Şimdi Ara

## AMD'nin 6 Çekirdekli Istanbul İşlemcisi İş Hattında ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
4.620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD'nin 6 Çekirdekli Istanbul İşlemcisi İş Hattında ##

6 çekirdekli ilk işlemcisini önümüzdeki ay içerisinde kullanıma sunmaya hazırlanan Intel'in hamlesine AMD'nin yanıtı ise gelecek yıl duyuracağı Istanbul kod adlı yeni işlemci serisi olacak. Geçtiğimiz aylarda ilk detaylarını verdiğimiz işlemci AMD'nin yeni yol haritasında da pozisyonunu koruyarak iş hattında olduğunun işaretini verdi.

Sahip olduğu kod adıyla özellikle bizim için oldukça dikkat çekici olan Istanbul işlemcisi 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanacak. 6MB büyüklüğünde seviye 3 belleğe sahip olacak İstanbul işlemcisi RDDR2 bellek desteğiyle gelecek. Soket 1207+ formunda olması beklenen işlemci HyperTransport 3.0 teknolojisiyle (Mevcut Opteron "Barcelona" işlemcilerinde HT 1.0 destekleniyor) de uyumlu olacak ve 17.6GB/sn'lik bant genişliği sunacak.

AMD-V olarak bilinen ve sunucular için geliştirilen sanallaştırma teknolojisini de destekleyecek olan Istanbul işlemcisinin kaç varyasyonu olacağı ve hangi saat hızlarıyla kullanıma sunulacağı ise henüz açıklanmış değil. AMD'nin Fiorano platformuyla kullanılması beklenen Istanbul serisi Nvidia'nın nForce 3600/3050, Broadcom'un da HT2100/1000 serisi yonga setleriyle uyumlu olacak.

AMD'nin güncel yol haritası, sunucu ve iş istasyonları için geliştirilmekte olan Istanbul kod adlı yeni işlemciler için 2009 yılının ikinci yarısını işaret ediyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• bizim gibi kullanıcılara uygun olmasa da adı (İSTANBUL) nedeniyle çok sevindirici bir haber....
  • eee burası neresi diye merak ederler artık
  • Ya, keşke Antep olsaymış darıldım bak şimdi.Bizi pek ilgilendirmiyen bir işlemci olsa da adının "İstanbul" olması gerçekten sevindiriyor.
  • İstanbul'un intelin yeni 6 çekirdekli Xeon'u karşısında pek şansı olduğunu düşünmüyorum çünkü bu işlemciyi Pat Gelsinger Michael Phelps'e benzetti IDF'te ve onun gibi her alanda benchmark rekorları kırdıklarını söyledi. Merak edenler intelin sitesinde bunun yansılarınıda görebilirler.
  • İstanbul olması gerçekten güzel bir haber.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

bizim gibi kullanıcılara uygun olmasa da adı (İSTANBUL) nedeniyle çok sevindirici bir haber....

+1

aynen bendede aynı duygu meydana geliyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: CoolnQuiet

İstanbul'un intelin yeni 6 çekirdekli Xeon'u karşısında pek şansı olduğunu düşünmüyorum çünkü bu işlemciyi Pat Gelsinger Michael Phelps'e benzetti IDF'te ve onun gibi her alanda benchmark rekorları kırdıklarını söyledi. Merak edenler intelin sitesinde bunun yansılarınıda görebilirler.

intelin 6 çerkirdeklisi benchmark rekorlarını kırnış olabilir, henüz çıkmamış olan AMD işlemcisinin şansının olmadığını neye göre söylüyorsun?
  • Eğer AMD 2009 içerisinde mimaride bir değişikliğe gitmezse; performans olarak önde olduğu sunucu işlemcilerinde Intelin yeni mimarisi karşısında yapacak pek fazla birşeyi olmayacak.
    HT3 ün getireceği bant genişliği 45Nm nin watt/fiyat/performans avantajı ile mimari iyileştirme bekliyoruz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: max975

eee burası neresi diye merak ederler artık

İstanbulumuzu bilmeyen pek canlı yok merak etme :D
  • @ X2

AMD K10 mimarisini yeterince tanıdığımı düşünoyorum performans anlamında, İstanbul'daki çekirdeklerde yeni dizayn değil, K10 mimarisindeki çekirdekleri baz alıyor.
  • heyt adına kurban be yürrüüü amd acep intel misilleme olarak ankara yı çıkarmasın sonradan
  • istanbul'da ucuza satsınlar bari
  • Yarın bir gün, bir takım lobi faaliyetleri sonucu ismini Konstantin diye değiştirmezlerse ne olayım
  • 2009'un 3. çeyreğinde AMD'den "ANTALYA" kod adlı işlemciyi bekliyoruz.
  • istanbul kod adı amd tarafından yalanlanmamış mıydı? başka bir kod adı kullanıyorlardı!
  • Türkiye Olsa Daha İyi Olurudu Bence. Ama Bölede İyi
  • Amd ye helal olsun Türkiye nin reklamını yapıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yugams

heyt adına kurban be yürrüüü amd acep intel misilleme olarak ankara yı çıkarmasın sonradan

İntel çıkarsa çıkarsa Tel-Aviv falan çıkarır...

Ancak 2010 yılı için Kültür Başkenti seçilen şehrimiz açısından AMD'nin İstanbul kod adlı işlemcileri güzel bir tanıtım olacağına kesin gözüyle bakıyorum.
  • Adı yeter eğer performansıda adı gibi süper olursa yeni istanbul efsanesi olur
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.