Şimdi Ara

Ön Çapraz Bağ Yırtılması (73. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
1.880
Cevap
60
Favori
353.872
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7172737475
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    şöyld bir duurm var her sigortanin muafiyet şartlari varmiş genellikle diz ve menuskusu 1 yil içinde karşilamiyolarmiş, ama yaptiran arkadaşlarda var
  • arkadaşlar ön çapraz ameliyatı olup normal yürümeye aksamadan ne zaman başladınız..
    ve ameliyatın dize verdiği hisden ne zaman kurtuldunuz...
  • tugrulkolay T kullanıcısına yanıt
    Menisküs onarımı oldu ise yürüme 2 aydan önce düzelmez. Olmadı ise sadece öçb ise 5 hafta sürer . Ameliyat hissini unutamazsın delinip kesilen yer illa ki hissedersin ama 1 yıldan sonra alışırsın varlığına

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Meniskuste onarim oldu benim.
    46 gunumdeyim aksayarak yuruyorum ben. 6 haftalik fizik tedavim bitti.. ayagimi popoma degdirmeme 2 parmak kaldi 3 bucuk kilo ile egzersizleri 15er kez 2 set yapiyorum..ama artik normal yurumeye gecip psikolojik olarak rahatlamak istiyorum..
    insallah 2 ay sonunda normal yuruyuse gecerim.. herkeze tekrardan gecmis olsun
    Cok gecmis olsun kardesim benimde meniskusum onarildi mart 2 de ameliyat oldum mart 30 da 2 koltuk deyneğimine doktor biraktirdi. Bana egzersizlerini yapmaya calis ama muhakkak yüz ve bisiklet dedi bisikleti yapmiyorum ama yuzmeye devam eski haline gelmedi hala hafif aksak yuruyorum bazen yanimdakiler anliyor. Ama bazen insalar anlamiyor yorulunca ritimini kaybedip aksamaya basliyor. Egzersizleri eksiz yapmama ragmen odem gitmeden once kaybolmuyor kaslarim sukurler olsun kaybim yok diyordum. Simdi odem gitti ve ayak resmen cocuk bacagi gibi kalmis ama artik kaslar sismeye basladi toparlaniyor sizinde toparlanir hocam sorun yapmayin. Bana fizik tedavi vermediler neden vermediler onuda anlamadik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sindirgi -- 21 Nisan 2015; 0:14:05 >
  • sindirgi S kullanıcısına yanıt
    Gecmis olsun kardes saool bilgiler icin.. bence Fizik tedavi almaman ilginc gercekten.. kaslari eski haline getirmek icin sart diye biliyorum.. egzersizleri aksatmadan yapiyorum... sokakta bisiklete binmeyede dun basladim.. yuzmede iyi geliyomus ama ole bi imkanim yok simdilik.. sislikler var bende de hala indikce dizdeki hareket artiyor gibime geliyor.. bende 3 martta oldum ameliyat.. ertesin gun bastirildim ve degneksiz gecirdim sureci 6 gun fizige yollandim ve 6 hafta tedavi gordum.. simdi ise sabah aksam egzersiz yapiyorum.. son bir haftadir ayagimin iyiye gittigini hissetmeye basladim.. ama artik gercektende normal yurumek istiyorum 😁😁😁
    Allah razi olsun kardesim bende bağlar sağlamdı cok şükür. Sadece meniskus onarimi oldu bende o yuzden fizik uygulanmamis olabilir.

• Arkadaşlar selam olsun herkese ve de geçmişler olsun. 8 nisan da ameliyat oldum bende menisküs yırtığı dikildi ve de ön çapraz bağ onarıldı. yatakta bana verilen kaldırma ve kasma hareketlerini yapıyorum şimdilik . günde 5-6 kez de kalkıp yürüteçle yürüyorum. benim gibi ameliyat olanlara sorum şu; dizdeki şişlik ne zaman ortadan kalkıyor. Dr. um dizliğe 45 derecelik açı verdi ama o açıya bu şiş olan dizle ulaşmak mümkün değil gibi...
  • babon kullanıcısına yanıt
    Öncelikle çok geçmiş olsun kardeş menisküs dikildi ise 3 hafta üstüne basmaman lazım bundan dolayı şişlik ödem olur. Başta herşeyi yapamayacak olmayacak gibi hissetsende zamanla herşeyi yapabileceğini kendin göreceksin. Sabret ters hareketlerden kaçın ve buzu ekaik etme düzenli yap geçmiş olsun

• EMRE4488 kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam. peki bu ödem ne zaman azalacak ? şu anda bacağı günde 5 kere havaya kaldırıp 20 ye kadar sayıyorum ve de baskı yaparak 20 ye kadar sayıyorum başka egzersiz yapmama gerek var mı? dr. um üzerine verebildiğin kadar yük vererek üzerine bas demişti.
  • babon kullanıcısına yanıt
    Ödemin dağılması 2-3 ayı bulur 1. Aydan sonra gözle görülür azalma olur çok aşırı zorlamazsan 2. Ay gibi kurtulursun inşallah ödemden.

• Doktor amaliyat dedi ama bilgisi olan biri bumu bana açıklayabilir mi?

ACL total rupture olarak izlenmiştir
    Suprapatellar bursaya uzanaım gösteren belirgin efüzyon mevcuttur
    Patella laterale tilt göstermiştir
    Medial pateller plikaya ait varyetif görünüm mevcuttur
    Medial menisküs arka boynuzda grade 1 dejenerasyon izlendi
    Tibia medial ve lateral end platosunda fibula proksimal epifizinde ve femur medial epikondilinde trabeküler ödem paterni izlenmiştir.

Lateral menisküs doğaldır
    posterior krusiat, lateral ve medial kolleteral ligamanlarda belirgin patoloji izlenmemiştir.

arkadaşlar merdiven cıkarken kosarken pek bi sorun oldugunu söyeleyemem dizimi biraz büktüğümde namaz kıldıgımda sorun belirgin şekilde gösteriyor oturup kalkmada biraz ağrı çekiyorum yorumlarınız bekliyorum..
  • Arkadaslar bi sorum olacak ve yardiminiza ihtiyacim var. Öçp ameliyati oldum 5 gun önce. amelyat sonrasi vasaxgim inanılmaz kan topladı ve heryer simsiyah. Doktor normal oldugunu soyledi ama gözleri bana oyle demiyordu. Sizin de vasiniza geldi mi ameliyat sonrasi morluklar
  • Birebir aynısı bende de oldu simsiyahtı benim bacağım 9 ay geçti hala biraz morluk kaldı üstüne basınca da yanma oluyordu morluklar için flexo diye bir ilaç vermişti doktor o baya azalttı bağ aldıkları yerdeki kanama bazen durmuyo o yüzden oluyor bu durum topuğuma kadar inmişti morluk benimde
    Çok kafaya takma ama takip et tabi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi manialog -- 28 Nisan 2015; 1:39:02 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • harunerenler H kullanıcısına yanıt
    Ameliyattan sonra dize takılan dren dizdeki kanı tam çekmediği için bu şekilde dizin alt tarafında toplanıyor normal bir durum 3-4 haftaya tamamen geçer

• arkadaşlarr ameliayt olalı dokuzbuçuk ay oldu.. herşey yolunda giderken nazara geldim galiba voleybol oynarken sÄçrama esnasında hafif bi kırt diye ses duydum ve biraz acı oldu hemen oyundan çıktım ve akşamında baya bi rahatsız oldum dizimi tam açamaz oldum neyse sabahahında hemen mr çekinip doktoro gösterdim... doktor bey'de durumu şöyle özetledi:

bir halatın gerdirildiğini ve bu esnada etrafından bazı iplerin koptuğunu düşün... durum bu şekilde dedi.. ardından 3 hafta boyunca dizimi kalçama değdirmemem gerektiğini, wc ihtiyacımı klozetle gidermem gerektiğini, sıçrama yapmamam gerektiği velhasılı kelam dizime dikkat etmem gerektiğini ve bu sürecin sonunda da çapraz bağın dışındaki zarın zedelenen bağı toplayıp güçlendireceğini ve bağın kalınlaşacağını söyledi...(ayrıca bu tür yaralanmaların çapraz bağın güçlenmesi için iyi olduğunu söyledi)

aklıma bişey takıldı benim süreç içerisinde yaptığım araştırmalarda çapraz bağın kendini yenilemediğiydi ama son gittiğim doktor çapraz bağ kendini toplar dedi... belki hasar geri dönüşü mümkün olan bi seviyede olduğu içinde böyle bişi demiş olabilir....

bu konuda bildiklerinizden faydalanmak istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi u.muhammetemin -- 29 Nisan 2015; 19:08:05 >

• u.muhammetemin kullanıcısına yanıt
    Bir yıldan önce aktif spor yasak kardeşim neden risk aldın kırt ses geldi ise yorum belli kısmide olsa yırtık oluştu artık daha risktesin bağ kücük bir yırtığı onaramazken nasıl kalınlaşıp oranın eksiğini kapatacak ki detaylı bir mr çektir ve ona göre hareket et geçmiş olsun inşallah hiçbir şey yoktuR

• EMRE4488 kullanıcısına yanıt
    sağ olasın kardeşim... akılsız baş işte ne yaparsın yaptık büyük bi hata.... doktor MR sonucuna bakıpta söyledi zaten onu bir ay sonra tekrar mr çekinip aradaki farka bakarım artık... nasıl bi gelişim seyrettiği belli olur o zaman

hayırlısı inşallah ya bende artık aktif spordan vazgeçerim ne yapayım nasıl olsa hepsi kopmamış.
  • Herkeze geçmiş olsun bende beden eğitimi dersinde futbol oynarken havada ayağım hafif bi açıyla döndürürken kırıldı tibia denilen vücut ağırlığını taşıyan en önemli yerlerdenmiş.İki katı büyüklüğüne kadar şişti hastaneye gittik bekleyin insin dediler daha iyi bir hastaneye gittik ameliyat dediler önce iki tarafada yarıklar açtılar kan tahliyesi için babam sağolsun daha iyi bir yere götürmemiş olsaydı iç kanamadan ayağımı kesme riski bile varmış çünkü ayağım biraz morarmış öyle söylüyorlardı kangren olabilirdin dediler.Birkaç gün içinde kırık için tekrar ameliyata girdim allahı zoruna gitmesin ama ameliyata bakış açım değişti girdiğim ameliyathanede en sevdiğim ahmet kaya başkaldırıyorum şarkısı çalıyordu.Doktorlar güleryüzlüydü buda beni korkutmadı dayadılar anesteziyi kalkınca kafa bi dünya oluyor tabi.Çok hoşuma gitti kimse sevmiyor ama ben nedense sevdim bayılmayı :D Açıp vidalamışlar 23. günümde falanım dua edin arkadaşlar Allah yardımcınız olsun.

• Arkadaşlar merhaba,

yaklaşık 35 gün önce halı sahada darbe sonucu ön çapraz bağlarım ve meniküsüm gitti. Ameliyat için ödemin geçmesini bekledim, bu arada da 4 farklı doktora gittim, ön çapraz bağların tedavisi için aynı şeyi söylediler fakat menisküs için kimi alınacak derken kimi açıp bakacağız öyle karar vereceğiz dedi kimi ise 2 dikiş ile hallalur dedi, Aynı emara bakıp herkez farklı birşey söyleyince de benim kafa duman oldu:( (hepsinin net bir belirttiği var oda menisküs alınınca 50-55 lerde dizde kireçlenmenin kaçınılmaz olduğu) (Dikilir diyene de güvenim kalmadı bu kadar farklılıktan sonra)
    Fiyatlar derseniz havada uçuşuyor, herkes farklı birşey, araştırma hastanesinden ameliyat için gün aldım oda 2 ay sonrasına.. (bu durum hem psikolojik hemde fizyolojik olarak iyiden iyiye moralimi bozuyor)

şuan değneklerle yürüyorum, bzı doktorlar artık bas dedi ama sanki boşalacakmış gibi geliyor, tedirgin oluyorum daha da kopar mı diyerek..

Birde ameliyat sonrası fizik tedavi için hergün hastahaneye gidiliyor mui (avrupa yakasında oturuyorum da asyadaki bir hastanade amliyat olsam sonraki süreç için sıkıntı olur mu diye soruyorum)

Ameliyat olan yada tecrübe edinen arkadaşlardan tavsiye edebileceği doktor var mı- (istanbul için)

Teşekkürler

• 
Sayfa: önceki 7172737475
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.