Şimdi Ara

Göz sağlığı açısından TV izleme mesafesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: xbatmanx Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 1 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
49.484
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bu hafta içinde yeni evime taşınıyorum ve alacağım TV için ekran büyüklüğü konusunda kararsızım.
    Akseaus abimiz Pioneer başlığında şöyle bir paylaşım da bulunmuştu.

quote:

Optimum izleme mesafeleri EKRAN BOYUTUNA ve KAYNAK ÇÖZÜNÜRLÜĞE göre değişir.

Çözünürlüklere göre hesaplamada kullanılması gereken katsayılar aşağıda:

SD Kaynak: 3.4
    HD Kaynak: 2.3
    Full HD Kaynak: 1.55

Bu durumda 106 ekrana göre optimum izleme mesafeleri şöyle oluyor:

SD: 360 cm
    HD: 243 cm
    Full HD: 164 cm

Bunlar en optimum mesafeler. Tabii ki santimi santimine bu mesafede oturmak zorunda değilsiniz. Daha yakın daha uzak da oturulabilir. Zevkinize göre. Ama sizin için ideal ekran boyutunu seçerken oturma mesafenizi ve ağırlıklı kullanacağınız kaynak çözünürlüğü dikkate alın. TV'yi kullanacağınız oda/salondaki izleme mesafesini yukarıdaki katsayılara bölerek size en uygun büyüklükteki tvyi belirleyebilirsiniz.

Şimdi buna benzer bilgileri hdtv.co.uk adresinden de buldum.

Ancak burada temel alınan kıstas ekranda detayları optimum şekilde yakalamak. Fakat işin bir de göz sağlığı kısmı var.
    Yani yıllardır annelerimiz "oğlum çok yakından izleme gözlerin bozulur" şeklinde uyarır durur bizi :)

Sinema salonunda da kimse en öne oturmak istemez. Gözün yorulması diye bir kavram var. Çok büyük ekranda göz mesala sol üst ile sağ alt arasındaki görüntüyü aynı anda yakalamak için belli bir açıyla bakmalı yanılmıyorsam. İşte bu bilgiye ulaşamadım bir türlü.

Benim salonumda oturma durumuna göre TV'yi en yakından 3 metre en uzaktan da 4.75 metreden izleyeceğim. Fakat %90 ortalama 4 metre üzerinde oturulacak.
    Ben açıkçası 52" LCD almayı planlıyorum. Genelde Digiturk(SD) izlenecek. PS3/Blueray zaman zaman kullanılabilir.

Yukarıdaki oranlara göre SD yayında 4,5 metre OK. Fakat şu göz yorulma konusu kafamı yoruyor.
    52 yerine 46 inch alsam kafam bu konuda yorulmaz biliyorum ama, ileride keşke 52 alsaydım demek hiç istemem.

Bu noktada sizlerin tecrübeleriniz çok çok önemli.

Sizler kaç metreden izliyorsunuz büyük ekran panellerinizi ve göz yorulması ne durumdadır?
    Deneyimlerimizi burada paylaşırsak herkese de faydası olur diye umuyorum.

• Size tavsiyem bu yazıları okumanız.
    Bu yazılardan yola çıkarak oturma mesafenizi ve televizyon seçiminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

http://www.hometheatermag.com/gearworks/0105viewvrez/

http://www.opto.ca/en/public/04_eye_info/04_02_05_computers.asp

http://tv.about.com/od/frequentlyaskedquestions/f/viewingdistance.htm

• Merhaba Arkadaslar,

Baska bir siteyi link vermek yasakmi bilmedigimden ve asıl yazarın hakkını teslim etmeden olmayacağı için google da şöyle bir arama yapın "Lcd TVlere göre en iyi görüntü alabileceğiniz minimum mesafeler" bende ilk link olarak geliyorwww.pay****.com guzel bir çalışma, Yazanin nickname'i FoX_ZeNeR. Bir iki resim var. Birtanesini asagiya koydum.

Iyi seyirler dileklerimle.

Orjinal resmi görmek için tıkların

DM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dmnokia -- 15 Aralık 2008; 0:10:05 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.