Şimdi Ara

Ön Çapraz Bağ Yırtılması (67. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.880
Cevap
60
Favori
353.958
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkeze geçmiş olsun öncelikle. Yaklaşık 1 ay önce maçta sol dizim dışa doğru burkuldu ve küt küt küt gibi bi ses çıktı baya ses çıktı yani milley başıma toplandı inanmadılar ilk önce sesin dizimden geldiğine. Hemen buz tuttum dizimi tam açamadım. Sabah işe gidemedim kıpırdatamadım bile. Sonraki 3 gün topalladım yük veremedim. 10 gün tam açamadım yani dizi hep çapraz yürüdüm topallayarak. Şimdi yürümem normal ama zıpladığımda koşmaya çalıştığımda bi acı oluyo. Sağ bacağım gibi ayağımı kalcama dokunduramıyorum. Afedersiniz tuvaletimi bile yapamıyorum çömelemiyorum. Namaz kılamıyorum. Sizce bi bağ kopması yırtılması menüsküs filan olma ihtimali varmı. Doktorada gitmedim korkuma ameliyat olursam eskisi gibi olmaz korkum var. Sizce durum nedir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rfqbyrm R kullanıcısına yanıt
    Ön Çapraz bağ yırtılmış gibi Görünüyor o ses başka türlü çıkmaz menisküs de zedelenmiş dizi katlayamıyorsanız geçmiş olsun acil doktora görünüp emar çektirin acil
    Eskisi gibi olamamasından korkunuz Olmasın yeterli güçlendirmeyle eskisi gibi olursunuz . Ameliyat bu işin %30 lük kısmını oluşturuyor fizik tedavi ise %70 lik Kısım buna göre fizik tedavini çok iyi yapman lazım

• Gidip bi baktırsam iyi olcak galiba. 1 ayı geçti bu olay olalı heran gibi bi zaman kaybı veya geri dönülmesi zor sıkıntılar olurmu acaba

Geri dönülmesi zor sıkıntılar olacağını sanmıyorum ancak çağraz bağ kopmuşsa diz her fırsatta dönmek ve sıkıntı çıkarmak için tetikte bekliyor ameliyat olmayınca. Ameliyat gerekliyse en kısa zamanda olunmasının daha sağlıklı olacağını söyleyip bir aciliyetin de olmadığını söylemişti doktor bana ilk teşhiste. Tabiki teşhis koyulması açısından en kısa zamanda MR çektirip doktora göstermeniz iyi olur derim
  • Valla dediğinize göre ameliyat snrası gerekenler yapıldığımda diz eskisi gibi oluyo. Amatörde futbol oynuyorum ve futbol bnm için hayatımın kocaman bi bölümünü kaplıyo tek korkum eskisi gibi futbol oynayamamak. Bi doktora gidelim bakalım ameliyatsa ameliyat inşallah sonunda eski sağlıgıma kavuşurum. Bu arada cevaplarınız için teşekkür ederim herkeze tekrardan geçmiş olsun inşallah hep beraber bu beter sakatlıgı en ufak bi izi dahi olmadan atlatırız 😄

• kardeşim menisküs yırtığı eğer menisküsün kanlı bölgesinde ise kendini yenileyebiliyor yani amelişyatsız iyileşebiliyor. inşallah menisküste sıkıntı yoktur. bağda ödem meselesini bilemeyeceğim mutlaka tekrar doktoruna gözük bence ihmal etmeye gelmez. belki yan bağlarını zorlamış olabilirsin. geçmiş olsun.
    kardeşim sende hiç ihmal etme bi an önce mr çekinip doktoruna gözük. geçmiş olsun.
  • Ya arkadaşlar lif yırtılmıştır bağ kopsa böyle duramazdın filan diyolar sizce durum ne olabilir. Bağ kopmasıyla lif yurtılmasının farkı ne yada

halk dilinde lif yırtılması modern tıpta bağ kopması anlamına geliyor.. çapraz bağımın koptuktan sonra kulübeye gittiğimde de aynı lafları konusuyordu millet, bağ kopsa duramazsın burada vs. :) senin için en iyisi en kısa zamanda mr çekinip doktora gitmen. ben böyle milletin ağzına uydum birde ilgisiz doktor yüzünden bağın üzerine menisküsü de yırttım :( sende aynı durumu yaşama kardeşim. tekrar geçmiş olsun.
    Bağ kopuk halde günde 10 km yürüyüş yapıyordum bağ koptuktan sonra en fazla ağrısı 10 gün sonrasında hiçbir spor yapmazsan bağım kopmuş demezsin zaten

• u.muhammetemin kullanıcısına yanıt
    kardeşim uyarıların ve cevapların için teşekkürler öncelikler.sen ne zaman bağlarını kopardın ve şuan durumun ne eskisi gibimi durumun.bi fark oluyomu ameliyat olsan dahi ?
    kardeşim ben 16 temmuzda ameliyat oldum çok şükür 7. ayı geçtim. ameliyatın 2. gününden sonra ağrı sızı çekmedim çok şükür. havalar soğuk olduğu için henüz koşmaya başlamadım ama bu aralar ağırlık merkezi araştırıyorum en kısa zamanda ağırlık merkezinide alıp eylül ayında tekrar futbol oynamayı düşünüyorum. benden 20-25 gün sonra ameliyat olan kişi futbol oynamaya başladı tekrar.

kardeşim bu sürecin büyük çoğunluğu psikolojik ilk zamanlarda eskisi gibi olmaz diyor insan ama zamanla o duygu geçiyor bacağını güçlendirdikten sonra sıkıntı olmaz inşallah.
  • u.muhammetemin kullanıcısına yanıt
    ALLAH YARDIMCIN OLSUN.İNŞALLAH HERKEZ ESKİ SAĞLIĞINA KAVUŞUR.BU SAKATLIĞI YAŞAMAYANLAR DEĞERİNİ BİLMEZDE.DİZİN ARASINDAKŞ 3-4 BAĞIN KOPMASI İNSANIN HAYATINDA NELER DEĞİŞTİRYOMUŞ MEĞER.DEĞERİNİ BİLİN :D
  • Dubforvet kullanıcısına yanıt
    kusura bakmayın geç cevap yazabildim dikişler diz kapağının tam ortasında ise patella dan yeni bir çapraz bağ elde edilmiştir, hamstring yöntemi ise diz kapağının altında sağ bacak ise sol içe doğru, sol bacak ise sağ içe doğru yatay kesi izi bulunur. Birbirinden farkı çok okumuş araştırmıştım tezleri internette ancak bir uzmanlığım yok onların yalancısıyım :). Şimdi patella dan alınan bağın ucunda kemik ile yerinden çıkarıldığı için bağ daha kısa sürede yeni konumuna tutunuyor ( kemik kemiğe tutunuyor) , hamstiring bağı ise bağın iki ucunda da kemik olmadığı için daha geç kemiğe tutunma oluyormuş (Yani bağ kemiğe daha geç kaynıyor tutunuyor kemik kemikten).Ayrıca aklımda kalan başka birşey patella yöntemi ameliyatta diz önünde şiddetli ağrı olduğu ,hamstring yönteminde ise dizin iç kısmından arka baldıra doğru bir ağrı olduğu.Okuduğum başka bir bilgi ise patella daha sağlam ama hamstring daha esnek bir çapraz bağ oluyormuş ; ancak önemli nokta şu ikisi yöntemde eski kopan bağınızdan daha kuvvetli olduğu.Hatırladıklarım bunlar geçmiş olsun.

• onurtb O kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim
  • Bugun ameliyatın 30. Günü. Agrim neredeyse kalmadi. Daha once yazmistim fizlik sifir derecede. Bazi arkadaslar sacma filan yazmisti. Dun yani 29.gun kontrolum vardi. Dizi kirmamin sebebi yirtilan meniskusun yerinden alinmamis olmasiymis yani dikilip tamir edilmis. Bu sebepten dizlik 0 derecedeymis. Ama artik 30 dereceye ayarlandi.

Bazilari su kadar gunde degnek attim yurudum filan yazmis. Hastanede sadece acl olup ertesi gun degneksiz yuruyen hastada gordum. Lafim o ki yirtiklarin derecesi ameliyatin farkliligi ve kas durumunuza gore sonrasi iyilesme durumu degisiklik gosteriyor. Benim gibi olanlar degnege bagli olanlar moral bozmasin yani.

Ayrica bi onerim olucak. Eger oncapraz ya da meniskus teshisi konulduysa bian once ameliyat olun. Ben islerimden ve Okuldan dolayi 1 yil gecikmeli ameliyat oldum. Bu sure zarfinda sakat olan ayagimi kullanmamaya calistim ve kas dokum eridi.ameliyata erimis bi kas dokusuyla girdim ve operasyonda cabasi oldu. 1 aydir araliksiz fizik hareketlerini yapiyorum ve kaslarin olusumu henuz basarili degil. Sizde ameliyatinizi geciktirmeyin lutfen

• Merhabalar Arkadaşlar ;

Öncelikle baya sayfa okudum herkese gecmiş olsun. Allah saglıgına kavuştursun. Bende Salı aksamı karda eve donerken düştün ellerimde poşetler vardi ellerimi yere kıyamadım sol diz kapagimin uzerine dustum ayak tam sol terse açıldı dümdüz L harfi gibi ol Ayağım. Sonra ayağa kaldım 5 dakika uzerine yüklemelerim sonra küt diye ses sanki birsey çıkmıştı yerine oturmuş gibi hissiyat oldu bende sonra ayaka düzeldi. Devam ettim yürümeye tipide baya bastırmıştı eve 50 metre kala yine sol Ayağım sendeledim kayar gibi oldu ama düşmedim bu sefer tekrar kemik sesi gibi bir ses geldi ve 1 saat ordan bir yere gidemedim bizimkiler gelip Aldı beni.

Daha sonra Ayağım açıldı ise gittim geldim Çarşamba hemde doktora gittim 5 gun rapor verdi doktor. MR çekmedi suan çeksem birsey göremem dedi sadece normal film Çekildi. Kırık çıkık yok ama diş meniskusden şüpheleniyorum dedi çıktım ordan eve geldim 4 gündür dinleniyorum Cumartesi öğleye kadar bir sikinti yoktu yürüyordum evde hersey çık iyiydi ama bugun Öğlen tekrar kütür kütür ses geldi diz kapağınin solundan kac saat oldu suan ayak tam düz olmuyor sanki birsey var kırılacak orda yada bacağım kütlede geçecek gibi uzerine tülde veremiyorum Yarin sabah (pazar) Baltalimanı kemik hastanesi acile gidicem artik çünkü hiçbir fonksiyon yok.

Sizde bu sorunu yaşayanlar var arkadaşlar nedir bu ne değildir eskisi gibi spor yapabilirmiyim ağırlık ve yüzme ayni zamanda futbol oynuyordum özellikle yüzme ve ağırlık çalışmalarım sık idi tekrar yapabileceğimizin bunları teşekkürler.

• sindirgi S kullanıcısına yanıt
    Çapraz bağ yortığından çok menisküs yırtılması gibi geldi bana inşallah bağlarda sorun yoktur. Geçmiş olsun buz koymayı ihmal etme buzun altına havlu koy deriyi yakma 30 dk 2 saat arayla

• EMRE4488 kullanıcısına yanıt
    Cok teşekkürler kardesim. Simdi kemik hastanesine gittim acile MR çekmediler gun almam gerekmiş benim isim ciddi olmasa idi ne isim var acilde ayağımın uzerine tam basamıyorum resmen zorla özele git der gibi .

Valla hocam bende kolan hastanesine gittim ilk Salı günü ama doktor buz koy demedi 5 gündür sadece ilaçları kullanıyorum simdi gittiğim hastanede de neden buz koymadın dediler ilk gittiğim doktora da ayrı bir sinirlendim kendi kendime valla şaşırdın kaldım kardesim nereye gideceğimi

• sindirgi S kullanıcısına yanıt
    Allah yardımcın olsun işini bilmeyen doktora denk gelmek kadar şanssız bir durum yok maalesef . İnşallah ciddi birşey çıkmaz

• 
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.