Şimdi Ara

Soket 939 platformu için yeni çekirdek : Venice

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
2.561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel ve AMD, çift çekirdekli işlemcilerini piyasa sürmeye hazırlanırken, AMD 'den yeni çekirdek Venice haberi geldi. Venice'i şu anda soket 939 platformunda kullanılan Winchester çekirdeklerinin geliştirilmiş ve iyileştirilmiş bir versiyonu olduğunu söyleyebiliriz. AMD özellikle Venice'e geliştirilmiş bellek kontrolcüsü ve SSE3 komutsetleri ekleyerek işlemcilerinin 2 önemli eksiğini tamalamış oldu. Bilindiği gibi Winchester çekirdekli bir işlemci ile 4 adet çift taraflı bellek kullandığınızda, bellek hızı otomatik olarak 333 MHz'e düşüyordu. Venice'in geliştirilmiş bellek kontrolcüsü ile artık bu sorun ortadan kalkmış. İncelemeyi yapan X-bit Labs. sitesinin editörü de bunu deneyerek doğruluğunu kanıtlamş ...

İkinci yenilik ise eklenen SSE3 komut setleri. Aslında SSE3, SSE2 'nin üzerine eklenen 11 adet ek komutdan ibaret. Bu komutlar şöyle;

• ADDPS, HSUBPS, HADDPD, HSUBPD : Özellikle 3 boyutlu grafik işlemlerde performans arttırmaya yarayan komutlar.
    • ADDSUBPS, ADDSUBPD, MOVSHDUP, MOVSLDUP, MOVDDUP : Ses işleme gibi karmaşık sayların kullanılması gereken programlarda performans arttırmak için kullanılan komutlar.
    • FISTTP : Bu aritmetik yardımcı işlemci için yardımcı işlemci stack'indeki veri tipini integer (tam sayı) haline dönüştüren yeni bir komut
    • LDDQU : Görüntü sıkıştırma işlemlerinde işlemciyi rahatlatan komutlardan biri.

Eklenen bu yeni 11 komutseti ile, Athlon 64 içerdiği diğer komutsetleri ile birlikte şu an piyasada en fazla komutşeti içeren işlemci durumuna geldi. Fakat bu komutsetlerinin yeterince kullanılmamasından/desteklenmediğinden dolayı fazla bir performans artışı beklemek gereksiz olacaktır ...

Venice'i farklı yapan özelliklerden biri de transistörlerin üretiminde kullanılan Dual Stress Liner (DSL) teknolojisi. Bu teknoloji ile üretilen transistörler şu ankilere göre yaklaşık % 24 daha hızlı çalıştığı belirtiliyor. Ayrıca DSL ile üretilen transistörlerin daha soğuk (!) olduğu iddia edilse de, test edilen Venice çekirdekli işlemci aynı hızdaki Winchester çekirdekli işlemciden 1 ile 3 derece arasında daha sıcak çalışmış. Artan sıcaklıkla dolaylı olarak işlemcinin kullandığı güç de de ufak bir miktar artış olmuş. Görünen o ki, DSL teknolojisi daa çok hız arttırımına yönelik olduğu yönünde ...

İşlemci dünyasını yakından takip edenlerin bildiği ve belkide son zamanların en büyük dedikodusu olan E revizyon (Palermo, Venice,San Diego) çekirdekli işlemcilerin uyumsuzluk problemi konusuna da değinen X-bit labs sitesi, test ettiği Venice çekirdekli işlemciyi MSI Neo2 Platinum, EPoX 9NDA3J, ASUS A8N-SLI, EPoX 9NPA+ Ultra, DFI NF4 Ultra-D veMSI Neo4 Platinum SLI gibi günümüzün en popüler anakartlarıyla test etmiş ve belirtilen ciddi uyumsuzluk problemlerinin hiçbiri ile karşılaşmamışlar. Sadece Asus işlemcinin çekirdek gerilimini yanlış okuyarak +0.1v fazla vermiş ve DFI 1T bellek zamanlamasında çalışmamış. Sonuçta bu sorunların ufak bir bios güncellemesi ile ortadan kalkabilecek sorunlar olduğu bilindiğine göre, Venice gibi E revizyon işlemcilerin uyumsuz olduğunu söylemek çok yanlış olur.

(Venice çekirdekli 3800+ ve overclock yapılmış hali) (cpu-z işlemciyi tanıyamamış)

Gelelim overclock kısmına :). Barındırdığı ufak ama etkili yenilikler sayesinde Venice çekirdekli işlemciler overclock sevenlerin yüzünü oldukça güldüreceğe benziyor. Resimlerde de görüldüğü gibi, standart hızı 2.4 GHz ve 1.4v çalışma gerilimine sahip Venice 3800+ , %13 ek çekirdek gerilimi takviyesi ile 2.88 GHz' e sorunsuz ulaşmış. Bu hızda elde ettiği değer ise şöyle;

Uygulama
    Venice 3800+
    Venice @ 2.88 GHz
    FX 55
    Superpi 8M
    385 sn.
    333 sn.
    368 sn.
    3D Mark 2001 SE
    26128 marks
    28928 marks
    28733 marks
    3D Mark 2005 Cpu
    5293 marks
    5890 marks
    5111 marks
    Quake 3
    481.5 fps
    553.4 fps
    510.3 fps
    Doom 3 MQ
    106.7 fps
    111.7 fps
    110.6 fps
    Half Life 2
    81.55 fps
    90.4 fps
    88.72 fps
    3ds max 7.0
    237 sn.
    199 sn.
    219 sn.

Görüldüğü üzere Venice overclock edildiğinde AMD'nin amiral gemisi FX 55'i çok rahat geride bırakıyor. Zaten eski teknolojisi ile sınırlarına dayanmış olan FX 55'i emekliye ayıracak olan AMD, 90 nm üretim teknolojisi ve SSE3 gibi yenlikleri barındıran San Diego ( 1mb önbellekli Venice diyebiliriz) çekirdeğini kullanarak FX 57 yi üretecek. Her ne kadar FX serisinin teknolojisi gelişse de, bu işlemcilere alım gücü yetmeyenler için Venice işlemciler yeterince tatmin edici olacaktır. İncelemesi yapılan 3800+ işlemci nispeten pahalı olsa da, Venice çekirdeğini taşıyan 3000+ ve 3200+ işlemciler pazara girdiğinde ortalık bayağı şenlenecek gibi gözüküyor.

Sayfanın Linki : http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/athlon64-venice.html

• enderc haber için çok sağol, bence bu çekirdeği kullanan daha düşük modeller olursa O/C için yeni krallar olurlar tahminimce şahsen ben bir 3000+ lı bir sistem toplamak istiyordum fakat dual core olayları tam bir netleşsin ondan sonra bir sistem yeniliğine gideceğim iyi çalışmalar kolay gelsin
  • acep ulkemizde ne zaman gozukur bunlar beklesekmi beklemesekmi ?
  • ben para biriktiriyodum ii oldu bu haber n alacağımızı öğrendik
  • her zaman olduğu gibi ilk çıkan ürünlere dalmayıp bir süre bekleyenlerin beklediğine değecek gibi
    ,
    şahsen 1 yıl içinde alttaki konfigurasyonda herhangibir değişiklik yapmayacağım ,bakarsınız 1 yıl sonra
    200$ 'ın altına çiftçekirdekli işlemci alınabilir o zaman esaslı bir değişiklik yaparım
  • Arkadaşlar. İşlemcinin Overclock potensiyelinin az olduğuna bakmayın.
    3000+ gibi giriş seviyesi modellerde overclock performansı çoook daha iyi olacaktır.

Yalnız ne kadar doğru bilmiyorum ama bana bu işlemcilerin 15-20 güne kadar geleceği söylenmişti.

Demin AMD nin Türkiye Ofisi'ni aradım . Ve orada bulunan arkadaş bana VENICE işlemcilerin "HAZİRAN" ayı gibi satışta olacağını söyledi. Eğer öyle ise kötü tabii. Zira ben beklemeyeceğim.
  • fx 57 için haziran gibi tarihler geçiyor fakat yurt dışında veniceler için mayısda gelecek diyorlar
  • bugün venice yarın dual core öbür gün r520 nereye kadar bekleyecez
  • Arkadaşlar şu an için yeni bilgisayar toplayacaklara bilgisayar almayı tavsiye ediyormusunuz
  • quote:

Orjinalden alıntı: rosewood

Arkadaşlar şu an için yeni bilgisayar toplayacaklara bilgisayar almayı tavsiye ediyormusunuz

nası yani?
  • quote:

Orjinalden alıntı: SoulReaver

quote:

Arkadaşlar şu an için yeni bilgisayar toplayacaklara bilgisayar almayı tavsiye ediyormusunuz

nası yani?

Bilgisayarımı upgrade edecem de (ya da " ilk defa bi b. sayar alacam da "- burası pek açık değil) şimdi mi alayım yoksa taa pekliimmi ? diye soruyo

ben öle anladım...

• Demek ki boardı değiştirmeden daha uzun süre ilerliyecez.
    Bide şu dual coreler sc939 için çıksa ne iyi olur. Ben ilerde işlemci update yapsam en fazla FX55 e kadar ilerlerim diyordum bak FX57 filan çıkacakmış. Bence gerçekten AMD iyi iş çıkarıyor.
  • 0 sistem
  • 0 sistem
  • quote:

Orjinalden alıntı: DAEDALUS

quote:

Orjinalden alıntı: SoulReaver

quote:

nası yani?

Bilgisayarımı upgrade edecem de (ya da " ilk defa bi b. sayar alacam da "- burası pek açık değil) şimdi mi alayım yoksa taa pekliimmi ? diye soruyo

ben öle anladım...

eger oyleyse sunu soyliyeyim.para hazırsa ve overclock tutkusu yoksa bence hic vakit kaybetmeden pc toplanmalı sonucta venice in beklenmesinin nedeni getirdigi bazı ozellikler bir de cokca overclcok perf. oldukca iyi diye nitelendirilmesi...

• bekliyen cervis cual core sine kavus mus biraz daha sabir eder amd64 dual coreme kavusurum bu arda acele edip de amd754 ve soket939 islemci almis arkadaslari bir dual core telasi almis muhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

• quote:

Orjinalden alıntı: bal

bekliyen cervis cual core sine kavus mus biraz daha sabir eder amd64 dual coreme kavusurum bu arda acele edip de amd754 ve soket939 islemci almis arkadaslari bir dual core telasi almis muhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

dual core ların fiyatları hakkında bilgin varmı ki?Kimse bir de dual core ların fiyatlarının düşmesünü beklemek istemez.Alan alır orası ayrı tabii.

• bence fiyatları öyle abartılı olmaz.İntel bile o kadar abartmadı(EE ler hariç)
  • intel iyi fiyatlar vermeye başladı bence amdninki biraz daha yüksek fiyatlı olabilir
  • FX-57 inteli iyi pataklar merakla bekliyorum test sonuçlarını
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.