Alman ehliyeti Türkiye'de geçerlimi?
29 Cevap20348 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

729 Mesaj
17 Ağustos 2008; 13:41:25 

Almanyadan akrabam buraya geldi, Alman ehliyeti var. Burada araba kullanmasına engel bir durum teşkil edermi bu?

6722 Mesaj
17 Ağustos 2008; 14:03:02 

Eğer Almanyadaki gibi kullanacaksa evet, yok nasılsa Türkiyeye geldim diye kural kanun tanımıcaksa hayır

521 Mesaj
17 Ağustos 2008; 15:14:41 

Alman ehliyeti ile Türkiye'de araba kullanabilir ancak Türkiye'de sürekli kalacaksa yani 1 yıldan fazla ozaman trafiğe başvurup Türk ehliyetide almalı.

271 Mesaj
17 Ağustos 2008; 15:28:36 

burada türk ehliyetine çevriliyor kardeş trafikten halledersin

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

777 Mesaj
18 Ağustos 2008; 2:30:25 

quote:

Orjinalden alıntı: asilx

Eğer Almanyadaki gibi kullanacaksa evet, yok nasılsa Türkiyeye geldim diye kural kanun tanımıcaksa hayır

aynen katılıyorum kural tanımayan almancılara

El-Müstenidü bi Tevfikãti'r Rabbãniyye Meliki'd Devlet-il-Osmãniyye.

Vatansızlara İnat, Vatan Sağolsun...

6540 Mesaj
19 Ağustos 2008; 18:19:17 

bellibir süre kullanır temelli kalacaksa değiştirmesi gerekir

Verba volant, scripta manent.

4909 Mesaj
19 Ağustos 2008; 18:35:57 

Bir ülkenin ehliyeti diğer ülkede geçmez.Yerine uluslararası ehliyet denen bir belge alınır ve
yabancı ülkede o ehliyet kullanılır.Ben almanyaya giderken Türk Touring miydi neydi adı işte
ordan uluslararası ehliyet almıştım.1 yıl geçerliliği olan ehliyet acaip
kazıktı.

2013 Chevrolet Cruze Sedan 1.4 LTZ Siyah.

1444 Mesaj
19 Ağustos 2008; 18:43:28 

Baban 20 yıldır Türkiye'de Alman ehliyeti kullanıyor.

1481 Mesaj
19 Ağustos 2008; 20:19:02 

Geçici kullanımda sorun olmaz, geçici olarak gelenlerin ehliyetleri 6 ay geçerli. Aynı şekilde Türk ehliyeti de dışarıda 6 ay geçerli. Bir yıla kadar çıkarmak için uluslararası ehliyet alman lazım, ciddi bir para ödeniyor. Pratikte pek sorun olmaz, durdurulduğunda polise daha 6 ay dolmadı der, hiçbir polis de pasaporttan giriş çıkışını kontrol edelim demez. Benim de hem Türk hem Hollanda ehliyetim var. Hollanda ehliyetimi alırken Türk ehliyetimi geri aldılar ama numarası Hollanda ehliyetimde yazıyor. Türkiye'de polis durdurunca Hollanda ehliyetimi gösteriyorum daha hiç birşey soran olmadı. Sorsa numarası üstünde sorgulayın derim ama sorulmadı sonuçta.

BMW 1.16i Sport E87 2.0 (2011)

996 Mesaj
20 Ağustos 2008; 0:53:50 

Şeridinden dışarı sarkmazssa , korna kullanmazssa , park yasağına takılır her kaldırıma yanaşana yol vermeye çalışırsa bozuşuruz ;))

LAND ROVER FREELANDER HSE TD4

61 Mesaj
20 Ağustos 2008; 4:12:35 

türk ehliyeti orda gecmiyo die biliorum

Uzaklaştırılmış
8 gün cezanın,
1 gün 6 sa. 4 dk. kadarı kaldı.
20 Ağustos 2008; 4:36:02 

Ehliyet aldığınız zaman heryerde kullanabilirsiniz.

1481 Mesaj
20 Ağustos 2008; 11:05:09 

6 ay geçerli.

quote:

Orjinalden alıntı: luganoo

türk ehliyeti orda gecmiyo die biliorum

BMW 1.16i Sport E87 2.0 (2011)

61 Mesaj
20 Ağustos 2008; 13:28:20 

quote:

Orjinalden alıntı: ozgur23

6 ay geçerli.

ben sürekli gecmio demek istedim kuzenim su an almanyada ehliyet almaya calisio

7741 Mesaj
18 Ekim 2008; 19:02:33 

Türk ehliyeti Almanya'da 6 ay geçerli. Almanya'ya ikamet için giden kişi Almanya'da oturum aldığı süreden itibaren, eğer Türk ehliyeti varsa 3 sene içinde yazılı ve pratik derslere girme zorunluluğu olmaksızın sadece yazılı ve pratik sınavlara girerek ehliyet alabilir. Ben de bu aşamadayım ve henüz Türk ehliyetim var. Trafiğe de çıkıyorum...

Kural tanımayan Almancıları bilemem,ancak Almanlar inanılmaz dikkat ediyorlar kurallara. İstanbul'dan geldim buraya, şu anda Münih'teyim ve trafiği inanılmaz sakin, insanlar çok saygılı. Bir tek korna duymadım, daha ne diyeyim. Türkler Türkiye'den gelip buranın düzenini bozuyorlar daha çok...

Ben aslında yoğum. YOĞUM!

5666 Mesaj
18 Ekim 2008; 20:21:51 

Türk ehliyeti ilk alındığından sonraki ilk 6 ay uluslararası geçerli daha sonrası için uluslararası ehliyet alınması gerekiyor diye biliyorum.

3 Mesaj
8 Mayıs 2011; 17:57:56 

Benimde bir sorum olacaktı arkadaşlar bana lütfen acilen cevap yazın. Bende şu an Almanyada ikamet ediyorum. Alman Ehliyetimi alalı yaklaşık 3,5 ay oluyor ve bu yakınlarda Türkiyeye dönmeye düşünüyorum. Sizce direksiyon ve yazılı sınava girmem zorunlu mu değil mi, onu öğrenmek istiyorum. Cevaplarınızı şimdiden bekliyorum...

62 Mesaj
10 Şubat 2012; 9:44:55 

quote:

Orijinalden alıntı: djplayboy

Benimde bir sorum olacaktı arkadaşlar bana lütfen acilen cevap yazın. Bende şu an Almanyada ikamet ediyorum. Alman Ehliyetimi alalı yaklaşık 3,5 ay oluyor ve bu yakınlarda Türkiyeye dönmeye düşünüyorum. Sizce direksiyon ve yazılı sınava girmem zorunlu mu değil mi, onu öğrenmek istiyorum. Cevaplarınızı şimdiden bekliyorum...

Sınava falan girmiyorsun kardeş. Sadece tercüme ettirip trafik polisine veriyorsun, çok kolay. 1 ayda alıyorsun.

Şartları:

YABANCI SÜRÜCÜ BELGELERİNİN ÜLKEMİZ SÜRÜCÜ BELGESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ

1-Sürücü belgesinin aslı ve noterden veya konsolosluk tasdikli Türkçe tercümesi,
2-Müracaat Formu (EK-18) (Taksiciler Esnaf Odasından Alınacak)
3-Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi ( Yabancı uyruklular için ikametgah tezkeresinin aslı ve fotokopisi)
4-5 (Beş) adet fotoğraf
5-Sabıka kaydı. (1 Yıl Geçerli) (Ehliyet İçin)
6-Sınıfına Göre Sürücü Olur Sağlık Raporu ( İl bünyesindeki Resmi veya özel sağlık kuruluşlarından) (1 Yıl Geçerli)
7-Kan grubu belgesi.
8-Sürücü belgesi sınıfına göre harç makbuzu (Halk Bankasına ödenecektir)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozzytaste -- 22 Şubat 2012; 13:48:44 >

163 Mesaj
10 Şubat 2012; 9:57:25 

Ehliyetin yurtdışında geçerlilik süresi her zaman 6 aydır. Alman ehliyetini Türk ehliyetine çevirmek kolay. Fakat AB ülkeleri AB ülkesi olmayan ülkelerin ehliyetini çevirmiyor. Zamanında iki kalem birşey yazıp aha bu ehliyetim veya sigorta karnesini gösterip ehliyetim var diyene anında ehliyet veriyorlardı. Adamlar haklı mı? Sonuna kadar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

62 Mesaj
22 Şubat 2012; 13:45:30 

.....................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozzytaste -- 22 Şubat 2012; 13:47:04 >

7827 Mesaj
22 Şubat 2012; 18:50:22 

uluslararası ehliyet diye bir şey yok,

uluslararası ehliyet denilen şey ehliyetinizin ingilizce tercümesinden ibaret, gidip uluslararsı ehliyet alıcam diye saçma sapan yerlere boş yere para kaptırmayın.

ehliyetiniz ingilizce yazılmışsa, ki şu anda tümü öyle, ülkeden ülkeye değişen sürelerle, muhatap olacağınız polisin o anki kafa yapısına göre geçerlidir.

zaten medeni ülkelerde polis siz bir hata yapmadığınız sürece, tipten kaybediyorsun deyip ehliyet ruhsat sormaz, soramaz.

3356 Mesaj
22 Şubat 2012; 19:00:41 

Uluslararası ehliyet dediğimiz belge, sürekli yurt dışına giriş çıkış yapan kamyoncularımız için gerekli. Ben Türk ehliyetiyle İngiltere ve Almanya'da sıkıntısız kullandım, İngiltere'de polis çevirmesinden de sorunsuz geçtim, Rusya'da ise biraz sıkıntı çıkarttılar; fakat o da ehliyetten kaynaklı değildi. Rusya'da başkasının otomobilini kullanmak için araç sahibinden yazılı belge almak gerekiyor, polis İngilizce bilmediği için ve benim Rusçam yeterli olmadığı için biraz süre gerekti sorun çözülene kadar.

Hilti. Outperform. Outlast.

18966 Mesaj
22 Şubat 2012; 19:09:20 

İşim gereği dünyada ne kadar ülke varsa hepsinin sürücü belgesini (ehliyetini) tercüme ettim. Sadece Türk sürücü belgesinde geçerlilik süresi yok. Diğerlerinin geçerlilik süresi veya yenileme tarihi var.

Yabancı sürücü belgesini Türk sürücü belgesine çevirebileceğiniz gibi yeminli tercüman tarafından yapılmış ve noter tarafından da tasdik edilmiş tercümesini yanınızda taşımanız da yeterlidir.

Bir yabancı ülke vatandaşı Türkiye'de 6 aydan uzun süre ikamet ettiğinde ve bu süre içerisinde herhangi bir kazaya karıştığında (haklı veya haksız) polis sürücü belgesi çevirisini istiyor ve yanında taşımasını istiyor.

Bazı Amerikan sürücü belgelerinde IRK (RACE) yazıyor ama onu artık boş bırakıyorlar. Çoğunda ♥ DONOR yazıyor, organ bağışı bilinci çok yaygın. Birkaç eyaletin sürücü belgesinde OTOMOBİL KULLANMAK AYIKLIK TESTİNE TABİ TUTULMAYA MUVAFAKAT TEŞKİL EDER yazıyor (yani alkol kontrolü yapıldığında üflemek mecburi demek). Bir de sürücü belgeleri 2 cins: dikey 21 YAŞ ALTI (UNDER 21) ve yatay YETİŞKİN (ADULT). Her eyaletin altında da eyalet mottosu yazıyor, Florida "Sunshine State" (Güneşli Eyalet) veya Guam "Where America's Day Begins" (Amerika'da Günün Başladığı Yer) gibi yazılar bulunuyor. Çoğu eğlenceli ve renkli, ama AB sürücü belgeleri tipik Alman katı ve disiplinini yansıtıyor, bizimki de öyle tabi.

246 Mesaj
12 Ağustos 2013; 11:56:10 

konu eski ama hortlatmak zorunda kaldım :)

Alman vatandaşı ve 2 yıldır türkiyede yaşıyor, almanyadan ehliyeti almış.
araştırma yaptım 6 ay tr de geçerli olurmuş ama ya sonrası ?
nereye soracağız , değişmesi mi gerek tr için ? ayrıca ücret ne kadardır?

konu hakkında fikri olan varmı ?

1476 Mesaj
12 Ağustos 2013; 14:25:51 

quote:

Orijinalden alıntı: DjSerkanK

konu eski ama hortlatmak zorunda kaldım :)

Alman vatandaşı ve 2 yıldır türkiyede yaşıyor, almanyadan ehliyeti almış.
araştırma yaptım 6 ay tr de geçerli olurmuş ama ya sonrası ?
nereye soracağız , değişmesi mi gerek tr için ? ayrıca ücret ne kadardır?

konu hakkında fikri olan varmı ?

polis merkezine gitsin bilgilendirler.
şube olarak trafik şube

3376 Mesaj
12 Ağustos 2013; 15:02:10 

kuzenimin hanımı 5 yıldır türkiyede hala alman ehliyetini kullanıyor.

Ruhumuz olmadan bizler sadece birer makinayız

'08 Fiat Fiorino 1.3 mjet

112 Mesaj
12 Ağustos 2013; 15:26:26 

bende alman ehlliyetimle kullaniyorum. nezamandan beri burdasin diyorlar genelde, bende bir ay oldu gidip geliyorum diyorum. simdiye kadar bir sikinti yasamadim. degistirmeyide düsünmüyorum acikcasi..

1476 Mesaj
13 Ağustos 2013; 2:19:01 

quote:

Orijinalden alıntı: Ozn.Onl

kuzenimin hanımı 5 yıldır türkiyede hala alman ehliyetini kullanıyor.

yassak.yabancılar döviz bıraksın ülkemize dostlara haber verelimde pasaportlardanda kontrol etsinler

3376 Mesaj
13 Ağustos 2013; 4:02:55 

quote:

Orijinalden alıntı: labidu

yassak.yabancılar döviz bıraksın ülkemize dostlara haber verelimde pasaportlardanda kontrol etsinler

çok kılına denk gelmediğin sürece sıkıntı çıkarmıyorlar ama.

Ruhumuz olmadan bizler sadece birer makinayız

'08 Fiat Fiorino 1.3 mjet

246 Mesaj
13 Ağustos 2013; 10:13:05 

böyle bir bilgi buldum resmi siteden ( http://trftescil.iem.gov.tr/ )

Yabancı Sürücü Belge Tebdili
YABANCI SÜRÜCÜ BELGELERİNİN ÜLKEMİZ SÜRÜCÜ BELGESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ

ÖNEMLİ: Gerekli belgeleri hazırlamadan önce yabancı sürücü belgenizin aslı ve tercümesi ile birlikte Şube Müdürlüğümüze müracaat ederek, yabancı sürücü belgenizin değiştirilip değiştirilemeyeceğini öğrenmeniz gerekmektedir.

1-Sürücü belgesinin aslı ve noterden veya konsolosluk tasdikli Türkçe tercümesi,
2-Müracaat Formu (EK-18) (Taksiciler Esnaf Odasından Alınacak)
3-Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi ( Yabancı uyruklular için ikametgah tezkeresinin aslı ve fotokopisi)
4-5 (Beş) adet fotoğraf
5-Sabıka kaydı. (1 Yıl Geçerli) (Ehliyet İçin)
6-Sınıfına Göre Sürücü Olur Sağlık Raporu ( İl bünyesindeki Resmi veya özel sağlık kuruluşlarından) (1 Yıl Geçerli)
7-Kan grubu belgesi.
8-Sürücü belgesi sınıfına göre harç makbuzu (Maliye, Bankalara ve Vergi Dairesine Ödenecektir)

NOT 1: İRAN,GÜNEY KORE, JAPONYA bu ülkelerden sürücü belgesi olan vatandaşlarımızın tercümesini ilgili Konsolosluklarından yaptırarak, randevu alarak Şube Müdürlüğümüze müracaat edebilirler.

NOT 2: Almanya sürücü belgesi sahibi Türk vatandaşları ülkemize kesin dönüş yapması halinde Almanya sürücü belgesi geri alınıp Almanya'ya iade edilmek şartı ile Türkiye sürücü belgesi verilmektedir.

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Trafik ve Biz » Alman ehliyeti Türkiye'de geçerlimi?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.391