Şimdi Ara

## Nvidia: Bu Yıl İçerisinde Yeniden Performans Lideri Olacağız ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
153
Cevap
0
Favori
5.778
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Nvidia: Bu Yıl İçerisinde Yeniden Performans Lideri Olacağız ##

AMD'nin çift grafik işlemcili Radeon HD 4870 X2 modelini duyurması ile yaklaşık iki yıldır oturduğu liderlik koltuğunu rakibine kaptıran Nvidia cephesinden dikkat çekici açıklamalar gelmeye devam ediyor. Tek bir baskılı devre üzerine dizilmiş olsa da 4870 X2'nin çift grafik işlem birimine sahip olduğunu ve bu açıdan bakıldığında karşılaştırmaların toplam maliyeti aynı seviyede olan GeForce GTX 260 SLI ile yapılmasının daha sağlıklı olacağını vurgulayan Nvidia ayrıca çift grafik işlemcili kartlarda ölçeklendirme sorunu olduğunu öte yandan son derece önemli olan güç tüketimi noktasında da iki adet GeForce GTX 260'ın Radeon HD 4870 X2'e göre daha başarılı olduğunu belirtiyor. Yapılan açıklamalara bakılırsa Nvidia da 55nm üretim sürecine geçiş ile birlikte çift grafik işlemcili bir model hazırlayarak rakibi ATi'den performans liderliğini almayı planlıyor fakat bu konuda henüz net bir bilgi bulunmuyor. İfade edilenlere göre, Nvidia GeForce GTX 260'ın çift gpu'lu (55nm) varyasyonunu hazırlayabilir. Tüm bunlara ek olarak Nvidia'nın GeForce serisinden sorumlu teknik pazarlama yöneticisi Nick Stam yaptığı açıklamasında Crossfire teknolojisinin pek çok sorunla geldiğini buna karşın kendi çoklu gpu teknolojilerinin (SLI) benzer oranda soruna sahip olmadığını ve daha gelişmiş olduğunu iddia ediyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• haklılar. çift GPU lu ekran kartıyla liderlik koltuğuna oturulmaz öyle.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Xenom

haklılar. çift GPU lu ekran kartıyla liderlik koltuğuna oturulmaz öyle.

GTX 260'ın 55nm üretim teknolojisiyle hazırlanan çift gpu'lu varyasyonunu hazırlayabilir

denmiş

Nvidia da 2 gpu yapacak nolcak şimdi
  • tamam yapsın ama önemli olan tek gpu da lider olabilmek diyorum ben.
  • gx2 de yaptığını yapar nvidia abim:)
    koyar iki gtx 2XX yi bir kutuya:D iteler millete...alışkanlıktır.kolay bırakılmıyor:)
  • Ati zirvede yalnız kalmamalı. Ama nvidianın fiyat politikasında da ciddi bir revizyona ihtiyacı var.
  • quote:

tamam yapsın ama önemli olan tek gpu da lider olabilmek diyorum ben.

Yapıyorlar zaten de

O kesmiyor 2 gpu yapıyorlar

iş sidik yarışına dönüyor
  • quote:

tamam yapsın ama önemli olan tek gpu da lider olabilmek diyorum ben.

Nvidia zaten yaptığı açıklamalarında en hızlı tek gpu'nun "GT200" olduğunu sık sık dile getiriyor.
  • sli daha gelişmiş diyor ama crossfire'a ulaşmak daha kolay p45 anakartlarda bile var
  • Nvidia önce fiyatlarda kullanıcıları kazıklamayı bıraksın sonra ne yapacaksa yapsın
  • rekabet her zaman iyidir ati 4800 serisini çıkarmasa 1.000 ytl den satmaya devam edicekti gtx280 leri ati yanlız kalırsa oda uçurucak fiyatı 2si çekissin bize yarasın:):)
  • GT200 gpuları halihazırda hızlı gpular zaten.Sadece fiyat/performans oranları çok kötü.Nvidia bu oranı iyi ayarlayabilse gayet güzel satış rakamlarına ulaşacaktır.Ancak burada Nvidia' nın yanlış satış politikası bu performanslı gpuları çok kötü bir imaja büründürdü.Bence GT200b' leri beklemek şu an için daha mantıklı.Zaten elinde HD4850, 9800GTX gibi kartları barındıranlar bir müddet daha idare edeceklerdir.Bence ATI ve Nvidia' nın bir sonraki serilerini şu an için beklemek daha makul bence.
  • abiler performans lideriolsalar ne yazar f/p ürünleri tutuluyor genellikle özellikle ülkemizde 8800gt liderdi türkiyede şimdi hd4850 istesele 4gpulu yapsınlar kaç kişi alırki
  • SLI ın daha iyi olduğunu iddia ettikleri konu sadece ve sadece Crysis için geçerlidir.
    Şu ana kadar tarafsız incelemelerde CFnin SLI a üstünlüğü onaylanmıştır.
    Big Bang II de eğer SLI ı daha verimli hale getirebilirlerse belki daha iyi olabilir. Şimdiki yapı itibari ile CF daha mantıklı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Master_Evil

sli daha gelişmiş diyor ama crossfire'a ulaşmak daha kolay p45 anakartlarda bile var

crossfire slı dan gelişmiştir ama ikside bi ... yaramaz (tecrübe sabittir)
  • quote:

Orjinalden alıntı: splintercell

GT200 gpuları halihazırda hızlı gpular zaten.Sadece fiyat/performans oranları çok kötü.Nvidia bu oranı iyi ayarlayabilse gayet güzel satış rakamlarına ulaşacaktır.Ancak burada Nvidia' nın yanlış satış politikası bu performanslı gpuları çok kötü bir imaja büründürdü.Bence GT200b' leri beklemek şu an için daha mantıklı.Zaten elinde HD4850, 9800GTX gibi kartları barındıranlar bir müddet daha idare edeceklerdir.Bence ATI ve Nvidia' nın bir sonraki serilerini şu an için beklemek daha makul bence.

Tek gpu olarak nvidia kartlar daha iyi performans sunuyorken fiyatları kötüydü buda 48xx'lerin iyi bir çıkış yapması sayesinde olumlu seviyelere indi bu ne kadar yurtdışı için geçerlide olsada gerçek çıkışını 55nm ile yapıcak ve gx2 ile yeniden liderlik koltuğuna oturacaktır bir bakıma 48xx'lerin iyi performans sergilemesi nvidia'nın silkelenmesi ile 2 yılın zafer sarhoşluğundan kurtulup bir sonraki seride çok daha kuvvetli gpu'lar üretmesini sağlıyacaktır gt300'ler 480sp olursa tek gpu olan rv870'e karşı (192sp*5 olursa) ezici bir üstünlük kuracağını düşünüyorum şimdi bu lafıma gülenler olabilir ısı güç tüketimi vs. diyenler olabilir rakibi olucak r800 x2 olduğundan yine daha fazla ısınıp daha fazla güç tüketicektir bu serinin 55nm değil 40nm olma olasılığı daha yüksek ve gerçekleşirse ben daha fazla güleceğim

Muhtemel gtx350 özellikleri

55 nm (40nm olması daha yüksek ihtimal)
    576 mm2 işlemci alanı (40nm olursa daha az alan kaplıyacak ve daha az transistör içericek)
    512bit GDDR5 bellek kontrolcüsü
    2GB GDDR5 bellek
    480 akış işlemcisi
    216 GB / saniye bellek bant genişliği
    830MHz çekirdek, 2075 MHz gölgeleyici, 3360MHz efektif bellek frekansı
    36,3 gigapiksel / saniye piksel doldurma hızı
    84,4 gigateksel / saniye doku doldurma hızı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 17 Ağustos 2008; 21:53:17 >

• quote:

Orjinalden alıntı: fx57

## Nvidia: Bu Yıl İçerisinde Yeniden Performans Lideri Olacağız ##

Tek bir baskılı devre üzerine dizilmiş olsa da 4870 X2'nin çift grafik işlem birimine sahip olduğunu ve bu açıdan bakıldığında karşılaştırmaların toplam maliyeti aynı seviyede olan GeForce GTX 260 SLI ile yapılmasının daha sağlıklı olacağını vurgulayan Nvidia ayrıca çift grafik işlemcili kartlarda ölçeklendirme sorunu olduğunu öte yandan son derece önemli olan güç tüketimi noktasında da iki adet GeForce GTX 260'ın Radeon HD 4870 X2'e göre daha başarılı olduğunu belirtiyor

iste bu
    aynı fiyata
    daha az guc tuketimi ve aynı performans
    ve daha havalı bir kasa ici gorunumu

• Nvidia paçaları sıvamış demek.. Tekrar alacağım dediğine göre liderliği biz son kullanıcılara daha performanslı kartları daha ucuza alma kapıları sonuna kadar açılır artık.. tabi Ülkemizdeki vergilerden kurtulabilirsek.. Şu anda 1 aydan fazladır gtx 260 kullanıyorum ve 4800 serisi sayesinde kartı m akul bir fiyata almıştım... kartın ilk Türkiye stok fiyatı 820 YTL idi..

Haber için teşekkürler ...
  • Performans Lideri olurlar ama F/P lideri olamazlar.
  • İnşallah
    Haber için teşekkürler
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.