Şimdi Ara

## Nvidia x86 Lisansına Sahip Mi ? ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
2.915
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

İşlemci üreteceğine dair pek çok dedikodu analistler ve sektör uzmanlarınca sık sık dile getirilen Nvidia'nın muhtemel senaryolar dahilinde önüne çıkacak en önemli engelin x86 lisansı olabileceği biliniyor. Hem mimarinin yaratıcısı olan Intel hemde daha önce lisans almayı başaran lisansörlerin yeni bir üreticinin pazara dahil olmasını istemedikleri malum. Bu yönde VIA'yı satın alabileceği ve firmanı sahip olduğu x86 lisansı üzerinden kendi cpu'larını hazırlayabileceği zaman zaman konuşulan Nvidia ile ilgili olarak yeni bir iddia ortaya atıldı ve firmanın hali hazırda x86 lisansına sahip olabileceğinin altı çizildi. Peki bu nasıl mümkün olabilir yani şimdiye kadar sadece GPU hazırlayan bir firma eğer sahipse x86 lisansını nasıl elde etmiş olabilir? Bu sorunun kısa ve öz cevabı ULi. Hatırlanacağı üzere Nvidia birkaç sene önce yonga seti üreten ULi firmasını döneminde oldukça yankı getiren stratejik bir karar ile satın almış ve devamınde yonga seti operasyonlarına hız kazandırmıştı. Açıklanan detaylara göre, Nvidia'nın ULi'nin satın alınmasıyla elde ettiği M6117C kod adlı entegre çözüm üzerinde Intel 386SX uyumlu çekirdek yer aldığı ve bu sayede firmanın dolaylı yoldan lisans sahibi olabileceği üzerinde duruluyor. Tek yonga çözümü olan ve 386 çekirdeği ile ULi M1217B yongsını kapsayan M6117C çözümüyle Nvidia'nın x86 lisansına sahip olup olmayacağı yada mevcut şartlar ekseninde firmanın herhangi bir yeni x86 tabanlı işlemci hazırlayabilme fırsatını yakalayıp yakalamayacağı henüz netlik kazanmış değil fakat NVISION '08 öncesinde firmanın x86 işlemci hazırladığına yönelik ciddi iddialar yeniden tartışılmaya başlanmıştı.

M6117C'nin detayları için;
    http://www.nvidia.com/page/uli_m6117c.html
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• İŞTE BOMBA HABER DİYE BUNA DENİR
  • nvidia baya hevesli demek ki bu ise.bu sekilde lisans alamaz bence.
  • Nvidanın işi zor rakipleri bu piyasaya girmesini istemiyorrrr
  • Nvidanın böğle bi sektöre giriceğini yıllar önce tahmin eederdim acaba bigün cpuda yaparmı diye
  • desene full nvidia sistem toplicaz artık
  • nvidia intele rakip olamaz ama en azindan amd ye karsi birseyler basarabilir
  • bi bu eksikti buda geldi tam oldu
  • Intel ve Amd Nvdia ya şans vermez.
  • İşlemci denilince söylenecek tek söz intel

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 27 Ağustos 2008; 16:56:53 >
  • cpu ların kendi ürettiği gpulardan yavaş olduğunu ifade eden bir firmanın işlemci üreteceğini hiç zannetmiyorum ki bu şekilde dolaylı yollardan x86 lisansını aktif olarak kullanabileceğini hiç zannetmiyorum.intel ile amd anında boyunun ölçüsünü alır.ama şu da var ki x86 nın artık tahtını birşeylere devretmesi lazım
  • Sanmıyorum tutunabileceğini.
  • buna ilaveten, Intel ile yasanan SLI sıkıntılarının arkasında Nvidia'nın X86 lisansı talep etmesi yatıyor olabilir.

Belki Intel bu ikilemden kurtulmak için "Larrabbee" projesini sadece Nvidia'yı korkutmak için duyurmuştur ve o preojenin de aslı astarı yoktur.

Ne komplo teorisi ama... :)
  • bence piyasayı yokluyor, lisansı filan olduğundan değil...
  • quote:

Orjinalden alıntı: sadtneverdie

nvidia intele rakip olamaz ama en azindan amd ye karsi birseyler basarabilir

Yine komikler basmış... Komikler ve "bendeki en iyisi" kafasındakiler...

Komik...

99-2006 arasında teknoloji babası kimdi, Nehalem'de kullanılan teknolojilerin kimden geldiğini unutunca, böyle gülünç insanlar çıkması doğal tabii...
  • Nvidia önce önünü görebilse, anakartlarda ve ekran kartlarında kaos havası var sanki.
  • Öncelikle işlemci çıkarmadan evvel doğru düzgün çipsetler üretsin.Sonra işlemci de üretebilir.Sonuçta bu işten en yararlı çıkan yine biz oluruz.Rekabet artar.Ancak piyasadaki rakiplerine bakarsak Intel,AMD ve VIA, bu durumda Nvidia hiçbir segmentte aradığını bulamayabilir.Bence işe önce çipset sonra küçük bilgisayarlarla devam etmeli daha sonra profesyonel modellere yönelmeli.
    Hem Intel yada AMD' nin bu işten zarar göreceğinide düşünmüyorum hele hele AMD' nin hiç zarar alacağını sanmıyorum.Nvidia kendini ne kadar zorlasa da AMD yada Intel gibi firmalarla işlemci arenasında boy ölçüşemez.Ancak gelirse de hoşgelir rekabet artsın.
  • şu via yıda kim satın alıyor belli değil nvidia büyük işe atılıyor hayırlısı diyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: sadtneverdie

nvidia intele rakip olamaz ama en azindan amd ye karsi birseyler basarabilir

Ee o kadarda olsun artık
  • x86 terimi nvidia etrafında hızla dönmeye başladı:::::::bu saatten sora via-uli farketmez bomba patlayabilir

buna karşılık amd ati yi alıp çipset ve gpu üreticisi olabiliyorsa nvidia da cpu üreticisi olabilir
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.