Şimdi Ara

Kablosuz modemi Access Point yada kablosuz adaptör olarak kullanma (AIRTIES RT205 ve benzerleri) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
791
Cevap
57
Favori
524.217
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: abdurrahimk

açıkcası dinamik ip olayına takıldım.
    birde sunu dene pozitek marka modeminden airtese sabir ip numarası ver. o hiç değişmesin anlıyacağın.
    birde 4 nolu işlemi yapıyorsun dimi?

Dinamik ip olayına takıldın demek. O zaman temiz temiz baştan anlatayım.

Senin resimlerle anlattıklarını harfiyen yaptım. 195.174.252.X li ip verdigi icin kablo net bende airties a 195.174.252.3 dedim harfiyen dediklerini resimlerde ki gibi yaptım ve kablo netten gelen cat5 i rt205 e taktım. 1. bilgisayarı actım bir ip aldı işte sorunsuzca net e girdim. sorun yok. ardından 2. bilgisayarı actım ip alınıyor tanımlanıyor felan diyor ama ip alamıyor ve haliyle net e giremiyor makinalar birbirini goruyor ama. ardından 2 bilgisayarı kapattım. 2. bilgisayarı actım bu kez de ilk olarak ve 2. bilgisayar 1. bilgisayardan farklı bi ip aldı net e girdi sorunsuzca. aldıgı ip dogal olarak 195.174.252.X olarak tabii X i değişikti sadece yani. ardından diger bilgisayarı actım (1.bilgisayarı) bu sefer o tanımlanıyor dedi ip alamadı net e giremedim haliyle.

iki bilgisayarda da vista 32bit home basic var. hatta dun üşenmedim 3. bi masaustu ile denedim wireless usb dongle taktım da. oda net e girdi ayrı bi ip alarak ama bu sefer diger 2 notebook girmedi.

olay budur. aynı anda 1 den fazla bilgisayar girmiyor. sorun u çözmeye çalışıyorum işte. yardımcı olabilirsen tabii çok hora geçer.

• Başka bir forumda bir arkadaşım, bu konuda ki deneyimini benimle paylaştı. Yazdıkları şöyle:

"Cunku kablo modemin en fazla 1 PC'ye IP veriyorlar. 2 PC gelirse MAC'den kontrol edip IP vermiyorlar. Bu kablonet'in bir kısıtlaması. Neredeyse TR'deki tüm modemler böyle. Bunu ancak aradaki PC'yi bir proxy olarak kullanarak yapabilirsin ki bu da 1. PC'nin (modeme direk bağlı olan) 24 saat açık kalması anlamına gelir. "

Yani anladığım kadarı ile, bu konuda yazılanları yaparak, pozitek kablo modemim ile rt205 i router olarak kullanıp sınırsız ip dağıtamıyorum. Kablo net in bir sınırına takıldım sanırım.
  • arkadaşlar selamlar yardımlarınızı ve yorumları bekliyorum...
    Bulunduğum ortamda bir adet airties marka kablosuz modem ve ona bağlı olan airties ap 400 var bu şekilde yaklaşık 13-14 kişiye yakın arkadaş kullanıyoruz ancak sıkıntı şu birlikte ortak kullanım alanımız içerisinde rahatlıkla kullanabiliyorum ancak ortak kullanım alanımızı terkedip evlerimize gittiğimizde binada sadece benim dairemde internet çekmiyor kullandığım dizüstü bilgisayarı camın dibine dayadığımda çekmeye başlıyor oda tat vermiyor sorum şu ben bulunduğum yerden yaklaşık 6 ay sonra taşınacağım ve bana yeni yerleşim yerimde kuvvetle muhtemel yeni bi kablosuz modem gerekli olacağından yeni bi rt 205 alarak onu ayna olarak kullanabilirmiyim şuanki ortamımda şimdiden teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum...
  • ANLATILANLARI UYGULADIM FAKAT İNTERNETİ SADECE ETHERNET PORTLARINDAN DAĞITABİLİYORUM, WİRELESS OLARAK DAITMAK İSTEDĞİMDE HATA VERİYOR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

uzun zamandır komşumdaki İNCA marka modemden gelen ethernet kablosunu evimdeki AZTECH marka modeme bağlayarak kablosuz olarak kullanıyordum ve bunun için sadece kendi modemimin DHCP sini kapatım ip atamasını engeliyordum ve gayet güzel sorunsuz çalışıyordu.

fakat komşumun modemi bozulunc yeni ismini bilmediğim bir marka modem almış ve o modemle aynı şekilde bağladığımda sprun çıkardı bende burada yazdıklarınızı uyguladım fakat bu sefer sadece ethernet portlarından evimde interneti dağıtabiliyorum, kablosuz olarak bağlandığımda "sınırlı bağlantı" hatası veriyor. baya uğraştım fakat düzeltemedim.
    YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM
    TEŞEKKÜRLER
  • öncelikle herkese iyi günler

elimdekiler :

Scientific Atlanta EPC2203 modem ( kablo modem hediyeleri ) usb yok tek ethernet portu war

linksys WRT54GC Kablosuz Router 4 portlu ve wirelesshttp://www.bimeks.com.tr/urun.aspx?kid=1046&uid=100854

bnm masaüstüm war arkadaşın dizüstü war.. eve arada başka dizüstüler de girebilir ama öncelikli olan bu ikisinin girmesi..

modemden gelen etherneti linksys'e bağladım ordan da masaüstüne.. laptopa da wireless düşünüyoruz..

masaüstünde hiç bir sorun yok.. dizüstü ise nete girebiliyor masaüstüyle aynı anda ama arada sertfika alamadı diyip kopup geri bağlanıyor.. sorun nerde acaba, ne denemeliyiz.. şimdiden ilgilenen herkese tşkkrler

• Ben Airties RT-205TT ile QuikNet'in Pirelli DRG A226G cihazları arasında denedim. Amacım bağlantıyı wireless ile Pirelli üzerinden alıp kablo ile PS3'e iletmek. Ancak Airties'a IP verince cihaza erişemiyorum. Hem yüksek hem düşük bir numara vermeyi denedim. Kabloyu laptop'a taktığımda laptop IP alamıyor. DHPC kapalı olduğu için bu normal sanırım. Sorun airties'ın pirelli'ye bağlanamaması sanırım. Pirelli üzerinde MAC filtreleme var ama airties için gerekli tanımı da yaptım.
    Bir öneriniz var mı acaba?
  • arkadaşlar merhaba
    acaba bu türlü yapılan bi bağlantı hızınızı negatif manada etkiledimi. benim hızımda ciddi düşüş oldu
    teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: tomruq

quote:

Orjinalden alıntı: abdurrahimk

quote:

abdurrahimk arkadaşım. ilk msj da senin resimlerle anlattıgını birebir deniyorum ama sorunlarım var. bende kablo modem var pozitek marka ve elimde bir tane de rt-205 var. resimlerle anlattıklarını tek tek yaptım. kablo modemden gelen ethernet kablosunu rt-205 e taktım ve 2 notebooumdan bir i baglanıyor digeri ise "Tanımlanamayan ağ" diyor. İki bilgisayarda da Vista Home Basic 32 bit yüklü. Acaba hatam nerde olabilir ???

pozitek marka modelin ip sıralması nasıl? yani demek istediğim eğer o modemde 192.168... ile başlamayabilir. onun ip numaralarını bul ondan sonra airtese ona göre ip numarası ver.
    bir ikincisi diğer laptop bağlanıyorsa sorun ondada olabilir. daha çok yazılımsal...

195.174.252.3 verdim ip olarak dinamik olarak baglanan cihaza gore ip yi veriyor onda sorunum yok. ama aynı anda iki tane vermiyor. misal 1. notebook ile baglnıyorum 21 ip alıyor sorun yok 2. acıyom ip almıyor. daha sonra kapıyom 2 sini de 2. notebook u acıyom 98 ip alıyor baglanıyor sorunsuz 1. notebook u acıyım bu sefer o baglanmıyor. anlatanbildim mi acaba ?

Yanlis hatirlamiyorsamki gecen gun baktim kablo modemlerde Dhcp yok ve yine dhcp yi kaparsaniz Ip dagitmayi kapatmaniz anlamina geliyor. Yani rt-205 in Dhcp sini kapatmamaniz gerekirki Alt maskede Ip dagitsin.

Sadece modemin VCI ayarlarini silmeniz yeterli olacaktır gorusundeyim.
    Modemin arkasina kablo modemden gelen ethernet kablosunu takin ve router olarak kullanin.

• Bende bunu arıyodum, Güzel çalışma.
  • quote:

Başka bir forumda bir arkadaşım, bu konuda ki deneyimini benimle paylaştı. Yazdıkları şöyle:

"Cunku kablo modemin en fazla 1 PC'ye IP veriyorlar. 2 PC gelirse MAC'den kontrol edip IP vermiyorlar. Bu kablonet'in bir kısıtlaması. Neredeyse TR'deki tüm modemler böyle. Bunu ancak aradaki PC'yi bir proxy olarak kullanarak yapabilirsin ki bu da 1. PC'nin (modeme direk bağlı olan) 24 saat açık kalması anlamına gelir. "

Yani anladığım kadarı ile, bu konuda yazılanları yaparak, pozitek kablo modemim ile rt205 i router olarak kullanıp sınırsız ip dağıtamıyorum. Kablo net in bir sınırına takıldım sanırım.

Merhaba yazdiginiz postu gormeden cevabini yazmisim zaten
    kablo modem de dhcp destegi yoktur o yuzden modeminizin dhcp sini kapatmayin sadece VCI ayarlarini silin yetrli olacaktir.

quote:

Orjinalden alıntı: hubeybozkul

ANLATILANLARI UYGULADIM FAKAT İNTERNETİ SADECE ETHERNET PORTLARINDAN DAĞITABİLİYORUM, WİRELESS OLARAK DAITMAK İSTEDĞİMDE HATA VERİYOR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

uzun zamandır komşumdaki İNCA marka modemden gelen ethernet kablosunu evimdeki AZTECH marka modeme bağlayarak kablosuz olarak kullanıyordum ve bunun için sadece kendi modemimin DHCP sini kapatım ip atamasını engeliyordum ve gayet güzel sorunsuz çalışıyordu.

fakat komşumun modemi bozulunc yeni ismini bilmediğim bir marka modem almış ve o modemle aynı şekilde bağladığımda sprun çıkardı bende burada yazdıklarınızı uyguladım fakat bu sefer sadece ethernet portlarından evimde interneti dağıtabiliyorum, kablosuz olarak bağlandığımda "sınırlı bağlantı" hatası veriyor. baya uğraştım fakat düzeltemedim.
    YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM
    TEŞEKKÜRLER

yeni gelen modem ile sizin modeminizin Ip araliginin ayni olmasina dikkat edin eger ayni ise kendi modeminize reset butonuna 15 sn basmak kosulu ile fabrika ayarlarina geri donun ve tekrar ayni islemleri yapin. hala sonuc vermiyorsa modem uzerindeki kablosuz kart bozulmus demektir.

quote:

Orjinalden alıntı: deserter35

öncelikle herkese iyi günler

elimdekiler :

Scientific Atlanta EPC2203 modem ( kablo modem hediyeleri ) usb yok tek ethernet portu war

linksys WRT54GC Kablosuz Router 4 portlu ve wirelesshttp://www.bimeks.com.tr/urun.aspx?kid=1046&uid=100854

bnm masaüstüm war arkadaşın dizüstü war.. eve arada başka dizüstüler de girebilir ama öncelikli olan bu ikisinin girmesi..

modemden gelen etherneti linksys'e bağladım ordan da masaüstüne.. laptopa da wireless düşünüyoruz..

masaüstünde hiç bir sorun yok.. dizüstü ise nete girebiliyor masaüstüyle aynı anda ama arada sertfika alamadı diyip kopup geri bağlanıyor.. sorun nerde acaba, ne denemeliyiz.. şimdiden ilgilenen herkese tşkkrler

Modem Ip araligina dikkat edin. gerekirse el ile Ip verin bilgisayarlara

quote:

Orjinalden alıntı: bmert

Ben Airties RT-205TT ile QuikNet'in Pirelli DRG A226G cihazları arasında denedim. Amacım bağlantıyı wireless ile Pirelli üzerinden alıp kablo ile PS3'e iletmek. Ancak Airties'a IP verince cihaza erişemiyorum. Hem yüksek hem düşük bir numara vermeyi denedim. Kabloyu laptop'a taktığımda laptop IP alamıyor. DHPC kapalı olduğu için bu normal sanırım. Sorun airties'ın pirelli'ye bağlanamaması sanırım. Pirelli üzerinde MAC filtreleme var ama airties için gerekli tanımı da yaptım.

Airties in Dhcp sini kapatmamaniz gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bck6579 -- 4 Şubat 2009; 10:39:54 >

• quote:

quote:

Ben Airties RT-205TT ile QuikNet'in Pirelli DRG A226G cihazları arasında denedim. Amacım bağlantıyı wireless ile Pirelli üzerinden alıp kablo ile PS3'e iletmek. Ancak Airties'a IP verince cihaza erişemiyorum. Hem yüksek hem düşük bir numara vermeyi denedim. Kabloyu laptop'a taktığımda laptop IP alamıyor. DHPC kapalı olduğu için bu normal sanırım. Sorun airties'ın pirelli'ye bağlanamaması sanırım. Pirelli üzerinde MAC filtreleme var ama airties için gerekli tanımı da yaptım.

Bu şekilde deneyeceğim. Ben DHCP aktarıcısını kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Teknik detayını bilmiyorum ama sana gelen dhcp isteklerini diğer router'a ilet ve gelen cevabı da istemciye ilet demek olduğunu umuyorum. Bu durumda doğru seçenek bu olur. Neyse deneyip göreceğim, ama yazdığınız kılavuzda dhcp'nin airties üzerinde tamamen kapatılması gerektıiğini yazmışsınız?

• quote:

quote:

quote:

Bu şekilde deneyeceğim. Ben DHCP aktarıcısını kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Teknik detayını bilmiyorum ama sana gelen dhcp isteklerini diğer router'a ilet ve gelen cevabı da istemciye ilet demek olduğunu umuyorum. Bu durumda doğru seçenek bu olur. Neyse deneyip göreceğim, ama yazdığınız kılavuzda dhcp'nin airties üzerinde tamamen kapatılması gerektıiğini yazmışsınız?

Merhaba oncelikle bu konu 2. adasl kablosuz modemi bridge yada repeater olarak kullanilmasi icin acilmis bir konu. bu yuzden kablo modemi, yada quick neti olanlarda bu ayarlari yaparlarsa ayni sekilde calismaz.
    Kablo modem, uydunet, quicknet ayni sekilde calisir. her eve tek Ip dagitir. bu yuzden birden fazla pc olanlar router kullanmak zorundadir. router gelen IP i alir ve icinde baska Ip numarasi vererek dagitir. kisacasi DHCP hersekilde lazim bu yuzden kapatmamaniz gerekir.

• selam arkadaslar. bende everest sg-1500 wireless 4 port modem ve airties rt-102 var.simdi everest ile internet baglantisinda devamli sorunlar ile karsilasiyorum.simdi yapmak istedigim airties`i router olarak kullanmak.bu iki modemi nasil birbiri ile baglanti kurarak wireless elde edebilirim? yardimlarinizi bekliyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: bck6579

quote:

quote:

quote:

Merhaba oncelikle bu konu 2. adasl kablosuz modemi bridge yada repeater olarak kullanilmasi icin acilmis bir konu. bu yuzden kablo modemi, yada quick neti olanlarda bu ayarlari yaparlarsa ayni sekilde calismaz.
    Kablo modem, uydunet, quicknet ayni sekilde calisir. her eve tek Ip dagitir. bu yuzden birden fazla pc olanlar router kullanmak zorundadir. router gelen IP i alir ve icinde baska Ip numarasi vererek dagitir. kisacasi DHCP hersekilde lazim bu yuzden kapatmamaniz gerekir.

Aynen katılıyorm. DHCP yi kapatınca olmuyor. Sadece DHCP aktarıcısını aktifleştiri tıklayıp, İnternete bağlı olan modeminizin ip sini AKTARICI ip adresi olarak giriyorsunuz. Ben bunu yaparak interneti diğer modemime mesh ile verdim. Benim sorunum rt-205 ve 6271 e şifre koyunca bağlantı kopuyor. Bunu nasıl çözeriz.........

• merhaba arkadaşlar, ben adsl işlerinden pek anlamadığımdan bir sorum olacak.
    evde bulunan airties wireless modemden 4 kat aşağıda bulunan kuzenime bağlantı sağlamak istiyoruz ancak 4 kat aşağıdan wireless çekmiyor. elimizde bir wireless modem daha bulunuyor, o modemi bizimkine bağlayıp tek hattan iki modemin kullanımı sağlanabilir mi?
    yazılanları okudum, sanırsam bu işe yarıyor ama ayar yapmadan önce neyi nereye bağlayıp işe nerden başlayacağımı bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.
  • bende usrobotic 4 port modem var ben bunun yanına linksky wrt54gc aldım kablosuz olarakta netimi kulanıyorum. burada anlattığınız rt-205 modemi ap olarak kullanma işlemini yapmak istedim fakat olmuyor.
    resimlerde tarif ettiklerinizi uyguladım. kafama takılan 2 şey var
    1 ) modem olarak kullandığınız üründemi mesh işlemini yapıorsunuz yoksa her iki üründede mesh sayfasından cihazları birbirine köprülemeyi seçiyorsunuz?( benim linksky ürünümde böyle bir tekrarlayıcılık özelliği veren bi bölüm bulamadım. rt-205 ürünümden linksky ı bulup köprüle seçeneğini işaretledim. fakat yinede olmadı)
    2) cihazlara verilen kablosuz bağlantı adı her iki üründede aynı olması gerekirmi?

ilginize çok tşk ederim.
  • KABLOSUZ BAĞLANTI İSİMLERİ AYNI OLMASI GEREKMİYOR.

DHCP İP AKTARCISINI ANA MODEMDE AKTİF YAP.

iki modemde de AP den modemleri birbirine tanıt ve ekle. (tekrarlayıcı özelliklerini açmalısın)
  • rt-205 içinde tekrarlayıcı die bi yer yok.
    network hakkında uzman oldum bu sayede amma teferruatlı işlermiş...

her iki ürün içindede köprülemek için bi bölüm olması gerekiyor.
    airties ürünleri kendisine özel olarak mesh isimli bi bölüm kullanıyor oradan köprülüyorlar. her ürüne mesh ten birbirini köprülediğimiz zaman kablossuz olarak bağlantı kuruluyor. bendeki ürünlerde bu uyum olmuyor sanırım o yüzden bütün denemelerimde kablosuz köprülemeyi başaramadım. kablo ile geldikten sora kablosuz net yayıyorlar.
    usrobotic modem 4 port - linksky wrt54gc 4 port wifi router - airties rt-205 modem( ap amaçlı kullanılıyor)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rebel_blue -- 20 Şubat 2009; 12:51:15 >
  • arkadaşlar airties 6271i ana modem airties rt-205 i alan genişletmek için kablosuz olarak birbirine bağlamayı başardım. Konuyu resimli olarak yakında buraya yazacağım.
  • rt 205 şifre olayını cözdüm burdan takip edebilirsiniz.
    http://forum.donanimhaber.com/m_30052778/tm.htm
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.