Şimdi Ara

Ön Çapraz Bağ Yırtılması (7. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
1.879
Cevap
60
Favori
353.331
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun. Ben bundan 3 yıl önce menisküs ,1,5 yıl önce de öçb ve tekrar menisküs ameliyatı oldum. Şu anda psikolojik bunalım içindeyim dizimin tam anlamıyla iyileşip iyileşmediğini bilemiyorum. Çünkü ameliyatımı askeri hastanede gerçekleştirdiler.Doktorumla görüşemedim. Şu anda dizimden kütür kütür sesler geliyor ve elimle az bastırdığımda tekrar dönecek gibi oluyor. Belki 10 tane doktora gittim hiçbiri net konuşmuyor. Merak ettiğim bu normal mi? hala dizde boşluk olması ve ses gelmesi? Cevabınız için teş ederim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: rodondo

Selam arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun. Ben bundan 3 yıl önce menisküs ,1,5 yıl önce de öçb ve tekrar menisküs ameliyatı oldum. Şu anda psikolojik bunalım içindeyim dizimin tam anlamıyla iyileşip iyileşmediğini bilemiyorum. Çünkü ameliyatımı askeri hastanede gerçekleştirdiler.Doktorumla görüşemedim. Şu anda dizimden kütür kütür sesler geliyor ve elimle az bastırdığımda tekrar dönecek gibi oluyor. Belki 10 tane doktora gittim hiçbiri net konuşmuyor. Merak ettiğim bu normal mi? hala dizde boşluk olması ve ses gelmesi? Cevabınız için teş ederim...

1,5 sene oldum ameliyat olalı bendende sesler geliyor banada doktor kesinbişey konuşmuyor
  • arkadaşlar iyi günler, Yaşım 40, yaklaşık olarak 15 sene önce çapraz bağlarım bir motor kazasında koptu. O tarihlerde ameliyatlar bu kadar çeşitli değildi. İmkanlarımda sınırlıydı. Ancak şu anda ameliyat olmak istiyorum. Şu anda rahat bir şekilde ağrım olmadan yürüyebiliyorum. Dikkatli bir şekilde koşabiliyorum. Teknoloji ilerlediği için şu anda bu ameliyatın daha basit olduğunu düşünüyorum. Benim merak ettiğim konu, ameliyat başarısız olduğu taktirde, sakat kalma ihtimali yada ayakta aksama ihtimali var mı. Bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgilendirirse sevinirim. İyi akşamlar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: naybjk

arkadaşlar iyi günler, Yaşım 40, yaklaşık olarak 15 sene önce çapraz bağlarım bir motor kazasında koptu. O tarihlerde ameliyatlar bu kadar çeşitli değildi. İmkanlarımda sınırlıydı. Ancak şu anda ameliyat olmak istiyorum. Şu anda rahat bir şekilde ağrım olmadan yürüyebiliyorum. Dikkatli bir şekilde koşabiliyorum. Teknoloji ilerlediği için şu anda bu ameliyatın daha basit olduğunu düşünüyorum. Benim merak ettiğim konu, ameliyat başarısız olduğu taktirde, sakat kalma ihtimali yada ayakta aksama ihtimali var mı. Bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgilendirirse sevinirim. İyi akşamlar...

hocam geçmiş olsun bu ameliyatlar sık ve rutin yapılan bir ameliyat türüdür.Ama her ameliyatta risk vardır şimdi zaten kapalı ameliyat yapıldığı için daha da kolaylaştı ama 40 yaş üzeri sporcu değilseniz önermezler ameliyat sonrası 20 yaşındaki birinin aktif yaşama dönmesiyle 40 yaşında birinin dönmesi arasında fark olucaktır.Ama iyi bir fizik tedaviyle sorunsuz atlatılabilinir bence iyi bir ortopedi doktoruna danışmanız sizin için daha faydalı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertydkçi -- 29 Ekim 2011; 0:19:51 >
  • "Arkadaşlar 2010 nisan ayında turnuva maçında sağ dizime aladığım darbe ile sakatlandım ...sonrasında aşağıdaki mr sonuçları ve üç ayrı doktorun (fatih üni. has.-ankara üni. spor hek.-Çağ has.) muayeneleri sonucunda iç yan ve ön çapraz bağlarda yırtık olduğı tespit edildi...3 haftalık fizik tedavi sonrasında ise 3 ay boyunca spor salonuna dizimi kuvvetlendirmek için gittim...ağustos ayının başında tekrar kontrole gittiğim de bana (sağlam dizimin 0,5cm esnek iken diğer dizim 1,5cm açıldığını ama) diz kaslarımın çok kuvvetli olduğunu ameliyata gerek olmadığını yavaş yavaş spor(aktif) yapmaya başlamamı söylediler...(sağlam dizim 0,5cm esnek iken diğer dizim 1,5cm açıldığını ama)

önce bir iki voleybol ve basketbol maçı yaptıktan sonra üçüncü maçta basketbol oynarken ribound alıp yere indiğim sırada aynı dizim ayak bileğindeki burkulma hissiyle döndü...şişme oldu ertesi gün ank.spor.hek. doktoruma gittim ve bana yumuşak doku zedelenmesi olduğunu moral bozmam gerektiğini söledi...ama olmuyor işte sanki hep benzer sıkıntı ile karşılaşacağımı hissediyorum...

şimdi spor yaparken dizlik takmayı bir çok doktor tavsiye etmiyor ama güven eksikliğini gidermek için sadece maç esnasında kullanılması yanlış mı olr? bu tür sorunlarla karşılaşan var mı acaba?

bu sakatlığın psikoloijk sıkıntısı da ayrı bir sorun arkadaşlar"

2010'nun nisanında ilgili bir forumda bunları yazmışım arkadaşlar peki ya sonra neler oldu?

ameliyata gerek görmediler bacak kaslarım kuvvetli olduğu için üstesinden fizik tedavi ile gelebileceğim söylendi. çalıştım hem de sıkı yaklaşık 9 ay sonra sanırım 3. maçımdı; altı pas içinden neredeyse bomboş kale varken üstten auta hem de ayak içiyle dışarı attım topu o birşey değil vuruşun hemen sonunda ayağımı yere basdığımda tekrar dizim döndü ve kendimi yerde buldum bu sırada çelik destekli dizlik de takılıydı...kısa bir süre sonra bir kez daha iş yerinde basit bir dönüşümde dizim resmen olduğu yerde burkuldu ki çektiğim acının hiç bir önemi yok ama psikolojik olarak yarattığı hasarı anlatamam...ilk yaptığım iş ankarada konusunda uzman olan Asım Kayaalp hocaya muayene olmak oldu ardından da 24.04.2011 tarihinde ameliyat oldum...6 ay (bu süre içinde olanları merak eden arkadaşlar varsa anlatabilirim) bitti dizimde hala ameliyat öncesi kadar olmasa da esneklik söz konusu, bugün de kontrol sonucunda hoca durumun normal olduğunu ancak futbol vb. spor türleri için erken olduğu 3 ay daha güçlendirmeye devam etmem gerektiğini söyledi. 3. ayın sonunda devam ederse küçük bir operasyon ile sorunu çözebileceğimizi söyledi. nerede çıktı bu 3 ay? nedir bu küçük operasyon?

hocama güveniyorum ayrıca bu konuda çok okudum araştırma yaptım durumun hastadan hastaya değişebileceğini biliyorum ama derdim var işte...bu sakatlığın atlatılması için terapinin bile gerektiğini düşünmeye başladım arkadaşlar moral bir gidiyor bir geliyor...her ne kadar burası bir forum da olsa aynı sıkıntıyı çeken arkadaşların bunları paylaşması çok güzel, ön ayak olan arkadaşlara da teşekkür ederim....buarayı daha yeni buluduğumu da söylemek isterim
    ayrıcahttp://oncaprazbag.com eski tarihli yazılar var ama ilgilenen arkadaşlar bakabilir.

herkese geçmiş olsun ameliyat olan arkadaşlar da azmetmekten vaz geçmesin! ameliyat yaklaşık 2 saat ama sonrası aylarca emek istiyor
  • Arkadaşlar herkese merhaba.. ben yaklaşık 17 gün önce motorsikletten düşerek kaza yaptım. bir çok takla attım havada ve yerde son anda farkettim ki sol ayağım dizimden yaklaşık 15 derece dışa doğru kitlenmişti,ben soğuk kanlılığımı koruyarak ayağımı olayın şoku ile yerine oturttum. herkes gibi bende elli kere düşündüm başıma bu nereden geldi diye :) hemen hastaneye kaldırıldım doktor film istedi kırık ve çıkık olmadığı tespit edildi ardından ayağımda şişlik başladı soğuk uygulama ve bandaj verdi bunları 20 gündür uyguladım istanbulda bağcılarda bir özel hastanede çektirdiğim mrc sonucuna göre dizimde ön bağ zedelenmesi var yani tam anlamı ile yırtılmamış dizim hareketini tam yapamıyor bölgesel şişlik kaldı ağrılı bir dönemdi.bir hafta dizlik verdi dr. onu takacağım hareket etmeden (şuan uyguluyorum) bir hafta sonunda bana fazla üzerine durma diyecektir ama ben halkdanları eğitmenliği yaptığım için ameliyat olmak zorundayım çok büyük psikolojik etkisi var devamlı tekrar olurmu diye bi korku ile yaşamak istemiyorum. biraz uzun süreç olacak ama geleceğm için bunu yapmalıyım.. herkese geçmiş olsun şimdiden allah kimseye acı yaşatmasın.. acil şifalar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kulee

Arkadaşlar herkese merhaba.. ben yaklaşık 17 gün önce motorsikletten düşerek kaza yaptım. bir çok takla attım havada ve yerde son anda farkettim ki sol ayağım dizimden yaklaşık 15 derece dışa doğru kitlenmişti,ben soğuk kanlılığımı koruyarak ayağımı olayın şoku ile yerine oturttum. herkes gibi bende elli kere düşündüm başıma bu nereden geldi diye :) hemen hastaneye kaldırıldım doktor film istedi kırık ve çıkık olmadığı tespit edildi ardından ayağımda şişlik başladı soğuk uygulama ve bandaj verdi bunları 20 gündür uyguladım istanbulda bağcılarda bir özel hastanede çektirdiğim mrc sonucuna göre dizimde ön bağ zedelenmesi var yani tam anlamı ile yırtılmamış dizim hareketini tam yapamıyor bölgesel şişlik kaldı ağrılı bir dönemdi.bir hafta dizlik verdi dr. onu takacağım hareket etmeden (şuan uyguluyorum) bir hafta sonunda bana fazla üzerine durma diyecektir ama ben halkdanları eğitmenliği yaptığım için ameliyat olmak zorundayım çok büyük psikolojik etkisi var devamlı tekrar olurmu diye bi korku ile yaşamak istemiyorum. biraz uzun süreç olacak ama geleceğm için bunu yapmalıyım.. herkese geçmiş olsun şimdiden allah kimseye acı yaşatmasın.. acil şifalar...

ameliyatta sorun yok,ama herkezin dediği gibi birdaha koparsa ozaman sıkıntı olur(yani motor dan kurtul) bende Halkdansları öğretmeniyim ameliyat olalı 1,5 sene oldu .öğretmenlik yaparsın sorun olmuyor amam aktif dans edemezsin sanırım yinede dr. ile konuş
  • Son zamanlarda uykudan uyandıracak kadar şiddetlenince dizimdeki ağrı, Devlet Hastanesi ortopedi polikliniğine gittim. MR sonrası menisküs teşhisi kondu ve 3 ay sonraya operasyon için gün verildi.
    İnternette araştırmalarım ve seyrettiğim videolar bana bu operasyonun hiç de iç açıcı olmadığını gösterdi. Doktorun verdiği ağrı kesiciler işe yarıyor. Sadece uzun süreli oturma durumunda ağrı şiddetleniyor ve ayağa kalkınca ağrı geçiyor. Ayrıca bacağımda kilitlenme de olmuyor. İşim gereği saatlerce oturma zorunda kaldığım için ağrı son 2 yıldır vardı. Ama son zamanlarda bacak kaslarıma ağırlık çalışması yapınca uykudan uyandıracak kadar şiddetlendi. Ofisde 1 saat oturma ağrının başlamasına yetiyordu. Aktif bir sosyal hayatım yok hatta sedantal yaşadığımı söyleyebilirim.
    Ameliyat olup olmama konusunda kararsızım. Ameliyat olmalı mıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burak[Alper] -- 22 Aralık 2011; 17:47:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Burak[Alper]

Son zamanlarda uykudan uyandıracak kadar şiddetlenince dizimdeki ağrı, Devlet Hastanesi ortopedi polikliniğine gittim. MR sonrası menisküs teşhisi kondu ve 3 ay sonraya operasyon için gün verildi.
    İnternette araştırmalarım ve seyrettiğim videolar bana bu operasyonun hiç de iç açıcı olmadığını gösterdi. Doktorun verdiği ağrı kesiciler işe yarıyor. Sadece uzun süreli oturma durumunda ağrı şiddetleniyor ve ayağa kalkınca ağrı geçiyor. Ayrıca bacağımda kilitlenme de olmuyor. İşim gereği saatlerce oturma zorunda kaldığım için ağrı son 2 yıldır vardı. Ama son zamanlarda bacak kaslarıma ağırlık çalışması yapınca uykudan uyandıracak kadar şiddetlendi. Ofisde 1 saat oturma ağrının başlamasına yetiyordu. Aktif bir sosyal hayatım yok hatta sedantal yaşadığımı söyleyebilirim.

Menisküs ameiyatı çaptaz bağ ve kıkırdak dokuya göre çerez gelir. Bence sorun olmaz ol ,ama Dr. Danış yinede
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kafkasdans

quote:

Orijinalden alıntı: Burak[Alper]

Son zamanlarda uykudan uyandıracak kadar şiddetlenince dizimdeki ağrı, Devlet Hastanesi ortopedi polikliniğine gittim. MR sonrası menisküs teşhisi kondu ve 3 ay sonraya operasyon için gün verildi.

Menisküs ameiyatı çaptaz bağ ve kıkırdak dokuya göre çerez gelir. Bence sorun olmaz ol ,ama Dr. Danış yinede

Kafkasdans kardeş msj görünce aklıma geldi sen kıkırdak ameliyatı flan olcam diyodun çapraz bağ ameliyatından sonra nası oldun merak ettimde düzelmiştir iyisindir inşallah...
  • Yok be abi ameliyat falan olmadım bu nisan çaprazbağ ameliyatı olalı 2 sene olcak.sonuç olarar ağrılar devam tabi çok yavaş iyileşiyor heralde 3-5 sene sürer ,200m koşamıyorum daha ağrımaya başlıyor birde kilo aldım.. saygılar
  • Acl yada pcl tam rupturunde mutlaka operasyon olunmalidir kendiliginden iyilesme ihtimali cok dusuktur cunku yuk binen bir eklemdir. Ancak kismi ruptur yani kismi yirtik durumunda derecesine bagli olarak egzersiz ve istirahatle birlikte sicak soguk uygulama ile iyilesebilir ama iyilesmeme durumunda oncesinde ve sonrasinda fizik tedavi almak sartiyla ameliyat olunur. Her iki durumda da egzersiz olmadan tam duzelme cok zordur. Esas olani biraz fizik tedavi ve devaminda dikkat ederek egzersiz ev programidir..
  • Benim rapor bu:
     Ön Çapraz Bağ Yırtılması

Doktor milletine özellikle operason dedi mi pek güvenmiyorum. Bence birçoğu operasyon meraklısı
  • Bazi cerrahlarda operasyon icin cok gerekli olmasa da op olmasi lazm durumu oluyor tabi bu konudaki tavsiyem ayni branstan 2 yada 3 ortopediste danismanizdir.. Raporunuz cok ic acici gorunmuyor tabiki fiziki durum degerlendirmesine bakilmasi lazim ancak artroskopik diz op.lari artik post op 2 gun sonravtoparliyo ve 2 hf. Lik ftr sonucu gayet iyi oluyor.. Bekledikce dejenerasyon artar ve op daha zorlasir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kafkasdans

Yok be abi ameliyat falan olmadım bu nisan çaprazbağ ameliyatı olalı 2 sene olcak.sonuç olarar ağrılar devam tabi çok yavaş iyileşiyor heralde 3-5 sene sürer ,200m koşamıyorum daha ağrımaya başlıyor birde kilo aldım.. saygılar

Anladım çok geçmiş olsun halledersin bende de hafif sanki kutlemeler böyle oynamalar oluyo gibi ama normal diye düşünüyorum 1,5 sene oldu benimde onun haricinde bi problem yok koşmamda ani dönüşlerde flan bence bu sakatlık aşılmayacak bi problem değil bence psikolojik yönü daha fazla ve yıkıcı oluyo tekrar geçmiş olsun...
  • arkadaşlar hepinize geçmiş olsun. 1-2 sene önce halı saha maçı yaparken ters basınca dizim döndü ve doktora gittim bağ kopmuş dedi yat hemen ameliyat edelim dedi. ben doktora güvenmediğim için bi üniversite hastanesinde ameliyat olmak için yaz tatilini bekledim. 5-6 ay kadar dizimi bükemedim dizimin üstüne tam olarak oturamadım. dizim boşlukta gibi oluyordu. her neyse üniversite hastanesi de dahil bir kaç hastaneye gittim doktorlar "biz buraya yapay bir bağ dikeceğiz 10 sene sonra nasıl bir problem çıkacağını tahmin edemeyiz. eğer sporcu değilsen hayatını idame ettirmene yeter bu ayak" dediler. ben de ameliyat olmadım gerçekten de ayağımın sıkıntısı kalmamıştı 5-6 aydan sonra. ancak dün voleybol oynarken zıpladığımda yine aynı ayağımın üzerine basma gafletinde bulundum ve diz yine döndü. doktora gittim mr çektirdik rapor çıkmadı ama doktor cd ye bakarak yine bağ kopmuş, iyi bir üniversite hastanesine git ve ameliyat ol dedi.biz eskiden ameliyat önermiyorduk(sporcu değilsen) ama 50-60 yaşına geldiğinde kemiklerin eklemlerin sağlığı açısından ameliyat olmanı öneriririm dedi. yarın da mr raporu çıkacak kesinlik açısından onu da doktora göstericem. kısmen okuduğum kadarıyla çoğunuz ameliyat olmuşsunuz ancak dediğim gibi ben sporcu değilim. 40 yılın başı bir halı saha maçı yapardım ondan vazgeçtim. 40 yılın başı bi voleybol oynayım dedi. artık bütün sporlardan vazgeçtim. ameliyat olmalı mıyım sizce? ayrıca bana doktor yapay bir bağ dikileceğini söylemişti. ama bir kaç arkadaş dizin arkasını açıp oradan bişeyler alındığını yazmış. bu konuda da beni bilgilendirirseniz sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gok_tenri

arkadaşlar hepinize geçmiş olsun. 1-2 sene önce halı saha maçı yaparken ters basınca dizim döndü ve doktora gittim bağ kopmuş dedi yat hemen ameliyat edelim dedi. ben doktora güvenmediğim için bi üniversite hastanesinde ameliyat olmak için yaz tatilini bekledim. 5-6 ay kadar dizimi bükemedim dizimin üstüne tam olarak oturamadım. dizim boşlukta gibi oluyordu. her neyse üniversite hastanesi de dahil bir kaç hastaneye gittim doktorlar "biz buraya yapay bir bağ dikeceğiz 10 sene sonra nasıl bir problem çıkacağını tahmin edemeyiz. eğer sporcu değilsen hayatını idame ettirmene yeter bu ayak" dediler. ben de ameliyat olmadım gerçekten de ayağımın sıkıntısı kalmamıştı 5-6 aydan sonra. ancak dün voleybol oynarken zıpladığımda yine aynı ayağımın üzerine basma gafletinde bulundum ve diz yine döndü. doktora gittim mr çektirdik rapor çıkmadı ama doktor cd ye bakarak yine bağ kopmuş, iyi bir üniversite hastanesine git ve ameliyat ol dedi.biz eskiden ameliyat önermiyorduk(sporcu değilsen) ama 50-60 yaşına geldiğinde kemiklerin eklemlerin sağlığı açısından ameliyat olmanı öneriririm dedi. yarın da mr raporu çıkacak kesinlik açısından onu da doktora göstericem. kısmen okuduğum kadarıyla çoğunuz ameliyat olmuşsunuz ancak dediğim gibi ben sporcu değilim. 40 yılın başı bir halı saha maçı yapardım ondan vazgeçtim. 40 yılın başı bi voleybol oynayım dedi. artık bütün sporlardan vazgeçtim. ameliyat olmalı mıyım sizce? ayrıca bana doktor yapay bir bağ dikileceğini söylemişti. ama bir kaç arkadaş dizin arkasını açıp oradan bişeyler alındığını yazmış. bu konuda da beni bilgilendirirseniz sevinirim.

1-2 Sene önce Ameliyat olsayınız tahminim şimi çok rahat ederiniz .
  • dün akşam halısaha maçında topla haraket yapıyorken sağ ayağımı yere güçlü bir şekilde bastım ve ani bir ağrıyla birlikte kıtırt diye bir ses geldi.şimdi doktordan geldim elle muayene yaptı ve röntgen çektirdi kırık çıkık yok dedi ama öçb veya menisküsde zedelenme olabilir dedi.biraz ödem varmış haftaya mr çektireceğim.zedelenmenin de tedavisi öçb yırtılması gibi illa ameliyat mı gerekiyor.eğer öyle artroskopi olan varsa istanbulda nerde oldu ve maliyeti ne kadar. bilgi verirseniz çok sevinirim.
  • buradaki doktorlar ön çapraz bağının ilk koptuğu zaman da şimdi de diz şişken yani ödem varken hemen mr çektirmeye gönderiyorlar. ben bu doktorları çözemedim gitti arkadaş
  • mr raporum
    Tibbi-femoral ve patello-femoral eklem ilişkileri doğal izlenmiş olup eklem mesafelerinde artiküler effüzyon izlenmiştir.İnceleme alanına giren kemik yapıların kortiko-medüller sinyalleri tabidir.Eklem kıkırdaklarının bütünlükleri ve sinyalleri korunmuştur.
    Dış menisküs serbest uçta radial yırtık ile uyumlu vertikal sinyal izlenmiş olup menisküs ön bölümünde lineer horizantal komponent izlenmektedir.İç menisküs arka bölümünde grade 2 dejeneratif sinyal izlenmiştir.Ön bölüm sinyali tabiidir.
    Çapraz ve yan bağların, quadriseps tendonu ve patellar tendonun bütünlükleri,kalınlıkları ve sinyalleri doğal izlenmiştir.Diz eklemi çevresinde kasların ve cilt altı yağlı dokuların sinyalleri normaldir.

YORUM:
    *artiküler effüzyon
    *dış menisküste horizontal komponentli radial yırtık

dış menisküsü yırtmışız allahtan bağlarda sıkıntı yok.doktorla görüştüm yırtık kısmı alacağız dedi cuma günü büyük ihtimalle artroskopi olacağım fiyatıda çok uyguna geldi.

daha önce sadece menisküs ameliyatı olan varsa ameliyat sonrasını anlatabilir mi fikir sahibi olmam açısından?
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.