Şimdi Ara

Askerliğini Tecil Ettirmek İsteyenler(Tecil İçin Şartlar,Gerekenler) (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.528
Cevap
35
Favori
675.007
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 06.11.1993 doğumluyum açık lisedeyim eve kağıt da gelmedi galiba tecil ettirebiliyoruz tecil ettirmeye gitsem sorun çıkar nı
  • selam beyler benim de bi sorunum var benim örgünde 7.senem ve sadece harçları yatırıyorum askerlik sorun çıkarmasın diye diğer bi yandan aöf 2.üniversite kapsamında 2 yıllık dış ticaret okuyorum bu sene tek dersten uzadı okulum yani hazirana mezun olucam inşallah.

sormak istediğim

1-şimdi ben önümüzde aylarda banka mülakatım var ve askerlik durum belgesi istiyorlar ben şubeye gittiğimde 29 yaşına kadar tecil istiyorum diyebilirmiyim? ve bunu nasıl alırım çünkü örgünde belki 3 sene sonra anca mezun olurum

2-örgünü bırakıp aöfü 1.üniversitem haline getirmemi tavsiye edermisiniz diğer sene lisans tamamlama aöfü 4 yıllığa tamamlayıp kısa dönem yapmam hakkım doğar değil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekostros

Selamlar ek-c2 belgesini PTT ile bağlı olduğum şubeye göndermeden önce arayıp bilgilendirme yapma gibi bir zorunluluk varmı ? Yoksa direk aramadan göndereyim mi ?

yok ama taahütlü yolla sen ellerine geçip geçmediğini kontrol edersin
  • Arkadaşlar merhaba.Ben 4 yıllık açık öğretim mezunuyum ve tecilim bu Ağustos'ta bitiyor yaşım ise 30.Benim merak ettiğim 2 konu var;

1-Ales'e girip yüksek lisans hakkını kazanırsam askerliğim tecil olur mu?

2-Ales'e girmeden Tezsiz yüksek lisans yaparsam askerliğim yine tecil olur mu?

Lütfen yardımlarınız bekleniyor...
  • Arkadaşlar bu zamana kadar hiç askerlik şubesine gitmedim. 4 yıllık üniversite mezunuyum ( 2012 mezunu ). 90 doğumluyum. Tecil işlemi için geç mi kaldım ? Neler yapmam gerekir ? Konu ile ilgili arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: twofunn

Arkadaşlar bu zamana kadar hiç askerlik şubesine gitmedim. 4 yıllık üniversite mezunuyum ( 2012 mezunu ). 90 doğumluyum. Tecil işlemi için geç mi kaldım ? Neler yapmam gerekir ? Konu ile ilgili arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz ?

diplomanı alıp bi an önce git 2 yıllık tecil hakkın var yanında bi kaç fotoğrafta götür istenen belgeleri şimdi tam hatırlamıyorum ama sanırım bu konun ilk mesajında yazıyor ihmal etme.
  • arkadaşlar,

askerlik durum belgemde '31 temmuz 2013'e kadar bizimle alakası yok.' yazmakta..

yaz dönemi y.lisans basvuruları temmuz,agustos gibi yapılıyor ama kesin kayıtlar en erken agustosta oluyor..kesın kayıtlarda benden durum belgesi isteyecekler ve orda yazan tarihin gecmıs oldugunu görecekler.. bundan kurtulmanın bır yolu yok mudur? bir kaç hafta için askere gitmek zorunda mı kalacagım??
  • Burada okudugum mesajlara göre, çoğu kişi askerlik şubesine gitmeye korkuyor.

Arkadaşlar neden korkuyorsunuz şubeye gitmekten?
    Gidin durumunuzu en net orada öğrenebilir orada işlem yapabilirsiniz.

Askerlik şubesine giden hiç bir kimseyi tutup kolundan götürmezler.
    Öyle bi hak, yasa vs yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: thelegolas10

arkadaşlar,

askerlik durum belgemde '31 temmuz 2013'e kadar bizimle alakası yok.' yazmakta..

yaz dönemi y.lisans basvuruları temmuz,agustos gibi yapılıyor ama kesin kayıtlar en erken agustosta oluyor..kesın kayıtlarda benden durum belgesi isteyecekler ve orda yazan tarihin gecmıs oldugunu görecekler.. bundan kurtulmanın bır yolu yok mudur? bir kaç hafta için askere gitmek zorunda mı kalacagım??

y.lisansa başvurucam de sana geçici belge verirler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kronik10.5

quote:

arkadaşlar,

yalnız şu var..
    yüksek lisans mülakatları 31 temmuza kadar tamamlanmış olabiliyor yerine göre ama kesin kayıtlar genelde agustos ve eylülde oluyor.. kayıt ıcın okula gıttıgımızde durum belgesı ıstıyorlar, bunu da askeriyeden almak mumkun olmaz cunku 31 temmuz gectıgınde resmen kaçak gibi bir şey oluyoruz. bunun muhakkak bır caresı vardır ve bu durumda olan cok sayıda kısı vardır ama henuz bır cevap bulamadım...

• arkadaşlar bnmde bi sorum olacaktı ben lise mezunuyum ikametimin olduğu ilin askerlik şubesinde erteleme yaptırdım 3 yılllık ama sonradan memleketten yoklama yaptırmadığınız gözlemlenmiştir diyolar bn bunu anlamadım moralim bozuldu kağıdı görünce bilen biarkadaş varsa aranızda size zahmet yaardım ??
  • quote:

quote:

quote:

arkadaşlar,

yalnız şu var..
    yüksek lisans mülakatları 31 temmuza kadar tamamlanmış olabiliyor yerine göre ama kesin kayıtlar genelde agustos ve eylülde oluyor.. kayıt ıcın okula gıttıgımızde durum belgesı ıstıyorlar, bunu da askeriyeden almak mumkun olmaz cunku 31 temmuz gectıgınde resmen kaçak gibi bir şey oluyoruz. bunun muhakkak bır caresı vardır ve bu durumda olan cok sayıda kısı vardır ama henuz bır cevap bulamadım...

hocam o zaman askerlik şubesine bizzat giderek bilgi al ancak merak etme mağdur olmassın böyle bir durumdan geçici belge vs falan bir yolu muhakkak vardır.

• 4 yıllık fakülte mezunuyum ve 23 yaşındayım.askerliği en fazla ne kadar tecil ettirebilirim?
  • Askerlik şubesine gittim bugün.(Üsküdar) Kapıdaki adam tecil işlemini yapmıyoruz bu ara dedi. Celb dönemi mi ne varmış o yüzden sen öğrenci durum belgeni (ek c-2) kütüğünün olduğu yere göndereceksin dedi. Gönderdik hemen ama hala bir sorun çıkacak diye tırsıyorum. Şu iş bir hallolsa da uyku uyusam ya.
  • Merhabalar,

Askerlik kanununda yapılan son değişiklikler sonrasında üniversite mezunlarının bakaya kalma ve tecil işlemlerine ilişkin acil olarak yardıma ihtiyacım var.

2011 yılı Haziran ayında üniversiteden mezun oldum, şu an özel sektörde çalışıyorum, mezuniyet sonrası aldığım tecil belgesinde "muhtemel sevk tarihi: 31.07.2013 , erteleme bitim tarihi: 16.06.2013 ve celp dönemi: Ağustos 2013" görünüyor. Benim merak ettiğim sorular şunlar:

1-2013 yılı nisan-mayıs aylarında y.lisans'a kayıt yaptırıcam fakat eğitim-öğretim eylül ayında başlayacağı için ancak eylül ayı içerisinde öğrenci belgesi alabiliyorum. Bakaya kalmam sonrasında götüreceğim öğrenci belgesi ile askerliğimi tecil ettirebilir miyim? Aksi durumda bakaya kalma ihtimalinde nelerle karşılaşırım?

2- Yedek subay adaylarının celp dönemlerinde bir değişiklik var mı?

3- Yapılan değişiklik sonrasında muayene olma, askere alınma işlemlerinde ne gibi değişiklikler oldu?

Şimdiden ilgilenen ve yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim.

• 1- nisan-mayıs aylarında nereye yüksek lisans kaydı yaptırıyorsun merak ettiim, genelde başvuru tarihleri bile o dönemde başlamaz ki mülakatları,bilim sınavları vs yapılmış olsun
    senın dediğin gibi olsa bile soruna cevap vereyim. bakaya kaldıktan sonra askeriye sana durum belgesi vermez , bunun sonucu olarak da okul seni kaydetmez. fakat dediğin gibi nisan-mayıs aylarında kayıt olabilirsen (ki bence imkansız) kayıt oldugun anda öğrenci belgesi alabilirsin yani eylülü filan beklemene gerek yok.

askerlik durum belgesinde senin yazdıklarından ziyade 'şu tarihe kadar askerlik ile ilgisi yoktur' yazar.. önemli olan o tarihtir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: batuhanry

Askerlik şubesine gittim bugün.(Üsküdar) Kapıdaki adam tecil işlemini yapmıyoruz bu ara dedi. Celb dönemi mi ne varmış o yüzden sen öğrenci durum belgeni (ek c-2) kütüğünün olduğu yere göndereceksin dedi. Gönderdik hemen ama hala bir sorun çıkacak diye tırsıyorum. Şu iş bir hallolsa da uyku uyusam ya.

aynen kütüğünün olduğu yere yolla gerisini düşünme ek c2 ile tecil sadece kütüğünün olduğu yerde oluyor,senin gitmene gerek yok gönderdiysen tamamdır dostum.
  • quote:

1- nisan-mayıs aylarında nereye yüksek lisans kaydı yaptırıyorsun merak ettiim, genelde başvuru tarihleri bile o dönemde başlamaz ki mülakatları,bilim sınavları vs yapılmış olsun
    senın dediğin gibi olsa bile soruna cevap vereyim. bakaya kaldıktan sonra askeriye sana durum belgesi vermez , bunun sonucu olarak da okul seni kaydetmez. fakat dediğin gibi nisan-mayıs aylarında kayıt olabilirsen (ki bence imkansız) kayıt oldugun anda öğrenci belgesi alabilirsin yani eylülü filan beklemene gerek yok.

askerlik durum belgesinde senin yazdıklarından ziyade 'şu tarihe kadar askerlik ile ilgisi yoktur' yazar.. önemli olan o tarihtir..

Öncelikle kaydolacağım program Bahçeşehir Ünv. e-mba (Türkçe), az önce üniversite öğrenci işleri ile görüştüm, önümüzdeki yıl güz dönemi için kayıtların nisan-mayıs gibi başlayacağını, öğrenci belgesini derslerin başlamasına müteakiben verebileceklerini fakat kayıt sonrası alacağım kayıt belgesi ile askerliği ertelememde herhengi bir problem yaşamayacağımı söylediler.

Aşağıda linkini verdiğim üniversite akademik takviminde erken kayıt tarihi 6.sayfada belirtilmiş.
    http://www.bahcesehir.edu.tr/files/files/2012-2013%20AKA_%20TAK_GENEL%20SON%20GONDER%2020121220%20(1).pdf

Sonrasında askerlik şubesi ile görüştüm ve yaptığım görüşmede yetkili kişi yeni yasa sonrası yedeksubay adayları için celp dönemlerinin değişeceğini ve henüz konunun netleşmediğini bu nedenle net bir cevap veremeyeceğini belirtti. Mevcut (eski) uygulamaya göre ise temmuz sonunda bitecek tecilime ilişkin askere alınma dönemimin aralık olduğunu söyledi.

MSB askeralma web sitesinde 1111 sayılı yasada yapılan değişiklik sonrası sık sorulan sorular bölümündeki 20.soru ise kafa karıştırıcı ve önemli bir nokta:

SORU 20 : Yoklama kaçağı veya bakaya kaldıktan sonra okula kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenecek mi?
    CEVAP 20 : Yoklama kaçağı veya bakaya kaldıktan sonra okula kayıt yaptıranların öğrencilik nedeniyle askerlikleri ertelenmeyecektir.

Sizce üniversite yetkililerinin dediğine güvenmeli miyim yoksa tecil için öğrenci belgesi olmadan olmaz mı dersiniz?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: batuhanry

Askerlik şubesine gittim bugün.(Üsküdar) Kapıdaki adam tecil işlemini yapmıyoruz bu ara dedi. Celb dönemi mi ne varmış o yüzden sen öğrenci durum belgeni (ek c-2) kütüğünün olduğu yere göndereceksin dedi. Gönderdik hemen ama hala bir sorun çıkacak diye tırsıyorum. Şu iş bir hallolsa da uyku uyusam ya.

aynen kütüğünün olduğu yere yolla gerisini düşünme ek c2 ile tecil sadece kütüğünün olduğu yerde oluyor,senin gitmene gerek yok gönderdiysen tamamdır dostum.

Sağol dostum içimi rahatlattın.

• quote:

Orijinalden alıntı: ferityigit

quote:

1- nisan-mayıs aylarında nereye yüksek lisans kaydı yaptırıyorsun merak ettiim, genelde başvuru tarihleri bile o dönemde başlamaz ki mülakatları,bilim sınavları vs yapılmış olsun

Öncelikle kaydolacağım program Bahçeşehir Ünv. e-mba (Türkçe), az önce üniversite öğrenci işleri ile görüştüm, önümüzdeki yıl güz dönemi için kayıtların nisan-mayıs gibi başlayacağını, öğrenci belgesini derslerin başlamasına müteakiben verebileceklerini fakat kayıt sonrası alacağım kayıt belgesi ile askerliği ertelememde herhengi bir problem yaşamayacağımı söylediler.

Aşağıda linkini verdiğim üniversite akademik takviminde erken kayıt tarihi 6.sayfada belirtilmiş.
    http://www.bahcesehir.edu.tr/files/files/2012-2013%20AKA_%20TAK_GENEL%20SON%20GONDER%2020121220%20(1).pdf

Sonrasında askerlik şubesi ile görüştüm ve yaptığım görüşmede yetkili kişi yeni yasa sonrası yedeksubay adayları için celp dönemlerinin değişeceğini ve henüz konunun netleşmediğini bu nedenle net bir cevap veremeyeceğini belirtti. Mevcut (eski) uygulamaya göre ise temmuz sonunda bitecek tecilime ilişkin askere alınma dönemimin aralık olduğunu söyledi.

MSB askeralma web sitesinde 1111 sayılı yasada yapılan değişiklik sonrası sık sorulan sorular bölümündeki 20.soru ise kafa karıştırıcı ve önemli bir nokta:

SORU 20 : Yoklama kaçağı veya bakaya kaldıktan sonra okula kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenecek mi?
    CEVAP 20 : Yoklama kaçağı veya bakaya kaldıktan sonra okula kayıt yaptıranların öğrencilik nedeniyle askerlikleri ertelenmeyecektir.

Sizce üniversite yetkililerinin dediğine güvenmeli miyim yoksa tecil için öğrenci belgesi olmadan olmaz mı dersiniz?

dostum ben sana bunu anlatamadım sanırım
    üniversiteler yüksek lisansa kayda gittiğinde senden askerlik durum belgesi isterler. ve sen yoklama kaçağı veya bakaya kaldıysan bu belgeyi askerlik şubesinden alamayacağın için okula kayıt yaptıramazsın. yani ''ben kayıt oldum da ertelenecek mi?'' gibi bir durum yok, kayıt olursan zaten ertelenir. ama süreç anlattıgım gibidir..

not: bu söylediğim devlet üniversiteleri için geçerli.. özellerde durum ne bılmıyorum. her yerde oldugu gibi parayı veren düdüğü orda da çalabilir belki

• 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.