Şimdi Ara

Sürücü harfi değiştirme 'C yi D - D yi C' yapmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
49.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1 adet 80 gb hdd kullanıyorum. Harddiskim 2 bölümden oluşuyor.
    D : 60 gb
    C : 20 gb

Normalde benim windowsum C sürücüsünde idi. Son formattan sonra C ve D sürücülerinin ismi değişmiş. Şimdi ben bu isimleri eski haline getirmek istiyorum. C eski harfiyle D içerisinde yedeklerim silinmemesi gereken dosyalar var. Ve yedek alabileceğim 2. bir hdd yada pc yok. Bu harfleri değiştirmek için partition magic haricinde kolay ve güvenilir program paylaşırsanız yada başka bir yolla yardımcı olursanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mAh0 -- 1 Eylül 2008; 16:56:17 >

• Tam emin değilim ama Cd üzerinden çalışan bir işletim sistemi ile değiştirebileceğini düşünüyorum.
  • cd üzerinden çalışan bir işletim sistemi bulmam zor. Bunun için program felan yokmu ? partition magic haricinde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mAh0 -- 1 Eylül 2008; 16:44:15 >
  • harddiski başka bir sisteme tak sürücü harflerini değiştir diyecem ama windowsu D ye kurduysan ve ismini değiştirirsen sistem açılmaz gibime geliyor
  • 2. bir pc takma imkanım malesef yok. Başka çözümü yokmudur bunun. Ben basit birşey diye tahmin etmiştim
  • cd üzerinden çalışan xp var. sanal xp diye arattırın googleda iso olarak indirin cdye fln çekin. değiştirebilirsiniz sürücü harflerini..
  • bir yol var ama biraz zahmetli bence genede format, güncelleme ve program yüklemekten daha iyi şöyleki;
    işletim sisteminizin olduğu bölümün D nin acronis ile imajını alın, imaj dosyasını arşive (C ye) atın sonra yönetimsel araçlar/disk yönetiminden C sürücüsünü E vs olarak değiştirin C boş kalsın, acronisin bootable cdsi ile sistemi açıp E deki imajı D ye restore edin seçeneklerde restore ettiğimiz harddiske harf atamak isteyip istemediğimizi soracak o zaman D nin adını C olarak seçin ve restore işlemini yapın,

tabi bunları yapabilmek için acronisi biliyor olmanız lazım, bilmiyorsanızda öğrenin bence herzaman işinize yarayacak faydalı bir program
  • quote:

Orjinalden alıntı: flashabu

cd üzerinden çalışan xp var. sanal xp diye arattırın googleda iso olarak indirin cdye fln çekin. değiştirebilirsiniz sürücü harflerini..
  • Peki Virtual PC ile değiştirebilirmiyiz ?
  • Wnidowsun kurulu olduğu diskin ismini değiştiremezsiniz.
    Ama diğer disk yani D'nin ismini değiştirebilirsiniz.

Bilgisayarım-Yönet-Disk Yönetimi- D nin üstüne gelip sağ tıklayarak, Sürücü Harfi ve Yolunu Değiştir seçin.
    Çıkan ekrandan Değiştir seçin ve devam edin. Sonra harfi seçip uygulayın..
  • quote:

Orjinalden alıntı: JANT!

Wnidowsun kurulu olduğu diskin ismini değiştiremezsiniz.
    Ama diğer disk yani D'nin ismini değiştirebilirsiniz.

Bilgisayarım-Yönet-Disk Yönetimi- D nin üstüne gelip sağ tıklayarak, Sürücü Harfi ve Yolunu Değiştir seçin.
    Çıkan ekrandan Değiştir seçin ve devam edin. Sonra harfi seçip uygulayın..

Yok hocam d nin ismide değişmiyor. Windows zaten d üzerinde kurulu şuanda.

Sürücü harfi değiştirme 'C yi D - D yi C' yapmak

• ikinci bir taşınabilir hdd ve/veya bilgisayar yoksa, hdd üzerinde hamallık yapıp tekrar C' ye windows kurulumu yapacaksın. sürücü harfleri değişirse, hdd bölümleri değişirse, boot.ini de değişir. boot.ini değişirse windows açılmaz. boot.ini' yi editleyip açılır hale getirseniz bile ne derece sağlıklı çalışır deneyin.

şu iki linke bir göz atın.

Windows'ta sistem/önyükleme sürücüsü harfi nasıl geri getirilir.
    http://support.microsoft.com/?scid=kb%3Btr%3B223188&x=12&y=15 (türkçe)

Önyükleme bölümünün sürücü harfi değiştiyse oturum açılamıyor
    http://support.microsoft.com/?scid=kb%3Btr%3B249321&x=11&y=11 (türkçe)

bence ellemeyin, windows d üzerinde kalsın. biraz da öyle kullanıp tecrübe edinin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The souls migration -- 2 Eylül 2008; 7:51:26 >

• partition magic ile yapıyorduk diye biliyorum bu harf değiştirme olayını. Ancak 1 kereliğine kullanmış olduğum partition magic programı resim ve müzik arşivimin silinmesine sebep olmuştu. Tekrar kullanmak istemiyorum
    Böyle kalsın en iyisi bir zararı yok
  • Windows D'nin üzerinde kurulu ise D zaten değişmez. Ben C olarak örnek vermiştim.
    O zaman C nin harfini değiştirebilirsiniz..

NOT: Windows kurulu sistemin harfini değiştirmeniz, windowsu çökertebilir. Bunu göze alın öyle yapın.
    Ayrıca size kazandıracağı kazanç nedir?
  • Üstteki resime bakarsanız C sürücüsünü system olarak göreceksiniz. Doğal olarak C sürücüsünün harfide değişmiyor Normal olmadığı için rahatsız oluyorum. Tek kazancı bu
  • BENİM BLOG SAYFAMDA CD DEN ÇALIŞAN XP PROFESSİONAL VAR

ancak size şunu söylim kurduğun hiçbir program çalışmaz çünki veri yolu olarak C:documend and setting durumu değişmiş olacak C:\WINDOWS değişmiş olacak ve dolayısı ile kurulumda yazılan veriyollarının değişmesi gerekecek ... mecbur tekrar format atmak zorunda kalacaksınız..

sisteminiz d: ye kurulu ise image programı ile (acronis true image) d: nin imagesini aldıktan sonra ... yukarıdaki cd ile sistemi açtıktan sonra sürücü harflerini değişip yedeklediğimiz d: yi c ninüzerine basmak

edit : blog sayfam gitmiş :S:S:S:S:S

http://www.alinti.com/index.PHP/2007/09/12/cdden-calisan-xp-network-destekli-cok-amacli-kurtarma-cdsi/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nihat1551 -- 2 Eylül 2008; 12:00:19 >

• Şuan hiçbir problem yok her türlü program çalışıyor. Cd den çalışan xp deneyeceğiz galiba.
  • arkadaşlar sizden bi konuda yardım istiyorum benim bilgisayarımda vista yüklüydü ve 2 hddm var C D ve E olarak bölümlerdim vistayı C'ye kurdum daha sonra xp kurmak istedim ve E ye xp kurdum yani iki ayrı işletim sistemi kullanmak için fakat şöle bi problem oluştu vistanın bulunduğu bölüm D oldu :S açılışta iki ayrı işletim sistemi görünüyor ama vistaya geçemiyorum D'yi C yapsam sorun düzelir mi? XP E de olduğu için herhangi bir şey olur mu?
  • dosyalarını sağlam bir yere yedekle. Windows Cd si ile şimdiki c: sürücüne windows kur (format atmak zorunda değilsin) Açılışta çift işletim sistemi gözükecek ama onu halletmek kolay. bunun haricinde yapacakların bir işe yaramaz yada çalışan windows gider.
  • zaten xp ve vista yüklü bilgisayarım açılıyor vistaya geçiş yapamıyorum xpde açmak zorunda kalıyorum xp kurulu olduğu bölümü c yapsam düzelmez mi?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.