Şimdi Ara

en basit, kestirme yoldan karekök nasıl hesaplanır??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
27.671
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 0-100 arası küçük sayılarda yani..15-16 öyle tıfıl tıfıl sayılarda mesela..hesap makinası ile olmayacak tabi kestirme dediysem..var mıdır bunun bi yöntemi acaba?birini parçalara ayıracam da hesap yapmam lazım kaç parçaya ayırayım şaka maka valla bilen varsa taze deha arkadaşlarımızdan biri anlatsa süper olur..

mesela karekök 8=2,83 müş..ya diğerleri?hepsini aklımda tutamam ki..ya da bi site versenizde olur bunu anlatan..
    sağolunn..

• lae konu matematik olunca giren bile olmamışsiz durun ben birazdan başlığı değiştirmesini de bilirim
  • Formülü var ama kısayolunu bilmiyorum.
  • 8=2,83 die sormazlar benim bildiğim kadarıyla

8=2kök2 gibi sorarlar yazamadım

sora gerisini yine ezber sormazlar tabi bi 25e kadar felan bilsen işine yarar. 25in kareköküne kadar değil 25in neyin karekökü olduğunu vs.

böle bişe işte yazamadm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ExCeLeRo -- 3 Eylül 2008; 22:46:25 >
  • 2 nin kare kökü 1.42 3. 1.71

bitek bunları biliyorum

8 için 2x1.42 diyebilirsin
  • @Magical Zero formülde olur söyleyin yahu..

ama nasıl yapıyosunuz bi anlatın..mesela sonuç kök içinde 8 çıktı..cevapta 2,83 müş..yani kökten çıkmış hali..onu 2,83 olarak nasıl dışarı çıkarabilirizin formülü yok mu basitinden?
  • kök2 ve kök3 ün sayısal değerini aklında tut yeter. sorcaklarını sanmıyorum ama kök8=2kök2 yani 2 çarpı kök iki'nin sayısal değeri. kök31 i hesaplamanın bi yolu olduğunu sanmıyorum ama 5 ile 6 arasında olduğunu bilirsen bi kaç şık elersin.
  • hımm..şöyle yapabiliriz yani o zaman:kök15 mesela..nedir bu..16 olsa 4 dersin..ama 15..o zaman 4 e yakın sayı..3,8 li bi şey diyebiliriz bunun gibi mi?
  • Bu sene aldım bu dersi

Ama kaldığım için pek bir bilgim yok Kızlara bakmaktan tahtaya bakamadımki (bknz. Vizontele)

Dediğin şeyin bir formülü yok sanırım.Varsada yukarıdaki geçerli
  • @Kurabiye Canawari şimdi lazım oldu gördün müarada bi baksaydın ya
  • genel olarak bir denklemin köküne ulaşmak için "newton approximation method" dediğimiz bir method kullanılır. Mesela 144 sayısının karekökünü bulmak için "x^2-144=0" denklemine bu methodu uygulamak yeterli.

Detay için :

http://mathworld.wolfram.com/NewtonsMethod.html
  • bu çok newton bana gelmez..sağolasın yine de..
  • Kök gördüğün yere zıkkım koy
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.