Şimdi Ara

***Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ESOGÜ'lüler (2012'liler BURAYA)*** (79. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.130
Cevap
15
Favori
164.446
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7778798081
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eyvallah. Peki kampüs uzaktaymış biraz doğru mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: B94

Eyvallah. Peki kampüs uzaktaymış biraz doğru mu?

Öyle çok bir uzaklık yok. Çarşıya tramvayla 15 dakka. Öyle şehrin dışında falan değil. Önceki mesajlarda da anlattım biraz.
  • Peki, çok teşekkürler.
  • Bu sene büyük ihtimalle ben de OGÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği'ne geleceğim. Mühendisliğin kıyıda köşede bir yerde kaldığını öğrendim ama Metalurji binasının güzel olduğunu duymuştum. Hem çarşıya tramvayla 15 dakika falan filan deniliyor, güzel olacak gibi :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: lıkır lıkır

Bu sene büyük ihtimalle ben de OGÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği'ne geleceğim. Mühendisliğin kıyıda köşede bir yerde kaldığını öğrendim ama Metalurji binasının güzel olduğunu duymuştum. Hem çarşıya tramvayla 15 dakika falan filan deniliyor, güzel olacak gibi :)

Mühendisliğin olduğu yerdeki en yeni bina diyebiliriz binanız için. Kimya ve Endüstri mühendisleri ile paylaşacaksınız binanınızı. Bilgisayarda resimler var da önünde ben olduğum için şimdi koymayım. Tramvay durağına yürüyerek 20 dakkada ulaşabilirsin ancak. Otobüslerle tramvay durağına yakın yerlerde inebilirsin ama. 15-20 dakka içinde çarşıda olursunuz yine.

• quote:

Orijinalden alıntı: E®TAŞ
    Mühendisliğin olduğu yerdeki en yeni bina diyebiliriz binanız için. Kimya ve Endüstri mühendisleri ile paylaşacaksınız binanınızı. Bilgisayarda resimler var da önünde ben olduğum için şimdi koymayım. Tramvay durağına yürüyerek 20 dakkada ulaşabilirsin ancak. Otobüslerle tramvay durağına yakın yerlerde inebilirsin ama. 15-20 dakka içinde çarşıda olursunuz yine.

Binasını görmüştüm, gerçekten güzel görünüyor.

Sanırım otobüsler mühendisliğin önünden geçiyormuş, eğer öyleyse tramvaya pek gerek olmaz diye düşünüyorum. Otobüsle 20 dakikada falan merkeze iniliyorsa ne âlâ :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lıkır lıkır -- 23 Temmuz 2012; 19:03:28 >

• quote:

quote:

Binasını görmüştüm, gerçekten güzel görünüyor.

Sanırım otobüsler mühendisliğin önünden geçiyormuş, eğer öyleyse tramvaya pek gerek olmaz diye düşünüyorum. Otobüsle 20 dakikada falan merkeze iniliyorsa ne âlâ :)

Tam çarşının göbeğinden geçmese de, kıyısından köşesinden geçiyor. İstersen tramvaya aktarma da yapabiliyorsun. 15kr fazla gidiyor. Zaten otobüslerin son durağı bizim duraklar.

• quote:

Tam çarşının göbeğinden geçmese de, kıyısından köşesinden geçiyor. İstersen tramvaya aktarma da yapabiliyorsun. 15kr fazla gidiyor. Zaten otobüslerin son durağı bizim duraklar.

O kadar da sorun değil ya, kıyısından köşesinden geze geze yürürüz biz de merkeze :)
  • Büyük ihtimalle Bilgisayar Mühendisliği tutucak bu sene. İnşaatının iyi olduğunu anladım ama bilgisayar mühendisliği hakkında da biraz bilgi verebilir misiniz acaba?
    Altına da Anadolu İnşaat yazdım.
    Onun altına da Osmangazi İnşaat yazdım.

Bir de biraz gari bir soru olacak ama bu konuda da bilgi almam lazım. Bir kız olarak inşaat mühendisliği okumak beni bayaa zorlar mı? Olur da bilgisayar tutmazsa inşaat tutacak. Yazdım ama biraz da orası dert oldu içime.
  • Makine Mühendisliği 2. öğretim ne durumda peki? Kampüs, saatler falan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kelebeksin ömürsün

Büyük ihtimalle Bilgisayar Mühendisliği tutucak bu sene. İnşaatının iyi olduğunu anladım ama bilgisayar mühendisliği hakkında da biraz bilgi verebilir misiniz acaba?

Bir de biraz gari bir soru olacak ama bu konuda da bilgi almam lazım. Bir kız olarak inşaat mühendisliği okumak beni bayaa zorlar mı? Olur da bilgisayar tutmazsa inşaat tutacak. Yazdım ama biraz da orası dert oldu içime.

Bilgisayarda okuyan arkadaşlarım da var. Osmangazi MMF'te olup da bir tek jeolojide okuyan arkadaşım yok zaten. Bilgisayarda hazırlık var bunu söyleyim en baştan. İkinci olarak bu sene 1.sınıftılar. Bayağı bi zorlandılar. Programlama derslerinde falan bayağı zorlanıyorlarmış. Bildiklerim bunlar. Onlarla pek ders hakkında konuşmam. Genelde dert ortaklarımdır. Onlar da bayandır. İstersen tanıştırırım seni olur da bölüme gelirsen, kendin öğrenirsin merak ettiklerini.

İnşaattan mezun olduktan sonra ikiye ayrılıyor çalışma alanı. Bi masabaşı proje işleri, proje çizersin yani sahayla pek alakan olmaz. Bir de şantiye ortamı vardır ki evlere şenlik. Ben yeni stajımı yapıyorum, o ortama bi bayan dayanır mı şüpheliyim. Eğer " Tırnağım kırıldı " " Ayağım toz oldu " triplerine gireceksen zor biraz. Çünkü biraz rezillik istiyor. Tabi işinden işine de değişir. Şunu söyleyim, "abaza işçiler ıyy" gibi bir durum yok asla. Arada tek tük olabilir ama mühendis olarak zaten işçilerle çok münasebete girmiyorsun. Atıyorum sahayı gezdin, yanında tekniker falan olacak mutlaka. Beğenmediğin yerleri ona söylersin o söyler gerekli işçiye. En olmadı ustabaşlarıyla konuşursun.

Eğer inşaat bölümünü gerçekten isteyerek yazdıysan, bence sahaya inmelisin. Çünkü masabaşı işlerde kendini geliştiremezsin. Sahadaysa ise deyim yerindeyse bu işin kurdu olursun. Sahadaki işlere sevmeyen biri zor katlanır. Bıkıp bırakabilir.

Devleti de düşünebilirsin inşaat mühendisi olursan. Yalnız orada da kendini geliştirmen çok zor. Devlet memuru gibi çalışır gidersin öyle.

• quote:

Makine Mühendisliği 2. öğretim ne durumda peki? Kampüs, saatler falan.

Dediğim gibi MMF'in 2.öğretimlerinde dersler çok geç saatte bitmiyor. En geç 7-8 diye biliyorum ben. Ben 1.öğretim olmama rağmen, benim de 8de biten günlerim olmuştu onu da belirteyim. İİBF ve Eğitim'de dersler geç bitebiliyor. Bi arkadaşımın dersten 11'de çıktığını biliyorum. Hatta Perşembe günü, Kurtlar Vadisi'ni kaçırıyorum diye çok üzülüyordu.

Saat 7de kantinler kapanır. Onun dışında bi sıkıntı olmaz. Otobüs saati seyrekleşir. Bölümün civarındaki köpeklerin sayısı artar. Akşam karanlığında okuldan eve yürümenin tadı bi ayrıdır tabi. Yanınıza arkadaşınızı alırsınız ya da müzikle beraber o yol akaaar gider.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kelebeksin ömürsün

Büyük ihtimalle Bilgisayar Mühendisliği tutucak bu sene. İnşaatının iyi olduğunu anladım ama bilgisayar mühendisliği hakkında da biraz bilgi verebilir misiniz acaba?

Bilgisayarda okuyan arkadaşlarım da var. Osmangazi MMF'te olup da bir tek jeolojide okuyan arkadaşım yok zaten. Bilgisayarda hazırlık var bunu söyleyim en baştan. İkinci olarak bu sene 1.sınıftılar. Bayağı bi zorlandılar. Programlama derslerinde falan bayağı zorlanıyorlarmış. Bildiklerim bunlar. Onlarla pek ders hakkında konuşmam. Genelde dert ortaklarımdır. Onlar da bayandır. İstersen tanıştırırım seni olur da bölüme gelirsen, kendin öğrenirsin merak ettiklerini.

İnşaattan mezun olduktan sonra ikiye ayrılıyor çalışma alanı. Bi masabaşı proje işleri, proje çizersin yani sahayla pek alakan olmaz. Bir de şantiye ortamı vardır ki evlere şenlik. Ben yeni stajımı yapıyorum, o ortama bi bayan dayanır mı şüpheliyim. Eğer " Tırnağım kırıldı " " Ayağım toz oldu " triplerine gireceksen zor biraz. Çünkü biraz rezillik istiyor. Tabi işinden işine de değişir. Şunu söyleyim, "abaza işçiler ıyy" gibi bir durum yok asla. Arada tek tük olabilir ama mühendis olarak zaten işçilerle çok münasebete girmiyorsun. Atıyorum sahayı gezdin, yanında tekniker falan olacak mutlaka. Beğenmediğin yerleri ona söylersin o söyler gerekli işçiye. En olmadı ustabaşlarıyla konuşursun.

Eğer inşaat bölümünü gerçekten isteyerek yazdıysan, bence sahaya inmelisin. Çünkü masabaşı işlerde kendini geliştiremezsin. Sahadaysa ise deyim yerindeyse bu işin kurdu olursun. Sahadaki işlere sevmeyen biri zor katlanır. Bıkıp bırakabilir.

Devleti de düşünebilirsin inşaat mühendisi olursan. Yalnız orada da kendini geliştirmen çok zor. Devlet memuru gibi çalışır gidersin öyle.

Hah tam onu sorcaktım bi de. Masabaşında kendimi geliştiremezsem iş bulma olasılığım veyahut aldığım maaşlar yani her şekilde bu beni etkiler mi. Mesela okuyoruz 4 sene boyunca, 4 sene sonunda şantiye ortamını seçenler kendilerini çok geliştirip maaş olarak da bilgi olarak da her türlü beni geçerler mi. Bu da garip bi soru oldu mu ki acaba :D
    Öyle ay tırnağın tırnağım diye çok titizlenecek biri değilim ama çok zora da dayanamam ne yalan söyleyeyim.
    Peki bölümdeki kız sayısı kaç oluyo aşağı yukarı inşaatta?

Valla bilgisayar bölümü için dediklerin de çok işime yarar. Şu an net bi şey diyemiyorum, kazanaıp kazanamayacağımı bilmediğim için. Ama kazanırsam özel msj atabilir miyim sana, her türlü ulaşıp rahatsız edebilir miyim? :D Şu an sadece; yazsam mı yazmasam mı, Anadolu inşaatı osmangazi bilgisayarın üstüne mi yazsam gibi sorunlarım var. İnşaat korkutuyo beni ya :D Şantiye seçip de çok büyük mutlulukla yapan biriyim, dese bi bayan rahatlıcam biraz ama. :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebeksin ömürsün -- 23 Temmuz 2012; 21:52:10 >

• @kelebeksin ömürsün; Şantiye ortamını seçtiğin zaman Autocad ya da dil o kadar işine lazım olmuyor. Eğer şantiyen ABD'de değilse. Seni geçme falan diye bi durum olamaz diye düşünüyorum. Sonuçta proje ile şantiye farklı bir ortam. Eğer projeci olacağım diyorsan bir çok programda kendini yetiştirmen gerekir. İlk işinde zaten hiçbir şey bilmiyor olacaksın. İlk 2-3 sene öyle takılacaksın şantiyelerde bilir gibi. Ondan sonra biraz geliştiğini fark edeceksin. Ne kadar çok farklı işte çalışırsan o kadar çok yetiştireceksin kendini. Böyle böyle gidecek.

Proje çizme konusunda kendini geliştirmen, şantiyede işe girme olasılığı arasında bi etki yoktur.

Şöyle özetleyim; projeyi çizen adam kolondaki donatı sayısını, yerleşim tipini falan hazırlar. Şantiyedeki mühendis ise; o kolonun projeye uygun olarak yapılmasını sağlar.

Benim staj yaptığım yerdeki şantiye şefine dedim ben " Abi, ( epey gençti ) bu iş pek bayanlara göre değil sanki he? Bugün çatıdan çatıya atladım resmen, bi bayana zor gelebilir " Tabi stajyerim haddimi bilmem lazımdı. Şef bana dedi, " Benim staj yaptığım yerde bi mühendis vardı, bayan, ben kadının hızına yetişemiyordum. O kadar hızlıydı, ben bastığım yere, atladığım yere dikkat ederken kadın uçuyordu resmen. " Yani böyle tipler de var. Ben de ondan sonra dedim, şef haklı.

Zor şöyle zor, staj yaparken kaldığım yerleri anlatayım. Duş aldığında temizlendiğini hissedemiyorsun. Bayanlar için bu daha farklı olacaktır tabi, kalacağınız yerlerden bahsediyorum yani. Temizliğe erkeklerden daha çok özen göstereceğinizden eminim. Ayrıca stajyer olarak kaldığım yer böyle. Mühendislerin kaldığı yer tabi betonarme en azından. Ben konteynırdan yazıyorum şu an.

Bizim bölüm sanırım 90 kişi, 15 kız vardır tahminim.

Olur da bilgisayar gelirse, tabi ki rahatsız edebilirsin. Sorun değil.

Şunu da belirteyim, ben çok bilen biri değilim. Bu yazdıklarımın tamamı kendi gördüklerim, kendi bildiklerim.

• Bu arada LYS başlığında sormuştum ama arada kaynadı sanırım bir de buradan sorayım. Geçen sene 67.500 ile alan yer sizce bu sene 79.000 sıralama ile alır mı? Alma ihtimali çook düşük ama fantazi olsun diye yazdım belki tutar diye :) Ne diyorsunuz, tutma olasılığı var mı?
  • quote:

Bu arada LYS başlığında sormuştum ama arada kaynadı sanırım bir de buradan sorayım. Geçen sene 67.500 ile alan yer sizce bu sene 79.000 sıralama ile alır mı? Alma ihtimali çook düşük ama fantazi olsun diye yazdım belki tutar diye :) Ne diyorsunuz, tutma olasılığı var mı?

Olmaz olmaz demeyin, size de çıkabilir.

Üst sıralarda daha çok oynama olabiliyor. Demek istediğim 10bin alan biri, 4binlik yere giremez; ama senin durumun gerçekleşebilir. Tamamen tercih meselesi işte.

• Yazıcam anasını satıyım makineyi ne olacaksa olsun artık
  • quote:

Yazıcam anasını satıyım makineyi ne olacaksa olsun artık

• merhaba arkadaşlar ben bu sene sınava girdim ve 41bin oldum burada inşaat ya da 2. öğretim endüstri seçeceğim.. yaptığım araştırmalardan dolayı böyle bir karar verdim açıkçası ama kafamda yine de birkaç soru işareti var sizce bu tercihlerden sonradan pişman olur muyum yoksa iyi bir şekilde bitebilir mi(kendi hedeflerimle ilgili olarak yani hayalimin mesleği buydu ya da değildi olarak değil sadece işleniş ve ileride bu üniversiteyi referans açısından kullanmak olarak soruyorum)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yıldof1

merhaba arkadaşlar ben bu sene sınava girdim ve 41bin oldum burada inşaat ya da 2. öğretim endüstri seçeceğim.. yaptığım araştırmalardan dolayı böyle bir karar verdim açıkçası ama kafamda yine de birkaç soru işareti var sizce bu tercihlerden sonradan pişman olur muyum yoksa iyi bir şekilde bitebilir mi(kendi hedeflerimle ilgili olarak yani hayalimin mesleği buydu ya da değildi olarak değil sadece işleniş ve ileride bu üniversiteyi referans açısından kullanmak olarak soruyorum)

Anlatılacak bir çok şeyi anlatışız zaten, önceki sayfalarda da görebilirsin.

Üniversite gelişmekte olan bir üniversite. Adı adı yeni duyuluyor diyebilirim. Kampüsün halini görürsen zaten sen de anlarsın. Her tarafta inşaat var. Ben daha önce de dedim, MMF'in eğitimi güzel. Pişman olmazsın diye düşünüyorum.

İş olayına gelirsek de, mezun olduktan sonra kendini geliştirdiğin sürece iş bulmak da sıkıntı yaşamazsın. Diploman, diploma notun çok da önem arz etmiyor. Mantıklı düşündüğün zaman, firma iş yapacak eleman istiyor. İşi de bilen yapabilir. Bilmen için de kendini sürekli geliştirmen gerekir. Donanımlı bir şekilde iş hayatına atıldığın zaman zaten açıkta kalmazsın.

Bizim bir hocamız anlatmıştı, 2-3 sene önce dereceyle mezun olan bir eski öğrencimiz Sabancı Holding'e başvuruyor. Son üçe kalıyor, 1 İTÜ, 1 ODTÜ bir de bu. ( Adı Temel falan değil. ) Adama diyorlar mülakatta, şunu çiz, adam çiziyor. Şunu hesapla, hesaplıyor. Ne denirse yapıyor. Kısacası gösterisini yapıyor. Soruyolar: " Maaş için ne istiyorsun? ", diyor : " 5bin TL ", adamlar diyor tabi, " Yeni mezunsun, iş tecrüben yok. Çok istedin. " cart curt. Yeni mezun arkadaşımız da durur mu yapıştırıyor cevabı: " Yarın gelirseniz kapıma bir araba, bir şoför ve maaş 7bin tl. " Sabancı'lar diyor; " Biz sizi ararız. " Ertesi gün kapıda araba. Adam biliyor ki kendisinden iyisi yok. İstediğini de alıyor. Hikayenin doğruluğu nedir bilmiyorum, belki de hocamız biz nasılsa araştırmayız diye bombalamıştır.

• 
Sayfa: önceki 7778798081
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.