Şimdi Ara

## AMD Yonga Seti Stratejisinde Değişikliğe Gidiyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
3.003
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD Yonga Seti Stratejisinde Değişikliğe Gidiyor ##

Önümüzdeki aylarda 45nm üretim teknolojisini devreye sokacak olan AMD'den özellikle yılın kalan kısmı için yüksek performanslı yeni bir yonga seti beklenmiyor fakat 2009 için çalışmalar tam gaz devam ediyor. Dün verdiğimiz haberimizde AMD'nin başta Phenom FX serisi olmak üzere gelecek yıl duyurmayı planladığı soket AM3 formundaki işlemciler için hazırladığı RD890 kod adlı yonga setine yönelik gün ışığına çıkan ilk bilgileri paylaşmıştık. RD890'dan sonra firmanın yonga seti planlarına dair bazı yeni detaylar da belirdi.

Gelen bilgilere göre göre RD890, AMD'nin 2009'a yönelik olarak hazırlayacağı ilk ve son IGP'siz yani entegre grafik işlemcisi olmayan yonga seti olabilir. Zira Nvidia'dan sonra AMD de yeni yonga setleriyle birlikte yaygın anlamda IGP kullanımına başlıyor. Yani firmanın giriş seviyesindeki yonga setlerinden performans odaklı çözümlerine kadar gelecek yıl duyuracağı pek çok yeni çipseti entegre grafik işlemci özelliğine de sahip olacak ki bu sayede kullanıcılara güç tüketimi açısından daha verimli sistemlere sahip olabilme fırsatı da sağlanacak.

AMD'nin RD890'ı takiben RS880D yonga setini de gelecek yıl içerisinde duyurması bekleniyor. RS880D resmi duyurusu Temmuz ayında yapılan 790GX'in yerini alacak. Yani firmanın mevcut yol haritasındaki IGP destekli en güçlü çipset çözümü olacak gibi görünüyor. Ayrıca RD890 gibi RS880D de SB750 köprüsüyle birlikte gelecek. Orta segment içinse SB710 köprüsünün eşlik ettiği RS880 ve RS880C yonga setleri hazırlanıyor. RS880'in 780G yonga setinin güncellenmiş versiyonu olacağı belirtilirken, RS880C'nin ise 780G'nin soket AM3 uyarlaması olabileceği üzerinde duruluyor.

Detaylı bilgileri geldikçe paylaşmaya devam edeceğimiz AMD'nin yeni yonga setlerinin 2009 için planladığını da bir kez daha hatırlatalım.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• igp+dahili ekran kartı kullanımı yaygınlaşacak,uygulamaya göre performans sunumu ve buna bağlı güç tüketimi yaygınlaşacak::::::::::çok güzel 1 haber
  • Ortadoğu ve balkanların en hızlı haber editörü Fx57; SB750'li 790GX ve 790FX'lerin nezaman geleceği hakkında bilgi edinip dönebilirsen minnettar oluruz. Foxconn'un SB750+790FX çözümü şu an TR'de,ancak daha bilindik markaların neden hala gelmediği merak konusu.

Dışarıda anakartlar eskidi, neredeyse yenileri gelecek biz de malesef sadece Foxconn'un haberi var.
  • çalış amd çalış..haberi gördüğümde acaba orta seviye yonga üretip iki tanesini bir anakarta mı takıcaklar diye düşündüm
  • AMD SB750'deki ACC'yi sevdi herhâlde ...

Haberler güzel, sağol FX57...

Bu arada, X2 hocam, ASUS'un SB750'li 790FX'ini bekleyeceğim ben şahsen...
  • RD890(SB750) AM3 formunda geliyordu.45nm Phenom ise soket AM2+

RD890 ile Deneb kullanılabilirmi acaba?
  • Teşekkürler haber için fx57
  • quote:

Orjinalden alıntı: dennjS

RD890(SB750) AM3 formunda geliyordu.45nm Phenom ise soket AM2+

Yakında gelecek AM2+ işlemciler (45nm. olanlar) sadece nanometrik küçültme. Mühendislik değişimi AM3'te olacak. Şu anki AM2 işlemcileriniz AM2+ anakartta ve AM3 anakartta çalışabilecek, AM3 işlemcileriniz ise büyük bir kısım (anakartınızın kalitesine göre) AM2+ anakartlarda, hâttâ bir kısım AM2 anakartlarda bile çalışabilecek...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramdeon -- 4 Eylül 2008; 10:54:37 >
  • AM3 anakart ile AM2+ işlemci kullanabilicez bu iyi. aslında iyi olan AM2+ işlemci ile DDR3 bellek kullanılabilmesi.
  • bakalım am2+ kaç mhze kadar ddr3 destekleyecek..
  • hatırladıgım kadarıyla hiçbir am2 ve am2+ işlemci am3 anakart tarafından çalıştırılmayacaktı ama am3 işlemciler am2+ ve am2 anakartlarda çalışıcaktı ben böyle hatırlıyorum
    quote:

Orjinalden alıntı: ramdeon

quote:

RD890(SB750) AM3 formunda geliyordu.45nm Phenom ise soket AM2+

Yakında gelecek AM2+ işlemciler (45nm. olanlar) sadece nanometrik küçültme. Mühendislik değişimi AM3'te olacak. Şu anki AM2 işlemcileriniz AM2+ anakartta ve AM3 anakartta çalışabilecek, AM3 işlemcileriniz ise büyük bir kısım (anakartınızın kalitesine göre) AM2+ anakartlarda, hâttâ bir kısım AM2 anakartlarda bile çalışabilecek...

• quote:

AM3 anakart ile AM2+ işlemci kullanabilicez bu iyi. aslında iyi olan AM2+ işlemci ile DDR3 bellek kullanılabilmesi.

Sanırım sadece yeni çıkacak olan 45nm lik ddr3 destekleyen deneb ler kullanabilir ddr3 ü.

Bu yeni yongalarla nvidia daki gibi hybrid crossfire igp + tüm kartlarla yapılabilecekse 790gx benim için bitti.
  • quote:

Orjinalden alıntı: musandia

quote:

AM3 anakart ile AM2+ işlemci kullanabilicez bu iyi. aslında iyi olan AM2+ işlemci ile DDR3 bellek kullanılabilmesi.

Sanırım sadece yeni çıkacak olan 45nm lik ddr3 destekleyen deneb ler kullanabilir ddr3 ü.

Bu yeni yongalarla nvidia daki gibi hybrid crossfire igp + tüm kartlarla yapılabilecekse 790gx benim için bitti.

bu teknoloji üzerinde her iki firmada çalışıyor fakat biraz daha zaman var gibi

Bu yeni yongalarla birlikte ddr3 frekansı ne olacak o önemli ayrıca denebler kaç mhz ht yi destekleyecek şimdikiler gibi 4000mhz de kalırsa hayal kırıklığı olur. yeter ki çıkacak işlemciler umut versin gerisinden pek endişem yok.

• quote:

AMD SB750'deki ACC'yi sevdi herhâlde ...

sapphire alcam diodun hocam ? yanlış mı hatırlıorum?
    not: eger gelecek işlemciler anakartımla uyumlu olursa 1 yıl daha bana yeni anakart derdi cıkartmaz... anakartıma aşıgım :)
  • ıgp kuzey köprüsünü yük bindireceği için güçten tasarruf sağlansa bile oc yönünde düşüş yaşanabilir.
  • AMD bu aralar çok çalışıyor. Hadi bakalım bu performansı yeni işlemcilerinde de görelim
  • Nvidia ve AMD'den sonra Intel de bu trende katılırsa şaşırmam.
  • haber için tşk...
  • Hadi hayırlısı :) İnşallah F/P'de başarılı olur bu yonga setleri :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: ugacomtr

quote:

AMD SB750'deki ACC'yi sevdi herhâlde ...

sapphire alcam diodun hocam ? yanlış mı hatırlıorum?
    not: eger gelecek işlemciler anakartımla uyumlu olursa 1 yıl daha bana yeni anakart derdi cıkartmaz... anakartıma aşıgım :)

Sapphire alacaktım, evet... Bıktım yahu ! İşlemciyi bir sitede bulabiliyorum, anakartı bulamıyorum, anakartı buluyorum, aradığım işlemci yok... ASUS'u TR'ye pompalamışlar , bulmak kolay...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.