Şimdi Ara

## AMD'nin 45nm Phenom İşlemcileri İçin Yol Haritası Belirdi ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
2.119
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD'nin 45nm Phenom İşlemcileri İçin Yol Haritası Belirdi ##

AMD'nin 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanmakta olan Deneb kod adlı masaüstü işlemcileri için merak edilen sorular yanıt bulmaya devam ediyor. Zira son günlerde "ne zaman çıkacağı" tartışılan işlemciler için AMD'nin gün ışığına çıkan yeni bir döküman aydınlatıcı bilgiler içeriyor. Görüldüğü kadarıyla şu an için EVT yani mühendislik onay safhasında olan 45nm Phenom örnekleri için önümüzdeki aylarda DVT yani tasarım onay safhası başlayacak ve devamında ise işlemciler lansmana hazır hale gelecek. Lansman içinse AMD'nin iki önemli etkinliği planladığını görüyoruz ki bunlar 8 Ocak'ta Las Vegas'ta başlayacak olak CES " Tüketici Elektroniği Fuarı" ve Mart ayında Hannover, Almanya'da yapılacak olan Cebit '09. Kısacası AMD'nin 45nm Phenom işlemcilerinin yaygınlaşması en azından mevcut plan dahilinde 2009'un ilk aylarını bulacak gibi görünüyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• AMD 2008'i kapatmış görünüyor. Son çeyrek diye diye umutlanmıştık ama o da olmadı.

Ahh amd ahh
  • Bak en sonda ne yazıyor "working plan; subject to change"

Çalışma planı; her an değişebilir.

Yani kesinlik yok. Bu belgenin tarihi nedir? O da önemli.
  • yaw herseyine ok de amd bu kadar gecikme yakısmıor :D ayrıca intel onde olamsına ragmen dahada ilerlior amd ise ondeymis gibi sanki gecikmeler oluor tmm kolay deilde ne bilim biraz daha gayret bea
  • quote:

Orjinalden alıntı: sys64

yaw herseyine ok de amd bu kadar gecikme yakısmıor :D ayrıca intel onde olamsına ragmen dahada ilerlior amd ise ondeymis gibi sanki gecikmeler oluor tmm kolay deilde ne bilim biraz daha gayret bea

Hocam Türkçe derslerini nerede aldınız çok merak ediyorum , bilgi verirseniniz memnun olurum.

Aceleye gerek yok , İyi iş çıkarsın , 2009 olsun
  • quote:

Orjinalden alıntı: Z-DGİ

quote:

yaw herseyine ok de amd bu kadar gecikme yakısmıor :D ayrıca intel onde olamsına ragmen dahada ilerlior amd ise ondeymis gibi sanki gecikmeler oluor tmm kolay deilde ne bilim biraz daha gayret bea

Hocam Türkçe derslerini nerede aldınız çok merak ediyorum , bilgi verirseniniz memnun olurum.

harbiden ya bu ne artık

•  ## AMD'nin 45nm Phenom İşlemcileri İçin Yol Haritası Belirdi ##

ben mi yanlis anladim yoksa bu adamlar 95w ddr2 am2+ 4 cekirdek cikarmayacak mi?9550'nin 45nm'si bu sekilde olmali ama onun da black'i cikmaz tahminim.125w desteklemeyen am2+ anakart sahipleri icin hos olmayacak bence bu durum.
  • Acele etmeyelim arkadaşlar ben etmiyorum ne acelesi var... Varsın geç olsun güç olmasın taş gibi olsun inteli ezsin... Fiyatlar düşsün rekabet kızışsın
  • Her an değişebileceği söz konusu. Ama ilk masaüstü örnekleri 2008'de gelecek gibi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Z-DGİ

quote:

Arkadaş habere değil kafasında ki olan şeye odaklandığı için böyle yazmış...
    Gereksiz yorum yapan biri daha, önümüzdeki günlerde kendini daha da belli eder...

• arkadaşlar daha 4 çekirdeğe yavaş yavaş geçiliyor geç olsunda güç olmasın şahsen geç çıkmayacak ama
  • amd işi daha çabuk toparlasa iyi olucak
  • Amd çok sessiz geliyor. Aynı 48XX serisi gibi yine darbe planlıyor.
    Zaten intelde içine bellek kontrolcüyü koydu, onu 1 yıl oyalandırır.
    2009 amd nin cpu yılı olacak gibi görünüyor.
    cpu + gpu da da notebook ve minibooklar tamamdır.
    atom a rakip dicem ama zaten athlon 2000 o işi bitirdi. firmalar nasıl anlaşmış bilinmez ortalarda kullanan yok. hep uyuz celeron la minik atom
  • 45nm'ye geçişle birlikte neden tdp ler düşmüyor anlamış değilim... o halde nedir bu nanometrik küçülmenin esprisi sadece dia'da yer açmak mı??? 10nm ye geçtiklerinde de sanırım bu tdp ler hep aynı olacak 95-125... ben açıkcası AMD den 45nm ye geçişle birlikte daha iyi bir tdp seviyesi bekliyordum...
  • 45nm 45W quadcore bile söz konusu, çıkacak denilen ürünlerden,
    nanometrik küçülme bu bakımdan iyileştirmeler getirse de,
    en nihayetinde chipte iyileştirmeler gerekiyor o nanometredeki maksimum enerji verimini almak için,
    yani başka revizyonlarda düzeltirler,
  • birileri yine amd ye umut bağladı sanki her sene böyle sonrası hayal kırıklıgı
  • AMD'ye umut bağlamak gerekiyor aslında. Arada rekabet olması için. Kaldı ki AMD üzerinde şu sıralar gerçekten büyük bir baskı var. Birileri o kadar fazla ki aslında AMD bu nedenle iyi şeyler yapmalı. Yoksa kimse 200$ altında dört çekirdek (doğal ya da değil) alamazdı. Kaldı ki güzel bir işlemci serisi çıkartırsa gayet de iyi olur.

Sonuç ne olur? (Varsayım kurguları yaparsak);

1) AMD çok güzel bir kaç işlemci çıkarır ve performansı da gayet yerinde olur. Dengi Intel işlemcileri ile rahatça baş eder; Intel indirim yapar...
    2) AMD bekleneni yine tam olarak veremez çıkardığı işlemciler dengi Intel'ler karşısında çok iyi sonuçlar vermez; AMD basamak kaydırır ve indirim yapar...
    3) Bu iki durum birbirine bağlantılıdır iki firma da rekabet ve daha fazla satma amacıyla (45nm nispeten düşük maliyet) diğer şirketin indirimine karşılık verir...

Bu üç durumda şirketler yine kazanacak belki ama kullanıcı da kazanır. Çünkü fiyatı söz gelimi 200$ olan bir işlemci 150$ ya da civarına düşer ve o işlemciyi almak isteyen kullanıcı rahat rahat alabilir. Para cebimizden çıkıyor ama daha fazla vermiyoruz.

• nehalem'in 2.6 ghz olani 280 dolarli bir sey olacakti sanirim ve indirim de olabilir.nehalem sistem toplamak anakartiydi ramiydi derken baya tuzlu olur ve iddiasina bile girdim fsb oc olmayacak o islemciler.gene de performansli olabilir, yeni olmasinin da etkisiyle almak isteyenler olabilir.amd'nin cikaracagi islemcilerde avantaji anakart ve ram degisimi gerekmemesi, oc kabiliyeti ya da yuksek mhz'lerde gelmesi ve fiyat tabii.ancak urun cesitliligi olmali ki mevcut am2+ anakart sahipleri bu islemcilere ilgi gosterebilsin.bu 125w olayindan ben hala cekiniyorum subatta martta cikmasi problem degil.
  • quote:

Gerçi siz yanılmıyorsam 133 MHz tartışması yapıyordunuz.

133 134 meselesi degil de 22*186-187 olur demisti C&Q ben de o zaman extremlere ne gerek var demistim.ram kontolculu islemcinin oc olayinda ram oyunu bozar ben ona guveniyorum.1.7v verip 1800 mhz mi yapmislar yazidan okudum problem yapabilir.1.64v'de 1333'luk rami 1600 yapmislar bu iyi bak 1333'un calismasi yani.ddr3 800 1066'dan iyidir.
  • amd nin sabır taşı ürettiğini biliyoruz
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.