Şimdi Ara

Renault Laguna 1.6 2005-2006 model nasıl tercih?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
72.372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar renault düşünmediğim halde tesadüfen araba sitelerinde gezerken 2005-2006 laguna expression modellerini gördüm ve fiyatlarının 24 - 25000 civarında olduğunu farkettim. Bu araba bu fiyata çok iyi değil mi? Bu modelleri tanımıyorum ama başka modellere kıyasla konuşuyorum. Eğer yanılmıyorsam ve bilmediğim bi handikap yoksa ikinci el düşünenler için (belki ben) çok iyi tercih değil mi?

Şöyleki arkadaşımda 2006 C4 1.4 baz model var ve 30'a sıfır almıştı şimdi heralde 23 civarında eder.
    Yukarıda anlattığım lagunalar heralde 2006 da en az 40'a satılmıştır. (bilen varsa yazsın) şimdi 25 ediyor. değer kaybı diğer arabaya göre çok fazla. yani ikinci el alacak için çok karlı değil mi?

Bu araba nasıldır? (2005-2006 Renault Laguna 1.6 Expression veya privilege)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isimbulunamadı -- 28 Ağustos 2008; 14:49:26 >

• bir alt sınıf modeli bir üst modelinden daha pahalı olan başka ülke var mı acaba?

D sınıfı Laguna 2006 1.6 expression
    http://www.sahibinden.com/sokkk_kacirmayinn_2006_model_kazasiz_laguna_ilk_sahibindeWQQaXQQ5113168WQQpXQQdisplayitem
    25000
    c sınıfı Megane 2006 1.6
    26000
    http://www.sahibinden.com/renault_megane_ii_1_6_16v_dynamiqueWQQaXQQ10336913WQQpXQQdisplayitem
    http://www.sahibinden.com/21_000_km_de_2006_model_megane_1_6_expression_plusWQQaXQQ6421639WQQpXQQdisplayitem

Komedi ya

Sorunuza gelince valla kaçırılmıyacak araçlar bence.2. el alsaydım zaten ilk düşüneceğim laguna olurdu.

• D segment araçların genel sorunu bu. Eğer baktığınız araçların arızası yoksa fiyatları tabiiki iyi. Sebebi ise parça pahalılığı ve alt segmente göre daha fazla yakıt tüketmesi. Ek olarak, Renonun Tükiye'deki aile aracı Megane'dır. Laguna'yı çoğu Megane sahibi bile tanımaz. O yüzden ikinci elde değişimi zaman alır. Fakat ülkemizde tutulmamış araçlar nedense en keyiflileri oluyor.
  • Bazı markaların bazı modelleri vardır ki o markaya antipati duyanlar bile aracın başarısını inkar etmez. Laguna'da böyle bir modeldir ve bu forumda da dahil "Renault'un arabasını almam, aldırmam ama Laguna hariç" diyen çok insan vardır.

İkinci elde değer kaybı D sınıfı araçların genel problemi. Bu sorunu yaşamayan (Mercedes, BMW, Audi hariç) bir tek Passat var, gerisi ikinci elde "0" km alanın içine oturacak derecede değer kaybediyor. Bu da pascuu'un dediği gibi ikinci el oto arayan insanlara alt sınıf parasına ve hatta daha ucuza D sınıfı araca binme imkanı sağlıyor. Zaten ikinci el araç bakarken piyasası sağlam modelleri arayanları ben pek anlayamıyorum. Zırt-pırt araç değiştirenler için tamam da alıp 3 sene binilecek bir aracı ikinci eli ölü modellerden seçeceksin ki sırf kolay satarım diye dünyanın parasını bomboş araçlara vermek zorunda kalma. Alırken çok acele etmeyip kelepir düşmesini beklersen zaten çok ucuza alacağın için satarken de çok ucuza, fazla beklemeden satıp zarar da etmezsin.

Senin anlayacağın 2006 model Laguna için o fiyatlar garip ama gerçek. Bunun kasa değişimi ile de ilgisi yok çünkü yeni kasa çıkmadan önce de fiyatlar böyle idi. Ama benim naçizane tavsiyem Expression yerine daha dolu olan Privilege alman yönünde olur. Bunun için ya bütçeyi 1-2 bin YTL artırman ya da 2006 değil de 2005 modele falan razı olman gerekebilir ama asıl o zaman ikinci el değer kaybının zirvesini görüp maksimum karı yakalarsın. Zaten D sınıfındaki ikinci el değer kaybı üst donanımlarda (hele ki 2000cc benzinli motor seçeneklerinde) iyice artıyor.

• ben mesela renault'u sevmememe rağmen laguna'ları beğeniyorum. sade, ağır ve kaliteli duruyor.
    ikinci elinin böyle olmasının sebebi de yakıt ve parça pahalılığıdır herhalde.

ikinci el küçük araç ararken bakıyorum, ulan aynı fiyata nerdeyse mondeo falan var. ulan diyorum mondeoya binicem aynı paraya ne havam olur. sonra yakacağı benzini, parçasını, park sorununu düşünüp vazgeçiyorum :) arz-talep meselesi yani.
  • Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler, çok aydınlatıcı. Söylediklerinizin hepsine katılıyorum. Bu durumda ikinci el düşünen biri olarak 2006 1.6 laguna privilage leri kesinlikle kafamın bi köşesine yazıyorum ve uygun bir tane denk getirirsem değerlendirmeyi düşünüyorum. Peki:

- Bu arabalar gerçekten çok mu fazla yakıyor? 1.6 laguna diğer 1.6 c segment arabalara gçre çok da fazla yakmıyordur heralde? mesela 1.6 megane2 veya 1.6 focus veya 1.6 corolla gibi arabalara kıyasla... sadece kafama takılan bu, parça parasını felan takmıyorum sonuçta bmw parçası gibi değildir...
  • quote:

Orjinalden alıntı: isimbulunamadı
    - Bu arabalar gerçekten çok mu fazla yakıyor? 1.6 laguna diğer 1.6 c segment arabalara gçre çok da fazla yakmıyordur heralde? mesela 1.6 megane2 veya 1.6 focus veya 1.6 corolla gibi arabalara kıyasla... sadece kafama takılan bu, parça parasını felan takmıyorum sonuçta bmw parçası gibi değildir...

Kasa ağır, aks ve iz mesafeleri ve lastik tabanları daha geniş, doğal olarak daha fazla yakar. %30'dan fazla da yakacağını sanmıyorum.
  • Laguna 2 özellikle privilage donanım iyi bir tercih olacaktır.Temiz bir tane bulursnaız çoook menun kalacağınızı düşünüyorum,
    Ikinci elinini dusuk olmasi sizi yanilmasin.Boyle bir araci hesaplı alabilmek iyi birsey bence :)

Laguna II 2003 model , 1.6 , privilage aracım var.Benzin de sehir ici 9.5 civarı yakıyor.Sehirler arası yolda klima acık ve ortalama 110-120 ile gitmeye çalıştıgımda 7.3 falan yakıyor.

Ama ben LPG taktırdım.Sehir içi su anda 18 kurus .Sorun yasamıyorum.LPG yi de tavsiye derim.

quote:

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler, çok aydınlatıcı. Söylediklerinizin hepsine katılıyorum. Bu durumda ikinci el düşünen biri olarak 2006 1.6 laguna privilage leri kesinlikle kafamın bi köşesine yazıyorum ve uygun bir tane denk getirirsem değerlendirmeyi düşünüyorum. Peki:

• Hocam aynı paraya 2.0 otomatik vitesli,full donanımlıları var.Hatta daha ucuza bilem var

Ona bir de tüp taktın mıydı ohh
  • quote:

Orjinalden alıntı: hesheit

quote:

Kasa ağır, aks ve iz mesafeleri ve lastik tabanları daha geniş, doğal olarak daha fazla yakar. %30'dan fazla da yakacağını sanmıyorum.

Arkadaşın dediği gibi Laguna üst segment olması sebebiyle daha ağır ve oturaklı bir araç ve 1.6 lt motor performanslı kullanıma pek izin vermez, zorlarsanız da doğal olarak fazla yakar. Eğer "ben sakin sakin giderim" diyorsanız 1.6 lt motor işinizi görür ve çok abartı bir yakıtla da karşılaşmazsınız. Ama "bastı mı gitsin, beni sinir etmesin" derseniz de 2.0 lt o aracın hakkıdır. Tabi 2.0 lt motorun gerek vergisi, gerekse yakıtı haliyle fark eder. Vergi için elden bir şey gelmez ama yakıt işini LPG ile çözebilirsiniz ki piyasada bol miktarda LPG'li Laguna var ve kaliteli bir kit olduktan sonra sorun da pek duyulmuyor. Tek problem sınıfına göre zaten ufak olan bagaj hacminin LPG tüpü de girince iyice ufalması. Simit depo uğruna stepneden vazgeçmek de kullanıcının kararıdır.

Parça olayı bence gereğinden fazla abartılıyor. Bu tabi ki biraz da şans işi ama öncelikle temiz bir araç bulup düzgün kullandıktan sonra parça ihtiyacını zaten fazla kafaya takmaya gerek olmaz. Körü körüne yetkili servise bağımlı kalmayıp parçacılarla ve sanayi ile de biraz haşır neşir olduktan sonra uygun fiyata hemen her sorun çözülebilir. Neticede Laguna'nın fiyatını da düşününce bırakalım da parçaya bir kaç yüz YTL fazla gitsin. O aracın o kadar kredisi olmalı...

• 1,6 motorlu d segmentinin araçları kardeşlerinden bile daha ucuza satılıyor yurdumuzda
    vectra-astra
    mondeo-focus
    laguna-megane
    avensis-corolla
    passat-golf
    bakın bu arabaların 1.6 motorlu aynı model olanlarına neredeyse fiyatları aynı.
    neden böyle çünkü yurdum insanı bu arabalara lüks araba gözüyle bakıyor bu nedenle masrafı fazla olur diyor. 1,6 motor o kasada çok yakar ve gitmez 2,0 motor vergiydi yakıttı falan diyor vaz geçiyor.
    ancak bence bu uzun süre kullanacak, konforlu araca binmek isteyen, ivmeleme ile çok fazla işi olmayan normal kullanıcılar için bu araçlar yani d segmentinin 1,6 araçları bulunmaz fırsat.
  • Arkadaşlar bi kere yorumlarınızdan sonra başlıktaki expresion yazısını kaldırıyorum çünkü privilageleri de alıyorum artık değerlendirmeye. yukarıda alperen hakkı nın dediği gibi şehiriçi kilometrde 10'un altında yakıyorsa bana yeter zaten.

1-- Arkadaşın birisi başka konuda FAZ 2 olanları seçin demiş. bu faz 2 ne demek. makyaj mı demek. neden bunu seçmek lazım? hangileri faz2 oluyo?
    2-- 2005 ve 2006 model düşündüğüme göre priviliage ile expression arasında ne gibi farklar oluyor donanım v.b olarak? priviliagenin ne gibi getirileri oalcak çünkü fiyat farkı bayaa var gibi 2006larda.
  • quote:

Arkadaşlar bi kere yorumlarınızdan sonra başlıktaki expresion yazısını kaldırıyorum çünkü privilageleri de alıyorum artık değerlendirmeye. yukarıda alperen hakkı nın dediği gibi şehiriçi kilometrde 10'un altında yakıyorsa bana yeter zaten.

1-- Arkadaşın birisi başka konuda FAZ 2 olanları seçin demiş. bu faz 2 ne demek. makyaj mı demek. neden bunu seçmek lazım? hangileri faz2 oluyo?
    2-- 2005 ve 2006 model düşündüğüme göre priviliage ile expression arasında ne gibi farklar oluyor donanım v.b olarak? priviliagenin ne gibi getirileri oalcak çünkü fiyat farkı bayaa var gibi 2006larda.

evet makyajlı ....

makyajlı modelleri seçmek her araç için avantaj....

aracın 3-4 sene içindeki bütün genel sorunları makyajla birlikte giderilmiş oluyor....eksiklikler tamamlanıyor....şikayetler doğrultusunda...

ve laguna da makyajla birlikte yoltutuşunda arttırıldığını hatırlıyorum....

esp olan modeli tercih etmeniz daha iyi olucaktır....privilege larda esp standarttı
    expression larda expression plus fln var makyajda tam bilmiyorum esp nasıl alınıyor yada alınabiliyormu...

• 2006ların hepsi zaten makyajlı yani faz2'dir heralde?? 2005lerin de hepsi makyajlı faz2 mi ??
  • quote:

2006ların hepsi zaten makyajlı yani faz2'dir heralde?? 2005lerin de hepsi makyajlı faz2 mi ??

Makyajlı Laguna'lar 2005'in sonların doğru çıkmıştı galiba. İnternetteki ilanlara ise şöyle bir baktım; 2005 model olarak geçen araçların hepsi makyajsız.

Makyajlı tercih etmeni öneririm. Teknik geliştirmeler bir tarafa makyajlı Lagunanın özellikle ön tasarımı bence makyajsıza göre çok daha hoş, daha güncel duruyor. Nasıl anlarım dersen (bilmeyenler için) en bariz fark; makyajsızlarda ön panjur tek parça ve logo panjurun üzerinde, makyajlıda ise panjur iki parça ve logo iki panjurun ortasında duruyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: otomobilci_x

1,6 motorlu d segmentinin araçları kardeşlerinden bile daha ucuza satılıyor yurdumuzda
    vectra-astra
    mondeo-focus
    laguna-megane
    avensis-corolla
    passat-golf
    bakın bu arabaların 1.6 motorlu aynı model olanlarına neredeyse fiyatları aynı.
    neden böyle çünkü yurdum insanı bu arabalara lüks araba gözüyle bakıyor bu nedenle masrafı fazla olur diyor. 1,6 motor o kasada çok yakar ve gitmez 2,0 motor vergiydi yakıttı falan diyor vaz geçiyor.
    ancak bence bu uzun süre kullanacak, konforlu araca binmek isteyen, ivmeleme ile çok fazla işi olmayan normal kullanıcılar için bu araçlar yani d segmentinin 1,6 araçları bulunmaz fırsat.

• En önemlisi Expression da ESP yok , Privilage da var.

Ayrıca bendekki pirivilage da ; deri koltuk, deri direksiyon simidi ve vites kolu var.( Bu donanım business paket gşibi bir opsiyonla belki Expressionlar da da olabilir.Tam bilmiyorum)

Ayrıca klima da tam otomatik digital klima.Sürücü ve yolcu tarafını ayrı sıckalıklara ayarlayabiliyorsun.Bildigim kadarıyla Expresson donanımda normal klima var.

Ayrıca 2006 model ve üstü lagunalar makyaj geçirdi.

quote:

Arkadaşlar bi kere yorumlarınızdan sonra başlıktaki expresion yazısını kaldırıyorum çünkü privilageleri de alıyorum artık değerlendirmeye. yukarıda alperen hakkı nın dediği gibi şehiriçi kilometrde 10'un altında yakıyorsa bana yeter zaten.

• quote:

Orjinalden alıntı: alperen_hakki

Laguna 2 özellikle privilage donanım iyi bir tercih olacaktır.Temiz bir tane bulursnaız çoook menun kalacağınızı düşünüyorum,
    Ikinci elinini dusuk olmasi sizi yanilmasin.Boyle bir araci hesaplı alabilmek iyi birsey bence :)

Laguna II 2003 model , 1.6 , privilage aracım var.Benzin de sehir ici 9.5 civarı yakıyor.Sehirler arası yolda klima acık ve ortalama 110-120 ile gitmeye çalıştıgımda 7.3 falan yakıyor.

Ama ben LPG taktırdım.Sehir içi su anda 18 kurus .Sorun yasamıyorum.LPG yi de tavsiye derim.

quote:

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler, çok aydınlatıcı. Söylediklerinizin hepsine katılıyorum. Bu durumda ikinci el düşünen biri olarak 2006 1.6 laguna privilage leri kesinlikle kafamın bi köşesine yazıyorum ve uygun bir tane denk getirirsem değerlendirmeyi düşünüyorum. Peki:

merhaba lpg markası nedir . sorunsuz günler dileğiyle.

• ATIKER marka, Şafak Otogazda taktırdım.

Anadolu yakasında Kadosan da (Dudullu tarafındaki oto sanayi sitesi), Avrupa yakasında da Seyrantepe de ki sanayide subeleri var.

Ayrıca "http://forum.donanimhaber.com/m_18819079/mpage_17/key_/tm.htm" linkinde "Asım Usta" adıyla (ki gercek adıdıdr:) )soru-cevap hizmeti veriyor.

quote:

Orjinalden alıntı: aldeg

quote:

Orjinalden alıntı: alperen_hakki

Laguna 2 özellikle privilage donanım iyi bir tercih olacaktır.Temiz bir tane bulursnaız çoook menun kalacağınızı düşünüyorum,

quote:

merhaba lpg markası nedir . sorunsuz günler dileğiyle.

• Merhabalar...

Ben de 2005-2006 Laguna Privilege almayı düşünen biri olarak fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle gelelim fiyat durumuna...

İnsanlar 4 sene önce , bu arabaların Privilege versiyonlarına 76 küsür bin YTL saydılar...Şu an ne hissettiklerini anlayabiliyorum.Eminim içleri yanıyordur...

Şu an ise , 3-4 yaşında bir Laguna 21-27 Bin YTL arası bir paraya gidiyor

Laguna düşünen insanlar , fiyatları görünce ilk önce şaşkına uğruyor , sonrasında ise bu işin içinde var birşey diyip araştırmaya başlıyor (tıpkı benim gibi)

Bunun ise bilinen 3 temel nedeni var ;

1- ) D segmenti bir araç olduğu için vergisi biraz pahalı.Buna yapacak birşey yok.Bence böyle bir araba için bu tolerans verilmeli...

2- ) ''Pahalı Yedek Parça'' - Yıllar önce , Laguna Türkiye'ye ilk geldiğinden beri bu ''efsane'' konuşulmakta....Abartlıdığı kadar bir durum yok ortada arkadaşlar.Megane'ın parça fiyatları ne kadarsa , Lagunanın kilerde taş çatlasın %30-40 daha fazladır...

Ben bu konuda şunu düşünüyorum ; Araba en fazla kaç kere sorun çıkartabilir ki ? Veya kaç kere kaza yapabiliriz ki ?

Bu arabayı usülünde kullanırsanız hiçbir sorun çıkartmaz.Sonuçta , bu foruma girip , fikirlerini paylaşmayı beceren bir insan , adam gibi araba kullanmayı hayli hayli becerir

Ama tabi siz yine de , oflazca arkadaşımın dediği gibi sanayi ile biraz haşır neşir olun...

3- ) Çok yakıt harcama - Bu da abartıldığı kadar değil bence.

Araba 1400 kg olduğu için , 1.6 lık motor biraz ufak kalıyor...

Ama eğer , 2.0 motor (140 bg) düşünürseniz , arabanın performansından hiç pişman olmazsınız..

4- ) Megane'e göre daha zor satılması...

İnsanlar bu konuya neden çok takılıyorlar anlamıyorum.Eğer Megane 1 haftada satılıyorsa , Laguna da taş çatlasın 1-2 ayda iyi bir alıcı bulur...

Sonuçta her sene araba değiştiren insanlar değiliz...

Bir de hammadde durumu var..Bu araba Fransız üretimi olduğu için , hammaddesi C segmenti araçlara göre çok daha kaliteli.Megane ile Laguna'yı yan yana koyun , o zaman anlarsınız ne demek istediğimi

Sonuç olarak , yukarıda arkadaşların söyledikleri herşeye sonuna kadar katılıyorum...

Araba konusunda çevrenize fazla takılmayın.Şunu kabul etmeliyiz ki , halkımız arabadan anlamıyor.İyi ki de anlamıyorlar....eğer anlasalardı biz böyle arabalara sahip olamazdık

Şunu da belirteyim ;

96 model mazdaya 7.5 milyarı çok görüp , 94 model Şahin'e 7 milyar veren zihniyetten , Laguna hakkında mantıklı yorum yapmasını beklemeyin

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.