI dönüşümü daha uygun gözükmektedir bana.

• quote:

Orjinalden alıntı: ogameci

quote:

Orjinalden alıntı: rg206

Hatta sadece görüntü taşındığından dvi bir parça daha iyi diyebiliriz, yalnız dikkat kablonun mutlaka DVI-D en azından DVI-I olmasına dikkat edin

dostum dvi-d ile dvi-i arasında ne fark var acaba ??

dostum mesela 3 tane gözüme kestirdim bunlara arasındaki fark ne acaba ?

http://www.amazon.com/Monster-DVI-2M-High-Definition-Interconnect-Meters/dp/B0001OHH5G/ref=pd_bbs_sr_1?ie=UTF8&s=musical-instruments&qid=1221236689&sr=8-1

işin ilginç tarafı metre arttıkça fiyat düşüyor bu durumda en iyi seçim kaç metre olmalı
    (metre arttıkça kayıpta artıyor diye biliyorum o açıdan soruyorum)

http://www.amazon.com/Monster-Cable-M1000DV-Meters-123165/dp/B0006I5I7G/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=electronics&qid=1221236689&sr=8-2

http://www.amazon.com/Monster-400-HDMI-DVI-123153/dp/B000H5DZT6/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=sporting-goods&qid=1221236689&sr=8-3

Dvi-D ile sadece digital veri aktarılabilir, Dvi-I ile hem digital hem de analog veri aktarılabilir, Dvi-A ile ise sadece analog veri aktarıldığından tercih etmeyin
    1-1,5 m. den sonra dvi kablonun çok kaliteli olması gerekiyor, aksi takdirde veri kaybı olabileceği söyleniyor bu yüzden 1-,1,5 m. nin üstünde bağlantı mecbur kalınmadıkça önerilmiyor.

• valla ben şu an 5m'lik DVI-DVI kablo ve DVI-HDMI dönüştürücü ile kullanıyorum, daha kısasını da denedim, benim gözüm bi fark göremedi. Çok da marka bişe almadım. Bu arada dayımda 1.5m'lik HDMI-HDMI kablo kullanıyodu, o da sonradan 15m'lik HDMI-HDMI kablo aldı. ona ilk sorduğumda buydu, yok canım hiçbi fark göremedim dedi kendisi...

işin bilimsel yönü ne diyor ve gerçekteki karşılığı nedir ona da bakmak lazım tabi. Yalnız dediğim gibi ben 5m'lik ile hiçbi sıkıntı yaşamadım. 5m de çoğu kullanıcı için fazla fazla yetecek bi uzunluk diye düşünüyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: leventen

HDMI ile DVI baglantılarda goruntu kalitesinde hicbir farklılık olmaz. Ikisininde goruntu kodlaması tamamen aynıdır, HDMI'nın artısı ayrıca ses tasınabilmesine de imkan verebilmesidir.

Saygılar.

quote:

Orjinalden alıntı: joyberk

çıplak gözle farkedilir mi bilmiyorum ama HDMI DVI 'dan daha üstün olduğundan, HDMI-HDMI bağlantısı DVI-HDMI 'a göre daha iyi olsa gerek.

Peki arkadaşım DVI-HDMI bağlantıda örneğin; Dizüstün' den LCD ye veri aktarırken sesi nasıl aktarıcaz ???
  • ya bnm ekran kartım geforce 8800 gtx weekran kartımda dvi çıkış var televizyonum ise panasonic th37pv70f laptopımda 1920*1080 çözünürlük kulanıorm acaba dvi-hdmi kablosuyla plamama full hd görüntü aktarabilir miyim bi de anlamadıım bi şey war 1920*1080 full hd çözünürlüü deilmi bnm plazmamda ise çözünürlük 1024*720 yazıyor e peki nasıl full hd oluyor piksel sıkıştırması mı yapıyo tv eğer öyleyse full hd izleyelim derken görüntü daha da bozulmaz mı şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi day_walker89 -- 15 Eylül 2008; 18:03:45 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: day_walker89

ya bnm ekran kartım geforce 8800 gtx weekran kartımda dvi çıkış var televizyonum ise panasonic th37pv70f laptopımda 1920*1080 çözünürlük kulanıorm acaba dvi-hdmi kablosuyla plamama full hd görüntü aktarabilir miyim bi de anlamadıım bi şey war 1920*1080 full hd çözünürlüü deilmi bnm plazmamda ise çözünürlük 1024*720 yazıyor e peki nasıl full hd oluyor piksel sıkıştırması mı yapıyo tv eğer öyleyse full hd izleyelim derken görüntü daha da bozulmaz mı şimdiden teşekkürler

yukarıda DVI ve HDMI olayını uzun uzun örneğiyle anlattım ama boşa gitti sanırım

neyse arkadaşım senin soruna gelince, bizim panasonicliler başlığında da yazmıştım, tekrarlıyım, bir panel kendi doğal çözünürlüğünün üstünde görüntü veremez. Yani kendi doğal çözünürlüğünün üstünde veya altında gelen sinyalleri mutlaka kendi çözünürlüğüne uydurur, upscale ve downscale işlemleri. Yalnız ekran kartının ayarlarından 1920x1080 değerini seçersen ekranın bu değerde bir görüntü vereceğini görürsün. Ama buna aldanma çünkü o kendi tabirimle, Y-FullHD, yani Yalancı FullHD

Diyeceksinki nasıl oluyor şöyleki, çok kabaca anlatayım diyelimki başlat menüsünü tuşunun yatay değeri 10 piksel olsun, senin ekran kartın o çözünürlüğe getirdiğin zaman o 10 piksellik başlat menüsü bilgisini 6 piksel gibi gönderiyo. Durum bundan ibaret. Yani detayında kayıp oluyor. Umarım anlatabilmişimdir. Panelinden maksimum kaliteyi alabilmen için mutlaka ama mutlaka panelinin kendi doğal çözünürlüğünde kullanman gerekir.

Umarım sorunu cevaplayabilmişimdir

• quote:

Peki arkadaşım DVI-HDMI bağlantıda örneğin; Dizüstün' den LCD ye veri aktarırken sesi nasıl aktarıcaz ???

ses için ayrı bir kablo alıcan onuda o şekilde halledicen dostum
  • quote:

Orjinalden alıntı: msaltik

quote:

ya bnm ekran kartım geforce 8800 gtx weekran kartımda dvi çıkış var televizyonum ise panasonic th37pv70f laptopımda 1920*1080 çözünürlük kulanıorm acaba dvi-hdmi kablosuyla plamama full hd görüntü aktarabilir miyim bi de anlamadıım bi şey war 1920*1080 full hd çözünürlüü deilmi bnm plazmamda ise çözünürlük 1024*720 yazıyor e peki nasıl full hd oluyor piksel sıkıştırması mı yapıyo tv eğer öyleyse full hd izleyelim derken görüntü daha da bozulmaz mı şimdiden teşekkürler

yukarıda DVI ve HDMI olayını uzun uzun örneğiyle anlattım ama boşa gitti sanırım

neyse arkadaşım senin soruna gelince, bizim panasonicliler başlığında da yazmıştım, tekrarlıyım, bir panel kendi doğal çözünürlüğünün üstünde görüntü veremez. Yani kendi doğal çözünürlüğünün üstünde veya altında gelen sinyalleri mutlaka kendi çözünürlüğüne uydurur, upscale ve downscale işlemleri. Yalnız ekran kartının ayarlarından 1920x1080 değerini seçersen ekranın bu değerde bir görüntü vereceğini görürsün. Ama buna aldanma çünkü o kendi tabirimle, Y-FullHD, yani Yalancı FullHD

Diyeceksinki nasıl oluyor şöyleki, çok kabaca anlatayım diyelimki başlat menüsünü tuşunun yatay değeri 10 piksel olsun, senin ekran kartın o çözünürlüğe getirdiğin zaman o 10 piksellik başlat menüsü bilgisini 6 piksel gibi gönderiyo. Durum bundan ibaret. Yani detayında kayıp oluyor. Umarım anlatabilmişimdir. Panelinden maksimum kaliteyi alabilmen için mutlaka ama mutlaka panelinin kendi doğal çözünürlüğünde kullanman gerekir.

Umarım sorunu cevaplayabilmişimdir

yani kısaca full hd çözünürlüünde kullanmayı denersem yani yalancı full-hd dielim kalitede kayıp yaşayacaım öle mi? bu arada forum da yeniyim henüs tüm topicleri okuamadım kusura bakmaın

• quote:

yani kısaca full hd çözünürlüünde kullanmayı denersem yani yalancı full-hd dielim kalitede kayıp yaşayacaım öle mi? bu arada forum da yeniyim henüs tüm topicleri okuamadım kusura bakmaın

elbette çünkü full çözünürlüğü kırpacak senin ekran çözünürlüğüne uyarlayacak
  • quote:

evet aynen öyle dostum, o yüzden dediğim gibi panelin kendi doğal çözünürlüğü...
  • çokkk teşkürler son bişi daha sormak istiorm bu panasonic re-master işlemcinin özelliği ne görüntü kalitesi çok farkediyor mu bu işlemcide?
  • quote:

çokkk teşkürler son bişi daha sormak istiorm bu panasonic re-master işlemcinin özelliği ne görüntü kalitesi çok farkediyor mu bu işlemcide?

inanki o tarz kağıt üstündeki bilgileri çok fazla değerlendirmiyorum, gözümün gördüğün önemli
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.