Şimdi Ara

Ön Çapraz Bağ Yırtılması (64. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.880
Cevap
60
Favori
353.963
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6263646566
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sa arkadashlar, forumda yalnizca chox kisa zaman once emeliyyat olanlar yaziyor. ben de emeliyyat olunmaliyim OCB ve menusktden, eger 2 yil ve daha chok once bu emeliyyat gechiren arkdashlar yazsalar sevinirim, teshekur ederim
  • m_fatihgumus M kullanıcısına yanıt
    adim Ruslan, bakude yashoyorum, kach zaman once yapdirdiniz emeloyyat? ben chok dushunuyorum yapdiriyimi yapdirmiyim, tum doktorlar yapdirmam gerekdigiini soyluyor
  • hcetin42 H kullanıcısına yanıt
    ben de arkdaşın dediği gibi hiçbir şey eskisi gibi olmuyor diye defalarca forumda bahsettim ama bazı arkadaşlar,onları çok iyi anlıyorum, spor yapmayı o kadar çok arzuladıkları için bu ifadelerimde art niyet arandı. Olmuyor arkadaşlar. dikkat etmek lazım hatta gerekirse vazgeçmek. en yakın arkadaşlarımdan birisi hentbolcudur kendisi. aynı sakatlığı yaşadı ve ayağa kalkar kalkmaz bırak hentbolu fitness bile yapmayı bıraktı bıçak gibi kesti yani sporu. ve ben ondan sonra sakatlandım aynı ameliyatı oldum.öncesinde bana hep demişti olmuyor diye ama ben ısrarla tekrar başla güçlendirirz yaparız demiştim.insanın başına gelince öyle olmadığını anlıyorsun.. Dikkat edelim bu işin şakası yok. herkese geçmiş olsun
  • S.a. arkadaşlar gerçi binlerce yazı okudum ve inanin ki kafam allak bullak . Bazı arkadaşlar var adam 10 . Günde yürümeye başlıyor. Ben nasıl bi iştir bu anlamadım . Ilk günden yürütülen arkadaşlar var. Onuda anlamıyorum . Bende 27 gün önce ne yazikki hali saha maçında Hayat baglarimi kopardım. menisküs te yirtildi . Şuan amelyatindan 17 gün geçti . Ilk 2 gün ayağa kalkamadim. 3. Gün hastaneden çıkarken bile tekerlekli sendelye ile çıktım. Özel bi hstnede amelyat oldum. Ve nerdeyse 7 günümu hiç üstüne basmadan yatarak geçirdim. Şuan fizik tedavinin 2. Günü klasik hareketler yaptiriolar . Ama yinede çekerken dizimi ağrım aşırı oluyor. Üstüne Dr kesinlikle 4 hafta basma dedi. Fizyoterapi deki arkadaşta geç kalmissinz dedi ben anlamadım. Yani bu durumu bi aksilik mi var. Yoksa iyileşme süreci amelyat herkezde farklmi. Kafayı yicem. Yakında psikolojim bozuldu . Sizce üstüne yük verdigimde ağrım yoksa ve dizi suan 80 derece filan ağrıya sancı ya bukebiliyorum . Şu deynekler den ne zaman kurtulurum ? Ve ne tahmini fizik tedavinin kaçıncı günü araba kullanmaya başlarım .
    Değerli yorumlarınız ıcin şimdiden tşkler .
    Bu arada hamstring greft kullanıldı.
    Kimsenin bu hastalığı yaşamaması dileğiyle.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• erdibayr E kullanıcısına yanıt
    Öncelikle çok geçmiş olsun bir herkesin iyileşme süreci farklı.
    Ben çapraz bağ ve menisküs Ameliyatı oldum. 25 gün hiç Üstüne basmadım ki sadece menisküse bir dikiş atılmıştı. 30. Gün fizik Tedavi başladı ve yine üstüne basmadım. Aradan 40 45 gün geçti tek koltuk değneğini attım ve ortalama 55_60 gün sonunda tamamen koltuk değneklerinden kurtuldum. Ama yine yürümemde zorlanma agrı vardı yani menisküs işin içine giriyor ise Süreç uzar kimsenin lafına bakma eğzersizlerini aksatmadan yaparsan toparlanman daha çabuk olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EMRE4488 -- 10 Ocak 2015; 13:31:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: EMRE4488

Öncelikle çok geçmiş olsun bir herkesin iyileşme süreci farklı.
    Ben çapraz bağ ve menisküs Ameliyatı oldum. 25 gün hiç Üstüne basmadım ki sadece menisküse bir dikiş atılmıştı. 30. Gün fizik Tedavi başladı ve yine üstüne basmadım. Aradan 40 45 gün geçti tek koltuk değneğini attım ve ortalama 55_60 gün sonunda tamamen koltuk değneklerinden kurtuldum. Ama yine yürümemde zorlanma agrı vardı yani menisküs işin içine giriyor ise Süreç uzar kimsenin lafına bakma eğzersizlerini aksatmadan yaparsan toparlanman daha çabuk olur

Saolun da şimdi diğer yürüyen arkadaşlar nasıl o kadar rahat peki .bu arada ayağınızı tam bukebiliyorum musun ve hala sancıların varmı.

• erdibayr E kullanıcısına yanıt
    Onların ya menisküsünde yırtılma yoktur ya da menisküsünde yırtık olan kısım kesilip alınmıştır. Bunun başka bir açıklaması yok. Ben dizi tam olarak bükme 3 ayı buldu ilk bir ay 90 dereceyi geçmedi. Şimdi yürümemde ağrı yok benim 5 ay bitti. Halen sancı oluyor dizin iç yapısı iyileşmesi kolay değil bunun için 1 yıl boyunca düzenli eğzersizlerini yap eskisi gibi sağlıklı olacaksın karamsarlığa düşme rahat ol ters hareketlerden kaçın sakın doktorunun tavsiyesi dışında bir şey yapma

• Birde arkadaşlar amelyattan sonra varıs corabi giyeniniz varmiydi ve kaç gün boyunca o çorabı giydiniz. Ve amelyattan sonra kullandığınız ilaçlar bitince bir daha ilaç kullandınız mi ? Ödem engelleyici gibi.

• rusmus R kullanıcısına yanıt
    Benim 4 sene falan oldu sanırım. Ameliyattan 1 sene sonra eskisi gibi olmuştu diyebilirim. Bence de kesinlikle olmalısın.
  • Arkadaşlar herkese selam ve herkese çok çok geçmiş olsun.

2010 yılında bir halı saha maçında başıma geldi bu olay. Ani bir geri dönüş hareketinde vücudum döndü fakat ayağım yerde sabit kaldı. Hastanede mr çekildi ve sol diz öçb kopmuştu. Ameliyat şarttı fakat ben olmak istemedim. Gerçekten de 4 sene idare etmiştim sporu bırakarak. Sonralarda anladım ki suni çim sahalarda oynamak gerçekten bu sakatlığı tetikliyor. Siz siz olun suni çimde ya altı düz spor ayakkabı ile oynayın, ya da hiç oynamayın. Halı saha ayakkabısı malesef halıya takılıp bağları koparıyor...

Neyse, bağ kopalı 4 sene olmuştu ama ben ameliyat olmamış sporu bırakmayı tercih etmiştim. Fakat Ekim 2014 te elektrik süpürgesinin kablosuna takıldım ve bağ koparken çıkan o iğrenç sesi yine duydum. Tekrar MR çekildi ve bu sefer menisküsüm de yırtılmıştı. Artık dizim normale dönmez bir hale gelmiş, ameliyat kaçınılmaz olmuştu. En nihayetinde 17 Kasım 2014 te İstanbul Eğitim Araştırma Hst. de ameliyat oldum. Ameliyatı bel altı uyuşturularak gerçekleştirdiler. Yaklaşık 2 saat kadar sürdü sanırım. Yarı baygın, üşümüş ve kollarımın sabit durmasından dolayı ağrılı bir ameliyattı. Genel anesteziyi tercih ederdim aslında ama gerek olmadığını söylediler. Ameliyat sırasında yapılan her işlemi kameradan yarı uykulu bir halde izledim, dizime çakılan vidalar, matkap ve çekiç sesleri.. Gerçekten insanın içi burkuluyor, mümkünse izlemeyin. 2 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edildim. Ameliyattan çıktığım andan itibaren fizik tedavim ve egzersizlerim başlatıldı. İlk 3-4 gün, özellikle epiduralın etkisinin geçtiği ilk gece inanılmaz ağrılıydı. 1 hafta kadar sonra ağrılarım yok denecek kadar azaldı. Evde olduğum süre boyunca egzersizlerime devam ettim (düz bacak kaldırma, diz bastırma vs. ve buz). Bacağımda korktuğum kadar bir incelme olmadı. 15. gün dikişlerimi aldırmak için hastaneye müracaat ettim ve doktorum fizik tedaviye başlamamı önerdi. 20 seanslık bir fizik tedavinin ardından artık kendimi daha özgür hissediyordum. Ama menisküsümün iki yerine dikiş atıldığı için tam 6 hafta boyunca üstüne basamamak moralimi alt üst etmişti. 6.hafta tam bittiğinde benim de 20 seanslık fizik tedavim bitmişti ki fizyoterapistim ufak ufak üstüne basma egzersizlerine başladı. İlk denememde oldukça korktum ama sonuç ilk deneme için tatmin ediciydi. Ağrım olmadan birkaç adım atabilmiştim. Sonra koruma amaçlı 10 gün kadar daha tek değnekle devam etmemi istedi ve egzersizleri harfiyen uygulamamı önerdi. Şu an değneklerin her ikisini de bıraktım. Yürüyebiliyorum ve hatta 1-2 gündür merdiven çıkabiliyorum. Ama merdiven inecek durumda değilim henüz. Bugün ameliyat olalı tam 65 gün oldu. Hafta başında işime döndüm. Eski hayatıma ufak ufak dönmeye başladım diyebilirim. Artık ağrılarım tamamen geçti, sadece dizimde ameliyat olmuş olmanın verdiği gariplik var o kadar. Yürürken hissedilen ve oranın orjinal olmadığını size hatırlatan bir gariplik. Zamanla geçeceğini düşünüyorum. Her gün ağırlıkla evde egzersiz yapmaya devam ediyorum, ödemim kalmadı ama buz uygulamaya da devam ediyorum, rahatlatıyor. Bir de tens cihazı aldım, elektronik olarak kasları pasif şekilde hareketlendiriyor. Oldukça iyi hissediyorum, umarım daha da iyi olacağım.

Sizlere tavsiyem, eğer sizin de başınıza böyle birşey geldiyse lütfen geciktirmeden ameliyatınızı olun. Eninde sonunda olacaksınız, geciktirmeniz size zarar. Ben ilk koptuğunda olsaydım sadece öçb ameliyatı olacaktım, menisküsüm de sorun yoktu ve menisküs gerçekten zor iyileşen bir yapı. Doktorum 6 hafta üstüne basmicaksın dediğinde şok olmuştum. Zamanından önce 1-2 kere üstüne basmayı denedim ama inanılmaz bir ağrı hissettim. Menisküslerinize ve ön arka çapraz bağlarınıza iyi bakın, hayat boyu sizin kahrınızı çekecekler. Herkese çok çok geçmiş olsun tekrardan...

• Arkadaşlarım ben bu ameliyatı olalı tam 35 gün oldu öçb bağım arka adalemden alınıp takıldı iki menüsküsümde de içerden dikişler atıldı yırtık vardı ve temizlendi.epidural anestezi ile oldum ve mümkünse kendinizi bayıltın epidurali önermiyorum hassas bünyesi olanlara ben zaten bayılmışım kesik kesik hatırlıyorum.doktorunuz Size basın üstüne diyosa basın ayağınızı kırın diyosa kırın acı tabiki olucak doktorunuz izin verdiyse acının üstüne gidin buzu kesinlikle eksik etmiyoruz dizin her bölgesine baskı buz 2 saatte bir mümkün olduğunca yapalım.şu an ben ayağımı komple kapatabiliyorum ve açabiliyorum değneksiz yürüyorum araba sürebiliyorum merdiven inip çıkabiliyorum normale döndü hayatım kas gücümle maksimum 120 derece yapabiliyorum.gündüz fizik tedaviye spor hekimliğine gidiyorum akşam evde tekrar kendim çalışıyorum adaleniz ne kadar güçlü olursa ödeminiz ne kadar azalırsa ayağınız o kadar rahatlayacak artı dizden gelen her ses şu an normal bendede tıkırtılar var ama bir kaç hareketten sonra Düzeltiyorum normale dönüyor kramplar normal bunları kafanıza takmayın ayağınızı doktorunuz yapman gerekiyo dediği sürece zorlayın yoksa hareketsizlikten daha sonra bükmesi daha acılı olacaktır ben sürecimi Size sürekli aktarıcam sormak istediğiniz bişi varsa seve seve yardımcı olurum.Ha bide ben öçb koptuktan 40 sonra ameliyat oldum ve bu 40 gün boyunca ağırlık basabildiğim kadar bastım ameliyata mutlaka güçlü girin sonrasında inanılmaz faydası var herkeze çok geçmiş olsun rabbim acil şifalar nasip etsin hepimize saygılar...

• quote:

Orijinalden alıntı: şippi

Arkadaşlarım ben bu ameliyatı olalı tam 35 gün oldu öçb bağım arka adalemden alınıp takıldı iki menüsküsümde de içerden dikişler atıldı yırtık vardı ve temizlendi.epidural anestezi ile oldum ve mümkünse kendinizi bayıltın epidurali önermiyorum hassas bünyesi olanlara ben zaten bayılmışım kesik kesik hatırlıyorum.doktorunuz Size basın üstüne diyosa basın ayağınızı kırın diyosa kırın acı tabiki olucak doktorunuz izin verdiyse acının üstüne gidin buzu kesinlikle eksik etmiyoruz dizin her bölgesine baskı buz 2 saatte bir mümkün olduğunca yapalım.şu an ben ayağımı komple kapatabiliyorum ve açabiliyorum değneksiz yürüyorum araba sürebiliyorum merdiven inip çıkabiliyorum normale döndü hayatım kas gücümle maksimum 120 derece yapabiliyorum.gündüz fizik tedaviye spor hekimliğine gidiyorum akşam evde tekrar kendim çalışıyorum adaleniz ne kadar güçlü olursa ödeminiz ne kadar azalırsa ayağınız o kadar rahatlayacak artı dizden gelen her ses şu an normal bendede tıkırtılar var ama bir kaç hareketten sonra Düzeltiyorum normale dönüyor kramplar normal bunları kafanıza takmayın ayağınızı doktorunuz yapman gerekiyo dediği sürece zorlayın yoksa hareketsizlikten daha sonra bükmesi daha acılı olacaktır ben sürecimi Size sürekli aktarıcam sormak istediğiniz bişi varsa seve seve yardımcı olurum.Ha bide ben öçb koptuktan 40 sonra ameliyat oldum ve bu 40 gün boyunca ağırlık basabildiğim kadar bastım ameliyata mutlaka güçlü girin sonrasında inanılmaz faydası var herkeze çok geçmiş olsun rabbim acil şifalar nasip etsin hepimize saygılar...

Dostum geçmiş olsun öncelikle. Bende ACL operasyonu geçirdim bugün 25. GünüM amelyat olali. Sen 25. Gününde kaç derece bukuyordun dizini kendi gücünle . Diz bukme aletine fizik tedavinin kaçıncı günü bagladilar seni. Ben suan 8 gün ama daha 5 gün var o makineye bağlanmama öyle dediler. Dizdeki ödem kaç gün sonra indi ? Biraz çok sordum kusura bakma . deynekleri ne zaman bıraktın . Kaç gün variz çorabı giydin ve diz kapaginda bu geçen süre zarfında hiç kayma yada diz kapaği ağrısı çektin mi elinle kontrol sırasında hiç diz kapağının biraz fazla boşlukta olduğuna şahit oldun mu şimdiden allah daha ii etsin daha çok şifa versin .

• Allah razı olsun kardeşim allah sanada şifalar versin..kardeşim benim dizimde öyle kayma hissi gibi bişi yaşamadım ki dizinde şu an ciddi bir ödem var şekil bozukluğu normal benim Diz kapağımdan klik klik hareket ederken ses geliyo bunlar normal varis çorabı kullanmadım kardeşim zaten pek bi işe yaramaz variz çorabının ödemi durdurma olasılığı yok çünkü diz her hareket ettiğinde zorlandığında özellikle kanama olucak içerde buda ödem demek biz bunu yaklaşık olarak 3 4 ay belki sonrasındada yaşıcaz..tam işlem gören yerim şu an 1 Cm daha kalın diğer Dizimden o kadar ödem var şu an tabi alt adale kaval kemiğinin oralarda da ödem var bunlar normal.ödeme ben hiç takılmadım kardeşim tam bişi diyemicem ama gün ve gün iyiye gitti sürekli buz yaptım ve hareket ettim bunlar ödemi dağıtan unsurlardı.kardeşim benim bir dikişim tutmadı kablonun olduğu ameliyatın ertesi günü çıkarılan hani o dikiş dikişleri aldırmaya gittiğimde açık kaldı o yüzden ben Fizik tedaviye 20. Gün başladım hastanede ama evde ben sürekli ameliyatın ertesi gününden itibaren çalıştım gittiğim günün ertesi günü cybexe girdim kardeşim ben çünkü ayağımı belirli bi seviyeye getirmiştim.kardeşim 25. Gün ben kendi kas gücümle 100 derece yapabiliyodum biraz zorlayarak.kendini zorla doktorun ameliyatın iyi geçti diyosa korkma oturduğun yerde dizini havlu yardımıyla göstermişlerdir diye tahmin ediyorum kırabildiğin kadar kır ağrı olucak ama korkma bişi olmuycak bağına üstüne git hareket alanını dizde ne kadar geliştirirken o kadar rahatlarsın üstüne basa basa söylüyorum buzu unutma en iyi ilacımız o saygılar kardeşim varsa kafana takılan sorabilirsin teşekkür ettim tekrar herkeze geçmiş olsun..he unutmadan değnekleri kardeşim ilkini 22.Gün diğerini gelişim hızlı olunca 26.Gün bıraktım ama dışarı çıktığımıda hep birini yanıma alıyorum çünkü insanlar yürürken kalabalıkta daha dikkatli oluyor sizde öyle yapın
    ..

• Merhaba arkadaşlar bende 2012 yılında sağ ön çapraz bağlarımı kopardım. Ancak ameliyatı yeni oldum. Perşembe günü ameliyat oldum, cuma taburcu, bugün yani cumartesi ameliyatın 3.günü. Doktorum hemen üstüne yavaş yavaş basabilirsin dedi. Koltuk değnekleriyle evin içinde dolanıyorum. Dedikleri egzersizleri şu anda beceremiyorum ağrı oluyor ama deniyorum. 1 hafta sonra fizik tedaviye başlanacak.

Bütün doktorlar birbirinden farklı şeyler öneriyorlar. Kimisi ameliyattan sonra kaldırıyor, kimisi 1 hafta üstüne bastırmıyor. Ben anlamadım bu işten acaba hangisi doğru yapıyor.

Herkese geçmiş olsun (32 yaşındayım-Trabzon da ameliyat oldum)

Bu işlerde yaş, kas durumları tedaviyi çok etkiliyor. Yaş ne kadar genç olursa iyileşme aynı oranda hızlanıyor, biz biraz daha fazla beklemek zorundayız anlaşılan.

Bu halı sahalar yedi bizi :D

Herkese geçmiş olsun

• jaguar61 J kullanıcısına yanıt
    Geçmiş olsun inşallah süreci sorunsuz atlatırsın. Yürürken dikkat et sakin ters bir hareket yapma ve düşme sakın :) acele etme hiçbir şey için ben 25 gün hiç Üstüne basmamıştım beden dersen menisküs dikilmişti. Sadece ön çapraz bağ ameliyatı olanlar ertesi gün ayağa kaldırılıp üstüne belli bir yük verilerek yürütülüyor bunun yanında oluşan başka hasar var ise onarımı ve Tedavi sürecinde ona göre uzuyor.

• Çok sağolasın emre. Teşekkürrler. Bakalım bişeler yapıp atlatacaz durumu...
  • Merhabalar... 1 hafta önce Çapraz bağ ameliyatı oldum... Adana ortopedia hastanesinde... Öncelikle bu ameliyat öncesi durumumu 3 farklı hastanede 2 farklı Mr ile kontrol ettirdim. Denilen şu ki 40 45 Yaş üzeri hastaların hayat ve hareketlilik düzeyinden ötürü ameliyat olmasına gerek kalmayabilir fakat bu yaş altı hastaların ameliyat olması iyileşme ve hayat kalitesi açısından iyi olur görüşündeler... Diğer bir husus bu tip hastaların dizleri dengeli basmadığı için dizlerindeki eskimenin çok daha çabuk olacağı gerçeğidir... Anestezi konusunda epidural yara spinel olmakta yarar var çünkü ameliyat sonrası ağrılar genel anesteziye göre daha az oluyormuş. Ben ameliyat sonrası kımıldamıyorken bir ağrı falan hissetmedim... Ameliyat sonrası üzerine basma ve dizini bükme konusunda çeşitli söylentiler var tabi fakat ben 2014 yılını fitness yaparak geçirmemden dolayı sanıyorumki ameliyat sonrası gün üzerine basabildim... 3.gün koltuk değnekleriyle dolaşabildim. 2. Gün fizik tedavi makinasında biraz zorlandım 3. Gün yaparken rahatladım bile diyebilirim... Bu arada taburcu olup evime geldim ve fizik egzersizlerine başladım... Ilk gün evet biraz zorlandım... Sonraki günler ise -5 -10derece ile 95 dereceye kadar esnetip bükebiliyorum... Zaman zaman acı verdi mutlaka... Koltuk değneklerine verdiğim yük bayağı bir azaldı... Hatta ki dün sokakta koltuk değneksiz yürüdüm. Fakat bu hani öyle rahat bir yürüme değil sekerek tabiki de:) Artroskopi esnasında deri altına kaçan kanlar morluk yaptı. Önce korktum ama sonra ayak ile kasık arasında bu morluklar az önceki bahsettiğim kaçaklar sebebiyle oluyormuş. Eğer ki ameliyatlı bacak dışında başka bir yerde morluk oluşuyorsa bu tehlikeliymiş... Çünkü emboli riski varmış zaten ki her gün kan sulandırıcı iğne vuruluyor... Sonuç olarak bacaklardaki kas gücü ve egzersiz çok önemli, bu ameliyatı olacak arkadaşların ameliyat öncesi 5 6 aylık dönemde bacak kaslarını güçlendirmeleri kendileri için iyi olacaktır... Ameliyat olduğum hastanede bu iyileşme sürecinin hastanın durumuna bağlı olarak değiştiğini söylediklerini iletmeden yazıyı bitirmiş olmayayım...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Valla benim 30. GünüM amelyattan sonraki .fizik tedavi 15.günü . Valla arkadaşlar hala deynekler duruyo elimde egzersizlerde sürekli acı ağrı artık canıma yetti resmen. 5 gün önce amelyat olan bi arkadas var fizik tedavide onun durumu bile benimkin den daha ii çocuk valla hiç çatır çatır yürüyor deynekli deyneksiz kahroluom artık . Şu Dr tercihleri adamı fena yaniltio. Benim menisküs te dikis de vardı ama arkadaş durumum resmen vahiy gene yani. Daha 15 gün var bitmesine fizigin . Bakalım gorces şimdilik ağrılar sancılar ödem var yine azda olsa. Hemstring greft yöntemiyle alındı bag . Onunda bi etkisi vardır ama amelyat olmayanlar için soluyorum dr konusunda mutlaka sağlam tercih yapin durum ortada ya 45 gün de zor zar yurursunz yada 3. Gün fizik tedavi. Aradaki ince çizgi bu.
    Saygılar

• ankarada ön çapraz bağ ameliyatı için tavsiye edeceğiniz doktor var mı?
  • mrb bnm çaprag bağ 2.5 yil once artistik pas verim dedim topu kaptırdım hızlıca koşup geri alim derken sağ ayağa yuk bindi 90 kiloydum 175 boya halisahada koptu çıt sesi geldi aciyla yere yığildım ; hala derim nerden artistik pas vermeyi nerden tercih ettim die genc yaşta kopardıkhala ameliyat olmadim işin ilginc yani devlette 3 4doktorlara gittim önermrdi 21 yaşina girecem bidr bndeki kismi yırtıķ yani aģır besyo antremanlari yaptım arasıra basket oynadim sadece futbol oynamadim; özelde var saglam doktor adanada bitek onada muaynesi sade 350 tl fln ameliyyat masraflarini nasil oderim bilmiyorum öğrenciyim, ameliyat ve sonrasindanda korkuyorum tembel yapim var,ilerde sorun çikacağindanda korkuyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lDirtyHandsl -- 30 Ocak 2015; 10:45:22 >

• 
Sayfa: önceki 6263646566
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.