Şimdi Ara

9 V/AC en az kayıpla doğru akıma nasıl çevrilir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
3.625
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selam arkadaşlar... Elimde 9V/AC adaptör var, 9V'luk ac akımı en az kayıpla dc akıma nasıl çeviririm?.. sanırım diyotlarla yapmak mümkün...

sorular:
    1) 9V/AC akım en az kayıpla nasıl dc akıma çevrilir? (elinizde bu işi yapacak devre var mı?)
    2) 1n4001 ile 1n4007 diyotları arasındaki fark nedir?

şimdiden teşekkürler...

• Kayıp o kadar fazla değil,bi tane köprü diyotla yaparsanız olur biter.Kayıp konusunu kafanıza takmayın bence.

1N4001 ve 1N4007 farkını merak ediyorsanız digchip.com sitesine girip datasheetlerini indirin ve aralarındaki farkı inceleyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Diablo -- 26 Ağustos 2008; 18:32:32 >
  • ac akımı dc'ye çevirmenin en verimli ve basit yolu diyotlardır. yöntem olaraksa tam dalga en iyisidir. hem + ve - alternasları çevirir(tek diyotlu yarım dalga doğrultma tek alternas çevirir) hemde köprü tipinin yarısı kadar diyot kullanır. tek sakıncası orta uçlu trafo kullanılmasıdır, ama piyasadaki trafoların çoğu zaten orta uçludur.
  • yardım için teşekkürler arkadaşlar...
    Nette araştırdım fakat işe yarar bir sonuca ulaşamadım...

soru-1 : yukarıdaki diyotların (9V'a uygun) değeri ne olmalıdır?
    soru-2 : kırmızı noktalarla belirtilen yere kondansatör koyarsam(eğer) dalgalanma azalır mı?
    (dalgalar arası sıfırlanma gider mi? dalgalar arası sıfırlanma sorun olur mu?)
    soru-3 : eğer kondansatör uygunsa; kondansatör özellikleri ne olmalıdır?

tekrar teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi layn -- 25 Ağustos 2008; 22:57:26 >
  • eğer yanılmıyorsam 4001 max 100 volt 4007 1000 volt olmalı. diğerleride bunların araları olmalı
  • quote:

Orjinalden alıntı: layn

yardım için teşekkürler arkadaşlar...

/>

soru-2 : kırmızı noktalarla belirtilen yere kondansatör koyarsam(eğer) dalgalanma azalır mı?

tekrar teşekkürler.
    evet kondansatör koyarsan çıkıştaki dalgalanmayı azaltırsın koyacağın kondansatör 2200 mikrofarat elektrolitik olmalıdır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozgurgokhan

quote:

Orjinalden alıntı: layn

yardım için teşekkürler arkadaşlar...

/>

tekrar teşekkürler.
    evet kondansatör koyarsan çıkıştaki dalgalanmayı azaltırsın koyacağın kondansatör 2200 mikrofarat elektrolitik olmalıdır.

+1 katılıyorum

Kondansatörsüz olmaz

@layn
    hocam aslında 9 voltluk smps aaptör bulsanız hiç bu zahmetlere katlanmazsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerem -- 26 Ağustos 2008; 4:10:39 >
  • öncelikle kolay gelsin diyelim köprü diyodun çıkışlarına 2200uf ve ani dalgalanmaları yok etmek için bu kondansatöre paralel 100nf ekleyin

filtre amaçlı kondansatör ekleme gereği duymazsanız şekil b deki gibi darbeli dc oluşur fakat d deki gibi bir çıkış elde etmek için filtreleme şart bu arada kullanılan kondansatörün kapasitesi ne kadar büyük olursa çıkıştaki dalgalanma o kadar az olur

• ASİL01, krm-iks, ozgurgokhan, hi-fi uğur, dergul, DiabloXT...
    yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar...

bu başlıktan edindiğim bilgilerle bir çizim hazırlayacağım umarım herkese faydalı olur...
  • Ben bu mesajınızı yeni gördüm..

Şunu söylemek isterim.. Kullanacağınız yere göre:

1. Bir tek diyot yeterli olabilir.
    2. 2 diyot yeterli olabilir.
    3. Köprü diyot yeterli olabilir.
    4. Bunlar bir kondansatör ilave etmek gerekebilir.
    5. Kondansatör yetmeyebilir, bir bobin, bir kaç kondansatör vs. daha ilave etmek gerekebilir.
    6. Her diyoda paralel birer kondansatör ilave etmek gerekebilir.
    7. Bir regülatör devresi koymak gerekebilir..

Bu liste, kolayca 3-4 kat uzayabilir..

Kısacası, hangi devrenin yeterli ve uygun olacağı, devrenin besleyeceği şey bağlıdır. Bu şekilde, nasıl bir devreyi besleyeceğinizi bilmeden söyleyeceklerimiz size yeterince faydalı olmaz..
  • quote:

Orjinalden alıntı: hi-fi uğur

eğer yanılmıyorsam 4001 max 100 volt 4007 1000 volt olmalı. diğerleride bunların araları olmalı

4001 50volt
    4007 1000volt
  • quote:

4001 50volt
    4007 1000volt

Hepsi bu kadar değil aslında.. Hoş buradaki kapsamı için bu kadarı söylenebilir.. 4007'nin ileri yön iletim eğrisi logaritmik olarak son derece düzgün bir eğridir. Böylece, SWR metre gibi desibel cinsi logaritmik sonuç verecek uygulamalarda son derece efektiftir. Yani, 4007'nin bir düşük (HF ve altı) frekans SWR metrede doğrultucu olarak kullanılması, sonucu logaritmik olarak okumayı sağlar..

İyi de bu bilgi kimin ne işine yarar? Bilmem.. Sadece arada, hemen hemen hiç bir datasheet'te yer almayan bir şeyleri sıkıştırmış olduk..
  • bir zamanlar ben basit ve sağlıksızca pcb bulamadığım yada partinaks almaya usendiğim için şölece kontrplak üzerine uyguladımdı....2 çıkışlı ....

•  9 V/AC en az kayıpla doğru akıma nasıl çevrilir?
  • Ne güzel yapmışın yaw daha önce kontrplak kullanmak hiç aklıma gelmedi.
  • valla demokraside çareler tükenmez evde olan malzemeler böle idi....teşekkürler ısıya ve kontrplağın tutuşma ısısına dikkat edelim genede sağlıksız....
  • Bütün arkadaşlara teşekkürler, hakikaten kaliteli bir bilgi aktarımı oldu...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.