Şimdi Ara

Elektirik Tasarruf Cihazları gerçekten etkili mi,önerileriniz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
0
Favori
19.869
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Biliyorsunuz sürekli elektirk zamları artık bütçeyi dara soktu ve küçük bir önlem de olsa bu cihazları merak ediyorum,sizin kullandığınız var mı fikirleriniz nedir?teşekkürler..

• http://www.trinkalisveris.com/index.php?do=catalog/product&pid=16296

bundan gördümdü bende acaba dogrumıki alsak iş görürmüki 120 ytl diyordu satıcı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LapoDar -- 3 Eylül 2008; 22:13:21 >
  • Cihaz hakkında pek bi bilgim yok fakat konu elektrik tasarrufu olunca bende bir katkı yapmak isterim;

Elektrik sayacınız eger eski ise akıllı sayac taktırıp 3lu tarifeye geceriseniz bazı avantajlara sahip olabılıyorsunuz soyleki;

Normal sayacta tuketım bedeli tedasta 15,219 YKr Kw / saat standart oluyor.

Uclu tarifede ise

sabah (06:00-17:00 arası) : 14,131 YKr Kw / saat
    aksam (17:00-22:00 arası) : 24,164 YKr Kw / saat
    gece (22:00-06:00 arası) : 06,915 YKr Kw / saat

Simdi diyeceksinizki bunda kar nasıl yapılıyor izahati asagıda;

Biz eger saat zaruri ihtiyaclarımız harici (klima buzdolabi tv) saat 17:00 ile 22:00 arası elektrikli fırın, elerikli sofebn, elektirkli su ısıtıcı, elektrikli kurutma mak., bulasık mak., utu, camasır mak. vs. bunlardan bıraz feragat edebilsek ve bunları gece 22:00 den sonra yapmayı basarabılsek %20-%30-%40 dolaylarında bir tasrruf elde etmis oluruz.

Diyeceksinizki boyle bir yasam tarzı olur mu? Olmuyo tabi ben kendim de dahil uygulamaya calıssamda yapamam hanım yapamaz ama yinede minimum duzeyde kulannmaya calısıyoruz. Size mantıklı gelıyor mu bilmem ama yukarıda yazılı olan o guclu elektrikli aletleri min o saatte kullansak bile %20 tasrruf elde edebiliriz. Saygılar....

• samet007tr

bende 5 senedir sanırım o saati o şekilde kulanıyorum mahaleyen gelen saati okuayan görevli bizi yılın kulanıcısı seçmiş,yani öleki tam saatinde kullanıyoruz herşey evde programlı ınverter zaten kapanmıyor geriside programlıyoruz öle çalşıor 22,00 den sonra.alıştık hele komşularınki faturasını görünce baya keyifli oluyor onkar bende az harcayıp bende çok elektrik parası veriyolar
  • kullanan var mı?
  • cok faydali bir konu olmus.
    Antalya'da yasayan ve calisan biri olarak maalesef soyle bir gercek var: Yazin klimasiz olmuyor. Kisin da illaki klimaya ihtiyacimiz oluyor.
    Genelde isten 6'da cikan bir insan olarak, o saatte eve gelip, hem klimayi calistirmak hemde TV felan seyretmek istiyor insan. Aksam 23:00 gibi yatinca, sabaha kadar da yatak odasinda klima calisiyor.
    Bu durumda sizce hangi tarife daha mantikli olur?
    Su bir gercek ki: elektrik en cok 17-22 saatleri arasinda harcanio. Camasir, bulasik makinesini, utuyu vs. aksam 22'den sonra calistiririm ama ortada bir klima gercegi var.

Sizce ne yapmak lazim? ozellikle Antalya'da yasayan arkadaslar varsa bu konuda fikirlerini almaktan onur duyucam.

selamlar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozgurtuncel

cok faydali bir konu olmus.
    Antalya'da yasayan ve calisan biri olarak maalesef soyle bir gercek var: Yazin klimasiz olmuyor. Kisin da illaki klimaya ihtiyacimiz oluyor.
    Genelde isten 6'da cikan bir insan olarak, o saatte eve gelip, hem klimayi calistirmak hemde TV felan seyretmek istiyor insan. Aksam 23:00 gibi yatinca, sabaha kadar da yatak odasinda klima calisiyor.
    Su bir gercek ki: elektrik en cok 17-22 saatleri arasinda harcanio. Camasir, bulasik makinesini, utuyu vs. aksam 22'den sonra calistiririm ama ortada bir klima gercegi var.

Sizce ne yapmak lazim? ozellikle Antalya'da yasayan arkadaslar varsa bu konuda fikirlerini almaktan onur duyucam.

selamlar.

eger tedaş saatiniz elektronikse ve klimanız envertırsa sorun ytoktur sanırım ben öyle yapıyorum devamlı çalışıyor valla yoksa 17 gibi açsak yanarık

• klimanın envartır olması ne anlama geliyor?

enerji tasarruf cihazlarından kullanan var mı,etkili mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: hayk

klimanın envartır olması ne anlama geliyor?

enerji tasarruf cihazlarından kullanan var mı,etkili mi?

benim tam dilim dönmezde burada yazıyor ınvertır ne bütün açıklamalr vardır

http://www.klimaplus.com.tr/iletisim.php?id=11
  • klimam maalesef inverter degil.
    B sinifi, Siemens'in dandik klimalarindan, sogutmada problem yasamiorum, isitmasi da fena deil.
    isimi goruyor.
    acaba ne kadar etkisi olur elektrik tuketimine?
    bi aylik bi surecte deneyip gormek lazim aslina bakarsaniz.
  • benim klimam A sınıfı,iverter olup olmadığını bilmiyorum(neresinde yazar ki)

bu arada geçen ay ben evde yokken yalnız buzdolabı çalışırken 20 ytl geldi(buzdolabım A sınıfı)

kaçak mı var(varsa nasıl anlaşılır?)
    akıllı saat taktırıcam sanırım..
  • quote:

cok faydali bir konu olmus.

selamlar.

Bence klimanızda kademeli olarak ornegin sogutmada once nem alıp 30 derceden baslatarak yavas yavas dereceyi 29 28 yaparsanız hem klimanız termostat yapar hemde fazla yuklenmemis olursunuz. ama birden 18 derseniz iste o zaman facia olur saygılar...

• klimanizin tam modelini bulabilirseniz bakalim inverter olup olmadigina.
    ama akilli sayac almakta fayda var, diger eski model sayaclar gercekten cok basarisiz, cogu zaman fazla fatura gelmesine neden oluyor.
    akilli sayac alip, samet'in belirttigi 3'lu tarife sistemine gecmek lazim galiba.
  • quote:

klimanizin tam modelini bulabilirseniz bakalim inverter olup olmadigina.
    ama akilli sayac almakta fayda var, diger eski model sayaclar gercekten cok basarisiz, cogu zaman fazla fatura gelmesine neden oluyor.
    akilli sayac alip, samet'in belirttigi 3'lu tarife sistemine gecmek lazim galiba.

• quote:

Orjinalden alıntı: LapoDar

samet007tr

bende 5 senedir sanırım o saati o şekilde kulanıyorum mahaleyen gelen saati okuayan görevli bizi yılın kulanıcısı seçmiş,yani öleki tam saatinde kullanıyoruz herşey evde programlı ınverter zaten kapanmıyor geriside programlıyoruz öle çalşıor 22,00 den sonra.alıştık hele komşularınki faturasını görünce baya keyifli oluyor onkar bende az harcayıp bende çok elektrik parası veriyolar

Valla o duzeni saglayabildiyseniz ne mutlu iste gercek tasarruf cihazı bu yaklasık %30 %40 tasarruf etmis oluyorsunuzdur, gerisi bos...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 4 Eylül 2008; 16:38:02 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: samet007tr

quote:

samet007tr

Valla o duzeni saglayabildiyseniz ne mutlu iste gercek tasarruf cihazı bu yaklasık %30 %40 tasarruf etmis oluyorsunuzdur, gerisi bos...

ütü,çamaşır gece 22.00 dan sonra bulaşık gece 00.3 gibi fırın işleri gece yani güzndüz sadece tv ve ınverter klimalar gerisi yok yasak.bide basit bilgisayar açık,iyi bilgisayarda gece 22.00 dan sonra(o çok elektrik çekiyorda)

• beko LG-BKE 7650 D
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: samet007tr

quote:

samet007tr

ütü,çamaşır gece 22.00 dan sonra bulaşık gece 00.3 gibi fırın işleri gece yani güzndüz sadece tv ve ınverter klimalar gerisi yok yasak.bide basit bilgisayar açık,iyi bilgisayarda gece 22.00 dan sonra(o çok elektrik çekiyorda)

Harikasın ya ev halkıda isyan cıkarmıyor galiba

• sevgili hayk,

kliman inverter degil, uzgunum :(
  • quote:

sevgili hayk,

kliman inverter degil, uzgunum :(

:((Alırken hiç kimse böyle bir özelliğe dikkat etmemi söylemedi beko-lg lerde hangisinde var bu özellik?
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.