- x
Kablosuz modemi Access Point yada kablosuz adaptör olarak kullanma (AIRTIES RT205 ve
674 Cevap329275 Görüntüleme54 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

627 Mesaj
7 Eylül 2008; 18:51:09 

Arkadaşlar baya bir deneme sonucu Airties RT-205 modemimi access point olarak kullanmanın yolunu buldum.

1- Modemin arayüzüne 192.168.2.1 adresiyle girdikten sonra sol taraftaki menüden ADSL -> ADSL Modu sayfasına giriyoruz. Burdan "NO MODE" seceneğini işaretliyoruz.

0

2- Yine sol taraftaki menüden ADSL -> ADSL Ayarları'nı tıkladığımızda açılan sayfadan "PVC Adı" sekmesinin altındaki vc1'i tıklıyoruz.

0

Karşımıza gelen ekranda ayarları aşagıdaki gibi değiştiriyoz. (Protocol olarak DHCP seçildi. Fakat eğer disabled seceneği çıkarsa - özellikle diğer marka modemlerde - onuda işaretleyebilirsiniz.)

0

3- Kablosuz bir modeme bağlantı kuracaksanız modemi tanıtmanız gerekiyor. Tanıtma öncesi dikkat edilecek husus her iki modeminde wireless kanallarının aynı olmasıdır. Eğer değilse modemin arayüzünden KABLOSUZ -> Kablosuz Ayarları sekmesinden kanal numarasını kolaylıkla değiştirebilirsinz. Bu ayarları kontrol ettikten sonra sol taraftaki menüden KABLOSUZ -> MESH sekmesini tıklıyoruz. Açılan sayfada "Köprü/ Tekrarlayıcı bağlantılarını etkinleştir" seceneğini işaretleyip Kaydet'i tıkladığımızda karşımıza modemin bağlantı kurabileceği modemler çıkıyor. Burdan kendinize ait modemi seçin ve kaydet'i tıklayın. Tüm bu işlemleri yaparken diğer modeminde açık ve kablosuz olarak erişilebilecek mesafede olmalıdır.

0

Eğer kablolu bir modemle bağlantı kuracaksanız bu işlemi yapmanıza gerek yoktur. Bu işlem yerine 4. işlemden sonra iki modemi Lan kablosuyla birbiriyle bağlamanız yeterlidir.

4- Sol taraftaki menüden YEREL AĞ -> IP Ayarları ve DHCP sekmesini tıklıyoruz. Açılan sayfadan "DHCP Sunucusu ve Aktarıcısı Kapat" seceneğini işaretliyoruz ve IP Adresi olarak bağlantı kuracağımız modemin ip numarasına bağlı olarak yeni bir ip numarası giriyoruz. Örneğin diğer modeminizin ip adresi 192.168.2.1 ise IP Adresi bölümüne 192.168.2.X girebilirsiniz. ( 'X' olarak istediğiniz rakamı girin.) Bu işlemleri yaptıktan sonra Kaydet'i tıklayın. Çıkan uyarılarada tamam deyin.

0

5- Son olarak kablosuz olarak bağlanacaksanız diğer modeminizin ayarlarından Airties modeminizi Access point olarak tanıtın.

Tüm bu işlemleri yaparken her iki modeminde kablosuz bağlantı şifrelerini kaldırın. İki modemden herhangi birinin kablosuz bağlantı şifresi olması halinde bağlantı kurulmuyor. Kablosuz bağlantı güvenliği olarak bu işlemlerden sonra her iki modemdede MAC adresi filtreleme kullanabilirsiniz. MAC adresi filtrelemede modemlerinde mac adreslerini eklemeyi unutmayın. Airties modeme erişmek için - bağlantı kurulu iken - modeme verdiğiniz ip adresini (192.168.2.X) kullanabilirsiniz. Eğer kablolu bir modemle bağlantı yapacaksanız modeminize kablosuz bağlantı şifresi koyabilirsiniz.

Diğer modemlerdende aynı ayarlar yapılabilir. Önemli olan iki nokta vc1 ayarlarının kaldırılması ve DHCP nin kapatılıp modeme yeni bir IP adresi verilmesidir. Benzer işlemler USR9110 modemde de denenmiş ve sonuç elde edilmiştir.

Thanks to ImageShack for Free Image Hosting

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abdurrahimk -- 7 Eylül 2008; 20:02:14 >

627 Mesaj
7 Eylül 2008; 19:53:21 

Eğer modemi kablosuz adaptör olarak kullanmak isterseniz yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra modeminizi (airties yada ayar yapılan modem) Lan kablosu ile bilgisayarınıza bağlayıp diğer kablosuz modem üzerinden internete bağlanabiliyorsunuz. Yani yukarıdaki ayarları yaptığınızda modem artık bir kablosuz alıcı oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abdurrahimk -- 10 Eylül 2008; 5:17:19 >

3332 Mesaj
7 Eylül 2008; 22:15:09 

Çok ilginç; ve de tebrikler. En kısa zamanda bunun denemesini ben de yapacağım. Hem kablolu, hem de kablosuz olarak. (Elimde RT-210, WAV-140 ve RT-205 var AirTies kablosuz olarak, bunları birbirlerine tanıtmaya çalışacağım...)

Fakat bu başardığınız, rastgele iki markadan iki kablosuz ADSL modemi birbirlerine "kablosuz" olarak tanıtıp bunlardan bir tanesini "kaynak" ve "ADSL modem", diğerini de kablosuz erişim noktası olarak kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor herhalde... Her iki cihazın wireless yayın devrelerinin aynı chipsete sahip olmaları, bu nedenle de pratikte "aynı markalı" cihazlar (kablosuz ADSL modemler) olması gerekiyor diye düşünüyorum.

Bağlantı iki cihaz arasında kablolu olacaksa, "aynı markalı olma" sorunu yok, herhalde.

Aslında kendim AirTies'la bu denemeleri yaptıktan sonra, benzeri denemeleri D-Link & Linksys marka cihazlarla da tekrarlamayı düşünebilirim. Ne var ki, Kasım başlarına kadar çok çok serbest zamanım da yok...

Önceleri tamamen AMD taraftarı olmakla beraber artık Intel'e de "hayır" diyemeyen, sonradan görme Windows kullanıcısı olmakla beraber artık sıkı bir MacSever ve kullanıcısı da olan AirTies-Zyxel destekleyicisi, kendi halinde TC vatandaşı, 1952 doğumlu "dedeleşmiş" bir elektronik mühendisi. (Evinde 2 ayrı ADSL hattında halen AirTies Air 5050 & Apple Time Capsule ve Zyxel P-660HN-F1Z kullanıyor. Kullandığı WIN / MAC mobil, masaüstü ve dizüstü donanımların konfigürasyonlarını yazmak epeyce uzun süreceğinden "kimse bilmesin" daha iyi!...Mobil telefonda Android'e de geçmek üzere...

627 Mesaj
9 Eylül 2008; 0:09:17 

aynı marka şartı olması gerektiğini düşünmüyorum. Çünkü benim kablosuz olarak bağlantı kurup şu an kullandığım modemlerden biri U.S. Robotics diğeride Airties. U.S. Roboticsi kaynak modem olarak diğerini access point olarak kullanıyorum. ama tersininde denedim ve çalıştı.

428 Mesaj
9 Eylül 2008; 2:37:55 

En çok merak edilen sorulardan birini cevaplamışsın. Teşekkürler.

beklemede....

590 Mesaj
9 Eylül 2008; 16:51:38 

şifresını bıldıgım modeme baglanamazmıyım ve normalde wus300le baglandıgım nır modem var.Airties 205ime gerekli ayarları yaptım karşıdaki modem ise rt211. onun modemıne wireless şifresiyle gıremıyorum kı access point seçeneğini ayarlayayım. Ne yaptımsa gıremedım şifreyi kabul etmiyor. Yardım edermısınız

Diz çök ey zorlu nefs, önümde diz çök!
Heybem hayat dolu, deste ve yumak.
Sen, bütün dalların birleştiği kök;
Biricik meselem, Sonsuza varmak...

Necip Fazıl

3332 Mesaj
9 Eylül 2008; 19:46:05 

quote:

Orjinalden alıntı: abdurrahimk

aynı marka şartı olması gerektiğini düşünmüyorum. Çünkü benim kablosuz olarak bağlantı kurup şu an kullandığım modemlerden biri U.S. Robotics diğeride Airties. U.S. Roboticsi kaynak modem olarak diğerini access point olarak kullanıyorum. ama tersininde denedim ve çalıştı.

AirTies olanı RT-205 (ki TI chipsetli olması lazım; bu arada "büyük kutu" nu, "küçük kutu" mu bu RT-205???) de USR olanının modeli neydi acaba?

Önceleri tamamen AMD taraftarı olmakla beraber artık Intel'e de "hayır" diyemeyen, sonradan görme Windows kullanıcısı olmakla beraber artık sıkı bir MacSever ve kullanıcısı da olan AirTies-Zyxel destekleyicisi, kendi halinde TC vatandaşı, 1952 doğumlu "dedeleşmiş" bir elektronik mühendisi. (Evinde 2 ayrı ADSL hattında halen AirTies Air 5050 & Apple Time Capsule ve Zyxel P-660HN-F1Z kullanıyor. Kullandığı WIN / MAC mobil, masaüstü ve dizüstü donanımların konfigürasyonlarını yazmak epeyce uzun süreceğinden "kimse bilmesin" daha iyi!...Mobil telefonda Android'e de geçmek üzere...

590 Mesaj
9 Eylül 2008; 22:32:36 

soruma cevap yok mu

Necip Fazıl

627 Mesaj
10 Eylül 2008; 5:14:03 

quote:

Orjinalden alıntı: demirçelik
şifresını bıldıgım modeme baglanamazmıyım ve normalde wus300le baglandıgım nır modem var.Airties 205ime gerekli ayarları yaptım karşıdaki modem ise rt211. onun modemıne wireless şifresiyle gıremıyorum kı access point seçeneğini ayarlayayım. Ne yaptımsa gıremedım şifreyi kabul etmiyor. Yardım edermısınız

modem arayüz şifresi ise bağlantı kuruluyor ama kablosuz ağ şifresi ise bağlantı kurulmuyor. ben başaramadım baya bir denememe rağmen. o yüzden kablosuz ağ güvenliği olarak Mac adresi filtrelemeyi önerdim. wireless şifresiyle rt211 e giremedim demişsin, benim anladığım modem arayüz şifresini bilmiyorsun. Tabi normal olarak modem ayarlarına giremiyorsun. yanlız dediğim gibi girsende rt211 in wireless şifre özelliğini kaldırman gerekebilir.

quote:

AirTies olanı RT-205 (ki TI chipsetli olması lazım; bu arada "büyük kutu" nu, "küçük kutu" mu bu RT-205???) de USR olanının modeli neydi acaba?

RT-205 küçük kutu son firmware versiyonu yüklü 1,41 sanırım. U.S Robotics modemimim modelide USR9110. benzer ayarları ondada yaptığımda aynı işlevi görüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abdurrahimk -- 10 Eylül 2008; 5:11:42 >

3332 Mesaj
10 Eylül 2008; 11:05:10 

quote:

RT-205 küçük kutu son firmware versiyonu yüklü 1,41 sanırım. U.S Robotics modemimim modelide USR9110. benzer ayarları ondada yaptığımda aynı işlevi görüyor.

Benim yorumum şöyle: RT-205'de kablosuz yayın devresinde Texas chipset kullanılıyor. USR-9110'de de TI chipset olması büyük olasılık. Zaten bu iki marka/model cihaz U. Doğu'da aynı üreticinin malı. Ama elinizdeki USR-9110 değil de USR-9108a olsa idi bu yaptığımnızı gerçekleştiremeyecektiniz.

Diyeceğim, pratikteki, "aynı marka" kuralı geçerli. Daha doğrusu, "aynı marka" kuralı değil de "aynı chipset" kuralı!...

590 Mesaj
10 Eylül 2008; 16:01:19 

quote:

teşekkür ederim

Necip Fazıl

3 Mesaj
26 Eylül 2008; 0:16:13 

dostum bu paylaşım için çok sagol sormak istediğim bir kaç sey var philps snk 5600 acsess pointim var ve sifresini bildigim bi kablosuz ag var bendeki cihazı kullanarak kullanıcıdan herhangi bi ayar yapmadan acsess pointimi wifi adaptor olarak kullanamazmıyım gerci benzer bi soru yukarıda sorulmus ama ben genede sorayım

karagözlü

547 Mesaj
26 Eylül 2008; 0:48:45 

Ben bunu daha önceden Airties yetkili servisine sordum. Gelen cevap:
Sayın Kullanıcımız;

Modeminizin http://192.168.2.1 web arayüzünde LAN menüsü altından dhcp özelliğini devre dışı bırakırsanız, internet bağlantısı olan Ethernet kablosunu modeminizin arkasındaki Ethernet portuna bağlayarak interneti kablosuz hale getirebilirsiniz. Problem yaşarsanız 0212 4440239 numaralı 7/24 destek hattımızı ararsanız teknik destek uzmanlarımız size yardımcı olacaklardır
Saygılarımızla…
Göksel ÖZDEMİR
Destek Mühendisi
AirTies Wireless Networks
Tel: 0212 4440239
Adres: Büyükdere cad.
Şarlı iş merkezi No:103 Kat:5

3 Mesaj
26 Eylül 2008; 0:55:33 

ama ben daha cok wifi adaptor olarak kullanmak istiyorum yada benim istedigim sey bu cihaza fazla mı :)

karagözlü

236 Mesaj
26 Eylül 2008; 13:29:15 

Bunu USR9108le deneyen var mı?

It's your right and your ability to become my perfect enemy.

627 Mesaj
30 Eylül 2008; 2:19:34 

tek diyebilceğim access pointin arkasında lan girişi varsa ordan bilgisayarına bağlantı yap dene bir.
quote:

Orjinalden alıntı: uygar_u

dostum bu paylaşım için çok sagol sormak istediğim bir kaç sey var philps snk 5600 acsess pointim var ve sifresini bildigim bi kablosuz ag var bendeki cihazı kullanarak kullanıcıdan herhangi bi ayar yapmadan acsess pointimi wifi adaptor olarak kullanamazmıyım gerci benzer bi soru yukarıda sorulmus ama ben genede sorayım

627 Mesaj
30 Eylül 2008; 2:35:00 

ben usr9110da denedim aynısı oldu. benzer ayarları modemine yaparsan olur...

quote:

Orjinalden alıntı: leylek1983

Bunu USR9108le deneyen var mı?

5 Mesaj
5 Ekim 2008; 16:05:34 

Arkadaşım öyle bir konuya parmak bastınızki benim için ilaç ilaç , elimde USR9110 modem var ve AP olarak kullanmak istiyorum. Son firmware olan USR9110-V051.bin (30-01-07) yükleyerek güncellemesini yaptım. wireless sekmesinde WDS diye ekstra bir bölüm çıktı, buradan tarama yaptığımda modemleri bulabiliyorum seçiyorum kaydediyorum ama bir türlü USR9110 üzerinden kablosuz ve eternet bağlantısı ile internete giremiyorum. Tarattığım modemler bana yakın 15m dir. Bu USR9110 modemi AP olarak kullanabilmek için resimli görsel anlatım yapabilecek arkadaşlarım lütfen yardım çok uğraştım bir türlü yapamadım. Şimdiden teşekkürler...

627 Mesaj
6 Ekim 2008; 0:12:34 

senin yaptışın işlemden sonra soldaki menüden wan -> atm pvc tıkla. acılan pencerede vc1 i tıkla. Buradan protocol sekmesinden disable yi seç. daha sonra sağ bölmeden lan'ı tıkla buradan modeme diğer modemin ip adresine benzer bir adres ver ve aynı saydada yer alan dhcp server'i disable olarak işaretle. artık acces point olarak kulanabilirsin.

477 Mesaj
14 Ekim 2008; 21:14:14 

bende de aynı modemlerden var, bunu yapmamdaki amaç 6. kat çaprazdaki komşuma(ben 1. kattayım) kablosuz bağlantı vermek, notebook ile girmek istiyor fakat sinyal yakalayamıyor. diğer modemi ap olarak karşı odaya atmayı düşünüyorum öyle yaparsam bağlantıyı görme ihtimali varmıdır sizce?

[link=http://forum.donanimhaber.com/m_79213608/f_//tm.htm

167 Mesaj
24 Ekim 2008; 16:48:50 

bende de dlink G604 wireless modem var ve kardeşim 30 metre ilerdeki evden çok zayıf çekiyor sinyali, illa dlink marka AP mi almam lazım yoksa herhangi bir wireless modem alsam örneğin bu airties dan onu AP olarak repetar özelliği ile sinyali kardeşime taşıyıp güçlendirebilir miyim?

167 Mesaj
25 Ekim 2008; 12:25:14 

arkadaşlar bu konuyu biraz genişletsek çok iyi bir kaynak haline gelecek

627 Mesaj
26 Ekim 2008; 2:13:12 

arkadaşım emin değilim ama bazı arkadaşlar aynı çipsete sahip olması gerekiyor diyor. Bence birinden ödünç modem al ve dene. hemde bizde emin olmuş oluruz aynı çipsete gerekiyormu yoksa gerekmiyormu?
Ama bir tavsiyede daha bulunayım madem yeni alcan AP al bildiğim kadarı ile daha ucuz...

quote:

Orjinalden alıntı: veyselh

bende de dlink G604 wireless modem var ve kardeşim 30 metre ilerdeki evden çok zayıf çekiyor sinyali, illa dlink marka AP mi almam lazım yoksa herhangi bir wireless modem alsam örneğin bu airties dan onu AP olarak repetar özelliği ile sinyali kardeşime taşıyıp güçlendirebilir miyim?

4495 Mesaj
26 Ekim 2008; 2:45:37 

veyselh, boşuna deneme olması imkansız...

Modemi AP haline getirmek için sadece DHCP yi kapatın. 3. bir cihaza bağladığınızda o cihazın dhcp sini yönlendirir. Tüm modemlerde bu böyledir.

335 Mesaj
29 Ekim 2008; 0:44:44 

Cok cok tesekkurler bende suan bu dedgın sıtem sayesınde baglanıyorum.Sansım varmıskı access poınt olarak kullnacagım modem airties rt-205 ti :D

Kabloyu arkasına bagladım.Oldu bıttı.

Benım suan yenı sorum su
AİRTİES RT-205 KABLOSUZ(1port) modelının arka gırısıne odama kadar gelen baglantıyı takıyorum ve bu sayede odama kadar gelken kabloyu airties ın router ozellıgı ıle kabloısuz yapıyorum.Kabloyu getırdıgım modem Smartnet ın 4 portlu kablosz modelı.Cekmedıgı ıcın kablo ılle getırıyorum

birde asıl onemlı olan

baglantı sonradan kopuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi medicus07 -- 29 Ekim 2008; 2:10:14 >

Phenom II X6 1055T 2.8GHz / 3.3GHz Turbo Core 9MB Cache // Asus M4A89GTD PRO/USB3 AMD 890GX/SB850 AM3 DDR3 2000MHz (O/C)// Gigabyte GTX460 OC 1GB// KINGSTON 4 GB (2X 2GB) DDR3 1333 MHZ RAM DUAL KIT // SAMSUNG 1 TB HDD SATA II 32 MB 7200 rpm// ASUS 24B1ST 24X ± DOUBLE LAYER SATA // AeroCool VS-9 550W 9 Fan Yuvalı Mid-Tower Siyah// ACER H223HQ 21.5'' LCD Wide Screen MONİTÖR 2 MS, DVI, HDMI, Full HD // MICROSOFT Wireless Comfort Desktop 5000

659 Mesaj
29 Ekim 2008; 9:44:37 

bende bi soru sorayım arkadaşlar mesajları okudum fakat pek bişey anlayamadım.şimdi ortak kullandığımız bir ağ var modem kablolu.bana gelen kabloyu ayrı bi kablosuz modem alsam ve ona taksam bu bağlantıyı hem kablolu hem kablosuz olarak kullanabilrimiyim evde hem masaüstü var hemde laptop ben iki bilgisayardada bağlantıyı kullanmak istiyorum...cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

335 Mesaj
29 Ekim 2008; 18:02:24 

quote:

Orjinalden alıntı: medicus07

Cok cok tesekkurler bende suan bu dedgın sıtem sayesınde baglanıyorum.Sansım varmıskı access poınt olarak kullnacagım modem airties rt-205 ti :D

Kabloyu arkasına bagladım.Oldu bıttı.

Benım suan yenı sorum su
AİRTİES RT-205 KABLOSUZ(1port) modelının arka gırısıne odama kadar gelen baglantıyı takıyorum ve bu sayede odama kadar gelken kabloyu airties ın router ozellıgı ıle kabloısuz yapıyorum.Kabloyu getırdıgım modem Smartnet ın 4 portlu kablosz modelı.Cekmedıgı ıcın kablo ılle getırıyorum

birde asıl onemlı olan

baglantı sonradan kopuyor.

artkdaslşar sorunu cozdum heralde

suan 2 sattır sorun yok

hanı IP Adresi bölümüne 192.168.2.X girebilirsiniz dıyorya orada kı x e yuksek bı deger gırın yoksa 2 3 gıbı deger gırınce eger sızdebnım gıbı 9 kısı baglanıyorsanız ip cakısması oluyor baglantı kopuyor.Ben 40 gırdım suan bı sorun yok .Yenı bı sorunla karsılasırsam soylerım

Phenom II X6 1055T 2.8GHz / 3.3GHz Turbo Core 9MB Cache // Asus M4A89GTD PRO/USB3 AMD 890GX/SB850 AM3 DDR3 2000MHz (O/C)// Gigabyte GTX460 OC 1GB// KINGSTON 4 GB (2X 2GB) DDR3 1333 MHZ RAM DUAL KIT // SAMSUNG 1 TB HDD SATA II 32 MB 7200 rpm// ASUS 24B1ST 24X ± DOUBLE LAYER SATA // AeroCool VS-9 550W 9 Fan Yuvalı Mid-Tower Siyah// ACER H223HQ 21.5'' LCD Wide Screen MONİTÖR 2 MS, DVI, HDMI, Full HD // MICROSOFT Wireless Comfort Desktop 5000

627 Mesaj
30 Ekim 2008; 20:40:56 

quote:

Orjinalden alıntı: medicus07

hanı IP Adresi bölümüne 192.168.2.X girebilirsiniz dıyorya orada kı x e yuksek bı deger gırın yoksa 2 3 gıbı deger gırınce eger sızdebnım gıbı 9 kısı baglanıyorsanız ip cakısması oluyor baglantı kopuyor.Ben 40 gırdım suan bı sorun yok .Yenı bı sorunla karsılasırsam soylerım

evet ilk başta anlattığım ayarları kablosuz modemine uygularsan kablosuz bağlantı elde edersin. Eğer yeni modemin kablolu bağlantıyı da destekliyora hem kablolu hem kablosuz bağlanabilirsin.Ortak kullndığınız kabloyu Kablosuz modemin ağ girişine takıcaksın. Eğer fazladan ağ girişi varsa oradanda kablolu bağlantı yapabilirsin. böylece hem kablolu hem kablosuz ağ olur.

7571 Mesaj
19 Kasım 2008; 11:13:46 

Benim de konuya bir katkım olsun.

Amacım : Zyxel 660HW-T1 V2 kablosuz modem ile US Robotics 9110 modem arasında, USR 9110'un WDS özelliğini kullanarak köprü (bridge) kurmak, yani USR9110'u Access Point olarak kullanmak.

Zxyel teknik destekten aşağıdaki dökümanı gönderdiler. Telnet üzerinden Zyxel 660HW-T1 V2 modeme nasıl WDS için Access Point tanıtılabileceğini gösteriyor. Rehber Zyxel G-570S access point ile kesin çalışacağı dikkate alınarak hazırlanmış olmasına rağmen, aynı yöntemle USR9110'u bağlamayı deneyeceğim.

Şimdilik genel bilgi için rehber ile idare edin, belki kendi modeminiz için size bir yol gösterir. Eğer başarılı bağlantı kurarsam ayrıca bir konu açar, burada da linkini veririm.

Rehber linki :
http://rapid-share.com/...W-T1v2-WDS.AYARLARI.zip
* rapid ile share arasındaki - işaretini kaldırın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi signore -- 19 Kasım 2008; 11:13:18 >

REHBER » HD Ready - Full HD Tercihi ve Temel Bilgiler

Lütfen özel mesaj ile görüş veya tavsiye istemeyin, cevap veremiyorum.

7571 Mesaj
26 Kasım 2008; 10:57:55 

Evet arkadaşlar, Zyxel ile US Robotics arasında WDS kuramayınca ikinci USR9110'i aldım ve WDS kurulumu yapabildim.

Aşağıda bir rehber veriyorum. Genel olarak modemlerde benzer ayarlar yapılması gerekiyor. İşinize yarayabilir.

REHBER > US Robotics USR 9110 Modemler Arasında WDS Kurulumu
http://forum.donanimhaber.com/m_27918165/tm.htm

1206 Mesaj
26 Kasım 2008; 23:24:09 

benim yapmak istediğim ve beceremedim olay ise :

airties rt 205 im var ve access pointlerle ki o access pointlerimde ap-302 yani yine airties ın ürünü..bunlarla interneti paylaştırıorum...

elimde kullanmadığım bir tanede usr 9108 mevcut. bunuda access point gibi yapmak istedim beceremedim..

bu konu hakkında bilgisi olan buraya yazar ve bana mesaj atarsa çok sevinecem arkadaşlar.. usr nin teknik destek ayrıca = 0 .. türkiyede öyle bir hizmetleri yok. yazıklar olsun...

Her türlü proje ve istekleriniz için lütfen linke bakınız !

http://forum.donanimhaber.com/m_36727498/tm.htm

7571 Mesaj
26 Kasım 2008; 23:31:12 

quote:

Orjinalden alıntı: Whocares
elimde kullanmadığım bir tanede usr 9108 mevcut. bunuda access point gibi yapmak istedim beceremedim..

USR 9108'i Access Point gibi kullanmak için normalde bir yukarıdaki mesajda verdiğim rehberdeki DİĞER MODEM ayarlarını yapmanız gerekiyor. Tabi interneti alan ANA MODEM'de de WDS'nin açık olması ve USR 9108'in MAC adresine izin verilmiş olması gerekiyor.

Mesela Zyxel 600HW-T1 V2 için WDS ve MAC adresi izinleri Telnet komutları ile veriliyor (yukarıda linkini verdiğim konuda 1.mesajda bunun da bir rehberinin linki var). USR 9110 için yine yukarıdaki mesajımda verdiğim rehberde belirtildiği gibi WIRELESS > WDS menüsünden izin veriliyor. AIRTIES modemin de kendine göre bir menüsü vardır.

Ancak bence Airties ile Us Robotics modem birbiri ile uyumlu değil. Tıpkı benim Zyxel ile USR9110 arasında tüm ayarları yapmama rağmen köprü kuramamam gibi, siz de sonuç alamayabilirsiniz. Dolayısıyla USR 9108 yerine Airties marka bir cihaz almanız gerekiyor diye düşünüyorum.

Us Robotics'in teknik destek vermemesi konusunda haklısınız. US Robotics Türkiye'den çıktı diye kullanıcılarını yüzüstü bırakması hiç hoş değil. Sadece teknik servisler yasal yükümlülük olduğu için arızalara bakıyorlar, ancak cihazlar hakkında hiç bilgileri yok. Bir haftalık araştırma sonucunda sanıyorum ben onlardan çok şey biliyorum. USR9110 için WDS ayarlarını diğer markalardan kopya çekerek ve deneme yanılma ile buldum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi signore -- 26 Kasım 2008; 23:35:43 >

1206 Mesaj
26 Kasım 2008; 23:40:30 

valla o zaman ben ilk iş olarak airties ı arıyayım ve uyumluluğunu öğreneyim...

627 Mesaj
27 Kasım 2008; 13:37:40 

quote:

Orjinalden alıntı: signore

Ancak bence Airties ile Us Robotics modem birbiri ile uyumlu değil. Tıpkı benim Zyxel ile USR9110 arasında tüm ayarları yapmama rağmen köprü kuramamam gibi, siz de sonuç alamayabilirsiniz. Dolayısıyla USR 9108 yerine Airties marka bir cihaz almanız gerekiyor diye düşünüyorum.

USR9110 ile Aırtıes rt-205 arasında kesinlikle uyumsuzluk diye birşey yok. Çünkü ben kendim bu iki modeli kullanıyorum.

Usr9108 konusuna gelince bildiğim kadarıyla o modemin ayarlarında zaten iki secenek beliriyor. Modem olarakmı yoksa Access Point olarakmı kullanacaksın diye. O ayarı yapmak yeterli. O ayarın tam olarak yeri neresi bilmiyorum. Forumda biraz araştırma yapılırsa bulunabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abdurrahimk -- 27 Kasım 2008; 13:38:46 >

235 Mesaj
27 Kasım 2008; 22:58:04 

Bende USR 9106 var. RT-205 in Lan ayarına bile dokunmadığım halde 3. adımın sonunda köprü modu problemsiz çalıştı. Bu yüzden Airties ile USR arasında bir uyumsuzluk problemi olmadığı fikrine bende katılıyorum.

Yanlız bir problemim. ip vermediğim için şimdi rt205 e giremiyorum.

USR9106 192.168.1.x serisi ip dağıtıyordu. Rt205 ise 192.168.2.x serisi ip dağıtıyor. Bununla alakalı birşey olabilir diye düşünüyorum ama konuya hakim arkadaşların doğru yorumlarını bekliyorum.

psn: erolkoroglu

1206 Mesaj
27 Kasım 2008; 23:11:14 

bir uyumsuzluk yok ise ben neden yapamıyorum usr 9108 access point gibi..

evet dediğiniz gibi sadece ap modu ve köprü modu var..

ap modunu seçiyorum. oraya hangi device a bağlanacaksa MAC adresi istiyor RT nin MAC ını veriyorum. dhcp yi kapatıyorum.modemin ip sini değiştiriyorum... yani rt 205 ile aynı seride olsun diye. 192.168.2.15 veriyorum... eee rt nin kontrol panele gidip bu sfr usr yi ekletiyorum...

sonuç : usr ye bağlanınca internete çıkış yapamıyorum. Limitli bağlantı problemim vardı onu ip filan dğeişince hallettim ama bu sfr artık bağlanıyor usr ye ama boş bi şekilde interneti yok

yardım lütfen...

7571 Mesaj
28 Kasım 2008; 0:20:56 

quote:

Orjinalden alıntı: erolkoroglu
Bende USR 9106 var. RT-205 in Lan ayarına bile dokunmadığım halde 3. adımın sonunda köprü modu problemsiz çalıştı. Bu yüzden Airties ile USR arasında bir uyumsuzluk problemi olmadığı fikrine bende katılıyorum.

Yanlız bir problemim. ip vermediğim için şimdi rt205 e giremiyorum.

USR9106 192.168.1.x serisi ip dağıtıyordu. Rt205 ise 192.168.2.x serisi ip dağıtıyor. Bununla alakalı birşey olabilir diye düşünüyorum ama konuya hakim arkadaşların doğru yorumlarını bekliyorum.

Köprünün mantığı, bir ana modem olması, bir de ana modeme bağlanan, yani köprü kuran diğer modem olması.

Eğer ana modem RT205 ise, USR9106'de DHCP Server'ı kapalı (disabled) yapıp, 192.168.2.X'li bir adres atamalısınız. X değeri RT-205'in verebileceği IP aralığında olmalıdır, genelde 2 ile 253 arasındadır.

Sonra ağdaki herhangi bir bilgisayardan 192.168.2.1 yazarak RT205'e erişirsiniz; 192.168.2.X adresini yazarak da USR9106'ya erişirsiniz.

quote:

Orjinalden alıntı: Whocares
Bir uyumsuzluk yok ise ben neden yapamıyorum USR9108 access point gibi.

Elimin altında USR9108 olmadığı için menülerine bakamıyorum ama şimdiye kadar gördüklerim ve okudumlarım, farklı isimlerle aynı işlemlerin yapıldığını gösteriyor.
1) Diğer modem dediğim, ana modeme bağlantı kuracak olan modemi köprü moduna getirin,
2) DHCP server'ı kapatıp, ana modemin IP aralığında bir IP verin.
3) İlgili menülerden iki modemde de birbirlerinin MAC adreslerini görerek bağlantı izni verin.

Bunları yaptıktan sonra bağlantı kurması gerekir. Benim yazdığım rehberdeki adımlar bir daha gözden geçirin isterseniz. Bu arada, Airties destek hattına sorabildiniz mi, Us Robotics ile uyum konusunda onlar ne söylediler ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi signore -- 28 Kasım 2008; 0:25:47 >

1206 Mesaj
28 Kasım 2008; 23:22:40 

daha zamanım olmadı ne yazık ki....

1206 Mesaj
29 Kasım 2008; 11:11:23 

Aşağıya yaptıklarımın resmi ve usr9108 in kontrol panelini gçstermekteyim. Yaptığım yanlış birşeylermi var anlamadım. Lütfen yardımcı olunuz...

http://img116.imageshac...p?image=45782925cu3.jpg
http://img367.imageshac...p?image=72351189qu6.jpg
http://img88.imageshack...p?image=12584672gx3.jpg
http://img88.imageshack...p?image=39272231ug7.jpg
http://img116.imageshac...p?image=62125523kt4.jpg
http://img88.imageshack...p?image=58609670xy4.jpg

özellikle 6. son resimdeki ayarlarda biraz şüphem var...

4. ve 3. cü resimdeki ayarların doğru olduğunu düşünüyorum...

hatam nerede arkadaşlar?

Access point olarak değilde köprü olarak yapınca wireless tarama yapınca usr yi hiç görmüyor nedense

627 Mesaj
29 Kasım 2008; 12:57:30 

arkadaşım şifrelemeyi kaldırıcaksın diye yazdık o kadar. son resminde enclupsion modu aktif. diğeri 2. resimde web şifrelem aktif gözüküyor.

1206 Mesaj
29 Kasım 2008; 13:15:42 

ya iyide neden kaldırıyorum..

ben rt 205 ile diğer airties access pointer lara web şifreleme yaparak dağıtım yapabiliyorum???

airties lar arasında web şifreleme var. yani olayın özeti : 1 ana modem : rt 205 ve 3 tane access pointer markası ap302 var ve bunlar web şifreleme kullanıyor...

7571 Mesaj
29 Kasım 2008; 14:33:41 

Ben yukarıdaki resimlere göre yorumlarımı yapayım.

1.resim : Band ve Channel olarak yaptığınız ayar, RT-205'te de aynı değil mi ?

2.resim : Normal WEP şifreleme var. RT-205'te de aynı şifreyi yazıyorsunuzdur. Deneme amaçlı şifrelemeyi devre dışı bırakabilirsiniz.

3.resim : Buradaki iki paragrafta "Bridge Restrict"in (köprü sınırlandırma) ayarını DISABLED (pasif) yapın ki, MAC adresini girdiğiniz Remote Bridge'e izin verilsin" diyor. Bu önemli bir ayar gibi gözüküyor, deneyin mutlaka. Bu arada, AP mode olarak Access point haricinde ne gibi seçenekler var ? Mesela "Bridge" gibi birşeyler var mı ?

4.resim : DHCP server'ı kapatıp bir IP atamışsınız, ancak IP'nin son rakamı çok yüksek. Acaba RT-205'te IP havuzunu sınırlamış olabilir misiniz ? Mesela 192.168.2.50 ile başlasın ve 10 IP verilebilsin gibi. Zyxel'de böyle bir ayar var. Eğer öyle bir ayar varsa IP adresi 192.168.2.50 ile 192.168.2.59 arasında olmalıdır. RT-205'de IP havuzu olup olmadığından emin değilseniz son rakamı 252 değil de, 4-5 gibi bir sayı ile deneyebilirsiniz.

5.resim : Bu sayfa bana ayar yapılması gereken bir sayfa gibi gelmedi.

6.resim : Burada neden "MAC Encapsulation Routing" seçtiğinizi anlayamadım. Benim de yaptığım anlatımda "Bridging" seçilmesi gerektiği yazıyordu. Ben USR9110 ile "1483 Bridging" seçtiğim zaman alttaki ayarlar kendiliğinden değişiyordu. Belki burada da seçinde alttaki seçenekler değişebilir. Değişmezse de, sadece "Bridging" seçip bir deneme yapabilirsiniz.

Benim yorumlarım bunlar. Vurguladığım ayarları bir deneyin bakalım sonuç ne olacak.

Bu arada, RT-205 ayarlarından USR9108'in MAC adresine izin veriyorsunuz değil mi ? RT-205'te Bridging (köprüleme) ile ilgili ne gibi ayarlar var ?

quote:

arkadaşım şifrelemeyi kaldırıcaksın diye yazdık o kadar. son resminde enclupsion modu aktif. diğeri 2. resimde web şifrelem aktif gözüküyor.

Deneme yapmak için şifre kaldırma önerilebilir belki ama, normal kullanımda şifrenin kaldırılması pek kimsenin isteyeceği bir şey değildir sanıyorum. Eğer iki modem sadece şifresiz çalışırken iletişim kurabiliyorsa hiç kurmasınlar daha iyi (bence).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi signore -- 29 Kasım 2008; 14:33:07 >

1206 Mesaj
29 Kasım 2008; 16:31:38 

öncelikle zahmet edip cevapladığın için teşekkürler...cevaplarıma geçeyim..

1- kanal 3 ama band aynı değil... usr deki gördüğünüz 802.11g airties daki ise 802.11Mix..Yani tüm o modları kapsayan bir seçenek seçilmiş durumda..Birşey farkettirirmi sizce bu?

2- rt 205 inde internee çıkış şifresi aynı tıpkı usr9108 deki gibi... Birebir aynı orada bir problem yok..

3- bu seçeneği ben şey diye anlamıştım. Hımm.. burada vereceğim MAC adresine bağlantı yapabilirsin manasında..Yani ordaki gördüğünüz MAC adresi benim rt 205 in MAC adresi...Demekki yanılmışım. Eve gidince denemem lazım bir Dİsable edeyim...Orada bir seçenek daha var o da köprü olayı. Ama köprüyü çalıştırdım ve wireless dan tarama yapınca nedense usr yi hiç görmez oluyor. O kısmı anlamadım...Ama benim yapmam gereken köprü değil ki..Bridge yapmak istemiyorum ben. Tıpkı nasıl apartmanda Access Pointerlarım var ise aynı görevi üstlendirmek istiyorum bu usr9108 e. Köprü değil yani Access point olarak kullanmam gerekiyor gibi geldi bana...

4- Kontrol ettim rt 205 in dhcp havuzunun sınırları 0 dan 254 e kdr. Yani atadığım ip de bir sorun olacağını sanmıyorum...

6- burada en son denediğim MAC Encapsulation Routing idi de ondan öyle kalmış. Bridge de mi kalacak? Access point gibi yapmak istesemde yine orda Bridgemi kalıcak? Bence benim problem burda. Burada yanlış birşey yapyorum.Ama bridge ye alıp , 3.resimdekinide Bridgeye alıp bir deneme yapacağım...

ayrıca rt 205 de MESh sistemi var. Süper yapmış adamlar. Direk Mesh e girip tarama yapıyor alet çevredeki aletleri. Bulduklarını soruyor eşleştirme ve tanıtma yapsınmı diye. Ona göre seçiyorsunuz sizde istediklerinizi. Tanıttım ben hep bu usr 9108 i orada sorun yok bence....

Rt205 dede köprü olayı var ama dediğim gibi sistemi hep access point olarak ayarladım...

Sonuç : Denemem gereken : 3.resimdeki Enabled i Disabled yapıp 6.resimdekini Bridge modunda denemem lazım....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Whocares -- 29 Kasım 2008; 16:32:02 >

7571 Mesaj
29 Kasım 2008; 18:47:58 

@Whocares

Öncelikle ben bu konularda uzman olmadığımı, sadece kısa süre önce kendi ihtiyacım dolayısıyla öğrendiklerim doğrultusunda yardımcı olmaya çalıştığımı belirteyim

Burada önce Access Point, Bridge (köprü), WDS (wireless distribution system) gibi kavramların açıklamak gerekiyor herhalde.

Google'da kısa bir araştırma yaptım, anladığım kadarıyla geleneksel "bridging" (köprüleme) denildiği zaman, iki ağın birbirine bağlanması oluyor ama sinyal arttırımı yapılmaz deniyor. Fakat WDS için "Access Point + bridging" deniyor. Dolayısıyla hem köprü kurulmuş oluyor, hem de Access Point görevi yapıyor. Zaten ben de WDS kurduğum zaman sinyalin arttığını görüyorum. Benim birbiri ile bağladığım USR9110'larda WDS özelliği vardı.

Anladığım kadarıyla WDS için Airties MESH kelimesini kullanıyor. Çünkü USR9110 ile WDS'de tarama yaptığım zaman bağlanabileceği cihazları buluyor ve 4 adede kadar bağlanabilirsiniz diyor.

1206 Mesaj
30 Kasım 2008; 12:46:48 

şaka gibi....

3-)
Bridge Restrict"in (köprü sınırlandırma) ayarını DISABLED (pasif) yapın ki...........

bunu yaptım ve oldu

uyumlu şekilde çalışıyor arkadaşlar...Süper oldu...Birde 7dbi lık anten taktım süper oldu...

Emeği geçen herkeze çok teşekkürler...

8 Mesaj
2 Aralık 2008; 9:29:28 

merhabalar

bende bir süredir modemleri bir birine bağlamak için çalışıyorum. rt-205 access point haline getirip zyxel 661hw bağladım. Bunlar arasında WEP 64bit şifrele ile sorunsuz çalışıyorlar. fakat birde usr 9108'i zyxel bağlamak istedim. Bunu yaparken yaptığım şeyler
1.dhcp disable yapıp bir statik ip vermek
2. wireless kanallarını aydı yaptım.
3. AP moduna enable yaptım ve zyxel mac adresini yazdım.
4. advanced bölümünde AP isolation disabled

sonunda bağlamayı başardım fakat zyxel deki ve usr-9108 wep şifrelemeyi kaldırmak gerekti.

benimde sorunum zyxel ile rt-205 haberleşirken olduğu gibi usr-9108 de aynı wep şifrelemesi koyamıyorum o zaman usr9108 internete çıkılmıyor.
whocares anladığım kadarıyla bunları şifreli haberleştirmiş. Bunu nasıl yaptığını öğrenebilir miyim.

1206 Mesaj
2 Aralık 2008; 11:41:36 

evet o şekilde yaptım...

3.seçenekteki "zyxel mac adresini yazdım" demişsin orayı disable et ve bişi yazma..

4.seçenekte : ip isoletion Enabled bende.

olması lazım denersin

8 Mesaj
2 Aralık 2008; 13:12:20 

herhangi bir firmware update yaptı mı. hangi firmware kullanıyorsun usr 9108 için

1206 Mesaj
2 Aralık 2008; 19:09:02 

sitesinde bulunan en son firmware i...

8 Mesaj
3 Aralık 2008; 10:23:00 

tekrar merhaba,
şimdi söyle bir sorun var geçen akşam senin dediklerini ve değişik versiyonlarını birçok kere denedim artık bu konuda uzman oladum diyebilirim. usr 9108 wireless şifreyi kaldırdığımda her halükarda (temel ayarlarda dahi) internete bağlanıyorum.
denemelerin sonunda söyle birşeyin farkına vardım.
1. modem zyxel 661hw
a)bu alette wds modunu aktif hale getirdiğimizde aynı menude wireless şifrelemeden farklı olarak ayrı bir şifreleme koyma alanı var.
b)wds menusunde bu kısmı wep şifreleme aktif değilken rt-205(wep şifreli durumda) ile haberleşiyor fakat usr 9108 (wep şifreli durumda) ile haberleşmiyor.
c) wds menusune şifrelemeyi aktif hale getirdiğimde rt-205(wep şifreli durumda)ile haberleşmiyor fakat usr 9108(wep şifreli durumda) benim daha önce yazdığım temel ayarlarla dahi haberleşebiliyor.
2.
a) rt-205 ap modunda (wep şifreli durumda) kendi clientları ile şifreli fakat zyxel (ana modem) ile şifresiz haberleşiyor.
b) usr 9108 wireless security kısmından herhangi bir şifre yazdığımda bunu hem clientları ile haberleşirken hem de ana modemle haberleşirken kullanıyor.
c)zyxel 661hw hem clientlar için ayrı hem (wds)ap'ler için ayrı menülerinde şifreleme seçeneği olduğunda iki modemi ayrı ayrı bağlayınca ve ayarları ona göre yapınca haberleşebiliyor fakat 3 modem aynı anda olmadı.

3. Sonuç :
whocares senin bu modemleri şifreli haberleştirebilmen için sanırım rt -205 veya usr9108 bilmediğimiz bir ayarı daha yapmış olabilir misin. çünkü yaptığım çalışmaya göre iki bu şekilde haberleşmediği görülüyor. rt-205 'i nasıl ap modunda diğer modemle haberleşirken şifreli konuşmasını sağlayabiliriz.

1206 Mesaj
3 Aralık 2008; 16:43:08 

uzunca yazından sonra çok kısa bir cevap olacak ama olay budur : dediklerimden başka bir ayar yapmadım ve bu şekilde sorunsuz kullanıyorum wep hexadecimal şifre kullanıyorum rt 205 de deeeee rt 205de dee....

86 Mesaj
3 Aralık 2008; 22:00:57 

usr9108 i sadece kablosuz adaptör olarak kullanmakistiyorum. etrafta kablosuz ağ varsa bağlancam. ne yapmam lazım. tşk ler

627 Mesaj
5 Aralık 2008; 18:19:48 

quote:

Eğer modemi kablosuz adaptör olarak kullanmak isterseniz yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra modeminizi (airties yada ayar yapılan modem) Lan kablosu ile bilgisayarınıza bağlayıp diğer kablosuz modem üzerinden internete bağlanabiliyorsunuz. Yani yukarıdaki ayarları yaptığınızda modem artık bir kablosuz alıcı oluyor.

192 Mesaj
6 Aralık 2008; 13:42:52 

Bence çok faydalı ve kaynak olabilecek bir konu olmuş. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.

Ben de ZOOM X6 modemi ana modem olarak kullanacağım, RT205 i ise "tekrarlayıcı" (repeater) olarak kullanmayı düşünüyorum. ZOOM X6 ile RT205 i bu şekilde kullanan ya da kullanmayı deneyen var mı? Varsa ve bilgi verirse çok sevinirim. Ayrıca yukarda okuduğum şifresiz çalışma gibi durumlarla karşılaşmaktansa Airties AP400 gibi bir cihaz alıp işi çözsem mi.

AP 400 alsam ZOOM la devam etmek yerine RT205 i ana modem yapmak daha mantıklı mı olur?

Şimdiden teşekkürler.

Herkese iyi bayramlar dilerim

Pioneer Kuro KRL 46V - SONY Vaio VPCSB2L1E

6 Mesaj