- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
İş Arıyorum ... ( İnşaat Mühendisi )
108 Cevap15069 Görüntüleme4 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

32 Mesaj
10 Eylül 2008; 20:56:27 

Yeni mezun inşaat mühendisiyim , ehliyetim pasaportum ve diplomam var , özellikle eskişehir olursa iyi olur, onun haricinde ikinci olarak ankara, akabinde muhtelif illerde çalışabilirim , iş imkanı sunaibliecek olanlar veya çevresi olan sevgili zekirdek arkadaşlarıma sesleniyorum, ilgililer pm yoluyla ulaşabilirler .

..::..ANNE ÇOCUĞUNUN GÖZÜNDE TANRIDIR..::..

..::..CEHENNEMİNDEN KURTULABİLENLER,CENNETLERİNE ERİŞEBİLİRLER..::..

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
10 Eylül 2008; 21:01:57 

meraktan soruyorum yaş kac?

Uzaklaştırılmış
10 Eylül 2008; 21:03:53 

Allah kolaylık versin.

32 Mesaj
10 Eylül 2008; 21:07:19 

24 yaşındayım , sürekli askerlik yüzünden iş teklifleri geri dönüyor , var olan iş tekliflerinde de 650-900 arası teklif ediliyor çok düşük :(

askere gidecem bunalımdan , okumuş etmiş mühendis adamın hali bu mu olacak ?

Uzaklaştırılmış
10 Eylül 2008; 21:10:20 

bence askerligi kısa dönem yapıp öyle iş aramalısın

bence senin icin tecrübe acısından Türkiye şartlarında 900 ytl az bir para degil

karar senin herşey senin elinde

quote:

Orjinalden alıntı: ozalyilmaz

24 yaşındayım , sürekli askerlik yüzünden iş teklifleri geri dönüyor , var olan iş tekliflerinde de 650-900 arası teklif ediliyor çok düşük :(

askere gidecem bunalımdan , okumuş etmiş mühendis adamın hali bu mu olacak ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S@ldıray@bi -- 10 Eylül 2008; 21:07:50 >

1560 Mesaj
10 Eylül 2008; 21:11:02 

askere niye gitmiyorsun

Nexus 4 Kullanıcıları Kulübü

((( CANON A720IS KULLANICILARI )))

1943 Mesaj
10 Eylül 2008; 21:12:14 

quote:

Orjinalden alıntı: S@ldıray@bi

bence askerligi kısa dönem yapıp öyle iş aramalısın

bence senin icin tecrübe acısından Türkiye şartlarında 900 ytl az bir para degil

karar senin herşey senin elinde

yuh 900 ytl nedir ya bu adam 4 sene okul okudu ayıp.

1278 Mesaj
10 Eylül 2008; 21:12:15 

quote:

Yeni mezun inşaat mühendisiyim , ehliyetim pasaportum ve diplomam var , özellikle eskişehir olursa iyi olur, onun haricinde ikinci olarak ankara, akabinde muhtelif illerde çalışabilirim , iş imkanı sunaibliecek olanlar veya çevresi olan sevgili zekirdek arkadaşlarıma sesleniyorum, ilgililer pm yoluyla ulaşabilirler .

dostum kuzenimde inşaat mühendisiydi
eskişehirde bi firmada sadece askeri maaşla 7 gün sabah 9 akşam 9 çalıştırdılar
eskişehirde iş durgun şimdi ankaraya gitti orda bi iş buldu ama bu seferde yol parası çok pahalı geliyor..

Uzaklaştırılmış
10 Eylül 2008; 21:16:04 

askerlıgını yapmadan bıraz zor iş bulursun

32 Mesaj
10 Eylül 2008; 21:19:08 

arkadaşlar askerliği neden istemiyorum şan : gitmeden bir işe girmek istiyorumki döndüğümde aynı yere tekrar başvurabileyim, yani gidecek bir kapım olsun ... 900 ytl ye iyi diyenler lütfen bi kez daha düşünün, ben mühendisim , işçi bile günlük 50 den aşağı çalışmıyor, ameleden farkım olmasın mı ?

3693 Mesaj
10 Eylül 2008; 21:20:20 

eskişehirde inşaat mühendisleri zor iş bulur
sen ankarada yada diğer şehirlerde araştırmaya çalış
ayrıca mezun olduğu olulda önemli
eğer odtü boğaziçi itü gibi bir okuldan mezun değilsen 1.500 gibi bir maaşla başlamayı ümit etmen zaman kaybı olur sadece.. piyasada çok mühendis olunca maalesef maaşlarda düşük oluyor

1560 Mesaj
10 Eylül 2008; 21:20:27 

iyide askere gitmeden öyle işe girmen zor git gel hemen kurtul

Nexus 4 Kullanıcıları Kulübü

((( CANON A720IS KULLANICILARI )))

Uzaklaştırılmış
10 Eylül 2008; 21:20:43 

arkadaşım eminimki emeginin degeri 900 ytlden cok fazla

ama bende üniversite mezunuyum ve işsizim

ve 900 ytlnin yarısı bir ücrete bile calısmaya razıyım
quote:

arkadaşlar askerliği neden istemiyorum şan : gitmeden bir işe girmek istiyorumki döndüğümde aynı yere tekrar başvurabileyim, yani gidecek bir kapım olsun ... 900 ytl ye iyi diyenler lütfen bi kez daha düşünün, ben mühendisim , işçi bile günlük 50 den aşağı çalışmıyor, ameleden farkım olmasın mı ?

32 Mesaj
10 Eylül 2008; 21:27:11 

razı olmayın arkadaşlar, değeri düşürmeyelim bari !!! neyse ben yardımcı olabiliecek varmı diyorum millet başka yorumlar yapıyor yinede sağolun...odtü itü diyen arkadaş , bende eskişehir anadoludan mezunum ve bölümümüz %100 ingilizce, odtü de itü de hocalar sınıfta uçarak m ders anlatıyor ? işveren zihniyeti işte anlamak mümkün değil.

Uzaklaştırılmış
10 Eylül 2008; 21:32:19 

quote:

razı olmayın arkadaşlar, değeri düşürmeyelim bari !!! neyse ben yardımcı olabiliecek varmı diyorum millet başka yorumlar yapıyor yinede sağolun...odtü itü diyen arkadaş , bende eskişehir anadoludan mezunum ve bölümümüz %100 ingilizce, odtü de itü de hocalar sınıfta uçarak m ders anlatıyor ? işveren zihniyeti işte anlamak mümkün değil.

Dostum odtü birincisiyle,sizin üninin birincisini yan yana getirelim..Odtülü olan adam sizin birincinize fark atar..Bunu kabul edin yada etmeyin..Benim arkadaşım 300 puanla inşaatı kazandı..Şimdi 360 puanla inşaata giren birisiyle benim arkadaşın kalitesi aynı mı olacak..Yapmayın allahınızı severseniz..Bide şu vardır..Belki sizin ünideki bazı kişiler kendini acayip geliştirir ve odtülü adamı bile geçebilir..Ama bu çok istisnai bir durumdur..

32 Mesaj
10 Eylül 2008; 21:40:21 

odtüdeki adamın benden ne artısı var ? dersi uzaydamı görüyor ? yoksa konular mı farklı ? sadece hocaların verdiği eiğim farkı var , herkes herkesi her yerde geçebilir..

39 Mesaj
10 Eylül 2008; 21:49:06 

ODTÜ inşaat da okuyan birisi olarak ODTÜ nün ne artısı olduğunu söylebilirim.Eğer sahada çalışacaksan hiç bir artısı yok.Ama ben akademisyen olacam özellikle amerikada master doktora yapacam dersen sana bazı şeyler sağlayabilir

Uzaklaştırılmış
10 Eylül 2008; 21:53:45 

quote:

odtüdeki adamın benden ne artısı var ? dersi uzaydamı görüyor ? yoksa konular mı farklı ? sadece hocaların verdiği eiğim farkı var , herkes herkesi her yerde geçebilir..

Senin mantığa göre harwardda okuyanla bizim diyarbakırda okuyan adam aynı kalitede oluyor..Bugün fen liselerinde yapılan matematik sınavı ile düz lisede yapılan matematik sınavı aynı zorlukta mı..Odtülü adam dersi uzayda görmüyor ama kendi mesleğini daha iyi öğreniyor,yada ayrıntılarını daha iyi biliyor..Bu benim fikrim..Daha doğrusu tüm işverenlerin fikri..Ben boğaziçinden mezun olupta iş bulamayan adam bilmiyorum..Bu ülkede üniversitelerin kalite farkı öyle yada böyle var..Olay yine kişide biter ama boğaziçinde okuyan birisiyle,vanda okuyan birisini kimse bana aynı kalitedir demesin..

27 Mesaj
10 Eylül 2008; 22:00:01 

Türkiye'de kafası çalışan değil,arkası sağlam olan kazanıyor.Yani arkanızı sağlam yere dayayın

3693 Mesaj
10 Eylül 2008; 22:02:08 

quote:

iş ararken aradaki farkı anlaman lazımdı
odtüden mezun olan inşaat mühendisi bir arkadaşım mezun olur olmaz 1800le işe başladı ama sen iş arıyorsun hala demekki arada fark varki işveren ona göre maaş veriyor..

bence böyle düşünmek yerine askere gidesiye kadar maaşı azda olsa tecübe kazanabileceğin yere girmeye çalış.. piyasa mühendis kaynıyor kimse seni yüksek maaşla hemen işe almaz maalesef piyasa böyle.. büyük bir torpilin varsa bir yakının işadamı falansa durum değişebilir tabi..
burda kimse senin eğitimini kötülemiyor gerçekleri söyleyip nasihat veriyor..
sen kendini odtülü adamla bir tutcaksan yüksek maaş bekleyeceksen senin bileceğin bir iş kolay gelsin sana

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Eswod -- 10 Eylül 2008; 21:59:56 >

Uzaklaştırılmış
10 Eylül 2008; 22:03:54 

quote:

Orjinalden alıntı: bookworm

ODTÜ inşaat da okuyan birisi olarak ODTÜ nün ne artısı olduğunu söylebilirim.Eğer sahada çalışacaksan hiç bir artısı yok.Ama ben akademisyen olacam özellikle amerikada master doktora yapacam dersen sana bazı şeyler sağlayabilir

Evet bu dediğin doğru olabilr ama eli uzun bi dayın yoksa odtü mezunu olmak zorundasın..Sonuçta size yapılan sınavların zorluğuyla anadoludaki bir üniversitede yapılan sınavın zorluğu bir değil..Mesela benim yakın bi arkadaşım normal bir üniversitenin inşaatını kazandı..Ben bu arkadaşın zekasını ve seviyesini biliyorum..Bu arkadaş mezun olduktan sonra odtü mezunu bir adamla aynı kalitede olmayacak..Odtülü adam kendi mesleğini daha iyi yaparken bizim arkadaşın onun seviyesinde olacağına inanmıyorum..Sonuçta eğer dediğin gibi olsa kimse odtüye,boğaziçine girmek için kıçını yırtmaz,kendini kasmadan normal bir üniversiteye girer..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ssff_allthing -- 10 Eylül 2008; 22:02:04 >

3157 Mesaj
10 Eylül 2008; 22:05:44 

Bir 10 sene kadar beklersen ileride kuracağım ve mühendislere hak ettikleri maaşları veren şirketimde çalışabilirsin.

Encinaar

3740 Mesaj
10 Eylül 2008; 22:07:25 

İnşaat mühendisliği düşünüyordum bunu gördükten sonra biraz zor olurum. yani odtü veya boğaz içine pek girebileceğimi sanmıyorum.Bakalım kafamda bi kaç mühendislik var makina ve elektrik-elektronik hangisi olursa. yani 350 küsür yapıp boğaz içinde inşaat okuyacağıma istanbulda başka bir üniversitede makina okurum.bizim okuldan bi eleman 355 yapıp boğaziçi inşaat a girdi. bakalım o mezun olunca rahat iş bulabilecekmi?

Didier Yves Drogba Tébily

1766 Mesaj
10 Eylül 2008; 22:12:01 

Çalışma tecrüben yoksa ve askerliğini tamamlamamışsan iyi maaş vermelerini bekleme. Ben de inşaat okuyorum. Ama akrabalarım bu işin içindeler. Herkes gibi büyük şirketler için aranan tecrübedir. Yani senin yerinde ben olsam ilk askerliğimi tamamlardım.

Ayriyetten mezun olduğun yer ve sağlam bir transkript de iş bulmanı kolaylaştırabilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Falchon -- 10 Eylül 2008; 22:10:04 >

MSI GT70-670TR Dragon Edition / Sony Xperia Z1

247 Mesaj
10 Eylül 2008; 22:12:05 

iyi ücretli bir işe girmek istiyorsan

torpilin olacak ve/veya iyi bir okuldan mezun olacan

iyi bir okulun diploması senin kapasite sahibi, yabancı dil bilen, azimli bir insan olduğunu gösterir.

istisnalar hariç zaten kimse okulda bişey öğrenmez

iyi bir üni diploması senin kapasite sahibi bir insan olduğunun kanıtıdır diğerlerinden daha fazla şey bildiğinin değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thron -- 10 Eylül 2008; 22:10:04 >

Mucizeler, enerjimizi korkularımıza değil hayallerimize kanalize ettiğimiz zaman gerçekleşir

1205 Mesaj

[8 Aralık 2014; tarihine dek bölüme mesaj atamaz]

10 Eylül 2008; 22:33:24 

1 senedir şantiyede çalışıyorum aynı zamanda okuyorum. Şu anda içinde bulunduğum iş ikinci projem. Saha mühendisliği yapıyorum ve sana şu anda teklif ettikleri ücretin biraz fazlasını alıyorum. Şunu söyleyebilirim tecrübe herşeyden önemli. İstersen 5 yıllık mühendis ol istersen 10 kendine birşey katamadıysan sürekli kapı önüne konursun. Özel sektörde şirketine kazandırdığın sürece el üstünde tutulursun. Onun dışında ehliyetin olmuş pasaportun olmuş bir önemi yok. İş yapabiliyormusun? İş yaptırabiliyormusun? problemmi oluyorsun çözüm mü üretiyorsun bunlar önemli. Ayrıca kimse yeni mezun mühendise şak diye 1500 ytl maaş vermez. Adam senin ne olduğunu bilmiyor ki sana o kadar para versin. Öncelikle referans. 900 ylt ye burun kıvırma hele ki eskişehir gibi bi yerde (nispeten küçük şehir) 900 ytl uygun bir ücret işe başlarken. Kendini kanıtlarsan gerisi gelir. kanıtlayamazsan erir gidersin kpss kapılarında sürünürsün. Senin gibi okulunu bitirmiş ve iş arayan arkadaşları görünce halime şükrediyorum. Ben staj için girdim ve hala devam ediyorum bu şirkette. Umarım sende mutlu olduğun bir iş bulursun ama öncelikle bazı şeylerden taviz vericeksin ki (en basiti ekonomik) bazı şeyler kazanıcaksın (mesela tecrübe)

1286 Mesaj
10 Eylül 2008; 22:43:46 

quote:

Orjinalden alıntı: SeRo-34

İnşaat mühendisliği düşünüyordum bunu gördükten sonra biraz zor olurum. yani odtü veya boğaz içine pek girebileceğimi sanmıyorum.Bakalım kafamda bi kaç mühendislik var makina ve elektrik-elektronik hangisi olursa. yani 350 küsür yapıp boğaz içinde inşaat okuyacağıma istanbulda başka bir üniversitede makina okurum.bizim okuldan bi eleman 355 yapıp boğaziçi inşaat a girdi. bakalım o mezun olunca rahat iş bulabilecekmi?

inşaat mühendisliğinin iş olanağı makineden kat kat daha fazla bi de niye kimse devletde çalışmayı düşünmüyor ?

Eski nick : FahrenheiT

325 Mesaj
10 Eylül 2008; 22:48:18 

Babam oyak betonda marmara bölge müdürü,bi soriyim dedim yardımcı olmak açısından,fakat askerliği yapmamışsa istediğini okusun genede işe alamayız dedi.bence askerlik şart,askerliği bitir sonra istediğini yapabilirsin bence .

196 Mesaj
10 Eylül 2008; 23:09:43 

quote:

Orjinalden alıntı: FahrenheiT

inşaat mühendisliğinin iş olanağı makineden kat kat daha fazla bi de niye kimse devletde çalışmayı düşünmüyor ?

inşaat mühendisinin çalıştığı yerleri bi say bende sana makina mühendisininkileri sayayım.bir makina müh. inşaatlarda bile çalışır(ısıtma-soğutma-yangın sistemleri-yalıtım vs.),ama inşaat müh. sanayide çalışamaz.
kendi işyerini açabilirsin,diploma kiralama,otogaz kontrolürlüğü,doğalgaz,ısıtma-soğutma,asansör,otomotiv,uçak,döküm,talaşlı-kaynaklı imalatların hertürlüsü,kısacası hertürlü fabrika,devlet,özel sektör aklına neresi gelirse.

Citroen C4

1205 Mesaj

[8 Aralık 2014; tarihine dek bölüme mesaj atamaz]

10 Eylül 2008; 23:15:43 

quote:

Orjinalden alıntı: FahrenheiT

İnan devlette kendine hiçbirşey katamazsın. Boş gelir boş gidersin sadece bürokrasiyi öğrenirsin okadar(DSİ TCK dışında) Onun dışında salla başını al maaşını yaşar gidersin tabi devlete girebilirsen eğer Özel sektörde iş bulmak kadrolu memur olmaktan 50 kat daha kolay

1286 Mesaj
10 Eylül 2008; 23:17:46 

quote:

Orjinalden alıntı: Leipold

İnan devlette kendine hiçbirşey katamazsın. Boş gelir boş gidersin sadece bürokrasiyi öğrenirsin okadar(DSİ TCK dışında) Onun dışında salla başını al maaşını yaşar gidersin tabi devlete girebilirsen eğer Özel sektörde iş bulmak kadrolu memur olmaktan 50 kat daha kolay

abim elk. elktronik mühendisi kpss 85 civarı bir puanla tedaşa girdi dediğin gibi salla başı al maaşı yapıyor iyi de yapıyor bence devlette çalışmak özelde sürünmekten iyidir diye düşünüyorum

Eski nick : FahrenheiT

Uzaklaştırılmış
7 gün cezanın,
4 gün 18 sa. 39 dk. kadarı kaldı.
10 Eylül 2008; 23:20:10 

..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nicotinell -- 13 Ağustos 2013; 12:38:04 >

1583 Mesaj
10 Eylül 2008; 23:29:07 

quote:

boşversene hocam nerede işçi günlük 50 ytl alıyor.elektrik teknikeriyim 900 ytl maaş alıyorum.6 yıldır aynı firmadayım ve ankara gibi bir şehirdeyim.iki tane arkadaşım var .her ikiside elektrik öğretmeni ve malesef kadro oladığı için öğretmenlik yapamıyolar.birisi daha yeni evlendi düğününe 2 hafta kala iş yeri iflas etti şimdi işsiz iş arıyor.beyimiz askerli yok yok tecrübe yok yaş 24 900 ytl maaşa az diyor.dostum sana abi nasiatı biraz sağına soluna bak.millet kırılıyo işsizlikten.küçükter başlarsın tecrübe ve becerin arttıkça çok kazanırsın.yani tamaatkar olmak lazım

düzeltme: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -IceMan- -- 10 Eylül 2008; 23:27:57 >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

2583 Mesaj
10 Eylül 2008; 23:31:05 

quote:

işveren olsaydım bende aynı maaşı teklif ederdim seni işe almam için bana bir özellğini soyle.ehliyet,pasaport ve diploma var..sence bunlar olmayan bir unıversite mezunu var mıdır? ustelık iyi bi okuldan da mezun değilsin heralde(olsaydın yazardın diye düşünüyorum). bence bu şartlarda sana teklif edilen maaşlar gayet normal çünkü hiç tecrüben yok oyle kafadan kimse sana 1500ytl maaş vermez bu özgeçmişle

360 Mesaj
10 Eylül 2008; 23:35:50 

her inşaat şantiye şefi olarak bir mimar yada inş müh tutmak zorunda 30.000 metrekare
sınırın var tek yapacağın 1 imza, inşaatta biri ölür kalırsa sen sorumlusun

321 Mesaj
10 Eylül 2008; 23:44:42 

En iş bilmeyen amele bile 35 YTL alıyo günlük.

35X 26 = 910 YTL aylık

İş bilen amele de Günlük En az 50 YTL ye çalışıyor...

Gerisini sen düşün...

1583 Mesaj
10 Eylül 2008; 23:49:43 

quote:

Orjinalden alıntı: Dhqwer

En iş bilmeyen amele bile 35 YTL alıyo günlük.

35X 26 = 910 YTL aylık

İş bilen amele de Günlük En az 50 YTL ye çalışıyor...

Gerisini sen düşün...

boş boş konuşuyorsunuz.o adamın sigortası yok.yemeği yok.sen bunlarıda üste koyunca benim maaşım 900 den 1500 fırlar.en azından emekli olma şansım var.hem her yer mühendis kaynıyo.yeni başlayan birisi için 900 ytl az değil.tecrübe ile orantılı bu maaş ilerde artar tabiki.önemli olan kendini geliştirmek.mühendis olunca kimsenin başı göğe ermiyo

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

293 Mesaj
10 Eylül 2008; 23:53:12 

Kolay gelsin kardesim.Umarim bigun bulursun.Ama askere ne sebeble gitmiyorsun bilmiyorum ama imkanin var ise git ve bitir.Bende yillardir salliyorum ve artik karar verdim bu kasimda gidicem.Tertip oluruz belki

2240 Mesaj
10 Eylül 2008; 23:53:51 

iş tecrubesi olmayan biri icin 900 ytl iyi maas.4 sene universite okudunuz diye dunyanın en tecrübeli insaat muhendisi oldugunuzu sanmayın.kac proje de calıstınız ki bu gune kadar maas begenmiyorsunuz.

askerlik sorunu ortadan kalkmadan ilerleyemezsiniz ilerleseniz bile askere gittiginizde vereceginiz ara sizi tekrar basa dondurecektir.

forum iş arama yeri değildir insan kaynakları siteleri war tonlarca.

32 Mesaj
11 Eylül 2008; 0:22:33 

pc başında değildim , elimden geldiğince hepinize cevap vermeye çalışayım ,

1) bunlar benim var olan özelliklerim cv atmama gerek yok , inşaat mühendisliği diploam var , ehliyetim var , okulum %100 ing. olduğundan ileri düzeyde ing. var , 2012 yılına kadar geçerli pasaportum var , gencim dinamik bir iş hayatına ayak uydurabilirim , deneyimlere gelince , K.C Group eryaman 8-9 etap toplu konut inşaatında 4 ay stajer olarak çalıştım çalışma sürem boyunca 20 katlı 4 binanın temelinden çatı katına kadar tüm ayrıntılarıyla denetimi bakımı ve işlemi bana aitti , her bitirdiğim binadan sonra gelip bizzat elimi sıkıp tebrik etitler beni , deneyimsiz değiliz çok şükür, laf atan arkadaşların benden çok çok üstün olduklarınıda sanmıyorum. karayolları genel müdürlüğünde üst yapı üzerine staj yaptım , kayseri sarıoğlan barajında 2 ay stajerlik yaptım , pc bilgisine gelince, MS Office , autocad 2004-2007 , primavera ve web dizaynı konusunda ileri derece bilgim ve aktif kullanım bilgim var

2) elbetteki her üniversiteden üniversiteye fark vardır ama unutulmamalıdır ki diplomadan diplomaya fark yoktur , odtü deki de aytnı dersi görüyor bende , ona prof. giriyor bana doç veya yar.doç , ikimizde aynı bilgiyi alıyoruz , o veya ben aldığımız bilgiyi farklı şekilde kullanım öne geçebiliriz, her odtü mezunu insan süper bilgili diye birşey yok , benim sınıf arkadaşımın kendi üzerine noter tasdikli 7 projesi var ve türkiye porje 1.ciliğini aldı , sıralamada odtü llü de yoktu ! yine sınıfımdan mezun olupta 5000 dolar alan arkadaşımda var dubaide çalışıyor, yani herkes eşit koşullarda değil

3) geçen ay burada rusya mı afganistan mı diye konu açmıştım , dayım vesilesiyle bana rusya için teklif geldi,abimini arkadaşıda afganistan için teklif etti, ben dayımı seçip afganistanı salladım , fakat gerizekalı gürcistanla savaş çıkması yüzünden rusya tüm ekonomik açıdan işlenen projelere anlaşmalara gümrüklere el koydu , orada çalışan müh.ler bile ülke dışına çıkamadı, güvenlik sorunu yüzünden rusyada çalışma imkanım şimdilik suya düştü

4) bir mühendis olarak ve mühendislik etiğini ayaklar altına almamak için 650-900 gibi bana sunulan maaşları beğenmedim, hiçbir zamanda beğnenmem ! burnun havada düyebilirsiniz sorun değil ama ne zaman sizde bir mühendisliği bitirip 650 gibi bir teklifle karşılaşırsanız o zaman ne düşündüğümü anlayabilirsiniz, mezun olmadan atıp tutması kolay , ister yeni başlayayım ister 10 senelik olayım , hiç bir zaman mühendisli etiğini ayaklar altına almam.

5) inşaat sektörü makinaya nazaran daha fazla iş çevresine sahiptir,bunu araştırmak lazım ! inşaat denilen olgu sadece beton olunan yapılar değildir !

6) askerlik elbetteki önemli , istesemde istemesemde gidip yapıcam , benim amacım gitmeden bir kapım olsun istememdi, hiç tecrübesiz değilim bilgisiz değilim , bana eskişehirdeki yapı denetimler 900 teklif etti , ankarada 1000 teklif edildi ama başlangıç için 1500 min. düşünüyorum , çok beklersin diyebilirsiniz, evet piyasa ortamı gereği sizin düşünceniz mantıklı ama bir inşaat mühendisliyl konuşursanız , bir inşaat müh. odasına gidip işin ehli biriyle konuşursanız sizde anlarsınız. bu sadece biz türklere özgü bir düşünce yapısı,elin gavuru diye bahsederiz hep evet elin gavuru mühendisine hiçbir zaman böyle sıradan ve cüzi bir miktar verip çalıştırmıyor, gayet medeni,insanlıktan eğitimden anlıyor ve bu mesleği hakkıyla icraa ediyor, sadece inşaat için değil , tüm sektörler için geçerli bu...

benim sizden istediğim nasihat değil arkadaşlar bir dh üyesi olarak yardımcı olmanızdı , yinede teşekkürler

şunu ısrarla söylüyorum , ahkam kesip konuşmak bir sektör hakkında yorum yapmak için o sektörden anlamak gerekiyor, bugün mafyadan sonra eroiden sonra silah pazarlamasından sonra en çok para kazanılan sektör inşşat sektörüdür bilmeyen idrak etsin , ve böylesi büyük ve bol bir sektörde bulunan iş verenlerin çalışanlarına mühendislerine fakirlik sınırının altında , yer yer asgari düzeyde maaş vermesi bizim parayı beğenmemezliğimiz değil onların küstalığı bencilliği , karşındakine değer vermemesdir !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozalyilmaz -- 11 Eylül 2008; 0:21:33 >

4499 Mesaj

[6 Aralık 2014; tarihine dek bölüme mesaj atamaz]

11 Eylül 2008; 0:24:12 

Ben de Elektronik Mühendisiyim, ayrıca yüksek lisans MBA de yaptım. Ama tecilim 1 sene olduğu için, iş verenlere yetmiyor. O yüzden askere gideceğim Nisan ayında. Eğitime iyi deseler bile mutlaka bir şeyler çıkartıyorlar. Zaten piyasa kötü ve bir sürü insan işsiz. İşveren de doğal olarak, en aza çalıştırabileceğini seçiyor. Askerde de 1 yıl kaybediyorsun (büyük ihtimalle yedek subay olsan mühendis olduğun için) yaş geldi 28-29-30 her neyse işte. Zaten Türkiye'den pek umudum da yok işsizlik kat kat artıyor. Askerden sonra en azından büyük bir engel kalkacak önümden diye düşünüyorum. O zaman tecrübeli ya da tecrübesiz olarak ,tanıdıkların yardımlarıyla falan bir yere girebilirim diye tasarlıyorum , bakacaz artık. Bu işlerde kısmet ve çevre faktörleri çok önemli

32 Mesaj
11 Eylül 2008; 0:42:58 

quote:

Orjinalden alıntı: uzunoglan

Gazi - İnşaat Mühendisliğine başlayacağım Allah kısmet ederse bu sene
Bayağı kişiye sordum tercih öncesi. Aslında en çok istediğim meslek Bilgisayar Mühendisliğiydi. Ancak okul puanımın çok az olması sebebiyle hayal bile edemedim O halde hangisinin olduğu fark etmezdi..
Makine ve İnşaat Mühendisliklerini düşündüm. Gerçekten çok tecrübeli, güvenilir ve tanınan insanlarla görüştüm. Benim Makine Mühendisliğini ön planda tutmama rağmen hepsi beni İnşaat Mühendisliğine yöneltti..
Umarım güzel bir seçim yapmışımdır..

Bir tanıdığımın Prof. yok, çok kötü diyerek Anadolu - İnşaat Mühendisliğini bıraktığını biliyorum. Bunun dışında Anadolu Üniversitesini iş bulma konusunda kolaylık sağlayan üniversiteler arasında olduğunu duyuyordum.
Durumunuza göre 900 YTL işe başlamak adına güzel bir miktar. Ancak daha öncesinde banada askerliğinizi yaptıktan sonra devam etmeniz daha mantıklı geldi. Yani çevremdeki insanlar genelde öyle yapıyorlar..

bunlar benim kendi hocalarım dır !

1) Ahmet Tuncan Porf.Dr. ( Temel inşaat dersini zemin mekaniği 2 dersini veriyor ayrıca bölüm başkanı )

2) Mustafa Tuncan Prof.Dr. ( Zemin mekaniği dersini veriyor ,ahmet tuncan ile kardeş )

3) Yunus Özçelikörs Porf.Dr ( Yapı statiği1-2 veriyor )

ayrıca 4 adet Do.Dr öğretim görevlimiz var bölümümüzde , bölüm başkan yardımcımız eskieşhir inşaat mühendisi odası yönetim kurulu üyesi , isteyen öğrencilerine iş buluyor.

Prof yok değil bizde var , hocalarımız büyük bir bölümü odtüden mezun yurtdışı master ve doktora'lı. Ha üniversitemiz çok mu iyi ? bence çok iyi değil orası ayrı.Mesleğine ve sektöre gelince, inşaat elektriktende iyi bilgisayardanda ne açıdan ? ilerde kazanabileceğin maddiyat açısından,sürekli gezip tozma açısından vs. kötü bi yanı var , çok asosyal bir bölüm. Öncelikle tebrik ederim arkadaşım, mesleğini en iyi şekilde icraa etmen dileğiyle

1583 Mesaj
11 Eylül 2008; 0:48:26 

@ozalyılmaz

kimsenin seni küçümsediği yok.aksine saygı duyuyoruz.emek vermişsin para harcamıssın.bunların karşılığını alman elbetteki senin en doğal hakkın.ama hiç iş tercüben yok stajları iş tecrübesi sınıfına sokma.yaşın daha 24 bu senin henüz ham olduğunu gösterir.tecrübe çalışarak kazanılır.31 yaşındayım elektrik teknikeriyim.proje çizerim hesaplarım ama gel görki şantiyeye gitsem bocalarım çünkü bu konuda fazla deneyiyimi olmadı.şantiyede tesisat döşerken bana 1500 ytl ver desem bana gülerler.ama eml mezunu adam bu paranın falasını alıyor çünkü yılların verdiği tecrübe var.yani okmakla bu işler olmuyor.bilgi+tecrübe sen dokuzyüzden başla kendini geliştirdikçe kazanımlarını daha fazla olacağını görürsün.şuan nerye gitsen 1500 ytl isitiyorum desen iş bulamazsın yurt dışı hariç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -IceMan- -- 11 Eylül 2008; 0:46:45 >

1786 Mesaj
11 Eylül 2008; 0:54:21 

Özel sektörde herkes tecrübeli mühendis arıyor. Yahu arkadaş ben nerede tecrübe kazanacağım o zaman?

Benim yaradılışımda bir fevkalâdelik varsa, o da Türk olarak dünyaya gelmemdir.
Mustafa Kemal Atatürk

Forum Kuralları || İmza Kuralları || Şikayet Et Butonu || Nick Değişimi || SMS Onay Sistemi || Öneri ve Şikayetleriniz

3724 Mesaj
11 Eylül 2008; 0:55:42 

quote:

Orjinalden alıntı: Saltuk

Özel sektörde herkes tecrübeli mühendis arıyor. Yahu arkadaş ben nerede tecrübe kazanacağım o zaman?

Torpil lazım ki seni biri alıcak yetiştirecek...

İnşaat Teknisyeni - Yapı Ressamı
AutoCAD Çizimi Yapılır (Her Türlü Proje, Plan, Kesit vb.. Çizilir)
Not : Üniversiteli ve Meslek Yüksek Okullu Arkadaşlar AutoCAD ile Plan, Proje, Kesit ve Diğerleri Makul Bir Ücret Karşılığında Çizilir. İletişim İçin Pm veya E-Mail atmanız Yeterlidir
E-Mail : m.mucahidkarakus@gmail.com

32 Mesaj
11 Eylül 2008; 1:01:22 

quote:

saltuk'cum canım , maleef öyle, geçen cuma ankara inşaat mühendislieri odasına gittim kaydolmak için, o esnada bir telefon geldi , bir şirket inşaat mühendisi arıyor , özelliklere uygun mühendis varsa bize yönlendirin diyor,tam o sırada telefona bakan meslektaşım ahizeyi açtı , iş verenin söylediklerini aynen nakşediyorum

odtü,itü boğaziçi mezunu , ingilizce almanca ve rusça bilen, takriben arapça ve farsça bilen , hesap hakediş ve metraj hazırlayabilen , üstyapı ve altyapıda en az 5 sene deneyimli , 10 sene şantiye deneyimine sahip , autocad sap200 ... programlarını bilen , ehliyeti ve pasaportu olan 40 yaşını geçmemiş yüksek inşaat mühendisi arıyorum .... telefona bakan arkadaş ''bu saydığınız özelliklerde biri yok beyefendi iyi günler'' dedi ve kapattı , bana döndü ''mesleğimizin düştüğü hale bakarmısın'' dedi '' bu istediği özelliklere sahip birini bulamaz,velevki buldu , tüm özellikleri kullandıracak bir iş durumuda yok, çoğu özellikleri kullanamayacak ama yinede istiyor'' dedi ve karşılıklı güldük...

sanırım bu yüzsüzlüğümüzün en bariz göstergesi

1786 Mesaj
11 Eylül 2008; 1:12:19 

quote:

saltuk'cum canım , maleef öyle, geçen cuma ankara inşaat mühendislieri odasına gittim kaydolmak için, o esnada bir telefon geldi , bir şirket inşaat mühendisi arıyor , özelliklere uygun mühendis varsa bize yönlendirin diyor,tam o sırada telefona bakan meslektaşım ahizeyi açtı , iş verenin söylediklerini aynen nakşediyorum

odtü,itü boğaziçi mezunu , ingilizce almanca ve rusça bilen, takriben arapça ve farsça bilen , hesap hakediş ve metraj hazırlayabilen , üstyapı ve altyapıda en az 5 sene deneyimli , 10 sene şantiye deneyimine sahip , autocad sap200 ... programlarını bilen , ehliyeti ve pasaportu olan 40 yaşını geçmemiş yüksek inşaat mühendisi arıyorum .... telefona bakan arkadaş ''bu saydığınız özelliklerde biri yok beyefendi iyi günler'' dedi ve kapattı , bana döndü ''mesleğimizin düştüğü hale bakarmısın'' dedi '' bu istediği özelliklere sahip birini bulamaz,velevki buldu , tüm özellikleri kullandıracak bir iş durumuda yok, çoğu özellikleri kullanamayacak ama yinede istiyor'' dedi ve karşılıklı güldük...

sanırım bu yüzsüzlüğümüzün en bariz göstergesi

Haklısın hocam ne diyeyim. Biz daha iş hayatına başlamadan bu olayın sıkıntısı altına girdik. Biliyorsun ben çevredeyim, bir arkadaşıma sizin bölümden anadal bana da yandal çıktı. Hangi dersleri alacağız napacağız diye danışmak için Ahmet Tuncan'ın yanına gittik, ikimiz de yediğimiz laflarla yerin dibine girdik.
Ben anlamıyorum ki piyasa bu haldeyken daha okulda okuyorken bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama neye elimizi atsak boşa gidiyor.

Benim yaradılışımda bir fevkalâdelik varsa, o da Türk olarak dünyaya gelmemdir.
Mustafa Kemal Atatürk

Forum Kuralları || İmza Kuralları || Şikayet Et Butonu || Nick Değişimi || SMS Onay Sistemi || Öneri ve Şikayetleriniz

3157 Mesaj
11 Eylül 2008; 1:18:01 

quote:

Valla ben bölümümde sağlam bir üniversitede okuyorum.Mezun olunca Türkiye'ye dönmeyi düşünüyorum.Göz gezdirmek için iş ilanlarına baktım.Herkes en az 5 sene deneyim istiyor.Kendi kendime "işsiz kaldın" dedim.Aynı iş ilanlarını ararken de garip garip mesleklerle tanıştım.Örnek:

İnşaat firması.Ekonomik işlerle uğraşacak eleman arıyorlar.Aradıkları elemandaki kriterler:

-5 senelik deneyim
-Askerlik bitmiş olacak(Burasını normal karşılıyorum)
-Yabancı dil
-İnşaat bilmemnesi hakkında bilmemne bilgisine sahip olma

Ulæn iktisat mezunu ne bilsin inşaat hakkında bilgi.Aslında aradıkları adam şöyle birisi:

İnşaat mühendisi olarak mezun olmuş.Üstüne iktisat masterı yapmış.Üstüne Süper yabancı dil biliyor.Cart biliyor, curt biliyor....Hatta ışınlanabiliyor.Ve bu adam başlangıç olarak cüzzi bir miktar maaş verecek.

Tabi diğer yandan işveren de haklı.Piyasada mühendis çok.Bana göre iki türlü önlem alınabilir:

-Mezun olacak mühendis sayısına kota koymak: İş dünyasının ihtiyacına orantılı hareket etmek.Bu sayede mühendislerin başka iş alanlarında sorun yaratmasını engellemek.
-Bu esnada hazır olarak işsiz olan mühendislerin istihdam sağlamaları için şirketlere teşvik vermek ve AR-GE çalışmalarını arttırmalarını sağlamak.

Encinaar

2155 Mesaj
11 Eylül 2008; 1:23:04 

hocam kusura bakma ama, nasihat istemiyorum demişsin. askerlik yapmanı salık vermek nasihat değil, maalesef bir gerçek..
quote:

Babam oyak betonda marmara bölge müdürü,bi soriyim dedim yardımcı olmak açısından,fakat askerliği yapmamışsa istediğini okusun genede işe alamayız dedi.bence askerlik şart,askerliği bitir sonra istediğini yapabilirsin bence

çünkü, işe alan sana yatırım yapacak/yapıyor. 3 gün sonra askere gideceksin, döneceğin kesin değil ki...

32 Mesaj
11 Eylül 2008; 1:24:46 

quote:

Haklısın hocam ne diyeyim. Biz daha iş hayatına başlamadan bu olayın sıkıntısı altına girdik. Biliyorsun ben çevredeyim, bir arkadaşıma sizin bölümden anadal bana da yandal çıktı. Hangi dersleri alacağız napacağız diye danışmak için Ahmet Tuncan'ın yanına gittik, ikimiz de yediğimiz laflarla yerin dibine girdik.
Ben anlamıyorum ki piyasa bu haldeyken daha okulda okuyorken bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama neye elimizi atsak boşa gidiyor.

bizim ahmet öyledir ya (: gününüe denk gelmediysen fırçalar rezil eder (: çevre derken hangi ünv. ? anadolu ? osmangazi ? bu arada esk. buluşmasında fazla kalamadım ya sizleri tekrar görmek isterim, işte kısmetse eskişehir iş imkanı olursa iyi olacak (: tekrar bir buluşma ayarlıarz, olmaadı kişisel bir buluşma ayarlarız (:

2113 Mesaj
11 Eylül 2008; 1:32:26 

ben de bu sene össye girdim ve itü inşaat, odtü inşaat, itü makina müh, çapa diş tercihlerinin arasından itü inşaatı seçtim hepsine yetecek puanım vardı tercihime bakıyordu anlayacağınız. bu yüzden 1e yazdım itü inşaatı.

Neden inşaat diyecek olursak, babam 1973 itü inşaat mezunu. kendi şirketi(2 ortak) var, durumlar iyi olmasa da kurulu bir düzen var en azından. ben de bu varlığı değerlendirmek için inşaat mühendisliğini seçtim.
inşaat gerçekten muazzam büyüklükte bir sektör hakkaten. çevrenizde görüp görebileceğiniz her şeyde inşaat mühendislerinin izi var.
oturduğun binada, musluğu açtığında akan suda, sifonu çektiğinde giden suda, üzerinden geçtiğin köprüde... vesairede..

amma velakin türkiyedeki kötü durum dolayısıyla işverenler düşük maaşlı teklifler yapıyorlar anadolu üniversitelerinden mezun olanlara. çünkü çok mühendis var ve bunları bir şekilde eleyebilmek için işine yaramayan özellikleri bile şart koşuyor.
tanıdığım iki tane 2007 itü inşaat mezunu var. biri dubai biri rusyaya gitti. 1500-2000 usd maaşla
ne yapmak gerek bilmiyorum, okul adı bu kadar etkili olmamalı maaş konusunda.

şimdi önümde koca bir 4 sene var, bu 4 sende mühendis sayısı daha da artacak, kriterler iyice şahlanacak;
"itü odtü boğaziçi mezunu, ingilizce almanca rusça arapça farsça fransızca(opsiyonlu) bilen, autoCAD, sap, m.office, spider solitere, call of duty4, pes8 bilen, 10 yıl tecrübeli 25 yaşını geçmemiş askerliğini yapmış mühendis arıyoruz.." gibi

www.yazdediler.com

32 Mesaj
11 Eylül 2008; 1:34:42 

quote:

Orjinalden alıntı: Ata

Valla ben bölümümde sağlam bir üniversitede okuyorum.Mezun olunca Türkiye'ye dönmeyi düşünüyorum.Göz gezdirmek için iş ilanlarına baktım.Herkes en az 5 sene deneyim istiyor.Kendi kendime "işsiz kaldın" dedim.Aynı iş ilanlarını ararken de garip garip mesleklerle tanıştım.Örnek:

İnşaat firması.Ekonomik işlerle uğraşacak eleman arıyorlar.Aradıkları elemandaki kriterler:

-5 senelik deneyim
-Askerlik bitmiş olacak(Burasını normal karşılıyorum)
-Yabancı dil
-İnşaat bilmemnesi hakkında bilmemne bilgisine sahip olma

Ulæn iktisat mezunu ne bilsin inşaat hakkında bilgi.Aslında aradıkları adam şöyle birisi:

İnşaat mühendisi olarak mezun olmuş.Üstüne iktisat masterı yapmış.Üstüne Süper yabancı dil biliyor.Cart biliyor, curt biliyor....Hatta ışınlanabiliyor.Ve bu adam başlangıç olarak cüzzi bir miktar maaş verecek.

Tabi diğer yandan işveren de haklı.Piyasada mühendis çok.Bana göre iki türlü önlem alınabilir:

-Mezun olacak mühendis sayısına kota koymak: İş dünyasının ihtiyacına orantılı hareket etmek.Bu sayede mühendislerin başka iş alanlarında sorun yaratmasını engellemek.
-Bu esnada hazır olarak işsiz olan mühendislerin istihdam sağlamaları için şirketlere teşvik vermek ve AR-GE çalışmalarını arttırmalarını sağlamak.

önlemi alınabilir ? vakti zamanında hersene 40 kişi alan ünv. şuan ki sene 100 kişi alırsa , gerekli gereksiz her insanı ünv. sokmaya çalışılırnırsa olacağı bu...burda kimseyi küçük görüyor değilim, mezun olananlara iş imkanı sağlayacağı potansiyeli olmamasına rağmen , sınav zorluluğunu düşürüp kontejyanı açıp yetmezmiş gibi yeni yeni ünv. açıp öğrenciye oraya doldurmanın anlamı nedir hala idrak etmiş değilim... her mezun olan kişiye, ilgili oda veya önde gelenler toplanıp bir konferans verse kaça çalışıp kaça çalışmayacağını söylese, hangi imkanlarda çalışması gerektiğini güzel bir dille anlatsa ve mezunlarında hepsi bu kritere uysa sorun olmayacak ama bazı sabırsız kişilerin ucuz hesapları yüzünden ; misal

ulan 2 aydr işsizim şimdi 1000 den iş teklifini kabul etseydim 2 aylık işsizlik = 2 milyar kaybım var,hemen farkı kapatmam lazım

düşüncesi özellikle ağır bastığı için gidip asgari ücreti kabul ediyorlar, bunu kabul ettiğini gören şirket , tüm iş ilanlarına asgari ücreti şart koşarsa diğer mezunların önünü tıkamış olurlar

3157 Mesaj
11 Eylül 2008; 1:44:00 

@ozalyilmaz

Bizde teknisyenler, mühendisler kadar maaş almaya başlamış.Sebebi yukarıda da belirttiğim gibi mühendis sayısının fazla olması.Yukarıda da belirttiğim gibi sektörün ihtiyacına göre mezun vermek şart.Mesela doktor açığı var.3-4 sene öncesine kadar Yozgat'ta 1 tane uzman nörolog vardı...Mühendislik puanları arttırılıp, tıbbın puanları düşürülebilir.

Yani önlem ve çözüm çok ...

Encinaar

521 Mesaj
11 Eylül 2008; 1:50:03 

Askerliğini yap gerisi gelecektir.Maaşlar tecrübe ve kıdem ile orantılı şekilde artış gösterir.İş hayatına yeni başlıyorsan 900 ytl lüks bir maaş.

1112 Mesaj
11 Eylül 2008; 2:01:14 

okuyan bi inşaat mühendisi olarak 900 başlangıçta istediğim maaş miktarı değil açıkçası..