MODİFİKASYON VE CAM FİLMİ NEDEN YASAK?
54 Cevap4511 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

2394 Mesaj
7 Eylül 2008; 16:18:45 

bugün düşündümde polis yolda durduruyor
diyor ki; '' bu araba neden yere bu kadar yakın''
teknik değişiklikten ceza yazabiliyor.
veya eksoz farklı diye ceza yazabiliyor.
cam filmi yüzünde ceza yazıyor
bazı kendini bilmezler anahtarla camı çiziyor.

madem bir aracı modifiye etmek teknik değişiklikten suş sayılıyor
suç saydığın parçaların ithalatını yasaklarsın olur biter.

malın ithalatı serbest,satılması serbest,alımı serbest
ama
KULLANIMI YASAK..

nasıl bir iş bu anlamadım.

6247 Mesaj
7 Eylül 2008; 16:26:39 

Geçen sene eski araç varken aynı tip soruları banada sormuştu memur abilerimiz gecenin 3 de..

Bu jantlar ne dedi? Dedim orjinal AMG..Ya egzost ne dedi? Dedim orjinal Brabus..

Devamında açıklamak zorunda kaldım bu iki markanın ne olduğunu..

Sorun şu.Bu kadar araca masraf eden insan boş değildir mantığı..*Dürüst memur abilerimiz haricindekilere..

agresif laz

Eski kullanıcı adı; mRcOLL

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
7 Eylül 2008; 16:47:03 

Ben katılmıyorum.
Nedenine gelince bu işi abartanlar okadar çok ki.
Ön camlarına saçmasapan film çektirenler örneğin.Adam önünü göremiyor ki beni görsün.
Gece nasıl rahat rahat otomobil kullanıyorlar şüpheleniyorum.Keza yağmurlu havalarda farlar zaten yolu yeterince aydınlatamıyor.
Bazı şeylerin de .ku çıkıyor açıkçası.Örneğin o iğrenç eksozlu şahinler.Evimde uyuyamıyorum ki rahat.Adam düşük vites tam gaz geçiyor ses çıksın diye.
Ses tesisatı örneğin.Bangır bangır "bas gaza" çalan veletler var heryerde.Oturduğum koltuk titriyor neredeyse.
Diğer bir husus.Otomobilini modifiye ettiren apaçi kesiliyor.Ne demektir bu ya?
Sen istersen otomobiline dünyanın en pahalı diferansiyel kilidini taktır,dünyanın en pahalı süspansiyon sistemini getirt,benimde üzerinde gittiğim o yolda dirft yapmaya çalışarak beni ve ailemi tehlikeye atmaya hakkın yok.Motorun ne kadar kuvvetli olursa olsun trafikte bana makas atmaya hakkın yok.
Bunları benim önümde yapıyosun da ne oluyor ki sanki? Sanki bana çılgınca makas atan adama gıpta edicem.
Arkasından da etmediğim beddua,etmediğim küfür kalmıyor.

Bu parçalar türkiye'ye ithal edilebilir.Neden?Bu senin bir zevkindir,alırsın aracına takarsın ama o araçla sadece piste çıkarsın.
Tatminiyetini pistte sağlarsın yani.Modifiye sürat ile tatmin olma içgüdüsünün sonucu değil midir?
O zaman kimsenin görmediği bir pistte de bu duyguyu yaşarsın.
Ama bizdeki amaç araca en pahalı lastik/jantı takıp en güçlü ses sitemini sonuna kadar açıp insanlara hava atmak olduğu için bence en güzelini yapıyorlar.
En iyi modifiyeyi yapacak kadar paran varsa zaten sat aracını daha hızlısını,daha iyisini al.
Ama dandik dandik parçalar kullanıpta birde apaçilik yapacaksan hava atmak için başına ne gelirse çakeceksin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi helisel -- 7 Eylül 2008; 16:45:41 >

6247 Mesaj
7 Eylül 2008; 16:58:37 

Kimi hava atmak için yapar, kimi de zevklerin doğrultusunda görsellik uygular..

agresif laz

Eski kullanıcı adı; mRcOLL

3776 Mesaj
7 Eylül 2008; 17:25:53 

quote:

Orjinalden alıntı: mRcOLL

Kimi hava atmak için yapar, kimi de zevklerin doğrultusunda görsellik uygular..

kesinlikle.kendi aracıma baktıgımda ahh şöylede olsaydı dememeliyim.ha şimdiye kadar aracımıza cam filmi dısında birşey yapmadım ama.olsun.

EIRP:Effective Isotropically Radiated Power
|∇xE=-(dB/dt) | ∇xH=J | ∇.D=φv | ∇.B=0 | D=ϵ.E | B=µ.H |

2394 Mesaj
7 Eylül 2008; 17:39:00 

quote:

Orjinalden alıntı: helisel

Ben katılmıyorum.
Ön camlarına saçmasapan film çektirenler örneğin.Adam önünü göremiyor ki beni görsün.
Gece nasıl rahat rahat otomobil kullanıyorlar şüpheleniyorum.Keza yağmurlu havalarda farlar zaten yolu yeterince aydınlatamıyor.
Bazı şeylerin de .ku çıkıyor açıkçası.Örneğin o iğrenç eksozlu şahinler.Evimde uyuyamıyorum ki rahat.Adam düşük vites tam gaz geçiyor ses çıksın diye.
Ses tesisatı örneğin.Bangır bangır "bas gaza" çalan veletler var heryerde.Oturduğum koltuk titriyor neredeyse.
Sen istersen otomobiline dünyanın en pahalı diferansiyel kilidini taktır,dünyanın en pahalı süspansiyon sistemini getirt,benimde üzerinde gittiğim o yolda dirft yapmaya çalışarak beni ve ailemi tehlikeye atmaya hakkın yok.Motorun ne kadar kuvvetli olursa olsun trafikte bana makas atmaya hakkın yok.
Bunları benim önümde yapıyosun da ne oluyor ki sanki? Sanki bana çılgınca makas atan adama gıpta edicem.

Bu parçalar türkiye'ye ithal edilebilir.Neden?Bu senin bir zevkindir,alırsın aracına takarsın ama o araçla sadece piste çıkarsın.
Tatminiyetini pistte sağlarsın yani.Modifiye sürat ile tatmin olma içgüdüsünün sonucu değil midir?
Ama bizdeki amaç araca en pahalı lastik/jantı takıp en güçlü ses sitemini sonuna kadar açıp insanlara hava atmak olduğu için bence en güzelini yapıyorlar.
En iyi modifiyeyi yapacak kadar paran varsa zaten sat aracını daha hızlısını,daha iyisini al.
Ama dandik dandik parçalar kullanıpta birde apaçilik yapacaksan hava atmak için başına ne gelirse çakeceksin.

yadıklarının tamamına katılıyorum

benim sorunum yasak olan bir parçanın nasıl oluyorda ithalatı ve satışı serbet oluyor?

Uzaklaştırılmış
7 Eylül 2008; 17:42:35 

quote:

Orjinalden alıntı: giza

quote:

Ben katılmıyorum.

benim sorunum yasak olan bir parçanın nasıl oluyorda ithalatı ve satışı serbet oluyor?

Dostum parçaların kullanıldığı aracın trafikte kullanımı yasak olabilir,
Ama sen kendine custom bir araç hazırlayıp piste çıkartacaksındır,
Draglara sokacaksındır..Bu durumda kimse bişey diyemez zaten
Bu yüzden getirilebilir parçalar,kimse ithalatına sakınca bulamaz.

2394 Mesaj
7 Eylül 2008; 17:47:53 

quote:

quote:

quote:

Ben katılmıyorum.

Dostum parçaların kullanıldığı aracın trafikte kullanımı yasak olabilir,
Ama sen kendine custom bir araç hazırlayıp piste çıkartacaksındır,
Draglara sokacaksındır..Bu durumda kimse bişey diyemez zaten
Bu yüzden getirilebilir parçalar,kimse ithalatına sakınca bulamaz.

cam filmi ne olacak?
tse belgeli cam filimleri var ama yasak

Uzaklaştırılmış
7 Eylül 2008; 17:59:48 

Bir işin içine tse belgesi karıştıktan sonra onu bende eleştiremem.
Devlet bunun onayını veriyorsa,onay için gerekli parayı çatır çatır almayı biliyorsa kullanımında da problem yaratmamalı.
Ben kaliteli ürünlerle modifikasyon yapıp trafikte saygılı bir şekilde modifiyeli araçlarını kullananlara karşı değilim zaten Ancak problem şurada,
Polis kullandığın cam filminin tse onayına sahip olduğunu nerden bilecek?
Sonuçta üzerinde markası yazan cam filmi de yok sanırım

Birde şu boyuttan bakalım,cam filmi sadece otomobil camlarını filmlemek için mi kullanılıyor?
Başka amaçlarla tse belgesi alınıp,iş kılıfına uydurulmaya çalışılıyor olmasın?

Edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi helisel -- 7 Eylül 2008; 17:57:26 >

567 Mesaj
7 Eylül 2008; 18:54:36 

..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :pitbuLL: -- 29 Haziran 2010; 19:02:06 >

2845 Mesaj
7 Eylül 2008; 18:58:41 

Arabasına saçma sapan farlar egzoslarını deildirenleri çevirsinler ceza da yazsınlar ama bi jant takanıda çevirmesinler bence.Ama diğer sürücülere zararı dokunan her modifikasyonu gördüklerinde çevirmekte haklılar.

3530 Mesaj
7 Eylül 2008; 19:02:42 

arkadaşım yasaksa ithal etme ozaman.... sen getir buraya sat satarkende çatır çatır vergisini al bilmem neyinini al sonrada yasak kardeşim de söktür bide üstüne ceza yaz...her şekilde devlet kendini düşünüyor işte buna açgözlülük diyoruz kısaca..oh ne ala memlekett

3865 Mesaj
7 Eylül 2008; 19:05:15 

amerika da alcaltilmis arabalari polis durdurup farlarinin yerden yuksekligini olcuyorlar. olmasi gereken limitlerden farkli ise araci trafikten men ediyorlar. ancak istenilen seviyeye getirilirse tekrar cikabiliyor. boylece diger suruculeri isiklariyla rahatsiz etmemis oluyorlar.

5464 Mesaj
7 Eylül 2008; 19:14:43 

arkadaş sizin evde bıçak yok mu? cinayet işleniyo diye durduralım mı bıçak üretmeyi? yerine göre kullanmayı bilmeyen dangalaklar içindir bu kanunlar bu cezalar..

trafik disiplin işidir. standart getiremezsen, kitleleri yönlendiremezsin, sözün cezan işe yaramaz..

bir işin içinde "kitleler" söz konusuysa kişisel uygulamalara, yorumlara açık olamaz. bu sadece sürücü için değil memurlar içinde geçerlidir..

isterseniz camınızı çizzmesin anahtarıyla, direk parka çeksin? bence daha verimli olur..

bir işi yaparken öyle bi yapın ki karşı taraf size nokta, virgül koyamasın.. laf gelmesin...

adam egzos borusu güzel görünsün diye aparat takıyor polis kurcalamaıyor, sesi normal diye, (bişi denmedi ya azcıkta ses gelsin diye açtırırsın egzosu birde) ertesi gün bakmışlsın gece saat 3-4 bnm evimin önünden ccayır cayır geçiyor. en başında hiçbirine müsammaha göstermemek gerekir.

bu işin sonu budur. biraz derin bakın olaya.. saygılar

İmzanız kural dışıdır! ||Gonuşma

5464 Mesaj
7 Eylül 2008; 19:17:51 

bundan daha güzel örnek olamaz... burda tepki gösteren arkdaşlar diğer topikte ayarsız farlardan gözümüz rahatsız oluyo dememeli. dememiştir belkide... pek sanmam ama

quote:

Orjinalden alıntı: ^Biotech^

amerika da alcaltilmis arabalari polis durdurup farlarinin yerden yuksekligini olcuyorlar. olmasi gereken limitlerden farkli ise araci trafikten men ediyorlar. ancak istenilen seviyeye getirilirse tekrar cikabiliyor. boylece diger suruculeri isiklariyla rahatsiz etmemis oluyorlar.

disiplin nedir? bana göre, bi çarkı minimum riskle en verimli şekilde döndürmek için gereken kurallar bütündür.

babamın fiii tarihinde tabancası vardı tse li napalım şimdi devlet onaylamış her daim kullanmak mı gerek? kullansan bile cezası var. arkdaş cam filmi çektirirsin ruhsata işletirsin işleniyosa problem ne?

kolay yoldan cam filmi çekip "havalı" gözükmek işçin çaba harcamak istememen mi? gerçekten mecbur hissetseydin kendini bu araştırmayı gider emniyete orda yapardın. günahı neyse katlanır filmini çektirirdin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oneMoreaCupofCoffee -- 7 Eylül 2008; 19:20:26 >

5487 Mesaj
7 Eylül 2008; 19:23:51 

quote:

Orjinalden alıntı: oneMoreaCupofCoffee

arkadaş sizin evde bıçak yok mu? cinayet işleniyo diye durduralım mı bıçak üretmeyi? yerine göre kullanmayı bilmeyen dangalaklar içindir bu kanunlar bu cezalar..

trafik disiplin işidir. standart getiremezsen, kitleleri yönlendiremezsin, sözün cezan işe yaramaz..

bir işin içinde "kitleler" söz konusuysa kişisel uygulamalara, yorumlara açık olamaz. bu sadece sürücü için değil memurlar içinde geçerlidir..

isterseniz camınızı çizzmesin anahtarıyla, direk parka çeksin? bence daha verimli olur..

bir işi yaparken öyle bi yapın ki karşı taraf size nokta, virgül koyamasın.. laf gelmesin...

adam egzos borusu güzel görünsün diye aparat takıyor polis kurcalamaıyor, sesi normal diye, (bişi denmedi ya azcıkta ses gelsin diye açtırırsın egzosu birde) ertesi gün bakmışlsın gece saat 3-4 bnm evimin önünden ccayır cayır geçiyor. en başında hiçbirine müsammaha göstermemek gerekir.

bu işin sonu budur. biraz derin bakın olaya.. saygılar

+1

ithalatını yasakla o zaman diye bir şey nasıl olsun ki

İthali yasak olan ürünler vardır, mesela radar sensörleri ...

cam filmleri konusunda aynı filmler binalarda da kullanılabilmekte, bu yüzden ithalini yasaklayın diye bir durum olamaz...

4102 Mesaj
7 Eylül 2008; 19:29:12 

ben kimsenin görüşünü engellemiyorsam, kendi canımı tehlikeye atmıyorsam, devlet mallarına yollara zarar vermiyorsam, kimseyi rahatsız etmiyorsam yapacağım DTM kanat kesinlikle yasak olmamalı , ama yasak

bekliyorum düşüncenizi.

sen beyaz ve arap insanları ayırıyorsan ( yanlış anlaşılmasın örnek sakın ha, basitcene örneklendirim dedim )
teni hafif yanmış bir insanı arap diye ayıramazsın. ilk önce iyice bir bak

bnm DTM spoiler im tehlikeli mi değil mi bir bak...

@bal974 güzel dostum madem öyle, cam filmi çeken yerler neden kapatılmıyor ??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CouragePapillon -- 7 Eylül 2008; 19:28:04 >

sLAUGHTER IS THE BEST MEDICINE

5464 Mesaj
7 Eylül 2008; 19:43:38 

arkdaş ben ne yazdım sen ne dedin hala yüzeysel durumdasın.. "kitleler" varsa işin içinde "kişilere yorum hakkı bırakılmaz."

dtm zararsız dersin biride cam filminin şöylesi zararsız der öbürü alltı üstü egzos sesi "ya ne olacak". der. işin sonu gelmez.

birde bazı durumlar vardır ki (dtm için demiyorum) hep kızarız hep kızarız ama öyle bi sebebi vardır ki onun sonunda "mahçup" bile olabiliriz.

bakınız amerika örneği 2 msj yukarda.. 40 yıl düşünsem aklıma gelmez far ayarı vardır nasılsa diye. kızmam da.. ama demekki karşıdan gelen binlerce sürücünün hakkı bi insanın elinin altındaki "far yükseklik" ayarına bırakılamaz.

yanlış yorumlamayın. elbett yükleniyoruz arabnın yine far ayarı yapıyoruz ama normalde yüklü arabalara da görüldüğü yerde kontrol yapmalılar. senede 1-2 gün öyle oluyo onda da önce kendim rahatsız oluyorum göğü aydınlatan bi farla konsantre olamam.. aynı zamanda karşı taraftan laf işitmek hoş olmazz. at ile deve değil ki bu azcık düzen azcık nizam azcık mantık..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oneMoreaCupofCoffee -- 7 Eylül 2008; 19:42:34 >

104 Mesaj
7 Eylül 2008; 19:51:22 

bizim ülkemizde arabayı modifeye yapacam diye resmen p.ç ediyorlar..

bana sorarsanız denetim falan da yok..önüne gelen istediği gibi gürültü yapıyor..

4102 Mesaj
7 Eylül 2008; 19:52:02 

@oneMoreaCupofCoffee hayır bak sen de bnm demek istediğimi anlamadın. kitleler var diyorsun biri bişey takar sonra biri onu görür o başka bişey takar fln filan uzar gider diyorsun anladığım kadarıyla.

bende demek istiyorumki polis doğru ve yanlış modifiyeyi ayırsın. bangır bangır bağıran egzosla getirdiğim devil marka sesi insanları rahatsız etmeyen, aracıma zararı olmayan egzosuma ellemesinler kardeşim.

sürünün içinde 1 siyah kuzu var diye ne diye tüm sürüyü kesiyosun. al o siyah kuzuyu içerden.

tüm modifiyelerin yasak olması bence Türk Polisi nin acizliğidir. Bu işi ciddi anlamda yapan adam zararlıyla zararsızı ayırır.

5464 Mesaj
7 Eylül 2008; 20:00:34 

evet demek istediğim o dur. keskin çizgiler olması gerekir diyorum.

şu an da öyle değil mi? bi sürü kara kuzu var işte sürünün içinde.. ayırt edemiyosun.. adam öyle sistem yapmış ki.. düz giderken ses gelmiyo arabdan fakat 4-5 bind evirden sonra resmen anırıyo araba. bende bunu dmek istiyorum. polis her birinde detaylı arama tarama deneme yapmak zorunda olmamalı. vatandaş zaten uymak zorunda buna. denetlemek gerekmemeli bile... polis demeyelim. devlet dyelim. devlet böyle pazarlığa girmez ki.. sen bu devlette yaşayarak peşinen kabul ettiği hükümler vardır. bu da onlara benzer.

ne yaptığın önemli değildir. standartlara aykırı gelip gelmemen yeterlidir ceza için. devlet piyaadaki araçları kabul ederken o standartlara imza atıyor. bunun dışındaki arabaları fabrika çıkışı bile olsa kabul etmem diyor. saçma gelen yönler olabilir ama dedim ya sebebini bilmediğimiz ama araştırıldığında çok mantıklı gelebilecek şeyler çoğunlukta.

4102 Mesaj
7 Eylül 2008; 20:13:46 

sizin dediğiniz şekilde ben gibi düzgün güvenli modculara yazık , bnm dediğim şekilde ise milletle başa çıkılmaz haklısınız.

gerçii boşa konuşuyoruz ortak bir çözüm bulsak bile ne olcakki :) aaa dh de cp ile omcoc bi yol bulmuş hadi uyguluyalım demiycekler ya

tşk düzeyli tartışma için

5464 Mesaj
7 Eylül 2008; 20:20:26 

ben teşekkür ederim. Saygılar

8631 Mesaj
7 Eylül 2008; 20:29:17 

quote:

Ben katılmıyorum.

Her harfine, her noktalama işaretine katılıyorum...

Eline, ağzına, yüreğine sağlık...

8631 Mesaj
7 Eylül 2008; 20:33:50 

quote:

cam filmi ne olacak?
tse belgeli cam filimleri var ama yasak

Cam filmleri sadece millet arabasına taksın diye mi ithal ediliyor veya satılıyor?...

Bizim evin balkonu camlı alüminyum doğrama ile kapalı ve alt kısımda kalan camların bir kısmı filmle kaplandı... Gayet güzel oldu... Ancaaak bırak arabamın camlarını kaplatmayı arabama sokmam cam filmini... Arabasına cam filmi tavsiyesi isteyene de "isteyeceksen başka bir konuda tavsiye iste" derim...

481 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
fikrijohn33
7 Eylül 2008; 22:23:37 

hadi modifiye falan hepsini anladım izin vermiyorlar veriyorlar neyse....
PEKİ NEDEN FABRİKADAN CAMLARI KARARTILMIŞ OLAN ARAÇLARA İZİN VARDA AYNI TONDA CAM FİLMİ ÇEKTİREN ADAMIN FİLMİNİ ANAHTARLA ÇİZİP SONRA SÖKTÜRTÜYOR AYNASIZLAR...NE FARK VAR SONUÇTA İKİSİDE KARARTILMIŞ

Düzde yavaş, rampada savaş...

Uzaklaştırılmış
7 Eylül 2008; 22:42:08 

Aslında bazı şeyleri mantık çerçevesine vurduğumuzda gerçekten çok saçma sonuçlar çıkabiliyor.Mesela en basit örneği arabayı alçaltma konusu alçak araba yere daha iyi oturur yolu daha iyi tutar bu ne demektir yolda giderken güvenlik artar savrulma kayma vs. risk azalır demekki yararlı bir şey.Ama yapılınca ceza yiyilebiliyor.Mesela cam filmleri hadi ön cam ne ise yan camlar neden yasak ? Adamın belki hastalığı var (benim gibi migren) parlak ışığa karşı aşırı duyarlı oluyor ne yapacak o zaman bu adam ? Doktor raporu alıp ruhsata mı işletecek ? Kırk dereden su getirttikleri için buna kalkışan çoğu insanın lanet olsun deyip vaz geçtiğide büyük bir gerçek o zaman ne olacak gündüz trafiğe çıkmayacak ? Kimi polis abilerimiz yada muayene istasyonlarımız logo iptaline karışıyor yahu sanane benim logomdan ? Neye kime etkisi zararı var logomun iptalinin ? Modifiye stop takmak sorun oluyor neden peki ? Frene bastığımda yanmıyormu bu meret ? sağa yada sola sinyal verdiğimde görev görmüyormu yada geri vitese taktığımda yanmıyormu lambası ?

Bu örnekler böyle uzar gider bazı şeyler tamam sineye çekilecek gibi olamiyabilir ama insanın yediremediği çok saçma şeylerde var gerçekten.

3890 Mesaj
7 Eylül 2008; 23:40:27 

Valla cam filmi var benim araçta. Ziebartta yaptırttım. Amacım ise sadece uv ışınlarından korunmak ve Klima tüketimini azaltmaktı. En açık renginden yaptıracaktım, ziebart'taki adam ısrar etti, bu araca bir ton koyusu daha iyi gider diye. (araç koyu renkli). Polis bişi demez dedi. Neyse yaptırdık. 6 aydır trafikteyim, polis çevirmelerine falan da yakalandım ama hiç cam filmi sorun olmadı şimdiye dek.

Yalnız çok nizami sürerim, belki ondandır. Yani bence polis biraz apaçilik yapanlarla uğraşıyor gibime geliyor. Siz sis farı açık geziyosanız, polis kenara çektirdiğinde, cam filminiz de göze batabilir mesela.

Neyse, ama sonuç olarak, insanları rahatsız etmeyen her türlü modifiye serbest olmalı bence de.

182 Mesaj
8 Eylül 2008; 0:15:58 

geçenlerde modifiyeli bir araç içinde gençler kalabalık bir caddede akıllarınca hava atıyorlardı karşıdan karşıya geçen bir aile canını zor kurtardı

işte ben buna karşıyım modifiyeli araç ile trafikte hız yaparak tehlikeli sollama ve sağlamalar yaparak delikanlı olunmaz ne olur artık söylemiyorum.

sokaklar yarış pisti değil trafikte binlerce insanımızı kaybediyoruz!!!

ayrıca modifiyeli eksozlar da eğer normalden fazla gürültülü ise cezayı hakediyorlar

kimsenin caddelerde hava atacağım diye insanları rahatsız etmeye hakkı yok

inanın insanları büyük bir kısmı bu hareketleri alkışlamıyor artık ne yapıyor siz düşünün.

bahsettiğim noktalar haricinde belli kurallar dahilinde modifiyeye izin verilebilir.
örneğin aynı lpg gibi ruhsata işlenir ise trafik polisleri arada kalmazlar...

uçman ergün

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uergun -- 8 Eylül 2008; 0:15:46 >

2009 Passat Variant 1.4 TSI DSG Exclusive + Navigasyon-DVD-TV Demir grisi, siyah deri
AFYONKARAHİSAR

304 Mesaj
8 Eylül 2008; 0:46:42 

lütfen modifiyeli araç kullananları ve trafik magandalarını aynı çuvala koymıyalım. her modlu arabada maganda oturmaz, her magandada modlu araba kullanmaz. gerçek bu ki siyasette sürücü lobisi bulunmamaktadır, yoksa şimdiye kadar bütün bu sorunlar çözülmüş ve düzenli kurallı bir hale getirilmşti. sıra buna gelene kadar kendilerine göre öncelikli konularla uğraşmak daha cazip geliyor herhalde...

Mitsubishi
L300
TDintercooler

1862 Mesaj
8 Eylül 2008; 1:38:55 

cam filimleri saydam olsa bile yasaktır. en önemli nedeni güvenlikle ilgilidir.kaza anında dağılmayı engelleyip ölümlere neden olmaktadır..

304 Mesaj
8 Eylül 2008; 1:50:20 

quote:

Orjinalden alıntı: havnitekin

cam filimleri saydam olsa bile yasaktır. en önemli nedeni güvenlikle ilgilidir.kaza anında dağılmayı engelleyip ölümlere neden olmaktadır..

o zaman misalen almanyada (belgeli olanlar) niye yasak değil? onlar daha mı geri kalmış bizden?

Mitsubishi
L300
TDintercooler

5464 Mesaj
8 Eylül 2008; 2:01:38 

öyle bi yasak olsa araçların camı havalı cam olarak üretilmeye devam ederdi.. ilginç ama mantıklı bence.. birde reklamlarda camınız dağılmaz hırsız giremez kıramaz diye gösteriyorlardı.. işte filmli cam filmsiz cam ikisinede balyozla mıı neyleyse vuruyolardı. hakkaten dağılmıyodu filmli cam..

birde şu var. bu kaza anında olan durum bile devlet açısından bu olayı yasaklamaya yeterli.. az önce ne zaararı var? veya fabriika çıkışllı renkli cama niye ceza yok? deniyordu..

bakın daha bilmediğimiz anlam veremediğimiz neler çıkar ortaya..

bi insan efendi usluysa sabreder.. devlet iyide dese kötüde dese kurallara riayet etmesini bilir. madem modifiyeyi zevk için yapıyoruz efendiyiz usluyuz kimseye zararımız yok. o zaman boynumuzu bükecez efendi efendi oturmaya devam

3890 Mesaj
8 Eylül 2008; 2:03:35 

quote:

Bunun doğru olduğunu sanmıyorum. Kaza anında zaten cam köşelerden koyverecektir. Bu durumda tek parça kalmasında bir mahsur olduğunu sanmıyorum. Diğer yandan zaten filmsiz bir araba camını bir insan eliyle kıramaz. Ayağı ile ise, filmli camı bile kırabilir belki sağlam vurabilirse.

Başka bir topic'te de tartışılmış, cam filmi meselesinin, terör veya güvenlik ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Polisler araçların içini görmek istiyorlar. Yolcu güvenliği falan bence hikaye.

Zaten fakir bir ülkeyiz, arabalar da çok pahalı vergiler yüzünden. O açıdan, orta sınıf araç alabiliyoruz en fazla ve camları renksiz. Paramız yok diye pişelim mi sıcakta. Eğer güvenlik riski yaratıyorsa ben bu riski almak istiyorum. Filmsiz camda bence cilt kanseri riski yaratıyor.

Yani herşeyi anlarım da, en açık renk cam filminin bile yasak olması halka zulümden başka bir şey değildir. Zira görünürlüğü hiç değiştirmiyor ama UV ışınlarını yüzde 40 oranında kesiyor.

Koyu olmayan cam filminin modifikasyon olduğunu düşünmüyorum bence bir ihtiyaç.

quote:

bi insan efendi usluysa sabreder.. devlet iyide dese kötüde dese kurallara riayet etmesini bilir. madem modifiyeyi zevk için yapıyoruz efendiyiz usluyuz kimseye zararımız yok. o zaman boynumuzu bükecez efendi efendi oturmaya devam

Devletin yaptığı herşey lehimize değildir. İşin aslı devlet görevlilerinin pek umrunda değil halkın iyiliği. Kimse devlet görevlilerinin makam araçlarındaki filmleri sökemez. Onlar rahatlar ve bizi umursamıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi niko_jr -- 8 Eylül 2008; 2:08:50 >

11047 Mesaj
8 Eylül 2008; 2:10:10 

@giza
İşte sorun da burada başlıyor tam olarak.Bu parçalar ülkeye getiriliyor;satılıyor;vergisi kesiliyor ama gelgelelim aracın üstüne takılınca hooopp;bir anda yasak oluveriyor.Madem yasak olacak dediğin gibi ithal edilmesin ama o da olmuyor.En basitinden aracımda egzos ucu var;sadece görüntü amaçlı kaç tane polis gaza bas;sesini dinleyelim dedi.Adama uç desen de inanmıyor.Bunun sebebi de yukarıda @helisel'in yazdığı gibi bişeyler taktırıp millete hava atma derdine olanlar.Napalım bizim ülkemiz;insanlarımız böyle.Madem bu modifiyeyi tuningi seviyorsun sonuçlarına da katlanmak zorundasın.Sonuçları karşına çıkana kadar da yaptığın işten zevk almaya çalış.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

152 Mesaj
8 Eylül 2008; 2:36:15 

camlarına film çekmiş resmi araçlarda var.hatta polisler kendi arabalarına film çektiriyorlar.şu ana kadar filmdenpolis çevirmedi.Çevireceğinide düşünmüyorum.

5464 Mesaj
8 Eylül 2008; 2:49:33 

niko hakılısın o noktada.. filmeleri sök diyenin apoletlerini alırlar aşağı valla

sizin siteminiz çok haklı boyutta. buna itiraz yok. eşit muamele olmalı.. ya zamanında biz doğduğumuzda göstercektin ki o disiplini bizde efendileşelim (yani herkes). apaçiler dahil.. devlete ne derse doğrudur diyebilseydik.. ama dedim ya işte "disiplin" çok önemli.. devlet neyse... başıboşluk..

yani o noktada bi güvensizlik oluşuyo. onu toparlıyacak cümle kuramadım idare edin

bazı makam araçları olabilr.. istisnadır. güvenlik nedeni vs. sadece cam filmi.. ceza yazmayınca da makam arabasına anıran egsoz takacak değiller kriterimiz de onlar değildir. yukarda bi arkdaşla olayı bağlamıştık.. çıkar yolu yok bunun. biri güveniyo kendine biride suistimalden çekiniyor.. hepsi bu..

2394 Mesaj
8 Eylül 2008; 10:31:23 

benim aracım stock halde
sadece farklı olarak jant-lastik ve film var.
ayrıca trafikte kimseyi rahatsız etmeyi,kimsenin hayatını tehliye atmayı sevmem,atanıda sevmem.

bilinçsizce yapılan moifiyeye bende sonuna kadar karşıyım
insanları rahatsız edenlere,tehlikeli hareket yapanlara bende karşıyım.
bende evimde yırtık eksoz seslerinden rahatsız oluyorum.
adam sanayide şahinin eksozunu söktürüp düz boru taktırmış
sokaktan tam gaz geçiyor,binalardan yankı yapıyor
ve beynimin içine kadar girip beni sinir hastası yapıyor.

ancak

bu işi usulüne uygun yapanda var.
aracı sadece yarışmak için değil zevk için veya pistlerde kullanmak için modifiye edenler var
bu arkadaşların aldığı parçalar devlet tarafından ithalatı serbest olan,tse tarafından garanti verilen
her hangi bir yerde satışı serbest ve aleni olan ancak kullanımı yasak olan parçalar.
ve bu aksesuarlar dünyanın parası.
benim üzerinde durduğum konu bu
yoksa makas,yan verme,bilmeme ne o işlere bende karşıyım..

bazı arkadaşlar evde cam filmi kullanmaktan söz etmiş
ziebart cam filmi satıyor..
bu firma ne satışı için ruhsat almıştır sizce
oto aksesuarları v.s
yani ona o izni veren filmlerin oto camlarına takılacağını biliyor

7954 Mesaj
8 Eylül 2008; 10:58:42 

Eski aracımı bilen bilir

Egzostun nedenini sesi ile insanları rahatsız etmek olarak nitelendiriyorlar

Hadi cam filminide aracın içi gözükmüyor ve arkadaki araç takip mesafesinde öndeki araçları film yüzünden göremiyor ani frenlemelerde

geç kalınıyor veya araç içinde yapılanları polis ve insanlar göremediği için tedirgin olma ve denetim eksikliği olarak nitelendiriyorlar

Hadi benimki ön cam dahil Lumar ın zindan gibi yapılmış filmi idi anlarımda 2 numara aracın içi gözüken filme neden karışıyorsun?

Arabanın alçaklığından size ne dediğimde ise topu kanuna atıp Araç üstünde teknik değişiklik yasaktır diyorlar başka birşey diyemiyorlar

Senin aracında çok yere basık be kardeşim 12 cm basılırmı diyip geçiştiriyorlardı son zamanlarında.

Janttan durdurulan araç hayatım boyunca görmedim denetimlerde, Lexaninin büyük bir jantı takılırsa belki polisin ilgisini çekebilir

Xenonların göz aldığı iddia edildi fakat ayarına bakılmaksızın ceza kesilmeye kalkılıyor üstelik aracımda mercekli idi sislerde dahildi

Hiç anlayamadığım birşey ise Tamponlarının değişik olması insan ister istemez soruyor kendi kendine tamponlar değişik olunca

çıkıntıları sanamı batıyor memur diye ama işte onlar yüzünden aracım defalarca bağlanmıştır.

Sonuçta çevirmelerde Bombalı araçlar, Uyuşturucu taşıyan araçlar, Beyaz kadın ticareti yapanlar vs

Range sportları ile Porsche Chayenneleri ile mafya babaları Lincolnleri ile defalarca geçti bizzat şahidim.

Polis hala C.tesi akşamı bizi bas ama artık kaçıyorum Yunuslar gelmezse tek diyeceğim

''Catch me if you can''

Badass Nova

1608 Mesaj
8 Eylül 2008; 12:34:28 

Birşeyi eleştirmeden önce biraz sebeplerini ve haliyle geçmişini bilmek lazım. Birincisi arkadaşların da dediği gibi parçaların ne amaçla kullanılacağı bilinemeyeceğinden ithal edilmesine izin verilmesinde bi sorun yok. Bunları takıp sokaklarda yarışılmaya başlanmasıyla bu saçma gibi görünen ama özünde haklı olan yönetmelikler çıktı.Ben filmler ilk geldiğinde olan olayları çok iyi hatırlıyorum. Bunlar ilk geldiğinde böyle renk ve ton seçenekleri falan yoktu. Her işte olduğu gibi bundada mokunu çıkarmayı bilen millet 2-3 kat film çektirmeye başladı çünkü o kadar koyu ton film yoktu. Normal bi insan bunu akıl bile edemez. Ondan sonra gece kör gibi gezip oraya buraya sebepsiz dalma işleri çoğalmaya başladı. Sonra caddede birkaç salak yarışırken bir kızla nişanlısının ölümüne sebebiyet verdiler.Babası ankaraya kadar yürüdü falan. Yani çok güzel tolerans tanınıyodu bu işe zamanında. Ama onu da sömürdük birlikte. Devlet sen iyi sen kötü adamsın diye kanun çıkaramayacağına göre yasak dedi bitirdi işi. Bence mecbur bırakıldı 10 sene önce hiç yoktu böle şeyler. Gitgide daha salak bir nesil yetişiyo biraz dikkat ederseniz görürsünüz. Tek eğitim kaynağı internet olunca arabaya biner yarışır kızı görür yapışır dik saçlı bi model oluştu. Bu günler de iyi bence. Bu araba mod işi daha beter olucak bu gidişle. 5 senedir sebring son susturucuyla geziyorum bırak cezayı çevrilmedim bile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SabitSalınım -- 8 Eylül 2008; 12:33:33 >

Biz bir ağaç gibiydik. Kökümüzden sökmemeleri için dibimizden kesilmeye razı olduk.

5487 Mesaj
8 Eylül 2008; 15:32:08 

quote:

Dağılmayan cam ölüme nasıl neden olabilir.???

Ayrıca bu sebepten yasaklanması çok saçma bir fikir, çünkü cam filmi bütün Avrupa'da ve Amerika'da belli sınırlar dahilinde serbest (koyuluk derecesine göre eyaletten eyalete farklı uygulamalar vardır, bunun mantığı da sürücülerin göz teması kurabilmesi, ama canım ülkemizde terör yüzünden birisi "yassak" demiş ve yasaklanmış, halbuki tona göre uygulama yapılması gerekirdi.

Ayrıca unutulan bir nokta var, cam filmleri aracın içinden uygulanır, yani kırılmış cam dışarıdan ittirildiğinde camın dağılmasını engeller. Ama film kaplanmış kırık cam içeriden ittirildiğinde katlanır ve kolayca araç dışına çıkılabilir. Sadece araç içindeki baygın durumda ise işler biraz daha zorlaşır, ama baygın birini camdan çıkarmaya çalışmaktansa kapıyı zorlamak daha uygun olur bence.

Demek istediğim devlet kurumları "kazada dışarı çıkılamaz, yasaklayalım" diye yasaklamamışlardır. Terör yüzünden yasaklanmışlardır.

Ayrıca yukarıda yazan başka bir arakadaş, niye uygulama merkezlerini kapatmıyorlar diye sormuş.
Ama bunları satmak yasak değildir, yani uygulayan yerleri niye kapatmıyorlar gibi bir görüşü de benimsemiyorum. Bıçak satmak da serbest ama yanınızda taşıyıp maça girmek yasak.

2394 Mesaj
8 Eylül 2008; 15:39:14 

quote:

Orjinalden alıntı: bal974

quote:

Ayrıca bu sebepten yasaklanması çok saçma bir fikir, çünkü cam filmi bütün Avrupa'da ve Amerika'da belli sınırlar dahilinde serbest (koyuluk derecesine göre eyaletten eyalete farklı uygulamalar vardır, bunun mantığı da sürücülerin göz teması kurabilmesi, ama canım ülkemizde terör yüzünden birisi "yassak" demiş ve yasaklanmış, halbuki tona göre uygulama yapılması gerekirdi.

Ayrıca unutulan bir nokta var, cam filmleri aracın içinden uygulanır, yani kırılmış cam dışarıdan ittirildiğinde camın dağılmasını engeller. Ama film kaplanmış kırık cam içeriden ittirildiğinde katlanır ve kolayca araç dışına çıkılabilir. Sadece araç içindeki baygın durumda ise işler biraz daha zorlaşır, ama baygın birini camdan çıkarmaya çalışmaktansa kapıyı zorlamak daha uygun olur bence.

Demek istediğim devlet kurumları "kazada dışarı çıkılamaz, yasaklayalım" diye yasaklamamışlardır. Terör yüzünden yasaklanmışlardır.

Ayrıca yukarıda yazan başka bir arakadaş, niye uygulama merkezlerini kapatmıyorlar diye sormuş.
Ama bunları satmak yasak değildir, yani uygulayan yerleri niye kapatmıyorlar gibi bir görüşü de benimsemiyorum. Bıçak satmak da serbest ama yanınızda taşıyıp maça girmek yasak.

İKİSİ AYNI ŞEY DEĞİL
bıçağın bir çok amacı vardır.ekmekte keser adamda
ama cam filmi adı üstünde
sadece camlara kaplanır
ve bunun markası ziebartsa sadece otolar için ithal edildiği aşikardır.
yani satışı serbest kullanımı yasak

5487 Mesaj
9 Eylül 2008; 0:02:45 

quote:

quote:

quote:

İKİSİ AYNI ŞEY DEĞİL
bıçağın bir çok amacı vardır.ekmekte keser adamda
ama cam filmi adı üstünde
sadece camlara kaplanır
ve bunun markası ziebartsa sadece otolar için ithal edildiği aşikardır.
yani satışı serbest kullanımı yasak

1. Ziebart diye bir cam filmi markası yoktur. Solargard marka cam filmlerini kullanır.
2. Aynı filmler binalarda kullanılmaktadır ve gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır
3. Aynı filmlerin trafiğe çıkmayan araçlarda kullanımı serbesttir (ralli araçları ilk aklıma gelenler)
4. İthal edilirken araç cam filmi veya bina cam filmi diye bir ayırım yoktur. Cam filmi statüsünde ithali gerçekleşir. Yani devlete hangi amaçla kullanacağınızı beyan etmezsiniz.

5464 Mesaj
9 Eylül 2008; 1:37:42 

arkdaş adam arbasını yeer yapıştırıyor farlarını ayarlamıyor. okumadın mı mesajları? yaptığınız uzulsüzlüğü haklı gösteremezsiniz. evet trafikte sokakta belki bi yolunu bulursunuz ama burası şeffaf bi forum.

giza bilemediğin, bilmediğim, bilmediğiniz, bilmediğimiz o kadar çok şey vardır ki.. bal1974 açıklamış. ziebart ta usulsüzlük yapıyor. düz mantık... ya adamı rezil eder ya da vezir. evet-hayır böyle bi olay yoktur.

tabi ziebart ralli aracına film çekebilir. esas amacıda odur. ticari maksatla senide geri çevirmemiş olabilir. bu aklama aracı olarak kullanılamaz.

bak ne demişler. sen en açık renk film çektiriyosun. denyonun biri çıkıp üst üste 2-3 film çektiriyo

adam film çekiyor tamams es etmediler .. üstüne bi de sisleri yakıveriyor. olmadı bide egzos arkdaş ona serbes buna aysak diyemezsin nası baş etcen. derler ya bişey bişeye benzer okşamıycaksın diye. okşadıkça yüz bulur.
bak yine bişey daha demişler. devlet iyi kötü ayırt etmez. giza sen ve senin gibi efendi insalara tolerans yapalım demez. içinde 1 damla kötülük olan insanın o damlasını engellemeye çalışır.

çark " disiplin" sahibi mi? çok mu düzgün dönüyo hayır.. ama bu da sizi haklı çıkarmaz..

3676 Mesaj
9 Eylül 2008; 2:36:23 

araca teyp takmak için izin alınması gerektiği belirtilen bir yerde o kadarına dua edin siz

ehliyet kursu kitabında kurallarda yazardı bu

Mobil imza versek?

5464 Mesaj
9 Eylül 2008; 2:42:03 

quote:

Orjinalden alıntı: ccaparli

araca teyp takmak için izin alınması gerektiği belirtilen bir yerde o kadarına dua edin siz

valla günümüzde uygulanması en gerekli kural bu olsa gerek işte size bir sonuç.. her gece müslümü mükemmel bi bass la dinlemek hoşuma gitmiyor ne çok serseri var ya

afyondaydım 4 yıl kadar. orda teybine karışmazlardı ama çok serseri gördüm dışarı müzik verirken ceza yediklerini. bi ara acayip toleranssızdı polisler. çünkü onlarda her yerde her dk dale don dale diinlemek istemiyorlardı

2394 Mesaj
9 Eylül 2008; 9:19:44 

quote:

4. İthal edilirken araç cam filmi veya bina cam filmi diye bir ayırım yoktur. Cam filmi statüsünde ithali gerçekleşir. Yani devlete hangi amaçla kullanacağınızı beyan etmezsiniz.

açıklamaların için teşekkür ederim
benim için faydalı oldu.

esas sorun galiba yukarıdaki son cümlede gizli.

2394 Mesaj
9 Eylül 2008; 9:22:58 

quote:

Orjinalden alıntı: oneMoreaCupofCoffee

arkdaş adam arbasını yeer yapıştırıyor farlarını ayarlamıyor. okumadın mı mesajları? yaptığınız uzulsüzlüğü haklı gösteremezsiniz. evet trafikte sokakta belki bi yolunu bulursunuz ama burası şeffaf bi forum.

giza bilemediğin, bilmediğim, bilmediğiniz, bilmediğimiz o kadar çok şey vardır ki.. bal1974 açıklamış. ziebart ta usulsüzlük yapıyor. düz mantık... ya adamı rezil eder ya da vezir. evet-hayır böyle bi olay yoktur.

tabi ziebart ralli aracına film çekebilir. esas amacıda odur. ticari maksatla senide geri çevirmemiş olabilir. bu aklama aracı olarak kullanılamaz.

bak ne demişler. sen en açık renk film çektiriyosun. denyonun biri çıkıp üst üste 2-3 film çektiriyo

adam film çekiyor tamams es etmediler .. üstüne bi de sisleri yakıveriyor. olmadı bide egzos arkdaş ona serbes buna aysak diyemezsin nası baş etcen. derler ya bişey bişeye benzer okşamıycaksın diye. okşadıkça yüz bulur.
bak yine bişey daha demişler. devlet iyi kötü ayırt etmez. giza sen ve senin gibi efendi insalara tolerans yapalım demez. içinde 1 damla kötülük olan insanın o damlasını engellemeye çalışır.

çark " disiplin" sahibi mi? çok mu düzgün dönüyo hayır.. ama bu da sizi haklı çıkarmaz..

hocam sande haklısın
bi düzensizlik var.kurunun yanında yaşata yanıyor.

''EĞİTİM ŞART'' demekten başka bir şey kalmıyor.

3255 Mesaj
9 Eylül 2008; 10:05:34 

quote:

Orjinalden alıntı: fikrijohn33

hadi modifiye falan hepsini anladım izin vermiyorlar veriyorlar neyse....
PEKİ NEDEN FABRİKADAN CAMLARI KARARTILMIŞ OLAN ARAÇLARA İZİN VARDA AYNI TONDA CAM FİLMİ ÇEKTİREN ADAMIN FİLMİNİ ANAHTARLA ÇİZİP SONRA SÖKTÜRTÜYOR AYNASIZLAR...NE FARK VAR SONUÇTA İKİSİDE KARARTILMIŞ

Fabrikadan camları karartılmış olarak çıkan aracın ruhsatı o şekilde çıkmış zaten yani orjinali öyle. Daha sonra koyu cam takıldığında ise; ruhsata bu husus kayıt ettirilmezse yine suç (aynen cam filmi gibi) ama ruhsata işlettirilirse bu durumda polisler hiç bir şey diyemiyor.

Audi A4 2.0 TDI Füme
Galaxy S4 Beyaz

2004 Mesaj
9 Eylül 2008; 11:26:37 

Doğru huklısın. Ülkemizde hemen hemen herşey yasak. Geçen sene haberlerde söylemişti. Ülkemizde kartopu atmak bile yasakmış.......:)
Haaaaaa.......... Cam filmi konusuna gelince; Ben Anamur'da oturuyorum. Anamurda cam filmi ne yazık ki yasak. Yakalanınca ruhsata el koyuyorlar. Ben genelde Megane II Hb kullanıyorum. Bu aracımda cam filmi olmadığı için sorun yaşamadım. Doğan SLX bir arabam var. Bu arabam da yaklaşık 3 yıl film kullandım. Eskişehir-Antalya-Muğla-Mersin-Adana gezdim. Sorun yaşamadım. Polisler de birşey demedi. Doğanı 6-7 kadar kullanmadım. Garaja çektim. Muayenesi gelince muayeneye götürdüm. 6-7 ay kullanmadım, yolda polis durdurdu. Geriden amiri telsizle bildirmiş. Film nedeniyle ceza yazılacağını söyledi. Ben itiraz ettim. Ne iş yaptığımı sordu. Öğretmenim dedim. O zaman sana ceza yazmayalım. Ama ruhsatın kalsın bende, filmi söktür al ruhsatını dedi. Ben de öyle yaptım. Yani anlayacağınız, film cezası işi polise göre değişiyor. Kimi yerde durdurmazlar, kimi yerlerde de basarlar cezayı.....................
quote:

Orjinalden alıntı: ccaparli

[image][/image]

2012 Citroen C5 Dynamique 112 hp MCP

PSN: anamurcat33

1508 Mesaj
9 Eylül 2008; 13:54:18 

Ulaştırma Bakanlığı'nın TUV TURK muayene istasyonlara göndermiş olduğu yazıya göre cam filmleri hafif kusur sayılacak, yani muayenelerde sorun çıkarmayacakmış artık. Sevgili A.M.U bilgilendirmişti bizleri bu konuda.

Muayenede serbest olması polislerin de laf etmeyeceği anlamına gelir mi bilmiyorum. Aslında mantıken gelmesi lazım ama, canım Türkiye'm burası belli olmaz.

SAMSUNG GALAXY S4 16 GB BEYAZ

5 Mesaj
12 Ekim 2008; 13:02:29 

evet cam filmleri muayenelerde hafif kusurlu gececek ama polisler gene sorun cıkartabilir.
aşağıdaki adreste okudum bunları bende. kardeşimin aracına yaptırdık. o da ugrasmak istemediği için şeffaf güvenlik yaptırdık.

http://www.camfilminedir.com/

4113 Mesaj
12 Ekim 2008; 14:17:20 

İlk önce şu konuda bi karar kılalım TR ye her türlü modifiye ekipmanını sokabilir aracına uygulauabilirsin bu KESİNLİKLE YASAK DEĞİL ancak araç üzerinde yaptığın HER TÜRLÜ DEĞİŞİKLİĞİ RUHSATINA İŞLETMEN kaydı ile yasak değil

http://forum.donanimhaber.com/m_70018429/mpage_1/f_/key_//tm.htm#70018429

4343 Mesaj
12 Ekim 2008; 14:43:07 

Arkadaş doğru söylüyor, filmli cam kaza anında tuzla buz olmadan blok halinde kırılacağı için daha tehlikeli olup yaralanmalara yol açabilir, bıçak gibi kesebilir yani.
quote:

quote:

393 Mesaj
12 Ekim 2008; 17:24:56 

arkadaşlar fabirka cıkıştı standart arac üzerinde yapılan her değişik bildiğim kadarıyla bir belgeyle onaylandırılıyor. duyduğum kadarıyla ruhsata işlenmesi gerekiyormuş. eğer siz standart aracınızda bir takım değişklikler yapacaksanız bunu yasal olarakda belgelemeniz gerekmektedir. bunu kimse yapmıyor. cezası bu yüzden yoksa yasak değil.

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.188