Şimdi Ara

## Core i7 Serisi İşlemciler Otomatik Overclock Yeteneğine Sahip ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
3.330
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Core i7 Serisi İşlemciler Otomatik Overclock Yeteneğine Sahip ##

Nehalem kod adlı yeni nesil mikroişlemci mimarisini kullanan Core i7 serisi işlemcilerini yılın son çeyreği içerisinde duyurmayı planlayan Intel'in yeni işlemcileri teknik özellikleriyle dikkat çekecek gibi görünüyorlar. Lansmanı için artık geri sayımın başladığı Core i7 serisi işlemcilerin otomatik overclock yani hız aşırtma özelliğine sahip olacağı belirtiliyor. Peki Intel'in "Turbo Mode" olarak tanımladığı yeni özellik nasıl çalışıyor?

Turbo Mode özelliğinin çalışma prensiplerine ışık tutan detaylı teknik özellikler açıklanmış olmasa da mevcut verilere göre bu özellik sayesinde kullanılan uygulamaların gereksinimleri doğrultusunda çekirdek saat hızının otomatik olarak arttırılabildiği belirtiliyor. Ayrıca Intel'in açıklamalarına göre bu sayede elde edilecek eksta performasın teknik anlamda olumsuz bir yan etkisi da olmayacak.

Turbo Mode hakkında detaylar geldikçe belirtmeye devam edeceğiz. Intel, Bloomfield serisi ilk Core i7 serisi işlemcilerini yılın son çeyreğinde kullanıma sunacka.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• habe icin tesskler fx.... bakalım ne kadar ise yarayacak....
  • İşlemci üreticilerininde oc desteği sağlaması güzel

Haber için sağol @fx
  • bence güzel bir sistem ihtiyaca göre işlemci kendini gösterecek...
    günüzmüzdeki enerji sıkıntısı teknoloji etkilemeye başladı, umarım darbe niteliğinde olmaz bu etkileme...
  • Aklima 386, 486 islemcili bilgisayarlarin kasasinin ustundeki Turbo tusu geldi.. ey gidi gunler ey...
  • demekki şöyle birşey mi olucak atıyorum oyun 3ghz istiyor bizim işlemci 2.5ghz standart hızı hemen kendini 3ghz hız aşırtıp oyunu rahat oynamamızı saglıcak? eğer böleyse çok iyi birşey demekki işlemciler çıkarken atıyorum 2.5ghz yerine 2.5ghz-3ghz gibi bir değerlede çıkabilir satarken böle olabilir mesela çok iyi birşeye benziyor
  • stock olarak overclock güzel ama kullanıcıların da yaratıcılığına bırakılmalı..
  • Bir zamanlanarın oc düşmanı Intel iyiden iyiye niyeti belli etti. OC işine üreticilerin de kısmen de olsa teknik anlamda yardımcı olması güzel bir gelişme. Gerçi Nehalem gibi bir işlemcinin performans olarak oc'ye ne zaman ihtiyacı olur bilinmez.
  • nehalemde oc ye müsait olduğu ortaya cıkıyor ama sınırlı olabilir o başka
  • quote:

Orjinalden alıntı: Cocker

Bir zamanlanarın oc düşmanı Intel iyiden iyiye niyeti belli etti. OC işine üreticilerin de kısmen de olsa teknik anlamda yardımcı olması güzel bir gelişme. Gerçi Nehalem gibi bir işlemcinin performans olarak oc'ye ne zaman ihtiyacı olur bilinmez.

AMD Deneb'ler kadar OC olamayacak bu Nehalem'ler... "Nehalem, Intel'i Ne Hale sokacak?" diye düşünüyorum...

İyi rekabet olacak. Umarım, AMD eski yerini alabilir... 1GHZ ilk işlemciler çıktığında Intel ne korkuyordu ama AMD'den...

• alla alla bununda otomatiğini çıkardılar
  • Bence bir aldatmaca olabilir. Şöyleki işlemci yüksek işlem gerktirmeyen durumlar için frekansını düşürüp çalışacak ve sistem ilk açıldığında bu modda açılacak. Çoğunlukla bu durumda kalacak. Yoğun işlemci gerektğinde asıl max çalışma frekansına geçecek. Sonra tekrar düşürecek. Kısaca Intel enerji koruma durmunun adını değiştirip turbo diye yutturacak.
  • üstüne bide biz o.c yaparsak artik ..
  • TURBO MODU HAKKİNDAKİ EN YENİ DETAYLAR

http://www.computerbase.de/bild/news/20509/1/ intel turbo modu boyle calisiyor
    yani intel nahelm islemciler turbo moduna gecince dört cekirdekten sirasiyla 2 cekirdege sonra 1 cekirdege düsüyor en sondada 1 cekirdek üzerine bütün gücü bindiriyor. bunu yapmasinda temel neden bana göre islemcinin hizinin artmasi sonucunda isinmasini azaltmak yanisi stock fanla bile overclock yapabilirsiniz tabi intelin bu turbo modunu iptal edip kendi overclock seklimizi gerceklestirebiliriz. buda intelin yeni oyunu benim resimlerden cikardigim sonuc bu

http://www.computerbase.de/bild/news/20510/1/ intelin yeni islemcisi ile 9770 arasinda bencmark

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakiri -- 20 Ağustos 2008; 14:04:43 >

• Hani nehalem hızaştıralamayacaktı? Ben mi yanlış hatırlıyorum acaba
  • quote:

Orjinalden alıntı: dodocan

demekki şöyle birşey mi olucak atıyorum oyun 3ghz istiyor bizim işlemci 2.5ghz standart hızı hemen kendini 3ghz hız aşırtıp oyunu rahat oynamamızı saglıcak? eğer böleyse çok iyi birşey demekki işlemciler çıkarken atıyorum 2.5ghz yerine 2.5ghz-3ghz gibi bir değerlede çıkabilir satarken böle olabilir mesela çok iyi birşeye benziyor

ama soğutucuda ii olması gerekiyor...yani intelin sağlam bi soğutucu yapması lazım ..
  • eski bilgisayarlar gibi turbo tuşuna basacaz yine
  • quote:

Orjinalden alıntı: sakiri

TURBO MODU HAKKİNDAKİ EN YENİ DETAYLAR

http://www.computerbase.de/bild/news/20509/1/ intel turbo modu boyle calisiyor
    yani intel nahelm islemciler turbo moduna gecince dört cekirdekten sirasiyla 2 cekirdege sonra 1 cekirdege düsüyor en sondada 1 cekirdek üzerine bütün gücü bindiriyor. bunu yapmasinda temel neden bana göre islemcinin hizinin artmasi sonucunda isinmasini azaltmak yanisi stock fanla bile overclock yapabilirsiniz tabi intelin bu turbo modunu iptal edip kendi overclock seklimizi gerceklestirebiliriz. buda intelin yeni oyunu benim resimlerden cikardigim sonuc bu

http://www.computerbase.de/bild/news/20510/1/ intelin yeni islemcisi ile 9770 arasinda bencmark

Katılıyorum, slidelardan anladığım kadarı ile bence de tam bir reklam ve kandırmaca olayı. Nehalemin performansı zaten yüksek olacakmış , böyle oyunlara ihtiyacı yok intelin.

• quote:

Orjinalden alıntı: Enchanter

Hani nehalem hızaştıralamayacaktı? Ben mi yanlış hatırlıyorum acaba

Teknoloji dünyasında yalan atmak hem gelenektir hemde saygınlığın artar
  • Speed Step işte çarpanı düşürüp olduğundan az çalıştırıyo şimdi çarpanı artırıp fazla çalıştıracak..
    Bu arada bloomfield Overclock kilitli olarak gelecek,yabancı sitelerden okudugum kadarıyla bu kesinleşti..İntel amdye şans tanıyor resmen..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.