Şimdi Ara

Narkoz hakkında merak ettiklerim...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
67.322
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, narkoz konusunda bildiklerinizi paylaşmanızı istiyorum.

Narkozun dozları var mıdır?

Narkozdan uyanma ihtimali var mıdır?

Narkozdan uyanma gerçekleşirse kişinin bilinci yerinde midir?

Operasyon sırasında uyanma gerçekleşirse kişi acı/ağrı vs. duyar mı?

Uyanma gerçekleşirse uyanık mı kalınır yoksa bir süre sonra tekrar uykuya danılır mı?

Operasyonun güçlüğü uyanmaya sebebiyet verebilir mi?(Kemik kırmak vs.)

Teşekkürler...

• Bir anestezi teknikeri olarak sorularına tam olarak cevap verebilirsem ne mutlu.Eksiğim olursa da hoşgörün.

1-Narkozun dozları var mıdır?

Evet vardır.Çeşitli anestezi yani senin deyiminle narkoz yöntemleri var.Her yöntemde farklı farklı veya ortak ilaçlar da kullanılabiliyor.Doz, hastanın kilosuna,yaşına,genel durumuna göre ayarladığın gibi hangi yöntemin kullanılacağına göre de ayarlanabiliyor.Yani değişken bir durum sözkonusu.

2-Narkozdan uyanma ihtimali var mıdır?

ASlında bu soruyu tam tersi şekilde sorsak daha isabetli olur.Narkozdan uyanmama ihtimali var mıdır? diye sorarsan evet vardır derim ama bunu çok düşük ihtimal olarak tutarım.Yani genel durumun iyi değilse yaşlı isen ASA dediğimiz risk sınıflandırmasında risk grubun 3-4 gibi yüksek grupta ise zaten uyanmama ihtimalin hep kenarda tutulur.Ama genç sağlıklı bir kişinin uyanmama ihtimali sıfıra yakındır.Yıllardır bu mesleği icra ediyorum.Genç bir kişinin apandisitte geç kalma hariç normal bir vakada uyanmadığını görmedim.Yani genel durumun ya çok kötü olacak ya da trafik kazası veya daha başka iç organlarına zarar verebilecek büyük travmalar geçireceksin o zaman uyanmama durumun hep büyük bir ihtimal olarak yer alır.Ama genç sağlıklı bir kişide böyle bir şey sıfıra yakın sözkonusudur.

3-Narkozdan uyanma gerçekleşirse kişinin bilinci yerinde midir?

Anesteziden çıkarken yani uyanırken hastanın hayati refleksleri yerindedir.Mesela nedir bunlar dersen ; Soluk alıp verme,Kan basıncı ve nabız değerlerinin normal aralıkta olması,Tükmüğünü yutabilmesi,Yutkunabilmesi,dilini çıkarabilmesi vs... gibi.Bunlar haricinde gözlerini tam olarak açamayabilirsin.Bu anestezinin uzunluğuna göre ve aldığın ilaçlara göre değişir.Ama yukarıda saydığım hayati refleksler yerine gelmeden hiçbir hasta servisine gönderilmez.Konuşulanları duyabilirsin ama tam olarak karşılık veremeyebilirsin.Yani bilinç tama yakın seviyededir yarı uyku hali vardır denebilir.Evde yatıp da uykudan uyanınca hissettiklerimizin benzerini yaşarız.Bütün bu saydıklarım genel anestezi almış hastalar için geçerlidir.

4-Operasyon sırasında uyanma gerçekleşirse kişi acı/ağrı vs. duyar mı?

Operasyon sırasında uyanma diye bir durum çok nadir rastlanılan birşeydir.Kaldı ki böyle bir durumda dahi hastanın ağrı hissi çok azdır.Yani o an biraz dahi acı duysa bile operasyon bitiminde hasta uyanınca hiçbir şey hatırlamaz ve ağrı duymaz.Operasyon bitip hastanın uyandırılması gerçekleşince hissedeceği ağrıya gelince; Bu da kullanılan yönteme göre değişir.Ama iyi bir ağrı kesici yapılmışsa hasta anesteziden çıkarken hiçbir acı hissetmez.Günümüzde artık hastanın anestezi çıkışında ağrı duymaması için ağrı kesici yapılıyor.Hastanın duyduğu ağrıyı en aza indirmek için elimizden geleni yaparız.

5-Uyanma gerçekleşirse uyanık mı kalınır yoksa bir süre sonra tekrar uykuya danılır mı?

Uyanma gerçekleşince anestezinin çeşidine ve süresine göre hasta hep uyanık da kalabilir biraz uyku halide olabilir.Bu kişinin genel durumu,anestezi yöntemi ve süresi,analjezik kullanılıp kullanmadığına göre değişir.Ama bir örnek verecek olursam fıtık ameliyatı için 1 saatlik genel anestezi almış bir hasta uyanınca hayati refleksleri yerinde gözünü biraz açabilen bir hastadır.Ama 30dk'ya yakın bir uyku hali olabilir.Bu da hastanın vücudunda var olan anestezi halinin tamamen geçmesi için gerekli olan bir süredir.Hasta giderek tam bilinç haline erişir.

6-Operasyonun güçlüğü uyanmaya sebebiyet verebilir mi?(Kemik kırmak vs.)

Sanırım bir ortopedi ameliyatı olmak istiyorsun ve bununla ilgili şüphelerini gidermek istiyorsun.Hayır.hiçbir zaman operasyonun güçlüğü uyanmana sebebiyet vermez.İçin rahat olsun.Zaten böyle büyük ameliyatlar için kullanılan anestezi yöntemi hastanın ağrı duymaması için ve anesteziden operasyon ortasında çıkmaması için baştan belirlenir ve ona göre uygulanır.Şöyle örnek vereyim : Mesela arabanla şehir dışına çıkacaksın.Şehirden çıkmadan benzinini ona göre alırsın değilmi.Yolda kalmamak için deponu ona göre doldurursun.Anestezi de bunun gibidir.Operasyonun büyüklüğü ve uzunluğuna göre ortalama bir anestezi dozu ve süresi belirlenir.Ha diyebilirim ki hesaplar tutmadı ve operasyon derinliği ile süresi uzadı.O zaman da nasıl bir benzin istasyonuna girip arabana benzin takviye ediyorsan anestezide de ek dozlar ve derinliği arttıracak anestezik ilaçlarla süre uzatılır ve hastanın ağrı duymaması sağlanır.

Kafana takılan başka şeyler de varsa elimden geldiğince cevaplarım.İçin rahat olsun.Günümüzde anestezi hem çok gelişti hem de eskiye oranla çok çok güvenli hale geldi.Hastalar rahat bir şekilde anestezi alıyor ve anesteziden çıkıyor.Gönül rahatlığı ile ameliyatlara giriliyor.Sağlık personeli en iyisini yapmak için giderek kendini geliştiriyor.Bunu özellikle ilk yardım yapılırken eskiyle yeni durumu karşılaştırarak görebilirsiniz.Eskiden kurtarma rezaletleri yaşanırken şimdi çok güzel kurtarma ve ilk yardım uygulamaları görülüyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: fuducuk

Merhaba arkadaşlar, narkoz konusunda bildiklerinizi paylaşmanızı istiyorum.

Uyanma gerçekleşirse uyanık mı kalınır yoksa bir süre sonra tekrar uykuya danılır mı?

Teşekkürler...

Bir anestezi teknikeri olarak sorularına tam olarak cevap verebilirsem ne mutlu.Eksiğim olursa da hoşgörün.

1-Narkozun dozları var mıdır?

Evet vardır.Çeşitli anestezi yani senin deyiminle narkoz yöntemleri var.Her yöntemde farklı farklı veya ortak ilaçlar da kullanılabiliyor.Doz, hastanın kilosuna,yaşına,genel durumuna göre ayarladığın gibi hangi yöntemin kullanılacağına göre de ayarlanabiliyor.Yani değişken bir durum sözkonusu.

ASlında bu soruyu tam tersi şekilde sorsak daha isabetli olur.Narkozdan uyanmama ihtimali var mıdır? diye sorarsan evet vardır derim ama bunu çok düşük ihtimal olarak tutarım.Yani genel durumun iyi değilse yaşlı isen ASA dediğimiz risk sınıflandırmasında risk grubun 3-4 gibi yüksek grupta ise zaten uyanmama ihtimalin hep kenarda tutulur.Ama genç sağlıklı bir kişinin uyanmama ihtimali sıfıra yakındır.Yıllardır bu mesleği icra ediyorum.Genç bir kişinin apandisitte geç kalma hariç normal bir vakada uyanmadığını görmedim.Yani genel durumun ya çok kötü olacak ya da trafik kazası veya daha başka iç organlarına zarar verebilecek büyük travmalar geçireceksin o zaman uyanmama durumun hep büyük bir ihtimal olarak yer alır.Ama genç sağlıklı bir kişide böyle bir şey sıfıra yakın sözkonusudur.

3-Narkozdan uyanma gerçekleşirse kişinin bilinci yerinde midir?

Anesteziden çıkarken yani uyanırken hastanın hayati refleksleri yerindedir.Mesela nedir bunlar dersen ; Soluk alıp verme,Kan basıncı ve nabız değerlerinin normal aralıkta olması,Tükmüğünü yutabilmesi,Yutkunabilmesi,dilini çıkarabilmesi vs... gibi.Bunlar haricinde gözlerini tam olarak açamayabilirsin.Bu anestezinin uzunluğuna göre ve aldığın ilaçlara göre değişir.Ama yukarıda saydığım hayati refleksler yerine gelmeden hiçbir hasta servisine gönderilmez.Konuşulanları duyabilirsin ama tam olarak karşılık veremeyebilirsin.Yani bilinç tama yakın seviyededir yarı uyku hali vardır denebilir.Evde yatıp da uykudan uyanınca hissettiklerimizin benzerini yaşarız.Bütün bu saydıklarım genel anestezi almış hastalar için geçerlidir.

4-Operasyon sırasında uyanma gerçekleşirse kişi acı/ağrı vs. duyar mı?

Operasyon sırasında uyanma diye bir durum çok nadir rastlanılan birşeydir.Kaldı ki böyle bir durumda dahi hastanın ağrı hissi çok azdır.Yani o an biraz dahi acı duysa bile operasyon bitiminde hasta uyanınca hiçbir şey hatırlamaz ve ağrı duymaz.Operasyon bitip hastanın uyandırılması gerçekleşince hissedeceği ağrıya gelince; Bu da kullanılan yönteme göre değişir.Ama iyi bir ağrı kesici yapılmışsa hasta anesteziden çıkarken hiçbir acı hissetmez.Günümüzde artık hastanın anestezi çıkışında ağrı duymaması için ağrı kesici yapılıyor.Hastanın duyduğu ağrıyı en aza indirmek için elimizden geleni yaparız.

5-Uyanma gerçekleşirse uyanık mı kalınır yoksa bir süre sonra tekrar uykuya danılır mı?

Uyanma gerçekleşince anestezinin çeşidine ve süresine göre hasta hep uyanık da kalabilir biraz uyku halide olabilir.Bu kişinin genel durumu,anestezi yöntemi ve süresi,analjezik kullanılıp kullanmadığına göre değişir.Ama bir örnek verecek olursam fıtık ameliyatı için 1 saatlik genel anestezi almış bir hasta uyanınca hayati refleksleri yerinde gözünü biraz açabilen bir hastadır.Ama 30dk'ya yakın bir uyku hali olabilir.Bu da hastanın vücudunda var olan anestezi halinin tamamen geçmesi için gerekli olan bir süredir.Hasta giderek tam bilinç haline erişir.

6-Operasyonun güçlüğü uyanmaya sebebiyet verebilir mi?(Kemik kırmak vs.)

Sanırım bir ortopedi ameliyatı olmak istiyorsun ve bununla ilgili şüphelerini gidermek istiyorsun.Hayır.hiçbir zaman operasyonun güçlüğü uyanmana sebebiyet vermez.İçin rahat olsun.Zaten böyle büyük ameliyatlar için kullanılan anestezi yöntemi hastanın ağrı duymaması için ve anesteziden operasyon ortasında çıkmaması için baştan belirlenir ve ona göre uygulanır.Şöyle örnek vereyim : Mesela arabanla şehir dışına çıkacaksın.Şehirden çıkmadan benzinini ona göre alırsın değilmi.Yolda kalmamak için deponu ona göre doldurursun.Anestezi de bunun gibidir.Operasyonun büyüklüğü ve uzunluğuna göre ortalama bir anestezi dozu ve süresi belirlenir.Ha diyebilirim ki hesaplar tutmadı ve operasyon derinliği ile süresi uzadı.O zaman da nasıl bir benzin istasyonuna girip arabana benzin takviye ediyorsan anestezide de ek dozlar ve derinliği arttıracak anestezik ilaçlarla süre uzatılır ve hastanın ağrı duymaması sağlanır.

Kafana takılan başka şeyler de varsa elimden geldiğince cevaplarım.İçin rahat olsun.Günümüzde anestezi hem çok gelişti hem de eskiye oranla çok çok güvenli hale geldi.Hastalar rahat bir şekilde anestezi alıyor ve anesteziden çıkıyor.Gönül rahatlığı ile ameliyatlara giriliyor.Sağlık personeli en iyisini yapmak için giderek kendini geliştiriyor.Bunu özellikle ilk yardım yapılırken eskiyle yeni durumu karşılaştırarak görebilirsiniz.Eskiden kurtarma rezaletleri yaşanırken şimdi çok güzel kurtarma ve ilk yardım uygulamaları görülüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksemseddin -- 28 Ağustos 2008; 10:38:05 >

• bi de anesteziden sonra uyaninca, dunyanin en mutlu ve en dertsiz insani gibi hissediosun ki kendini, o inanilmaz guzel birsey.. atom bombasi patlasa umrunda degil, o kadar keyifli oluosun :)

bi de fuducuk, belki bu sorulari sorma nedenin, insanin bilinci disinda uyutulma durumuna karsi koyma istegiyle alakali olabilir diye dusunuorum ama, o kadar ilginc birsey ki, bende cok merak ediodum.

oncelikle cok guzel sekilde onlemlerini aliolar, herseyi ayarliolar, cesitli noktalarina damar atislarini takip edebilecekleri sensorler felan koyuyolar. bi kolunda surekli tansiyonu otomatik olcen bi sistem, otomatik sisip tansiyon olcuo, sonra sonuo, sonra tekrar sisip olcuo, tekrar inio vs. sonra serum takiolar, serumun icine bisi enjekte ediolar, sonra beyaz sut gibi ama daha koyu olan bi siviyi direk damara yakin yerden vuruyorlar (ne olduguna dair bi fikrim yok tabi), sonra maskeyi agzina takip sadece 2 saniye felan nefes almani istiolar. sonra uykuya dalisin o kadar ilginc ki, tarifi yok. inanilmaz keyifli birsey. yaklasik 1 saat kadar operasyondaydim, hayatimin o 1 saatlik bolumu kayip, o ana dair hicbisi hatirlamiorum. ne aci, ne bi his, ruya bile gormedim. hayatimin o 1 saati hic olmadi gibi sanki.

ha, benim operasyonum cok buyuk bi operasyon degildi, ama bu sekilde bi yol izlediler. yollar ve durumlar baska sekilde de olabilir, sadece kendi operasyonumdan bahsettim.

• quote:

Orjinalden alıntı: ozgurtuncel

bi de anesteziden sonra uyaninca, dunyanin en mutlu ve en dertsiz insani gibi hissediosun ki kendini, o inanilmaz guzel birsey.. atom bombasi patlasa umrunda degil, o kadar keyifli oluosun :)

bi de fuducuk, belki bu sorulari sorma nedenin, insanin bilinci disinda uyutulma durumuna karsi koyma istegiyle alakali olabilir diye dusunuorum ama, o kadar ilginc birsey ki, bende cok merak ediodum.

oncelikle cok guzel sekilde onlemlerini aliolar, herseyi ayarliolar, cesitli noktalarina damar atislarini takip edebilecekleri sensorler felan koyuyolar. bi kolunda surekli tansiyonu otomatik olcen bi sistem, otomatik sisip tansiyon olcuo, sonra sonuo, sonra tekrar sisip olcuo, tekrar inio vs. sonra serum takiolar, serumun icine bisi enjekte ediolar, sonra beyaz sut gibi ama daha koyu olan bi siviyi direk damara yakin yerden vuruyorlar (ne olduguna dair bi fikrim yok tabi), sonra maskeyi agzina takip sadece 2 saniye felan nefes almani istiolar. sonra uykuya dalisin o kadar ilginc ki, tarifi yok. inanilmaz keyifli birsey. yaklasik 1 saat kadar operasyondaydim, hayatimin o 1 saatlik bolumu kayip, o ana dair hicbisi hatirlamiorum. ne aci, ne bi his, ruya bile gormedim. hayatimin o 1 saati hic olmadi gibi sanki.

ha, benim operasyonum cok buyuk bi operasyon degildi, ama bu sekilde bi yol izlediler. yollar ve durumlar baska sekilde de olabilir, sadece kendi operasyonumdan bahsettim.

Bu duygu çok güzeldir.Ben bunu hastalarda çok gördüm hep bende merak etmişimdir.Nasıl bir duygu diye.Ama terzi kendi söküğünü dikemez derler ya :))
    O sana branül üzerinden yapılan süt gibi ilaç da bizim Propofol dediğimiz hipnotik grubundan bir ilaç.Hipnotik yani uyutan bir özelliği var.Çok güzel ve uyanırken de rahat uyanmayı sağlayan yegane ilaçlarımızdan birisidir.Bu yöntem kişiye ve operasyona göre değişir.Sigara içmiyorsanız ya da az içiyorsanız akciğer rahatsızlığınız yoksa uyanma süreci keyifli hale geliyor.Ellerini başının arkasına alıp ağaç altında yatar gibi uyanan çok hasta bilirim :)
    Anestezide bir de şöyle bir durum var : Masaya nasıl yatarsanız öyle kalkarsınız.Ağlayarak yatanlar ağlayarak kalkar çoğunlukla.Ama mutlu yatan da mutlu kalkar.Bu piskoloji ile de alakalı.Her işte olduğu gibi bunda da sakin olmak,serinkanlılık ve rahatlık önemli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksemseddin -- 28 Ağustos 2008; 11:14:47 >

• quote:

Orjinalden alıntı: aksemseddin

Bir anestezi teknikeri olarak sorularına tam olarak cevap verebilirsem ne mutlu.Eksiğim olursa da hoşgörün.

Estağfurullah...

Sevgili Aksemseddin, uzun süredir bu forumdayım. Daha önce benim ya da bir başkasının, bu kadar çok sorulmuş sorulara, bu kadar net ve akıllarda şüphe bırakmayacak kadar uygun cevaplar verildiğini görmemiştim. Verdiğin kaliteli ve başka bir soruya ihtiyaç bırakmayan eksiksiz cevaplar için çok teşekkür ederim. Üstelik üşenmeden uzun uzun yazmışsın, emeğine sağlık...

@ozgurtuncel & @Aksemseddin, bu sorularımın sebebine gelince;

Burnuma halk arasında kemer diye tamir edilen bir kemik var. Hem onu aldırmak hem de bu kemiğin oluşturduğu burnumun sağ tarafından zor nefes alamama probleminden kurtulmak istiyorum. Birkaç yıl önce bu ameliyat bana tavsiye edilmişti ama yaptırmamıştım. Ayrıca kemik eğriliğinden dolayı alerji ve burun akıntısına sebebiyet verdiği söylenmişti. Sonuç olarak biraz estetik kaygı, nefes alma ve alerjik sorunum için bir süredir iyi bir doktor araştırıyordum. Dün bu forumda bir ameliyat videosu izledim(http://www.simgolo.com/TV/305918270214.smgl). Bu videoyu izleyene kadar ameliyattan bir gram korkum yoktu. Biliyordum, narkoz verilince uyuyorsun ve uyandığında herşey bitmiş oluyor, acı duymuyorsun. 6 yaşımda trafik kazası geçirmiştim ve ameliyat öncesi narkozla uyutulmuştum. Hiçbir acı hatırlamıyorum, sadece uyandığımda su vermedikleri için ağlamıştım. Ama yine de psikolojik olarak videodan çok etkilendim. Burun kemiğinin kırılma sahnesi, kemiğin çıkarılışı filan, içim cız etti. Zaten din açısından bu konu kafamda henüz bulanıkken bir de bu videoyu izlemek bir an beni bu operasyondan caydırdı. Şimdi yorumlarınızdan sonra daha rahatladım...

• sevgili aksemseddin,

kesinlikle dogru soluosun, inanilmaz keyifli bi duygu. cok guzel tasvir etmissin, kesinlikle dunyanin en keyifli insani olarak gozlerini aciosun :)

sevgili fuducuk,

cok ilginc, dun bi arkadasimi ziyarete gittigimde bu konu konusuldu. kendisinin burnunda kemik vardi, ve o kemigi aldirip uzerine birazcikta estetik rutus attirdi bu arkadasim, merak ettim sordum nasildi diye bana anlatti:

aslinda cok aci hissetmiosun dedi, kemikleri felan kiriolarmis, hatta torpuluolarmis felan ama ameliyat esnasinda hicbi problem yok dedi. onemli olan ameliyattan sonraki surecmis, bazi hastalar 6 ay sonrasina kadar bile hala problemler yasayabiliyorlarmis, yuz sismesi, morluklar, vs.. ama bazi hastalar, ozellikle ince kemikli olanlar bu ameliyati daha kisa surede rahat sekilde atlatabiliolarmis. ama sonucta en azindan bi 3-4 ay sikinti cekiomussun o da bi gercek.

bu burunun icindeki kemik seni ve hayatini rahatsiz ediosa ve maalesef yasam kaliteni dusuruyorsa, hic endise etme biran evvel kurtul. artik operasyonlar aksemseddin dostumuzun da belirttigi gibi artik kolay ve daha profesyonel yapilio. uzun vadede bu kemiklerin cok ciddi zararlari oldugunu duymustum, hic endisesiz kararini ver bence biran avvel.

• Sevgili @Ozgurtuncel, teşekkür ederim cevap için. Hayatımı çekilmez hale getirmiyor tabi ama bu üç sebebi birleştirince sanki olmalıymışım gibime geliyor. Benim asıl korkum ameliyat sonrası birkaç aylık dönemdeki sıkıntılar değil, ameliyat izi ya da operasyonun başarısız geçmesi. Bu gerçekten çok kötü olur. Kemik yapıma gelince, kemiklerim çok kalın değildir, fakat sadece burun kemiği kastediliyorsa hatırı sayılır bir kemik gibi geliyor bana. Uzun vadede kemiğin zararlı oluşunu duymak beni daha da kamçılıyor. Evet, kararımı vermem lâzım artık, haklısın...
  • quote:

Sevgili @Ozgurtuncel, teşekkür ederim cevap için. Hayatımı çekilmez hale getirmiyor tabi ama bu üç sebebi birleştirince sanki olmalıymışım gibime geliyor. Benim asıl korkum ameliyat sonrası birkaç aylık dönemdeki sıkıntılar değil, ameliyat izi ya da operasyonun başarısız geçmesi. Bu gerçekten çok kötü olur. Kemik yapıma gelince, kemiklerim çok kalın değildir, fakat sadece burun kemiği kastediliyorsa hatırı sayılır bir kemik gibi geliyor bana. Uzun vadede kemiğin zararlı oluşunu duymak beni daha da kamçılıyor. Evet, kararımı vermem lâzım artık, haklısın...

Hiç korkmana gerek yok.Ameliyatta yapılan tüm işlemler senin en iyi şekilde sağlığına kavuşman içindir.Benim bir arkadaşımda bu ameliyattan oldu.Bizim septum ameliyatı dediğimiz ameliyattan.Burun kemiği eğri idi,düzeltildi.Ameliyattan sonra çocuğu gördüm,dünyaya yeniden gelmiş gibiyim dedi.Gerçekten çok rahatlatıyor.Ağrı sızı yada morluk olayı öyle fazla değil.Yapan doktorun kabiliyetine göre değişir.Ameliyattan sonra doktorunun dediklerine uyarsan yan etkilerini tamamen ortadan kaldırırsın.Bu konuda da için ferah olsun.şimdiye kadar böyle ameliyatlardan sonra sıkıntı yaşayan insan görmedim.Ama şu konu önemli.Alanında iyi ve güzel iş yapan bir KBB uzmanı bul.Buna dikkat et.Gerisi teferruattır.Ameliyatını olup tekrar buraya yazdığında da görüşlerini almak isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksemseddin -- 28 Ağustos 2008; 12:20:47 >

• Teşekkürler paylaşım için, oldukça rahatladım. Ameliyat işi olduğunda görüşlerimi buraya yazarım.
  • Bildiğim kadarı ile o anestezinin içinde, kas gevşetici, ağrı kesici vs.. de var. Yani uyansan bile ağrı hissetmezsin.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: ozgurtuncel

bi de anesteziden sonra uyaninca, dunyanin en mutlu ve en dertsiz insani gibi hissediosun ki kendini, o inanilmaz guzel birsey.. atom bombasi patlasa umrunda degil, o kadar keyifli oluosun :)

Bu duygu çok güzeldir.Ben bunu hastalarda çok gördüm hep bende merak etmişimdir.Nasıl bir duygu diye.Ama terzi kendi söküğünü dikemez derler ya :))
    O sana branül üzerinden yapılan süt gibi ilaç da bizim Propofol dediğimiz hipnotik grubundan bir ilaç.Hipnotik yani uyutan bir özelliği var.Çok güzel ve uyanırken de rahat uyanmayı sağlayan yegane ilaçlarımızdan birisidir.Bu yöntem kişiye ve operasyona göre değişir.Sigara içmiyorsanız ya da az içiyorsanız akciğer rahatsızlığınız yoksa uyanma süreci keyifli hale geliyor.Ellerini başının arkasına alıp ağaç altında yatar gibi uyanan çok hasta bilirim :)
    Anestezide bir de şöyle bir durum var : Masaya nasıl yatarsanız öyle kalkarsınız.Ağlayarak yatanlar ağlayarak kalkar çoğunlukla.Ama mutlu yatan da mutlu kalkar.Bu piskoloji ile de alakalı.Her işte olduğu gibi bunda da sakin olmak,serinkanlılık ve rahatlık önemli.

Evet bu duygu süper gerçekten, ama çıktığımda çok üşüyordum üzerimdeki çift katlı çarşafın içine sıcak hava üflemişlerdi o duygu da müthişti. Yanlış hatırlamıyorsam anlamsız bir sırıtma da vardı yüzümde aslında doktordan falan çok korkarım nasıl olduysa artık.. O gün de Fener'in maçı vardı tesadüfen, 90 dakika 10 dakika gibi gelmişti. Narkozdan sonra ayağa kalkmak da zor oluyormuş gerçekten tarif etmesi zor birşey. Hocam ben birşeyi merak ettim, ameliyata girmedne önce sakinleştirici diye bir hap veriyorlar, çok uzun bir süre önce vermedikleri için daha çok psikoloji düzeltme amaçlı verildiğini düşünüyorum, sonuçta insan sakinleşecem şimdi bilincine varıyor yanılıyor muyum yoksa ?

• Genel anestezi alacak hastalara ameliyattan 8-10 saat öncesine dek ağız yolu ile hiçbir şey verilmez.Ama kişi tansiyon hastasıdır.Saat 11'de ameliyat olacaktır.Sabahleyin 6 gibi ilacını alabilir ama çok az su içerek.Ama genel anlamıyla anestezi alacak olanlara hiçbirşey yiyip içmemeleri söylenir.Çünkü midenin az da olsa dolu olması hayati risk doğurur.Anestezi başlangıcında ya da sonunda hasta anesteziklerin etkisiyle midesindeki içeriği kusabilir bunun sonucunda istenmeyen durumlar oluşur.O yüzden hastayı gevşetmek ve sakinleştirebilmek için ameliyattan 30-45 dk önce damar yolu ile sedatif dediğimiz sakinleştirici yani "cesaret iğnesi" denilen ilaçlardan yaparız.Böylece hem hastalar ameliyata rahat girer hem de oluşabilecek bulantı-kusma sorunlarının önüne geçilmiş olur.İlginç bir durum daha var.Hastalara ameliyatından bir gün önce birşey yiyip içmemesini servisteki hemşireler söylerler.Bu durumla sık karşılaştığımız için söylüyorum,hasta masaya gelir.Biz yine de temkinli davranıp hastaya sorarız : " En son ne zaman birşey yiyip içtiniz?"Hasta der ki dün geceden beridir birşey yiyip içmedim."Çok iyi"deriz."Peki,sigara içiyor musunuz?" Evet der hasta."Bugün içmediniz değil mi" deriz."Yok" der "az önce bir tane içtim."Haydaa."Nasıl olur,size hemşireler içmeyin demedi mi?"deriz."Yok der" hasta."Demediler,Birşey yiyip içmeyin dediler ama sigara içmeyin demediler" der.Bunun gibi daha çok ilginç durumlarla da karşılaşabiliyoruz.

• quote:

quote:

Merhaba arkadaşlar, narkoz konusunda bildiklerinizi paylaşmanızı istiyorum.

Teşekkürler...

Uyanma derken bunu kastetmemiş sanırım, yani narkozdan uyanma.Ameliyat esnasında narkozun etkisinin bitmesi gibi bir şey.

• quote:

Genel anestezi alacak hastalara ameliyattan 8-10 saat öncesine dek ağız yolu ile hiçbir şey verilmez.Ama kişi tansiyon hastasıdır.Saat 11'de ameliyat olacaktır.Sabahleyin 6 gibi ilacını alabilir ama çok az su içerek.Ama genel anlamıyla anestezi alacak olanlara hiçbirşey yiyip içmemeleri söylenir.Çünkü midenin az da olsa dolu olması hayati risk doğurur.Anestezi başlangıcında ya da sonunda hasta anesteziklerin etkisiyle midesindeki içeriği kusabilir bunun sonucunda istenmeyen durumlar oluşur.O yüzden hastayı gevşetmek ve sakinleştirebilmek için ameliyattan 30-45 dk önce damar yolu ile sedatif dediğimiz sakinleştirici yani "cesaret iğnesi" denilen ilaçlardan yaparız.Böylece hem hastalar ameliyata rahat girer hem de oluşabilecek bulantı-kusma sorunlarının önüne geçilmiş olur.İlginç bir durum daha var.Hastalara ameliyatından bir gün önce birşey yiyip içmemesini servisteki hemşireler söylerler.Bu durumla sık karşılaştığımız için söylüyorum,hasta masaya gelir.Biz yine de temkinli davranıp hastaya sorarız : " En son ne zaman birşey yiyip içtiniz?"Hasta der ki dün geceden beridir birşey yiyip içmedim."Çok iyi"deriz."Peki,sigara içiyor musunuz?" Evet der hasta."Bugün içmediniz değil mi" deriz."Yok" der "az önce bir tane içtim."Haydaa."Nasıl olur,size hemşireler içmeyin demedi mi?"deriz."Yok der" hasta."Demediler,Birşey yiyip içmeyin dediler ama sigara içmeyin demediler" der.Bunun gibi daha çok ilginç durumlarla da karşılaşabiliyoruz.

İlginçtir beni acil aldılar ameliyata apandisi patlatmışım, ameliyata girmeden kısa bir süre önce de sanırım ya su vermeden ya da az su ile bir ilaç vermişlerdi sakinleştirici diye, yanlış da hatırlıyor olabilirim tabi ama böyle kalmış aklımda. İğne falan da yapılmadı yanlışım yoksa. Ama yatarken 10 a kadar say dediler 2de gitmiştim zaten, insana o an hiç sızmayacakmış gibi geliyor ama bir bakıyorsun kalkmışsın bitmiş herşey . Bunları bilmiyordum, teşekkürler.

• burun ameliyatı için yattım
    koldan bir iğne yaptılar gerisi yok burun sargıda uyandım uyanma anı çok ilginçti ben uyanana odadaki yatağa alınırken babam bize cevap verdin bizi duydun dedi ama ben hiç birini hatırlamıyorum geçi anı yok yani yatakta kalktım son derece yorgundum uyanmak istiyorsun uyanamıyorsun gibi sanki kasalarca içki içmişim gibi
    hiç içki sigara kullanmam
    doktor kalk yürü yatma dedi adama bi kaydım içimden ne yürümesii halmi kaldı diye , ana bi baktım yatar pozisyona geçince göz otomatik kapanıyor açacam açılmıyo doğrulursam açılıyor göz yatarsam kapanıyor yatay durup gözü açmak imkansız yatırınca gözünü yuman kaldırınca açan bebekler vardı eskiden benim yeğenler oynardı onlardan olmuşumülen bida uyursam tahtalı köye giderim herhalde diye uyanır uyanmaz yataktan fırladım başladım gezmeye gezdikçe kendime geldim fakat sonrasında 2 hafta boyunca bu halsizlik uyuşma devam etti işe gidemeyecek kadar etkili idi

bana yapılan narkoz zannerdersem farklı idi karaciğerim hasarlı idi bunu söyledim gerçi tam bilmiyorum ama
    kimileri bişey soluduğunu söylüyor ama ben hiç bişe solumadım serum da yoktu sadece koldan iğne bir de kimseye gez demiyorlardı herkez yatarken ben ayyaş misali geziyordum

• Peki verilen ilacın sağlığımıza bir zararı var mı? Eğer yoksa ben diş çektirirken de anesteziye girmek isterim mesela.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Orgeneral

Peki verilen ilacın sağlığımıza bir zararı var mı? Eğer yoksa ben diş çektirirken de anesteziye girmek isterim mesela.

hiç tavsiye etmem
  • quote:

Peki verilen ilacın sağlığımıza bir zararı var mı? Eğer yoksa ben diş çektirirken de anesteziye girmek isterim mesela.

Abi naptınBir diş çektircen yav ne anestezisi
  • quote:

Orjinalden alıntı: CatSK

quote:

Abi naptınBir diş çektircen yav ne anestezisi

Sevgili binbaşım O işin esprisi. Asıl merak ettiğim narkoz sırasnda verilen ilacın insan sağlığına olumlu yada olumsuz etkileri.

• Ben ameliyat olmuş biri olarak .. ameliyatın sonuna doğru uyanmıştım.. ayrıca narkoz verilince 30 saniye içinde uyummuştum.. kolumun uyuştuğunu hissettim dedikten sonrasını pek hatırlamıyorum..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.