Şimdi Ara

## Nvidia'nın Yol Haritası; 55nm GT206 ve 40nm GT212 GPU'ları Yolda ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
4.172
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Nvidia'nın Yol Haritası; 55nm GT206 ve 40nm GT212 GPU'ları Yolda ##

Nvidia'nın takip edeceği GPU stratejisine yönelik yeni bilgiler gün ışığına çıktı. Ekran kartı dünyasında bir döneme damgasını vuran isimlerden biri olan ve 2000'li yıllar ile birlikte finansal sıkıntıya giren ELSA, yaklaşık iki sene önce operasyonlarına yeniden hız vermiş ve arka arkaya duyurduğu Nvidia tabanlı yeni ekran kartlarıyla varlığını hissettirmeye başlamıştı.

Geçtiğimiz gün Çin'de kanal toplantısı yapan ELSA, Nvidia'nın hazırlıkları süren yeni gpu'larını da ortaya koydu. ELSA'nın yol haritasına göre iki yeni gpu bizleri bekliyor. Firma yılın son çeyreğinde 55nm üretim teknolojisiyle hazırlanan GT202 gpu'sunu duyuracak gibi görünüyor ki yol haritasına göre bu model GTX 260'ın yerini alacak.

GT206'yi takiben önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde duyurulması beklenen GT212 kod adlı yeni grafik işlem birimi Nvidia'nın amiral gemisi olacak gibi görünüyor. 40 yada 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanması beklenen grafik işlem biriminin özellikleri hakkındaysa henüz net bir bilgi bulunmuyor.

GT2xx gpu'larının yanı sıra Nvidia önümüzdeki günlerde GeForce 9800GTX+ modelinin güncellenmiş yeni bir varyasyonunu da kullanıma sunacak. Fakat yeni modelin mevcut modele göre ne gibi farklılıklar içereceği henüz netleşmemekle birlike daha yüksek saat hızlarına sahip olması öncelikli ihtimaller arasında yer alıyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Nvidia ATI den önce 40-45 nmlere inerse ortalık bayağı bir karışacak demektir.
  • GT 206

Bunun GTI olması gerek
  • şimdi 48xx serisi alanlar pişman olcak gibi bir his var içimde
  • quote:

Orjinalden alıntı: Timeguard

şimdi 48xx serisi alanlar pişman olcak gibi bir his var içimde

Pişman olmazlar bu sayede ati bi nebze nvidia karşısında güç kazandı ve fiyat rekabeti başladı
  • quote:

niye? gelecek sene üretilmesi planlanan 40-45 nmlik Nvidia kartlar yüzünden mi? yoksa çıkacak olan 9800gtx+++++++++++ yüzünden mi? Yazmış olmak için yazmayın
  • quote:

Arkadaş, daha bunlar yol haritasında, hiç birşeyi daha belli değil. Bunların geliştirilmesi tamamlanacak da, tanıtımları yapılacak da üretime girecek, piyasaya verilmeye başlanacak, Türkiye'ye gelecek, fiyatları biraz inmeye başlayacak da o zaman genel kullanıcılar için bir alternatif haline gelecek. Yani herkes bir şeyler geliştiriyor. 1 hafta veya 1 ay sonra burada olacak bir ürün vardır onu bekleyim dersin, ama daha gelmesine yaklaşık 1 yıl olan bir ürünü beklersen sonsuza kadar beklersin, çünkü o ürün geldiğinde mutlaka o andan 1 yıl sonra gelmesi beklenen başka bir bomba ürün mutlaka olur. 4800 ler kendi zamanları için (ki o zaman bu zaman oluyor) çok iyi kartlar, uygun fiyat, çok iyi performans, göreceli az ısınma ve elektrik tüketimi... Parayı toplayınca ben de 4850 veya 4870 alacağım.

• pek pişmam olmam gibi 4870 kartı aldım

Son 2 yıl içinde ve bu yıl çıkan : COD4,MOH Airbourne,World of Conflic,Bioshock,C&C 3,Racedriver GRID,GTR-Evo.,aklıma gelmiyen yazamadığım bir çok oyunu :D 2-3 hafta içerisinde talan ettim.
    Hem Oyunların güncel patchleri yapılmış hatalar gitmiş 1680x1050 en yüksek oynanacak ayarlarda.Böyle bekleyip toptan saldırmak en iyisi benim için.Can sıkılmıyor.Kartın üzerine toz düşmeden zevkini almış oluyoruz.
    Sora multi playerda şu üsteki oyunlardan birkaçına dalıp 2.ci kart gelene kadar 1-2 sene geçer :)

fazla tüketime alışmamak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jackdaniels#8482; -- 9 Eylül 2008; 9:10:43 >
  • quote:

Neden olayım ki ortada fol yok yumurta yok,evet bu kartlar bir nebze olsun ati serisini geçecekler ama hala xpdeyiz dx10nun bu senede desteği bulamayacağı kesin,8800 gt mi sattım bunu aldım bunu satarım 206 GT CC alırım
  • Alternatiflerin çok olması her zaman kullanıcı lehine olmuştur. Fanatiklik yapmayı bırakalımda firmaların alternatif ürün çıkarışının keyfini sürelim. 180$ a 4850 gibi canavar bir kart var. Alırız paşa paşa keyfini süreriz. Nvidia bi tane çıkarır bakarız performansı bunu 2(iki) ye katlıyo. Gider onu alırız. (Şu aralar biraz zzzzzorda olsa nvidia için)
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

GT2xx gpu'larının yanı sıra Nvidia önümüzdeki günlerde GeForce 9800GTX+ modelinin güncellenmiş yeni bir varyasyonunu da kullanıma sunacak. Fakat yeni modelin mevcut modele göre ne gibi farklılıklar içereceği henüz netleşmemekle birlike daha yüksek saat hızlarına sahip olması öncelikli ihtimaller arasında yer alıyor.

Ben böyle birşey görmedim, bu ne rezilliktir, 9800GTX++ olur o da. Forumda dalgasını geçiyorduk ya " ++ " diye, olaya gel
  • Nvidia battıkça batıyor şu ana kadar gördüğüm en berbat isimlendirmeleri yapıyor tamamen insanların kafasını karıştırmak adına
  • 9800 ün neresini yeniliyorsun nvidia saçmalamaya başladı
  • evet kimse pişman olmaz ama eğer bunlar doğru ise ATInin de cevabı geçikmez
  • son ceyrekteyız yenı gpu gtx 260 ın yerını alcakmıs daha bugun yenı 260 ların haberını aldık--
    ''9800gtx taklacı pılas'' ve yenılenmısı ''artık ters taklada atabılıyor plas'' da gelıcek--
    intel de gelse artık...
  • sanirim bazi arkadaslar matematikten yada yasadigi gunden habersiz 9. aydayiz millet 4-5 aya bu kart duyurulacak. eger nvidia amd den once 4x li nm lere inerse amd nin elindeki tek kozda gitmis olur.
  • güzel gelişme bakalım görelim neler olacak
  • quote:

Orjinalden alıntı: sadtneverdie

sanirim bazi arkadaslar matematikten yada yasadigi gunden habersiz 9. aydayiz millet 4-5 aya bu kart duyurulacak. eger nvidia amd den once 4x li nm lere inerse amd nin elindeki tek kozda gitmis olur.

Nvidia GPU larını kendisi mi üretiyor? Yoksa o da TSMC ye mi ürettiriyor...
    Eğer kendisi üretiyorsa elbetteki atiden önce geçebilme durumu var, ama TSMC ye ürettiriyorsa en çok aynı zamanlarda beraber geçerler 40nm ye...

Ayrıca Nvidia ne kadar çok shader/rop/Tmu/Tfu , o kadar çok performans mantığını değiştirmezse, 40nm de de sadece performansa yüklenirse durum değişmeyecektir zaten...

Nvidia icin 480sp li bir modelden bahsediliyor, 65nm 240sp ve diğer bileşenler 576mm2 yer işgal ederken, 40nm de 480sp ve sayısı muhtemelen arttırılmış diğer bileşenler kimbilir ne kadar yer kaplar... 576 dan küçük alan kaplayacaklarını sanmıoyrum açıkçası...

Ati tarafında ise 140mm2 lik bir GPU ve Çift çekirdekli GPU projesinden bahsediliyor... 140mm2 lik RV870 GPU su HD4870 ten ortalama %20 daha hızlı olacak ve onun neredeyse yarısı kadar bir alan kaplayacak... Maaliyet inanılmaz derece de düşecek... Performans kısmını ise Tek zar içindeki iki adet RV870 den müteşekkil çift çekirdekli yeni bir GPU ile halletmeye çalışacak ati...

Bu resimde görünen o ki; Nvidia 480Sp li canavarı yaparsa yine performans lideri olacak. Ancak atin 140mm2 lik GPU su karşısında F/P anlamında bugünleri arayacak gibi duruyor.

Benim yorumum ise Nvidia'nin GT200 acı tecrübesinden sonra bir daha asla böyle büyük GPU üretmeyeceği yönündedir...

• quote:

Bırak şimdi,Ati de armut toplamıyorya, aynı şeyi onlarda yapabilir
  • quote:

ustam benim 2 mb bir s3 kartım vardı. kartım eskidiğinde bir kart alacağım dedim ama hala bir sonraki çıkacak kartı bekliyorum. 10 sene geçti aradan ama ısrarlıyım elbet geçilemeyecek bir kart yapar nvdia sen o zaman o kartı alırsın bende senin ekran kartının yarısı fiyatına bir ati ekran kartı alır bir 10 yıl daha saklarım.
    hadi hayırlı tıraşlar....
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.