Şimdi Ara

## AMD'nin Çift Çekirdekli Phenom (Kuma) İşlemcileri Listelere Girmeye Başladı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
2.337
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD'nin Çift Çekirdekli Phenom (Kuma) İşlemcileri Listelere Girmeye Başladı ##

AMD'nin uzun süredir merakla beklenen Kuma kod adlı ve çift çekirdekli Phenom işlemcilerinin akıbeti henüz netleşebilmiş değil. Geçtiğimiz aylarda firmanın Phenom X2 projesini rafa kaldırdığı, 45nm üretim sürecine geçiş ile birlikte durumu yeniden değerlendireceği ifade edilmiş devamm eden süreçte AMD yetkilileri ise durumu yalanlamış ve Phenom X2 serisi için çalışmaların devam ettiğini açıklamışlardı.

Firmanın daha önceki yol haritalatında 2008'in ikinci çeyreğinde kullanıma sunulacağı belirtilen çift çekirdekli Phenom X2 ailesi henüz lanse edilmiş olmasa da işlemcilerin listelere girmeye başladığı belirtiliyor. AMD cephesinden şu an için herhangi bir açıklama yapılmamakla birlikte yayınlanan yeni bir listeye göre işlemciler pazara Phenom yerine Athlon X2 markası altında giriş yapabilirler.

Beliren yeni detaylara göre AMD, Phenom mimarisini baz alan üç yeni çift çekirdekli işlemciyi kullanıma sunabilir ki bunlar Athlon X2 GE-6400, GE-6500 ve GE-6600. 65nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve çift çekirdeki yapıda olan işlemcilerin ısıl güç tasarımları 45 watt olarak belirlenmiş. 200MHz'lik saat hızlarıyla ayrılan yeni modellerin frekansları sırasıyla 1.9GHz, 2.1GHz ve 2.3GHz olarak belirlenmiş durumda.

Her çekirdek için 512Kb ve toplamda 1MB'lık seviye 2 belleğe sahip olan işlemciler ayrıca K10 mimarisinin anahtar özellerinden biri olarak 2MB'lık seviye 3 bellek ile geliyorlar. Fiyatları ve kullanıma sunulacakları tarih henüz netleşmeyen yeni işlemcilerin akıbeti hakkında AMD'nin resmi açıklaması bekleniyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Dediğim gibi, 45nm. 'leri bekliyorlarmış ! Adamlar harbi ilerizekâlılıar yahu ! BAŞARILAR AMD !

Ekleme : Yazıyı okumadığım sanılmasın ; 45nm.'ye geçişi bekliyorlarmış 4 çekirdekler için. Yani ilk önce en hızlıları yapacaklar, sonra da Kuma'ları...

Ama Phenom adının "kirli" görünmesi yüzünden mi Athlon kullanacaklar, orası şüpheli...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramdeon -- 27 Ağustos 2008; 9:54:23 >
  • 65 nm 45w iyi bir değer ama 2.30 ghz biraz az olmuş.
  • intelin kuması olur
  • Valla islemciler gayet ekonomik ve gayet Athlon'a Kuma olacak vaziyette...

Yani bu islemcilerden guzel Kuma olur.. Athlon'u kenara koyar Kuma'larimizi alip ...............(bilgisayarimiza takariz..)
  • X2 4450e 'lerin 2mb cache eklenmişi sanırım, testleri yok fakat pek farklı olacağını sanmıyorum. Fakat keşke 45 nm olarak çıksaydı.
  • 45nm olmadan isterse 35watt olsun almam bu nm işi biras hırs oldu bende
    45nm x2 2,6-2,8ghz kuma bekliyorum ısrarla!!!!!

o güne kadar 0 amd cpu almam en fazla elimdeki x2 4000 i 5000BE yada 4850e gibi şeylerle 2. elden deiştirirm
  • Deneblerde L3 belleklerin 6 mb'a çıkması bir performans artışı getiriyordu, kumalarda L3 ün olması da x2 lere göre benzer şekilde performans artışı sağlayabilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

45nm olmadan isterse 35watt olsun almam bu nm işi biras hırs oldu bende
    45nm x2 2,6-2,8ghz kuma bekliyorum ısrarla!!!!!

o güne kadar 0 amd cpu almam en fazla elimdeki x2 4000 i 5000BE yada 4850e gibi şeylerle 2. elden deiştirirm

45nm ciksa guzel olur tabi ama o zaman da 35nm istersiniz.. 65nm'de 45watt islemci pek yok...

Core 2 Duo'lar bile 65watttan basliyor..
    Core 2 Quad'lar ise 95wattan basliyor..

Hepimiz en iyisini istiyoruz ama en iyisini elde etmek icin biraz sabir gerekiyor...
  • 45w cok iyi bi değer
  • hala 2.1 ghz lerde işlemciler.ben pek iştah kapartıcı bi durum göremiyorum.
  • İnanılmaz bir durum, uzun süredir nette aramadığım yer kalmadı, fiyat bilgisi yok.
  • İNŞALLAH BU AMD LE ve BE serisi gibi ii oc olurda sağlam işlemci kullanmış oluruz amd için artık
  • Amd diyorki 45nm ile cpu larımız o/c da mükemmel olacak diyor.

Fakat ey amd o cpu ları o kadar o/c edebilecek anakartın mı var??

Daha yeni yeni köprü çıkartıyorsun bu daha iyi o/c ediyor diye.

X2 çıkarıyorsun ve sadece 2.3 ghz

x2 6400 al 0.9 nm ye daha iyi iş çıkarır en azında 3.2ghz ve 2mb cache li.

Amd az elektrik harcicam diye herşeyden kesiyor. Tam Greenpeace ci bu amd Yoksa Kayserilimi Sahibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pandemic -- 27 Ağustos 2008; 13:49:02 >

• ghz yönünden düşük olmuşlar ama peformans yönünden nasıllar acaba
  • quote:

Orjinalden alıntı: cengiz_vga

İNŞALLAH BU AMD LE ve BE serisi gibi ii oc olurda sağlam işlemci kullanmış oluruz amd için artık

quote:

Orjinalden alıntı: safakhan

Amd diyorki 45nm ile cpu larımız o/c da mükemmel olacak diyor.

Fakat ey amd o cpu ları o kadar o/c edebilecek anakartın mı var??

Daha yeni yeni köprü çıkartıyorsun bu daha iyi o/c ediyor diye.

X2 çıkarıyorsun ve sadece 2.3 ghz

x2 6400 al 0.9 nm ye daha iyi iş çıkarır en azında 3.2ghz ve 2mb cache li.

Amd az elektrik harcicam diye herşeyden kesiyor. Tam Greenpeace ci bu amd Yoksa Kayserilimi Sahibi

islemcinin overclock olabiliritesi, islemci ureticisi tarafindan islemcilere taninmis bir ayricalik degildir.. AMD'ye mal etmeyin... o overclock olsun diye satmiyor islemciyi overclock eden kullanicinin ta kendisidir.. kisaca AMD bisey demiyor aslinda.. Diyemez ticaret ve is ahlaki kurallarina aykiri... butun islemci ureticileri icin, islemci eger daha yuksege mhz sinirlarina cikiyor ve sorunsuz bir bicimde kullanilabiliyorsa garanti vererek cikartmak zorunda ve ciktigi en uygun yerden fiyatla satmak zorunda..Intel'de de aynen bu durum var ama Intel biraz daha kendi basina buyruk...

AMD eger ki; overclock icin islemci cikardim, bu kadar garantili ve bu fiyata satiyorum derse; IBM ve Sun, AMD'nin basina oyle bir cokerler ki... sonra hos seyler olmaz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 27 Ağustos 2008; 13:57:54 >

• Bakalım Türkiye'ye ne zaman gelecek...
  • fiyatları uygun olursa HTPC yaptığımda işlemcisi için sıkıntı olmaz...
  • Bu Kuma'lara neden fazla önem vermiyorlar anlamadım , bu işlemciler çıksa va saat hızları yüksek olsa peynir ekmek gibi satılır.

Haber için teşekkürler.
  • Athlon X2'lerde olmayan L3 cache var bilmem dikkatini çekti mi kimsenin?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.